NBA

Νετς - Μπακς 115-102: Κακή εμφάνιση και ήττα πριν από το back-to-back στη Βοστώνη

2024 AP PHOTO/MATT SLOCUM

Μία ημέρα πριν συναντήσουν τους πρωταθλητές Σέλτικς στη Βοστώνη, οι Μπακς ηττήθηκαν με 115-102 από τους Νετς στο Μπρούκλιν. 22-12-7 από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που περιμένει πώς και πώς την επιστροφή του Κρις Μίντλετον στη δράση.

Την δεύτερη ήττα τους σε τρεις αγώνες στην κανονική περίοδο γνώρισαν τα ξημερώματα της Δευτέρας (28/10) οι Μπακς, καθώς λύγισαν με 115-102 από τους Νετς στο Μπρούκλιν.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έφτιαξε σουτ για τους γύρω του, πήρε μόλις 11 για να βάλει 22 πόντους, γέμισε τη στατιστική του με 12 ριμπάουντ και επτά ασίστ σε 33:19, όμως ο Ντέιμιαν Λίλαρντ (1/7 τρίποντα) κι ο Γκάρι Τρεντ (2/6 τρίποντα) δεν ήταν αποτελεσματικοί από την περιφέρεια, την ώρα που ο Τόριαν Πρινς έδινε μόλις τρεις πόντους σε 34 λεπτά και πλην Πόρτις (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ σε 27 λεπτά) ο πάγκος ήταν απογοητευτικός.

Το Μιλγουόκι συνεχίζει να περιμένει τον Κρις Μίντλετον και όσο εκείνος μένει εκτός δράσης, τόσο θα δυσκολεύεται στο κομμάτι των συνεργασιών και δεν θα βρίσκει ισορροπία στην επίθεση.

Στο 1-2 ανέβηκε το Μπρούκλιν (1-0 εντός και 0-2 εκτός), που πήρε 32 πόντους από τον Καμ Τόμας (10/21 σουτ, 10/11 βολές) και 29 από τον Ντένις Σρούντερ (8/15 σουτ, 8/8 βολές). Οι Νετς δεν έχουν ρόστερ για να διεκδικήσουν θέση στην πρώτη εξάδα της Ανατολής, όμως ο Καμ Τζόνσον, ο Νόα Κλάουνι κι ο Νικ Κλάξτον υποστήριξαν άριστα τους δύο κορυφαίους της ομάδας τους για να πανηγυρίσει ο Ζόρντι Φερνάντεθ την πρώτη του νίκη ως head coach.

38-34 οι πόντοι στη ρακέτα, 13-7 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 36-32 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 21-13 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 21-7 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (επιθετικά ριμπάουντ) για τις δύο ομάδες που έπαιξαν σε εντελώς διαφορετικά επίπεδα ενέργειας.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Σέλτικς, τα ξημερώματα της Τρίτης (01:30) στη Βοστώνη. Back-to-back δηλαδή, απέναντι στους πρωταθλητές του NBA.

Ο απολογισμός του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Έπαιξε 7:40 στην πρώτη περίοδο, πήρε μόλις ένα σουτ και έφθειρε τους αντιπάλους του για να βάλει 4/6 βολές. Γέμισε την στατιστική του με τέσσερα ριμπάουντ και δύο ασίστ, είχε δύο φάουλ (το δεύτερο σε σκριν) και τρία λάθη, αλλά και +5 στον χρόνο που έμεινε στο παρκέ. Δεν είχε ρυθμό στη δεύτερη περίοδο, στο ημίχρονο πήγε με 2/3 δίποντα την ώρα που ο Λίλαρντ είχε πάρει 10 σουτ, ο Πόρτις οκτώ και οι Τρεντ - Λόπεζ εννέα.

Ήταν πιο aggressive στο δεύτερο μέρος, όμως βρίσκεται πολύ μακριά από το επίπεδο στο οποίο θέλει να παίξει και ψάχνει ακόμη καλές συνεργασίες. Μία φάση στην οποία ο Τόριαν Πρινς στήθηκε σε λάθος σημείο αντί να βρεθεί στην γωνία για να εκτελέσει, ήταν αρκετή για να καταλάβει κάποιος την απογοήτευσή του σε μία αναμέτρηση στην οποία πήγαν όλα λάθος.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-25, 48-45, 83-78, 115-102

ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ (Ζόρντι Φερνάντεθ): Μπεν Σίμονς 2 (1/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Καμ Τζόνσον 13 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φίνι-Σμιθ 3 (1/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τόμας 32 (8/13 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 10/11 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σρούντερ 29 (3/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 8/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουίλσον 2, Κλάουνι 13 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 7 (1), Κλάξτον 10 (5/6 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Κίον Τζόνσον, Γουάιτχεντ, Μίλτον, Γιόνγκτσι 1, Μάρτιν 3 (1)

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Ντοκ Ρίβερς): Αντετοκούνμπο 22 (7/11 δίποντα, 8/11 βολές, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 4 λάθη, 3 φάουλ), Πρινς 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Λόπεζ 15 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τρεντ 9 (2/6 τρίποντα), Λίλαρντ 21 (4/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 10/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Πόρτις 16 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ράιτ, Κόνατον 3 (1), Γκριν 5 (1), Μπότσαμπ 4, Σμιθ 2, Τζάκσον, Τζόνσον 2

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπρούκλιν Νετς: 23/46 δίποντα, 16/45 τρίποντα, 21/23 βολές, 51 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη, 26 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 23/51 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 26/31 βολές, 49 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 18 λάθη, 17 φάουλ