Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΜΑΡΟΥΣΙ

Νίκησε στην... προπόνηση

Ξανθόπουλος

Σε ένα παιχνίδι που θύμιζε περισσότερο φιλικό προετοιμασίας, ο ΠΑΟ νίκησε με 79-73 το Μαρούσι

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης, ήταν αυτός που ξεκίνησε πιο δυνατά από όλους τους παίκτες που βρέθηκαν στο παρκέ, με αποτέλεσμα να δώσει μία αρχική διαφορά στον Παναθηναϊκό, με 9-6. Όσο περνούσε ο χρόνος, το προβάδισμα των Πρωταθλητών, μεγάλωνε και με βοήθεια από όλους τους παίκτες και ειδκά από τον Ξανθόπουλο, ο οποίος άρπαξε την ευκαιρία που του έδωσε ο Ομπράντοβιτς, σημειώνοντας 5 πόντους. Το δεκάλεπτο έληξε με 27-12 υπέρ των "πρασίνων" που έδειξαν πολύ ορεξάτοι.
Η "ψαλίδα άνοιξε" περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού τα ελεύθερα περιφερειακά σουτ, έμπαιναν βροχή (10/16) και ο "Ζοτς" δοκίμαζε διαρκώς άλλα σχήματα, προετοιμάζοντας την ομάδα για το Final Four και τον ημιτελικό με την Ταού. Στους 21 πόντους ανέβηκε η διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου και πλην του Τομάσεβιτς, που δεν αγωνίστηκε στο πρώτο μέρος, μόνο ο Μπετσίροβιτς δεν είχε σκοράρει.

Με τους Τομάσεβιτς και Μπετσίροβιτς, να χρίζονται κι αυτοί σκόρερ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η διαφορά διατηρήθηκε σε πολύ υψηλά επίπεδα και εκτινάχθηκε στους 28 πόντους για τον Παναθηναϊκό (65-37), για να κλείσει το δεκάλεπτο με 65-45.

Η φυσιολογική χαλάρωση των παικτών του, όμως, επέτρεψε στους φιλοξενούμενους, να κάνουν σερί 12-0 και να καταφέρουν να πλησιάσουν μέχρι τους 4, πριν ο Χατζηβρέττας ευστοχήσει σε λέι απ και ξεκαθαρίσει τα πράγματα, οδηγώντας τον Παναθηναϊκό, στην 22η νίκη του, που ήρθε με τελικό σκορ 79-33.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 51-30, 65-49, 79-73

Παναθηναϊκός: Σάκοτα 6 (2), Βούγιανιτς 8 (2) , Παπανικολάου 12 (4), Μπετσίροβιτς 5, Μπατίστ 2, Σισκάουσκας 5 (1), Χατζηβρέττας 12, Ντικούδης 7 (1), Γιαβτόκας 3, Διαμαντίδης 9 (1), Ξανθόπουλος 6 (1), Τομάσεβιτς 4.

Μαρούσι: Νοέας 6, Χαραλαμπίδης 4, Κυρίτσης 12 , Σεϊμπούτις 12 (2), Έιμπραμς 16 (1),, Στεφανίδης 3 (1), Κολώκας 5(1), Καϊμακόγλου 8 (2), Μέλκινς , Συμεωνίδης 7.

Ομπράντοβιτς: "Με 15/30 βολές τελειώσαμε"

Μετά το τέλος του ματς ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς δήλωσε ικανοποιημένος από τα πρώτα 30 λεπτά, αλλά ξεκαθάρισε ότι με 15-30 βολές, η ομάδα του δεν μπορεί να ελπίζει σε κατάκτηση της Ευρωλίγκας.

" Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα κοιτάξουμε να κερδίσουμε τα δύο παιχνίδια που απομένουν".

" Σήμερα στα πρώτα 30' είχαμε ένα καλό παιχνίδι και μετά το Μαρούσι κατάφερε και μείωσε την διαφορά. Σημαντικό είναι επίσης ότι έπαιξαν όλοι οι παίκτες και μοιράστηκε ο χρόνος".

" Πλέον θα διαφοροποιήσουμε λίγο το πρόγραμμα για να αρχίσουμε την προετοιμασία μας για το Final Four. Θα αρχίσουμε να κάνουμε κάποια πράγματα όπως για παράδειγμα. να σουτάρουμε βολές. Σήμερα είχαμε 15/30. Αν γίνει κάτι τέτοιο στο Final Four, τελειώσαμε!"

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος πρόσθεσε: " Παίξαμε καλό μπάσκετ για 30' αλλά δυστυχώς στο τέλος δεν ήμασταν καλοί και το Μαρούσι μας πλησίασε. Έχουμε δύο ακόμα παιχνίδια στο ελληνικό πρωτάθλημα και θέλουμε να τα κερδίσουμε".

Ο προπονητής του Αμαρουσίου, Ντάρκο Ρούσο, είπε: " Παίξαμε απαίσια στο πρώτο ημίχρονο και είμαι πολύ δυσαρεστήμενος για την εικόνα που δείξαμε. Πίστευα ότι μπορούσαμε να παίξουμε καλύτερα σήμερα, αλλά δεν το κάναμε. Μπορεί στο δεύτερο ημίχρονο να ήμασταν καλύτεροι, αλλά αυτό δεν αλλάζει την κακή εικόνα που έχω από την ομάδα μου, για το πρώτο ημίχρονο".

" Ήρθαμε εδώ να διεκδικήσουμε ότι καλύτερο μπορούσαμε απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη, αλλά είχαμε πολύ κακό πρώτο ημίχρονο που δεν μας επέτρεψε να κάνουμε κάτι καλύτερο στη συνέχεια. Ευχόμαστε καλή τύχη στον Παναθηναϊκό στο Final Four" συμπλήρωσε ο Φίλιππος Συμεωνίδης.

Η εξέλιξη του αγώνα:
1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης
3' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης
3' Δίποντο Μαρούσι Κυρίτσης
4' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης
Χάρη στο πολύ καλό ξεκίνημα από τον Διαμαντίδη, ο Παναθηναϊκός παίρνει το προβάδισμα με 9-6
5' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (14-6)
Σιγά-σιγά χτίζει τη διαφορά ο Παναθηναϊκός που έχει επιβάλλει τον ρυθμό του
6' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (18-8)
Στο +10 με εντυπωσιακό κάρφωμα του Ντικούδη
7' Τρίποντο Παναθηναϊκός Ξανθόπουλος (21-8)
Αρπάζει την ευκαιρία που του έδωσε ο Ομπράντοβιτς, ο Ξανθόπουλος, ο οποίος έχει ήδη 5 πόντους και βοηθάει την ομάδα του να ανεβάσει τη διαφορά
8' Τρίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης
Ήδη στο +15 ο Παναθηναϊκός που κάνει πρόβες ενόψει Final Four
10' Λήξη 1ης περιόδου 27-12
Χωρίς προβλήματα, ο Παναθηναϊκός, τα πηγαίνει πολύ καλά και κλείνει την πρώτη περίοδο στο +15 έχοντας πάρει βοήθεια από όλους τους παίκτες
13' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σάκοτα (33-16)
19' Τρίποντο Παναθηναϊκός Βούγιανιτς (48-28)
20' Τρίποντο Παναθηναϊκός Παπανικολάου (51-28)
20' Λήξη ημιχρόνου 51-30
Στους 21 πόντους η διαφορά στο ΟΑΚΑ, με τον Ομπράντοβιτς, να έχει χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες πλην του Τομάσεβιτς. Μόνο ο Μπετσίροβιτς δεν έχει σκοράρει από όσους έχουν αγωνιστεί και το δεύτερο ημίχρονο θα είναι μία καλή προπόνηση
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Δίποντο Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς
27' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς
30' Λήξη 3ης περιόδου 65-45
Η προπόνηση συνεχίζεται στο ΟΑΚΑ και πλέον έχουν σκοράρει όλοι οι παίκτες του Παναθηναϊκού
32' Δύο βολές Μαρούσι Έιμπραμς (66-51)
33' Τρίποντο Μαρούσι Στεφανίδης (67-54)
35' Δύο βολές Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας
39' Σχόλιο
Σερί 1-12 για το Μαρούσι που επέστρεψε στο παιχνίδι
40' Δίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (79-73)
40' Λήξη αγώνα 79-73
Παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο σε όλο το παιχνίδι, μία χαλάρωση στα τελευταία λεπτά επέτρεψε στους παίκτες του Ρούσο, να πλησιάσουν στους 4 πόντους. Τελικά ένα δίποντο του Χατζηβρέττα, "καθάρισε" το παιχνίδι