BASKETBALL CH. LEAGUE

Νίζνι - Λαύριο 74-62: Διπλή ήττα στη Ρωσία

Ο Τάισον Κάρτερ με τη φανέλα του Λαυρίου
Ο Τάισον Κάρτερ με τη φανέλα του Λαυρίου PHOTO CREDITS: INTIME SPORTS

Το Λαύριο ηττήθηκε εκτός έδρας από τη Νίζνι (74-62) για το Basketball Champions League, χάνοντας -εκτός της νίκης και- τη διαφορά από τον αγώνα του ΣΕΦ. Περιπλέκεται η υπόθεση πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το Λαύριο έχασε χρυσή ευκαιρία να κάνει άλμα πρόκρισης τουλάχιστον στο play-in του Basketball Champions League. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε εκτός έδρας από τη Νίζνι (74-62), χάνοντας παράλληλα το +9 της επικράτησης στον αγώνα του ΣΕΦ. Η διπλή ήττα περιέπλεξε έτσι τα πράγματα στον Γ' Όμιλο της διοργάνωσης, με το Λαύριο να έχει μπροστά του έναν αγώνα - φωτιά σε ένα μήνα, με αντίπαλο τη Ντιζόν.

Η εικόνα στον όμιλο έχει πλέον ως εξής:

1. Ουνικάχα Μάλαγα 3-1
  2. Ντιζόν 2-2
  3. Λαύριο 2-2
  4. Νίζνι 1-3

Το Λαύριο ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, εκμεταλλευόμενο την ευστοχία του Τάισον Κάρτερ (7-12 στο 6'), σταδιακά όμως έχασε τον έλεγχο του ρυθμού. Κυρίως γιατί η Νίζνι πίεσε πολύ στο επιθετικό ριμπάουντ και δικαιώθηκε. Οι γηπεδούχοι ανανέωσαν πολλές κατοχές στη διάρκεια του πρώτου μέρους (είχαν 11 επιθετικά ριμπάουντ), γεγονός που τους βοήθησε να βρουν πόντους από τέτοιες καταστάσεις. Δεδομένου μάλιστα ότι η άμυνα του Λαυρίου κοντά στο καλάθι ήταν προβληματική, η Νίζνι οδήγησε το προβάδισμά της σε διψήφια επίπεδα (33-22 στο 15'), πριν κλείσει το πρώτο μέρος, ούσα στο +9 (40-31) που της έδινε σημαντικό προβάδισμα νίκης.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πλέον προβληματικό για το Λαύριο, που συνέχισε να παρουσιάζεται ασυνεπές στην άμυνα. Ο επιθετικός πλουραλισμός των γηπεδούχων ήταν το στοιχείο που τους βοήθησε περισσότερο από κάθε άλλο για το +15 (49-34) του 26ου λεπτού, διαφορά που πάντως αμφισβητήθηκε στα λεπτά που ακολούθησαν.

Ο Τζέρι Σμιθ εξελίχθηκε στον παίκτη - βαρόμετρο, με τον έμπειρο γκαρντ να κάνει τη διαφορά προκειμένου το Λαύριο να επιστρέψει δριμύτερο στη διεκδίκηση της νίκης. Το -2 (55-53) του 33ου λεπτού έδινε κάθε δικαίωμα στην ελληνική ομάδα να πιστέψει στη νίκη, πλην όμως η προσπάθεια αντεπίθεσης έμεινε στη ημιτελής.

Η φυσιολογική κούραση που επήλθε σε συνδυασμό με την αποβολή του Τάισον Κάρτερ αποτέλεσαν τα βαρόμετρα για να γείρει οριστικά η πλάστιγγα υπέρ της Νίζνι. Η ομάδα του Ζόραν Λούκιτς ξαναπάτησε το γκάζι και συνδύασε την επικράτηση με την κάλυψη της ήττας που υπέστη πριν από δύο βδομάδες στο ΣΕΦ, για να περιπλέξει την κατάσταση στον Γ' Όμιλο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λούτσις - Αουνκρόγκερς - Ζαπόλσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 40-31, 53-48, 74-62.

ΝΙΖΝΙ (Λούκιτς): Γκάνκεβιτς 2 (5 ριμπάουντ), Αστάπκοβιτς 11 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Στρέμπκοφ 15 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Τορόποφ 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αντίποφ 6 (2), Λιτσούτιν 2 (1/9 σουτ), Καρντανακισβίλι, Πλατόνοφ 2, Φρεϊμάνις 12 (2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γιοβάνοβιτς 12 (6/8 δίποντα).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λιούις 11 (1/5 τρίποντα), Σμιθ 23 (3/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8/8 βολές), Μουράτος 4 (2/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκόινς 3 (1), Γερομιχαλός, Κάρτερ 7 (1), Νικολαΐδης, Αμίνου, Κακλαμανάκης 12 (5/9 δίποντα, 2/4 βολές), Περσίδης 2.

Ομαδικά στατιστικά - Νίζνι: 20/38 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 10/14 βολές, 48 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 19 επιθετικά), 19 ασίστ, 18 λάθη, 2 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Λαύριο: 17/33 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 10/12 βολές, 22 ριμπάουντ (16 αμυντικά + 6 επιθετικά), 12 ασίστ, 9 λάθη, 13 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Μετά τη διακοπή του Basketball Champions League για το "παράθυρο" των εθνικών ομάδων, το Λαύριο δοκιμάζεται εκτός έδρας από τη Ντιζόν (14/12), ενώ η Νίζνι έχει το πλέον απαιτητικό παιχνίδι του ομίλου, αυτό με την Ουνικάχα Μάλαγα (15/12) επί ισπανικού εδάφους.