Ο τελικός των... τελικών

Το SPORT 24 παίζει με τους αριθμούς και αναλύει τη σειρά των "αιωνίων" τελικών

Σταθμικοί παράγοντες

Ποια κοινά σημεία παρατηρούνται στις νίκες του Παναθηναϊκού, ποια στις νίκες του Ολυμπιακού; Το πόσο σημασία έχουν είναι μια... άλλη ιστορία.

Το παράδοξο είναι ότι στις ήττες των "ερυθρολεύκων", δηλαδή στα δύο ματς του ΟΑΚΑ ο Σκούνι Πεν πετυχαίνει 20.5 πόντους, ενώ σε αυτά του ΣΕΦ ο μέσος όρος του πέφτει στους 10.5.

Το ίδιο ισχύει και με τον Γιάννη Μπουρούση που στο ΟΑΚΑ έχει 14.5 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ στο Φάληρο τα νούμερα του πέφτουν σε 7 πόντους και 7.5 ριμπάουντ.

Από την άλλη ο Κώστας Τσαρτσαρής διπλασιάζει τους πόντους του στα εντός έδρας ματς έχοντας δηλαδή 13.5 πόντους και 5 ριμπάουντ στη μια περίπτωση και 6 πόντους και 3 ριμπάουντ στην άλλη.

Μάλιστα προκαλεί εντύπωση το γεγονός ότι οι "πράσινοι" κερδίσουν όταν ΔΕΝ σουτάρουν καλά στα τρίποντα, κάτι που επιβεβαιώνει ότι οι αριθμοί λένε ψέμματα! Όταν σούταραν 26% και 28% κέρδισαν στο ΟΑΚΑ, ενώ όταν είχαν 29% και 41% ηττήθηκαν στο ΣΕΦ!

Σοβαρό σταθερο στοιχείο είναι τα λάθη. Η ομάδα που κάνει τα λιγότερα κερδίζει. Έχουμε και λέμε: 12-17 (1ο ματς), (11-11 2ο ματς), (15-16 3ο ματς) και 12-18 (στο 4ο).

Κάτι παρόμοιο ισχύει για τις βολές. Οι "πράσινοι" σουτάρουν καλύτερα στο ΟΑΚΑ (79%) από ότι στο ΣΕΦ (71%).

Οι σταθεροί

Από την άλλη ο Ντέγιαν Τομάσεβιτς κι ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος είναι οι σταθερότεροι παίκτες για την ομάδα τους. Ο Σέρβος σέντερ έχει 9 πόντους μέσο όρο, ενώ ο διεθνής φοργουορντ (που είναι κι ο δεύτερος σκόρερ της ομάδας του) έχει 13!

Ή του ύψους ή του βάθους

Ο Άλεξ Άκερ είναι μια κλασσική περίπτωση... Στο πρώτο, στο δεύτερο και στο τέταρτο ματς πέτυχε συνολικά 7 πόντους. Στο τρίτο σχεδόν τους τριπλάσιους, δηλαδή 19!

Στην αντίπερα όχθη ο Μπατίστ είχε μόλις 2 πόντους στο 4ο ματς του ΣΕΦ και 5 στο 1ο παιχνίδι της σειράς. Στο τρίτο, όμως, αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ του αγώνα με 22!

Τα παράδοξα!

Σε όλη τη σειρά των τελικών ο Σάνι Μπετσίροβιτς δεν εχει βρει το χέρι του! Έχει μόλις 2/14 τρίποντα. Ένα περισσότερο (3/15) έχει ο Μίλος Βούγιανιτς!

Ο Δήμος Ντικούδης έχει σκοράρει για δύο πόντους μόνο σε ένα παιχνίδι έχοντας συνολικά 9 πόντους με 3/8 σουτ! Σε ρηχά νερά -σε ότι αφορά την επίθεση- κυμαίνεται κι ο... κουμπάρος του που έχει συνολικά 6 πόντους σε 50 λεπτά!

"Εξαφανισμένοι" μοιάζουν κι οι δύο ψηλοί του Ολυμπιακού ο Ράιαν Στακ κι ο Άντρια Ζιζιτς. Ο Κροάτης έχει 3.3 πόντους μέσο όρο (δεν έπαιξε στο πρώτο), ενώ ο ξανθομάλλης Αμερικανός μετράει 2.2 πόντους έχοντας πετύχει μόνο ένα δίποντο!

Σε συνολικό επίπεδο εντύπωση προκαλεί το 31% από τα 6.25. Μόνο σε ένα ματς (το 4ο) σούταραν με 42%, ενώ στα άλλα είχαν 26%, 28% και 29%. Στην κανονική περίοδο το ποσοστό τους ήταν 41%.

Ο Ολυμπιακός έχει... καταφέρει ένα 94% στις βολές στο πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ, ενώ στο δεύτερο είχε 48%! Αυτό θα πει θέμα ημέρας!

Επί του... συνόλου

Στους τέσσερις τελικούς ο Παναθηναϊκός υπερτερεί στα ριμπάουντ με 35 έναντι 30.5 του Ολυμπιακού.

Ακόμη παρατηρείται "σταθερότητα" στην απόδοση της ομάδας ανά δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός παίζει καλύτερα στο πρώτο και στο δεύτερο δεκάλεπτο (δηλαδή συνολικά στο πρώτο ημίχρονο), αλλά πέφτει πολύ η απόδοση του στην επανάληψη.

Αναλυτικά:

Πρώτο δεκάλεπτο: Παναθηναϊκός (21.6) - Ολυμπιακός (19.2)

Δεύτερο δεκάλεπτο:
Παναθηναϊκός (20.5) - Ολυμπιακός (19.2)

Πρώτο ημίχρονο
: Παναθηναϊκός (42.0) - Ολυμπιακός (38.5)

Τρίτο δεκάλεπτο
: Ολυμπιακός (17.5) - Παναθηναϊκός (15.7)

Τέταρτο δεκάλεπτο
: Ολυμπιακός (18.5) - Παναθηναϊκός (17.2)

Δεύτερο ημίχρονο:
Ολυμπιακός (36.0) - Παναθηναϊκός (33.0)

Σύνολο:
Παναθηναϊκός (75.0) - Ολυμπιακός (74.5)

Παράδοση:

Οι δύο ομάδες έχουν παίξει μόνο μια φορά 5ο παιχνίδι στην έδρα του Παναθηναϊκού. Τη σεζόν 2000-2001 οι "πράσινοι" είχαν κερδίσει 79-63.

Είναι, όμως, η 5η φορά που οι δύο ομάδες λύνουν τις διαφορές τους στο 5ο παιχνίδι. Το σκορ είναι 2-2.

Η μοναδική φορά στην ιστορία των ελληνικών πλέι-οφ που η ομάδα που έκανε το "μπρέικ" στο 5ο παιχνίδι είναι το 1998-1999 όταν ο Παναθηναϊκός του Σούμποτιτς και των Μποντιρόγκα-Ράτζα πήρε το "διπλό".

Είναι επίσης η μοναδική φορα που η ομάδα που κερδίσει το 3ο ματς χάνει τον τίτλο!

Το επιμέρους σκορ στους τελικούς του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό το σκορ είναι 3-3!!

Αναλυτικά...

Παναθηναϊκός

Φραγκίσκος Αλβέρτης

Πόντοι: 3.8
Τρίποντα: 4/6
Χρόνος συμμετοχής: 29' (3)
High: 9 πόντοι, 3/4 τρίποντα σε 17' (4ο ματς)
Low: 0 πόντοι σε 7' (1ο ματς)

Μίλος Βούγιανιτς

Πόντοι: 7.8
Τρίποντα: 3/15
Χρόνος συμμετοχής: 48'
High: 16 πόντοι με 4/4 βολές, 5/5 δίποντα σε 28' (2ο ματς)
Low: 2 πόντοι, 1/5 σουτ, 2 λάθη σε 16' (3ο ματς)

Σάνι Μπετσίροβιτς

Πόντοι:

12
Δίποντα: 15/25
Τρίποντα: 2/15
Χρόνος συμμετοχής: 111'
High: 14 πόντοι με 7/11 δίποντα και 5 ασίστ σε 31' (1ο ματς)
Low: 8 πόντοι με 3/10 σουτ, 0 ασίστ, 1 λάθοςσε 33' (3ο ματς)

Μάικ Μπατίστ

Πόντοι: 9.2
Δίποντα: 12/21
Ριμπάουντ: 7.9
Χρόνος: 95'
High: 22 πόντοι με 8/12 σουτ, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα σε 32' (3ο ματς)
Low: 2 πόντοι με 2/2 βολές σε 18' (4ο ματς)

Χρόνος: 137'
High: 12 πόντοι με 3/11 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 36/ (1ο ματς)

Χρόνος: 50'
High: 4 πόντοι με 2/2 δίποντα σε 16' (2ο ματς)
Low: 0 με 0/4 σουτ σε 13' (3ο ματς)

Δήμος Ντικούδης

Πόντοι: 2.2
Σουτ: 3/8
Χρόνος: 38'
High: 5 πόντοι με 1/1 τρίποντα σε 15' (2ο ματς)

Χρόνος: 89'
High: 15 πόντοι με 4/4 βολές, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 26' (3ο ματς)
Low: 6 πόντοι με 2/7 σουτ, 3 ριμπάουντ σε 20' (2ο ματς)

Χρόνος: 132'
High: 9 πόντοι με 6/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και μηδέν λάθη σε 29' (2ο ματς)
Low: 10 πόντοι με 4/10 σουτ, 5 λάθη, 4 ασίστ σε 38' (3ο ματς)*

*Η κρίση γίνεται βάση στατιστικής. Διότι ο Διαμαντίδης σε αυτό το παιχνίδι "πήρε" το ματς με το κόψιμο στη λήξη της κανονικής περιόδου και το καλάθι στο τέλος της παράτασης.

Χρόνος: 68'
High: 15 πόντοι με 5/8 βολές, 5/8 δίποντα και 5 ριμπάουντ σε 16' (3ο ματς)
Low: 2 πόντοι με 0/2 δίποντα, 1 ριμπάουντ και 13' (2ο ματς)

Χρόνος: 141'
High: 17 πόντοι με 4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο κανένα λάθος σε 36' (4ο ματς)**
Low: 4 πόντοι με 0/5 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 30' (2ο ματς)

**Στο πρώτο ματς είχε 21 πόντους, αλλά με 5 λάθη και καμία ασίστ

Μανώλης Παπαμακάριος:

Πόντοι: 1.2
Σουτ: 2/5 σουτ
Χρόνος: 35'
High: 2 πόντοι, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 24' (1ο ματς)
Low: 0 σε 4' (2ο και 3ο ματς)

Άλεξ Άκερ

Πόντοι: 6.5
Χρόνος: 97'
High: 19 πόντοι με 6/9 δίποντα, 2/2 τρίπντα σε 32' (2ο ματς)

Χρόνος: 91'
High: 21 πόντοι με 14/15 βολές, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 24' (2ο ματς)
Low: μηδέν πόντοι με 0/1 δίποντο και 1 λάθος σε 8' (1ο ματς)

Άντρια Ζίζιτς

Πόντοι:

3.7
Δίποντα: 5/14
Χρόνος 39' (3)
High: 8 πόντοι με 4/5 δίποντα σε 15' (3ο ματς)
Low: μηδέν πόντοι με 0/4 δίποντα σε 17' (2ο ματς)

Χρόνος: 96'
High: 14 πόντοι με 6/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ σε 25' (1ο ματς)
Low: 4 πόντοι με 8 ριμπάουντ σε 22' (2ο ματς)

Χρόνος: 35'
High: 3 πόντοι με 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 12' (3ο ματς)
Low: μηδέν πόντοι και 2 λάθη σε 4' (4ο ματς)

Παναγιώτης Βασιλόπουλος

Πόντοι:

13
Σουτ: 17/39 σουτ
Ριμπάουντ: 23
Χρόνος: 117'
High: 17 πόντοι με 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 29' (4ο ματς)
Low: 8 πόντοι με 0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 4 λάθη σε 33' (1ο ματς)