Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο Θεός του... πολέμου

Μασει Καστλ

Η μάχη τελείωσε, ο πόλεμος θα συνεχιστεί, αλλά ο Άρης έκανε το 1-0 στην παράταση με 78-76 σε ένα συγκλονιστικό ματς

Αν η καλή μέρα φαίνεται από το πρωί, τότε η σειρά του Άρη με τον Ολυμπιακό έχει πολλά να μας δώσει ακόμη, διότι στο Αλεξάνδρειο έγινε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής σεζόν, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε μια σκληρότατη μάχη από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό. Και χρειάστηκαν 45 λεπτά για να βγει νικητής.
Άλλωστε, αυτό φαίνεται και από το γεγονός, ότι η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα ήταν οι επτά πόντοι με τους οποίους προηγήθηκε ο Άρης στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Οι διαιτητές άφησαν περισσότερο από όσο θα έπρεπε το σκληρό παιχνίδι, αλλά για όσους παρακολούθησαν το παιχνίδι ίσως αυτό να ήταν και καλό, καθώς οι μονομαχίες ήταν μοναδικές.

Ο Άρης κατάφερε να πάρει τη νίκη, την οποία αξίζει, όσο όμως θα την άξιζε και ο Ολυμπιακός που σε όλες τις περιπτώσεις που βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να επανέλθει, όχι όμως και να κυριαρχήσει. Βλέπετε, πλήρωσε τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (ο Άρης πήρε συνολικά 16 επιθετικά!), τις κακές επιλογές στις τελευταίες επιθέσεις τόσο της κανονικής διάρκειας, όσο και της παράτασης, αλλά και το γεγονός, ότι επιθετικά, πέραν του Πεν και ακόμη έναν, δεν είχε άλλες σταθερές λύσεις.

Ποιος είναι αυτός ο ένας; Ο Χρήστος Χαρίσης που με 25 πόντους και καταπληκτική εμάνιση κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό μέσα στο Αλεξάνδρειο. Ήταν ίσως η κορυφαία προσωπική του εμφάνιση με τα ερυθρόλευκα. Όμως, βρήκε απέναντί του, έναν εξαιρετικό Σεραπίνας που με 15 πόντους (όλους με τρίποντα) έδειξε για μια ακόμη φορά, ότι στο τέλος της σεζόν έχει βρει τον εαυτό του και μάλιστα για τα καλά. Μαζι του, ο Τέρελ Καστλ με 21 πόντους ήταν ο παίκτης που σήκωσε στις πλάτες του τον Άρη στα πιο κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Τέλος, πρέπει να σημειωθεί, ότι ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τον Άλεξ Άκερ, ο οποίος τραυματίστηκε, ο οποίος ένιωσε ενχολήσεις στο γόνατο, που όμως οφείλονται σε κάκωση του έξω μηνίσκου! Συνεπώς, ο Αμερικανός θα μείνει εκτός και από τα υπόλοιπα ματς με τον Άρη.

Για τη σκληρή άμυνα του Άρη γνωρίζαμε πριν αρχίσει το ματς, αλλά ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε κι αυτός δυνατός σε αυτόν τον τομέα, αν και δεν μας έχει... συνηθίσει σε κάτι τέτοιο. Οι διαιτητές κατάλαβαν από νωρίς, ότι οι δύο ομάδες ήθελαν να παίξουν "ξύλο" και προτιμήσαν να τους αφήσουν να το πράξουν ελεύθερα και δεν έδιναν αρκετά φάουλ και στις δύο πλευρές.

Με αυτές τις συνθήκες το 19-16 του πρώτου δεκαλέπτου ήταν απολύτως φυσιολογική εξέλιξη, αλλά σε αυτή την περίοδο ο Άρης πέτυχε το στόχο του περισσότερο από τον Ολυμπιακό. Πίεσε πάρα πολύ στην περιφέρεια, ο Ολυμπιακός δεν πέρασε την μπάλα κοντά στο καλάθι, ώστε να "κλείσει" την άμυνα του Άρη και γι' αυτό δυσκολεύτηκε αρκετά στην επίθεση.

Μάλιστα, με απόντα τον Άλεξ Άκερ στον οποίο προέκυψε έκτακτος τραυματισμός, οι ερυθρόλευκοι είχαν ανάγκη από άλλες επιθετικές λύσεις και τις βρήκαν στα πρόσωπα του Χένρι Ντόμερκαντ και του Σκούνι Πεν. Την ίδια ώρα, ο Άρης έπαιρνε πόντους από τον πολύ καλό Μάικ Ουίλκινσον, αλλά όχι και από τον Τζερεμάια Μάσεϊ που χτύπησε στο μάτι στα μισά της πρώτης περιόδου και έμεινε για αρκετή ώρα στον πάγκο.

Δεκάλεπτο... Χαρισάμενο

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Γιώργος Σιγάλας έδωσε στον Άρη προβάδισμα έξι πόντων (22-16), αλλά στη συνέχεια η ομάδα της Θεσσαλονίκης κόλλησε επιθετικά, οι βοήθεις του Ολυμπιακού λειτούργησαν σωστά και οι ερυθρόλευκοι βρήκαν την ευκαιρία να τρέξουν στον αιφνιδιασμό και να ισοφαρίσουν σε 22-22. Ο Άρης βρήκε λύση με τον Σεραπίνας από την περιφέρεια, πήρε και πάλι προβάδισμα έξι πόντων, αλλά ο Χρήστος Χαρίσης είχε για τα καλά ζεσταθεί.

Ο Έλληνας πλέι μέικερ κράτησε ζωντανό τον Ολυμπιακό σε όλο το πρώτο ημίχρονο, σημείωσε 11 πόντους και ήταν πολύ ενεργητικός σε επίθεση και άμυνα. Μάλιστα, με δικό του τρίποντο ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ με 33-32, αλλά ο Τσαλδάρης απάντησε στην επόμενη επίθεση του Άρη και έβαλε την ομάδα του και πάλι στο τιμόνι του οδηγού.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον Άρη να προηγείται με δύο πόντους (38-36), αλλά η εικόνα του αγώνα έδινε υποσχέσεις για μάχη μέχρι τέλους. Αξίζουν να υπογραμμιστούν, για το πρώτο μέρος, η πολύ πιεστική άμυνα του Άρη στην περιφέρεια (που είχε στόχο τον Ματσιγιάουσκας όσο εκείνος ήταν στο παρκέ), τα αρκετά τρίποντα και από τις δύο πλευρές, οι σκληρές μονομαχίες και η αδυναμία του Ολυμπιακού να περάσει την μπάλα στη ρακέτα και να προσπαθήσει να διαρρήξει εκ των έσω την άμυνα του Άρη.

Η διαφορά του Άρη και η αντίσταση του Ολυμπιακού (και του Χαρίση)

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης είχε το προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα κατάφερε να πάει τη διαφορά στους επτά πόντους (53-46) και να δείξει στον Ολυμπιακό, ότι είναι πολύ δύσκολο να νικήσει μέσα στο Αλεξάνδρειο. Όμως, το τέταρτο φάουλ του Σεραπίνας (που είχε 4/4 τρίποντα), η βελτίωση της ερυθρόλευκης άμυνας και ο Χαρίσης (και πάλι) άλλαξαν τα δεδομένα για μια ακόμη φορά.

Ο Χαρίσης ήταν πραγματικά μαγικός. Σκόραρε, έπαιζε άμυνα, μοίραζε ασίστ και σήκωσε τον Ολυμπιακό στις πλάτες του, την ώρα που ο Άρης προσπαθούσε να βρει λύσεις με τους Καστλ και Σκέιλς. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Πίνι Γκέρσον να προηγείται με έναν πόντο (59-60).

"Ξύλο" μέχρι τέλους...

Όμως, το ματς (όπως αποδείχθηκε) είχε πολύ ψωμί ακόμη και αρκετό ξύλο. Οι δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο ξέχασαν την επίθεση και τα έδωσαν όλα στην άμυνα, με συνέπεια να μείνουν χωρίς πόντο για περίπου έξι λεπτά. Πολλά άστοχα σουτ, σκληρές μάχες σε ρακέτα και περιφέρεια και το άγχος να μεγαλώνει, όσο τα λεπτά περνούσαν.

Ματσόν και Γκέρσον αναζητούσαν κάποιον με κρύο αίμα στο ρόστερ και δεν μπορούσαν να βρουν καταλληλότερους. Λιθουανοί και οι δύο, Σεραπίνας και Ματσιγιάουσκας πήραν την κατάσταση στα χέρια τους. Ο πρώτος έβαλε τον Άρη μπροστά με 68-65 κι αμέσως μετά ο "Μάτσε" απάντησε από την κορυφή του τριπόντου, για να κρατήσει ζωντανό τον Ολυμπιακό.

Στην επόμενη επίθεση ο Άρης έμεινε χωρίς καλάθι και ο Ολυμπιακός είχε την τελευταία λέξη, αλλά δεν την είπε ποτέ. Με 7'' να απομένουν ο Σκούνι Πεν έχασε τον έλεγχο της μπάλας και το ματς πήγε στην παράταση.

Στην παράταση...

Εκεί, οι δύο ομάδες συνέχισαν τη σκληρή μάχης τους μέχρι τέλους. Ο Ματσιγιάουσκας έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με δύο πόντους, αλλά ο Άρης με καλάθι του Μάσεϊ και δύο βολές του Καστλ πήρε και πάλι το προβάδισμα (72-70). Ο Χαρίσης ισοφάρισε από τη γραμμή των βολών. Ο Καστλ ήταν ζεστός, πέτυχε καλάθι, πήρε και το φάουλ, αλλα αστόχησε στη βολή. Όμως, ο Ολυμπιακός δεν απάντησε και αμέσως μετά ο Καστλ και πάλι με βολές έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στον Άρη.

Όλα φαίνονταν ιδανικά για τον Άρη, αλλά σε επόμενη επίθεση, οι γηπεδούχοι δεν ευστόχησαν, η μπάλα δεν βρήκε τη στεφάνη και κατέληξε στα χέρια του Καλαϊτζή που την πέταξε από το κέντρο. Η κατοχή χάθηκε για τον Άρη, αλλά οι άνθρωποι της ομάδας διαμαρτυρήθηκαν ότι η επίθεση έπρεπε να ανανεωθεί, κάτι που όμως δεν ίσχυε.

Στη συνέχεια ο Πεν προσπάθησε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του και με 4 συνεχόμενους πόντους έφερε και πάλι το ματς στα ίσια, ενώ προηγήθηκε και κρίσιμο κλέψιμο του Παπαμακάριου. Απέμεναν 22'', αλλά ο Μάσει που κέρδισε φάουλ δεν ήταν εύστοχος και στις δύο βολές και με το σκορ 77-76 ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να κλέψει τη νίκη. Όμως, η επίθεση που έκανε δεν ήταν η πλέον ορθόδοξη, καθώς ο Χαρίσης πήρε πικ εντ ρολ από τον Βασιλόπουλο, ο οποίος δέχθηκε την μπάλα και επιχείρησε τρίποντο το οποίο όμως ήταν άστοχο. Στη συνέχεια έγινε φάουλ πάνω στον Καστλ, ο οποίος με μία βολή διαμόρφωσε το τελικό 78-76.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 38-36, 59-60, 68-68, 78-76

Άρης (Αντρέα Ματσόν): Καστλ 21 (2), Σιγάλας 4 (1), Τσαλδάρης 7 (1), Σεραπίνας 15 (5), Σκέιλς 7 (1), Καλαϊτζής 2, Ηλιάδης, Ουίλκινσον 8, Παντελιάδης, Μάσεϊ 10, Γιαννούλης 4.
Ολυμπιακός (Πίνι Γκέρσον): Πεν 18 (1), Παπαμακάριος 4, Ματσιγιάουσκας 8 (1), Ζίζιτς 4, Μπουρούσης 2, Ντόμερκαντ 6, Χαρίσης 25 (2), Μπάρλος, Βασιλόπουλος 2, Στακ 7.

Το φιλμ του αγώνα

1' Δίποντο Άρης Ουίλκινσον (2-0)
2' Δύο βολές Άρης Καστλ (3-0)
Άστοχες οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά, αλλά τουλάχιστον ο ρυθμός είναι καλός. Οι διαιτητές προς το παρόν αφήνουν τα φάουλ και στις δύο πλευρές.
2' Δίποντο Ολυμπιακός Ντόμερκαντ (3-2)
4' Δίποντο Ολυμπιακός Ντόμερκαντ (3-4)
Χωρίς τον εκτάκτως τραυματία Άκερ. Ο Ντόμερκαντ βασικός με αρκετές πρωτοβουλιές.
4' Δύο βολές Ολυμπιακός Ζίζιτς (5-6)
5' Δίποντο Ολυμπιακός Πεν (5-8)
5' Δίποντο Άρης Τσαλδάρης (7-8)
6' Τρίποντο Άρης Καστλ (10-8)
6' Δίποντο Ολυμπιακός Ντόμερκαντ (10-10)
6' Δίποντο Άρης Σκέιλς (12-10)
7' Δύο βολές Ολυμπιακός Πεν (12-12)
7' Δίποντο Άρης Ουίλκινσον (14-12)
8' Δύο βολές Ολυμπιακός Ματσιγιάουσκας (14-13)
8' Δύο βολές Ολυμπιακός Ματσιγιάουσκας (14-15)
8' Δίποντο Άρης Καστλ (16-15)
8' Δίποντο Άρης Ουίλκινσον (18-15)
9' Δύο βολές Άρης Σιγάλας (19-15)
9' Δύο βολές Ολυμπιακός Πεν (19-16)
10' Λήξη 1ης περιόδου 19-16
Πολύ δυνατές άμυνες και από τις δύο ομάδες, που στην κυριολεξία παίζουν... ξύλο. Πολλά φάουλ, πολλές βολές. Ο Άρης κατάφερε να περιορίσει τον Ματσιγιάουσκας, ο Ολυμπιακός δεν περνάει την μπάλα στους ψηλούς και μέχρι στιγμής υπάρχει ισορροπία στο παιχνίδι, αλλά με τον Άρη να έχει περισσότερα από τα σχέδιά του.
11' Τρίποντο Άρης Σιγάλας (22-16)
12' Δίποντο Ολυμπιακός Χαρίσης (22-18)
12' Δίποντο Ολυμπιακός Χαρίσης (22-20)
12' Δίποντο Ολυμπιακός Πεν (22-22)
Τρία λάθη του Άρη, έξι πόντοι για τον Ολυμπιακό που ισοφαρίζει σε μικρό χρονικό διάστημα...
14' Τρίποντο Άρης Σεραπίνας (25-22)
14' Δίποντο Ολυμπιακός Ζίζιτς (25-24)
15' Δίποντο Άρης Ουίλκινσον (27-24)
16' Τρίποντο Άρης Σεραπίνας (30-24)
16' Δίποντο Ολυμπιακός Χαρίσης (30-26)
17' Δίποντο Ολυμπιακός Παπαμακάριος (30-28)
17' Δίποντο Ολυμπιακός Χαρίσης (30-30)
17' Δίποντο Άρης Καστλ (32-30)
18' Τρίποντο Ολυμπιακός Χαρίσης (32-33)
Εξαιρετικός ο Χαρίσης, είναι μακράν ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού και πρώτος σκόρερ με 11 πόντους.
18' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (35-33)
19' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (36-33)
19' Δίποντο Ολυμπιακός Πεν (36-35)
19' Δίποντο Άρης Καστλ (38-36)
20' Λήξη ημιχρόνου 38-36
Το δυνατό παιχνίδι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει τον Άρη για δύο λεπτά χωρίς καλάθι, ενώ ο Χαρίσης έπαιξε για όλους στην επίθεση. Όμως, οι γηπεδούχοι έχουν βρει λύσεις από την περιφέρεια, ενώ εκμεταλλεύονται τον πολύ καλό Ουίλκινσον. Πάντως, το παιχνίδι είναι ντέρμπι με τα όλα του...
21' Τρίποντο Άρης Σεραπίνας (41-36)
21' Δίποντο Ολυμπιακός Στακ (41-38)
22' Τρίποντο Άρης Σεραπίνας (44-38)
Τέταρτο τρίποντο για τον Σεραπίνας!
22' Δίποντο Ολυμπιακός Χαρίσης (44-40)
22' Δίποντο Ολυμπιακός Χαρίσης (44-42)
24' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (48-42)
24' Δίποντο Ολυμπιακός Χαρίσης (48-44)
Ασταμάτητος ο Χαρίσης, δεν έχει χάσει σουτ. Μόνο μία βολή. Έχει φτάσει τους 18 πόντους.
25' Δίποντο Ολυμπιακός Στακ (48-46)
25' Δίποντο Άρης Σκέιλς (50-46)
27' Τρίποντο Άρης Σκέιλς (53-46)
Στη μεγαλύτερη διαφορά ο Άρης...
27' 3 Βολές Ολυμπιακός Στακ (53-49)
28' Τρίποντο Ολυμπιακός Πεν (53-52)
28' Τρίποντο Άρης Καστλ (56-52)
28' Δύο βολές Ολυμπιακός Βασιλόπουλος (56-54)
29' Δύο βολές Άρης Άρης (57-54)
29' Δύο βολές Ολυμπιακός Χαρίσης (57-56)
Τέταρτο φάουλ για τον Καστλ...
29' Δίποντο Άρης Γιαννούλης (59-56)
29' Δίποντο Ολυμπιακός Μπουρούσης (59-58)
29' Δίποντο Ολυμπιακός Παπαμακάριος (59-60)
30' Λήξη 3ης περιόδου 59-60
Ο Άρης προηγήθηκε με επτά πόντους στα μισά της τρίτης περιόδου, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι τρόπο να απαντήσει. Ο Χαρίσης συνεχισέ την καταπληκτική εμφάνισή του και στο τέλος οι ερυθρόλευκοι πήραν προβάδισμα με έναν πόντο. Ανεβασμένος ο Καστλ. Ο Άρης πάει πολύ καλά στα επιθετικά ριμπάουντ.
31' Τρίποντο Ολυμπιακός Χαρίσης (61-63)
Στους 23 πόντους....
33' Δίποντο Άρης Καλαϊτζής (63-63)
33' Δίποντο Ολυμπιακός Πεν (63-65)
34' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (65-65)
38' Σχόλιο 65-65
Οι δύο ομάδες δεν έχουν σκοράρει εδώ και τέσσερα λεπτά. Πολύ σκληρές άμυνες, άστοχα σουτ και πλέον το κάθε λάθος πληρώνεται.
39' Τρίποντο Άρης Σεραπίνας (68-68)
39' Τρίποντο Ολυμπιακός Ματσιγιάουσκας (68-68)
40' Λήξη 4ης περιόδου 68-68
Παράταση! Ο Άρης με τρίποντο του Σεραπίνας σκόραρε (ύστερα από σχεδόν έξι λεπτά χωρίς καλάθι για τις δύο ομάδες), αλλά ο Ματσιγιάουσκας απάντησε αμέσως μετά! Ο Ολυμπιακός είχε την τελευταία επίθεση με 7'', αλλά χάθηκε η μπάλα και το ματς πάει στην παράταση. Μόλις 9-8 το επι μέρους σκορ της περιόδου.
41' Δίποντο Ολυμπιακός Ματσιγιάουσκας (68-70)
41' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (70-70)
42' Δύο βολές Άρης Καστλ (72-70)
42' Δύο βολές Ολυμπιακός Χαρίσης (72-72)
43' Καλάθι και φάουλ Άρης Καστλ (74-72)
44' Δύο βολές Άρης Καστλ (76-72)
44' Δύο βολές Ολυμπιακός Πεν (76-74)
44' Δίποντο Ολυμπιακός Πεν (76-76)
22''
44' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (77-76)
16''
44' Τρίποντο Ολυμπιακός Βασιλόπουλος
Άστοχο το σουτ και η νίκη στα χέρια του Άρη
44' Δύο βολές Άρης Καστλ (78-76)
45' Λήξη αγώνα 78-76