X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Όλντεμπουργκ-Παναθηναϊκός: 64-67

Τσαρτσαρής

Ο Παναθηναϊκός νίκησε απουσίες και Όλντεμπουργκ (64-67) αλλά κατετάγη 2ος στον Δ' όμιλο

Μεγάλος πρωταγωνιστής της "πράσινης" νίκης ήταν ο Μάικ Μπατίστ, που με τους 21 πόντους του κράτησε τους Πρωταθλητές Ευρώπης σε κρίσιμα σημεία. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Ντρου Νίκολας με 14 πόντους και Νικ Καλάθης με 10 οι οποίοι πάλεψαν για να καλύψουν τα μεγάλα κενά στην περιφέρεια.
Από πλευράς Γερμανών, ο Πόλντινγκ με 19 πόντους παρά λίγο να κάνει τη ζημιά στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ και ο Φόστερ με 15 αποτέλεσε μεγάλη απειλή για το καλάθι των φιλοξενούμενων.

Πλέον, οι Πρωταθλητές Ευρώπης θα περιμένουν την κλήρωση του Top-16, που θα γίνει τη Δευτέρα (13:00) στη Βαρκελώνη. Εκεί θα βρεθούν στο δεύτερο γκρουπ δυναμικότητας.

Τον Μάικ Μπατίστ αξιοποίησε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο τρίλεπτο με τον Αμερικάνο να σκοράρει όλους τους "πράσινους" πόντους, κάνοντας το 2-8. Το "τριφύλλι" έφτασε ως το +9 (2-11) με τον Φώτση να σκοράρει έξω από τα 6.25, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι και την απουσία του Μπατίστ που κάθισε στον πάγκο για ανάσες, μείωσαν στους 6 (8-14 και 10-16).

Σ' εκείνο το σημείο όμως, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν... γκάζι, έφυγαν στον αιφνιδιασμό και κατάφεραν να φτάσουν για πρώτη φορά στο +10 (10-20) στο τέλος της περιόδου.

Καλός μόνο στην άμυνα
Σαφώς πεσμένος ήταν ο ρυθμός των Πρωταθλητών Ευρώπης στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού χρειάστηκαν 4 λεπτά για να σκοράρουν έναν πόντο με βολή του Καλάθη, που έκανε το 14-21 (νωρίτερα είχε σκοράρει μόνο ο Κάρτερ).

Η είσοδος του Μάικ Μπατίστ έφερε και το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι της ομάδας του Ομπράντοβιτς, που ενώ στην άμυνα τα πήγαινε μία χαρά, αντιμετώπιζε επιθετικό πρόβλημα λόγω και του λίγου χρόνου συμμετοχής του Σάρας (δέχθηκε τεχνική ποινή και αποχώρησε). Παρόλα αυτά το προβάδισμα του Παναθηναϊκού ήταν σταθερά σε επίπεδο 6-8 πόντων (17-25 τρία λεπτά πριν το ημίχρονο).

Τα επιθετικά προβλήματα του "τριφυλλιού" είχαν ως αποτέλεσμα ο Πόλντινγκ να μειώσει μετά από πολλή ώρα στους 5 (20-25) αλλά η απάντηση του Καλάθη με γκολ-φάουλ ήταν άμεση. Ο Φόστερ κράτησε την Όλντεμπουργκ κοντά, όμως οι Τσαρτσαρής και Νίκολας έδωσαν λύσεις και το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 25-33.

Το ρεσιτάλ του Πόλντινγκ
Εκπληκτικό ξεκίνημα έκανε η Όλντεμπουργκ στο δεύτερο μέρος. Η γερμανική ομάδα με τους Πόλντινγκ και Μαϊστόροβιτς να "πυροβολούν" έξω από τα 6.25, μείωσε στον πόντο (37-38) στα μισά της περιόδου.

Ο Πόλντινγκ ήταν ασταμάτητος αλλά οι "πράσινοι" είχαν τον σούπερ-Νίκολας που τους κράτησε μπροστά στο σκορ κι ανέβασε τη διαφορά ξανά στους 4 (42-46) ένα δίλεπτο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με τον Παναθηναϊκό να βελτιώνεται και πάλι στην άμυνα.

Το +6 (42-48) στο οποίο έφτασε όμως, δεν διατηρήθηκε αφού οι Πόλντινγκ, Φόστερ και ΣΚέκιτς διαμόρφωσαν το 49-50 με το οποίο ολοκληρώθηκε η περίοδος.

Ντέρμπι και... διπλό
Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου οι "πράσινοι" προσπαθούσαν να ξεφύγουν, αλλά οι Γερμανοί διαρκώς ισοφάριζαν και σαν να μην έφτανε αυτό, κάτι λιγότερο από 4 λεπτά για τη λήξη προσπέρασαν με 62-60 χάρη σε λέι απ του Φόστερ στον αιφνιδιασμό.

Ο πάντα αξιόπιστος Μπατίστ με 3 σερί πόντους ανέκτησε το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους (62-63) και στη συνέχεια οι Φώτσης και Σάρας επανέφεραν την ηρεμία στις τάξεις των Πρωταθλητών μ' ένα επιμέρους 0-4 για το 62-67.

Στην αντίπερα όχθη οι γηπεδούχοι είχαν νευρικότητα και οι βιαστικές επιλογές, τους στέρησαν την ευκαιρία να ξαναμπούν στο ματς. Το τελικό 64-67 πιστοποίησε το καλό φινάλε της ελληνικής ομάδας στο Top-16, αλλά και τη μαχητικότητα των δυναμικών Γερμανών.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 25-33, 49-50, 64-67

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Όλντεμπουργκ (Κρούνιτς): Σκέκιτς 4, Στράουτς, Φόστερ 15 (2), Μαϊστόροβιτς 12 (1), Χάιν, Γκάρντνερ 2, Πόλντινγκ 19 (4), Κάρτερ 7 (2), Μπούμτσε Μπούμτσε 5

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 6, Περπέρογλου 3 (1), Μπατίστ 21, Φώτσης 7 (1), Νίκολας 14 (4), Τσαρτσαρής 2, Καλάθης 10, Σερμαντίνι 2, Γιασικεβίτσιους 2

Για τα αναλυτικά στατιστικά της Όλντεμπουργκ πατήστε εδώ . Γι' αυτά του Παναθηναϊκού εδώ .

Ομπράντοβιτς: " Δεν αποτελούν δικαιολογία οι απουσίες"

Απογοητευμένος από τον τρόπο με τον οποίο αγωνίστηκαν οι παίκτες του εμφανίστηκε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς που τόνισε ότι... " κάποιοι παίκτες είναι έξω από τα πάντα".

" Μπήκαμε στο γήπεδο για να κερδίσουμε και περιμένοντας το αποτέλεσμα από την Αρμάνι Τζινς Μιλάνο. Είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, αλλά δεν τα πήγαμε καλά και δεν αποτελούν δικαιολογία οι απουσίες των τριών παικτών. Είχαμε διαφορά δέκα πόντων, αλλά μετά δεν ήμασταν όπως έπρεπε στην επίθεση".

"Είχαμε πει ότι έπρεπε να προσέξουμε τα επιθετικά ριμπάουντ και τα τρίποντα της Όλντενμποργκ. Όταν βλέπαμε να σουτάρουν από τα 9 μέτρα νιώθαμε έκπληξη, αλλά πριν από τέσσερις μέρες τα λέγαμε στην προπόνηση. Οπότε απαιτείται από όλους περισσότερη αυτοσυγκέντρωση. Κάποιοι παίκτες είναι έξω από τα πάντα. Έρχεται το Top-16 που είναι όλη η ζωή μας. Ελπίζω να είναι όλοι καλά εκεί και να παλέψουν

".

Aπό πλευράς παικτών τοποθετήθηκε ο Ντρου Νίκολας: " Ξέραμε ότι πρέπει να παλέψουμε, γιατί δεν γνωρίζαμε τι θα γινόταν στο Μιλάνο. Δεν είναι δικαιολογία οι τρεις απουσίες και το μόνο καλό που κρατάμε είναι ότι παλέψαμε για 40 λεπτά".

"Μπαίνουμε στο Top-16 που ξέρουμε ότι κάθε ομάδα μπορεί να κερδίσει οποιονδήποτε. Όλα εξαρτώνται από εμάς. Πέρυσι, ήμασταν τρίτοι και αρχίσαμε να ρολάρουμε στο Top-16. Ξέρουμε ότι τώρα δεν παίζουμε καλά και ότι όταν αγωνιζόμαστε όπως μπορούμε δεν έχουμε να φοβηθούμε κανέναν

".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (0-2)
2' Δίποντο Όλντενμπουργκ Μαϊστόροβιτς (2-2)
2' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (2-4)
3' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (2-6)
4' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (2-8)
6' Τρίποντο Παναθηναϊκός Φώτσης (2-11)
6' Δύο βολές Όλντενμπουργκ Πόλντινγκ (4-11)
7' Τρίποντο Παναθηναϊκός Νίκολας (4-14)
8' Δίποντο Όλντενμπουργκ Μαϊστόροβιτς (6-14)
8' Δίποντο Όλντενμπουργκ Φόστερ (8-14)
9' Δίποντο Παναθηναϊκός Σερμαντίνι (8-16)
9' Δίποντο Όλντενμπουργκ Γκάρντνερ (10-16)
10' Δίποντο Παναθηναϊκός Τέπιτς (10-18)
10' Δίποντο Παναθηναϊκός Καλάθης (10-20)
10' Λήξη 1ης περιόδου 10-20
Πολύ καλή εμφάνιση από τον Παναθηναϊκό στο πρώτο δεκάλεπτο και προβάδισμα 10 πόντων
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Τρίποντο Όλντενμπουργκ Κάρτερ (13-20)
14' Τεχνική ποινή Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους
15' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (14-23)
16' Τάιμ-άουτ
17' Δίποντο Όλντενμπουργκ Μπούμτσε-Μπούμτσε (17-23)
17' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (17-25)
17' Τάιμ-άουτ
18' Τρίποντο Όλντενμπουργκ Πόλντινγκ (20-25)
18' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Καλάθης (20-28)
19' Δύο βολές Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (21-30)
19' Τρίποντο Όλντενμπουργκ Φόστερ (24-30)
20' Τρίποντο Παναθηναϊκός Νίκολας (24-33)
20' Τάιμ-άουτ
20' Λήξη ημιχρόνου 25-33
Στο +8 ο Παναθηναθηναϊκός με τη λήξη του πρώτου μέρους. Καλή άμυνα από τους "πράσινους" που στην επίθεση έχουν νεκρά διαστήματα
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Τρίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (26-36)
21' Τρίποντο Όλντενμπουργκ Πόλντινγκ (29-36)
21' Δίποντο Όλντενμπουργκ Φόστερ (31-36)
24' Τρίποντο Όλντενμπουργκ Μαϊστόροβιτς (34-36)
25' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (34-38)
25' Τρίποντο Όλντενμπουργκ Πόλντινγκ (37-38)
25' Δίποντο Παναθηναϊκός Νίκολας (37-40)
26' Δίποντο Όλντενμπουργκ Πόλντινγκ (42-43)
27' Τρίποντο Όλντενμπουργκ Πόλντινγκ (40-43)
28' Δύο βολές Παναθηναϊκός Μπατίστ (42-48)
28' Τρίποντο Παναθηναϊκός Νίκολας (42-46)
29' Δίποντο Όλντενμπουργκ Πόλντινγκ (44-48)
30' Τρίποντο Όλντενμπουργκ Φόστερ (47-48)
30' Δύο βολές Παναθηναϊκός Καλάθης (47-50)
30' Δίποντο Όλντενμπουργκ Σκέκιτς (49-50)
30' Λήξη 3ης περιόδου 49-50
Στο +1 ο Παναθηναϊκός που έχει υποστεί ζημιά κυρίως από τον Πόλντινγκ
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Τρίποντο Όλντενμπουργκ Κάρτερ (52-50)
31' Δύο βολές Παναθηναϊκός Μπατίστ (52-52)
32' Δίποντο Παναθηναϊκός Τέπιτς (52-54)
32' Τάιμ-άουτ
33' Δίποντο Όλντενμπουργκ Σκέκιτς (54-54)
33' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (54-56)
34' Δίποντο Όλντενμπουργκ Σκέκιτς (56-56)
34' Δύο βολές Παναθηναϊκός Τέπιτς (56-58)
34' Δίποντο Όλντενμπουργκ Φόστερ (58-58)
35' Δίποντο Παναθηναϊκός Καλάθης (58-60)
36' Δύο βολές Όλντενμπουργκ Μαϊστόροβιτς (60-60)
37' Δίποντο Όλντενμπουργκ Φόστερ (62-60)
37' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (62-62)
38' Δύο βολές Παναθηναϊκός Φώτσης (62-65)
38' Τάιμ-άουτ Όλντενμπουργκ Κρούνιτς
39' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (62-67)
39' Τάιμ-άουτ
40' Δίποντο Όλντενμπουργκ Μπούμτσε-Μπούμτσε (64-67)
40' Λήξη αγώνα 64-67