X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

Ολύμπια-Τρίκαλα: 67-66

Με πρωταγωνιστή τον Σβεν Σούλτζε η Ολύμπια Λάρισας επικράτησε στην παράταση των Τρικάλων με 67-66

Ο Γερμανός φόργουορντ που πέτυχε συνολικά 19 πόντους, "μίλησε" στην τελευταία περίοδο, αλλά και στο φινάλε όταν στα 5'' πέτυχε τη βολή που έκρινε το παιχνίδι! Μαζί με τον Μάριο Μπατή και τον Στίβεν Αριγκμπάμπου ήταν οι κορυφαίοι των "πορτοκαλί", που παραλίγο να πληρώσουν το άγχος και τη νευρικότητα τους.
Από την άλλη τα Τρίκαλα -με κορυφαίους τους Μπόγδανο και Νικολαΐδη- πάλεψαν ως το τέλος, δείχνοντας αν μη τι άλλο ότι θα πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους.

Νευρικό ξεκίνημα

Τα Τρίκαλα ξάφνιασαν τους γηπεδούχους και βρέθηκαν να προηγούνται στο ξεκίνημα χάρις στους Έιβερι και Μάσι. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ωστόσο, δεν άργησε να ξεπεράσει το... τρακ της πρεμιέρας και να βρει το ρυθμό της κυρίως μέσα από την άμυνα.

Με τους Τόμας και Σούλτζε να οδηγούν την αντεπίθεση η Ολύμπια ισοφάρισε το παιχνίδι, πριν ακολουθήσει νέο ξέσπασμα του Κρις Μάσι που έκανε το 19-16 υπέρ των Τρικαλινών.

Μίλησε η άμυνα

Η διαφορά αυξήθηκε ως και τους 5 πόντους (21-16) πριν αλλάξει τελείως η εικόνα του παιχνιδιού. Στη δεύτερη περίοδο η είσοδος του Στίβεν Αριγκμπάμπου στο παρκέ "έδεσε" την άμυνα των "πορτοκαλί" που με το... σήμα κατατεθέν τους αντέστρεψαν τη ροή του ματς.

Κρατώντας την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου στους 6 πόντους οι Θεσσαλοί πήαν το προβάδισμα με 28-25 την ώρα που ο Γερμανός σέντερ κι ο Μάριος Μπατής έδωσαν τις λύσεις. Χαρακτηριστικό πάντως της νευρικότητας που επικρατούσε ήταν το 0/4 που είχε η Ολύμπια έξω από τα 6.25 και το αντίστοιχα χαμηλό 2/15 των φιλοξενούμενων.

Επιστροφή...

Οι νεοφώτιστοι δεν το... έβαλαν κάτω και με συνεχόμενα τρίποντα έκαναν ένα σερί 8-0 (33-28), αιφνιδιάζοντας ακόμη μια φορά την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που συνέχιζε να σουτάρει με χαμηλά ποσοστά από μακριά.

Η άμυνα, ωστόσο, έδωσε και μια ακόμη φορά τη λύση. Ο Τερέλ Καστλ έσπασε το... ρόδι από τα 6.25 κι ο Μάριος Μπατής βγάζοντας μεγάλη ενέργεια στο παρκέ χάρισε στους Λαρισαίους το προβάδισμα για πρώτη φορά στην επανάληψη με το 39-38 του 30'.

Φινάλε... θρίλερ Το ίδιο σκηνικό διατηρήθηκε και στην τελευταία περίοδο σε ένα πραγματικό ντέρμπι! Η Ολύμπια με τον Σβεν Σούλτζε να παίρνει... φωτιά έδειξε να "καθαρίζει" το παιχνίδι μετά το 46-40, αλλά τα Τρίκαλα δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Ο Ουίλιαμ Έιβερι έκανε την αρχή κι ο Δημήτρης Μπόγδανος πήρε την σκυτάλη για να φέρει την ομάδα του ξανά μπροστά στο σκορ! Οι "πορτοκαλί" ισοφάρισαν στα τελευταία δευτερόλεπτα με τον Αριγκμπάμπου και μετά την καλή τους άμυνα στα τελευταία 6'' κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση (57-57).

Η παράταση

Το έξτρα πεντάλεπτο ξεκίνησε με 5 γρήγορους πόντους του Μάριου Μπατή (62-57), αλλά και την άμεση απάντηση των νεοφώτιστων μέσω... Δημήτρη Μπόγδανου. Έτσι κάπως κύλησε το ματς ως τα τελευταία δευτερόλεπτα, όπου ο Ουίλιαμ Έιβερι ισοφάρισε με 1/2 βολές σε 66-66, για να "μιλήσει" τελευταίος ο Σβεν Σούλτζε.

Ο Γερμανός φόργουορντ κέρδισε φάουλ στα 5'' και ευστοχώντας στη δεύτερη (67-66) χάρισε στην ομάδα του τη νίκη, καθώς ο Γιάννης Παπαχρήστος αστόχησε στην τελευταία φάση του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 16-19, 28-25, 39-38, 57-57, 67-66

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Μπαρτζώκας): Καστλ 5 (1), Κινγκ 8, Σούλτζε 19 (1), Σιγκούνας, Τόμας 6, Μπατής 15 (1), Αριγκμπάμπου 8, Κολώκας, Κούρτοβιτς, Παπαϊωακείμ 6.

Τρίκαλα (Γιάννης Χριστόπουλος): Έιβερι 8 (1), Νικολαΐδης 16 (3), Παπαχρήστος, Κατσαρές, Μπόγδανος 18 (2), Κακλαμάνος 7 (2), Μάσι 13, Τζιγκάνοβιτς 2, Χαρισμίδης 2, Γκάρντνερ.

Μπαρτζώκας: "Τυπικό παιχνίδι πρεμιέρας"

Μετά το τέλος του αγώνα ο Γιώργος Μπαρτζώκας τόνισε: "Συγχαρητήρια στα Τρίκαλα για την καλή τους εμφάνιση. Ήταν ένα τυπικό παιχνίδι πρεμιέρας, όπου ο γηπεδούχος έχει ένα επιπλέον βάρος, γιατί παίζει με το "πρέπει", ενώ σήμερα οι αντίπαλοι μας είχαν ισχυρό κίνητρο. Δεν είχαμε συγκέντρωση στο πρώτο 10λεπτο και δώσαμε εύκολα καλάθια στα Τρίκαλα με αποτέλεσμα να ανεβαίνει η δική τους ψυχολογία και να αυξάνεται η δική μας πίεση. Παράλληλα, τα Τρίκαλα είχαν δυο νέους παίκτες που έφτασαν δυο μόλις ημέρες πριν και για μας ήταν ερωτηματικό η απόδοση τους, αλλά και η εικόνα συνολικά της αντίπαλης ομάδας.

Ωστόσο, αυτό που μετράει στις πρεμιέρες είναι το αποτέλεσμα. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά, που πάλεψαν και κέρδισαν και είμαι βέβαιος ότι στην συνέχεια θα γινόμαστε διαρκώς καλύτεροι και πιο ανταγωνιστικοί".

Ο Μάριος Μπατής, που ήταν από τους πρωταγωνιστές της νίκης των "πορτοκαλί", επισήμανε: "Ήταν ένα δυνατό, αλλά κακό ποιοτικά παιχνίδι. Είχαμε το άγχος της πρεμιέρας και παίξαμε κακό μπάσκετ. Είμαι σίγουρος ότι στο μέλλον ποτέ δεν θα ξαναπαίξουμε τόσο άσχημα".

Στην αντίπερα όχθη, ο προπονητής των Τρικάλων Γιάννης Χριστόπουλος, είπε: "Συγχαρητήρια στην Ολύμπια για τη νίκη. Γνωρίζαμε ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Εμείς, έπρεπε πολύ σύντομα να φέρουμε εις πέρας δυο αποστολές. Η πρώτη ήταν να ενσωματώσουμε όσο πιο γρήγορα γίνονταν τα νέα παιδιά και μπορώ να σας πω ότι έπρεπε να ενσωματωθώ και εγώ και η δεύτερη ήταν να είμαστε ανταγωνιστικοί. Στο δεύτερο σκέλος νομίζω ότι πήγαμε καλά.

Παλέψαμε και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά. Όπως καταλαβαίνετε αυτή την περίοδο είναι δύσκολο να λειτουργήσουν οι αυτοματισμοί, αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία. Στο ματς μας κόστισε αρκετά το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου χάσαμε την συγκέντρωση μας και βγήκαμε εκτός παιχνιδιού. Είμαι βέβαιος ότι σε λίγο καιρό, θα μπορούμε να αντιδρούμε πιο σωστά, στα δύσκολα σημεία του παιχνιδιού".

Ο Νίκος Κακλαμάνος από την πλευρά του, σχολίασε: "Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι με τους δυο αντιπάλους καλά διαβασμένους. Κέρδισε ο καλύτερος, αλλά και πιο τυχερός. Ωστόσο και εμείς δείξαμε ότι δεν είμαστε αμελητέα ποσότητα".