ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Ολυμπιακοί Αγώνες, Αυστραλία - Ισπανία 92-80: Ψυχωμένοι Μπούμερς, λύγισαν τους πρωταθλητές Ευρώπης και πήραν και καλή διαφορά

Ο Τζοκ Λάνταλ
Ο Τζοκ Λάνταλ 2024 MARK J. TERRILL/AP IMAGES

Εξαιρετική η Αυστραλία, έβαλε στον ρυθμό της την Ισπανία και πήρε την νίκη με 92-80 για το Group A - στο οποίο βρίσκεται και η Εθνική μας ομάδα - ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Ολυμπιακό τουρνουά χάρη και στο +12 της επικράτησής της.

Η Αυστραλία έκανε το πρώτο βήμα στο Group A, στον όμιλο που βρίσκεται και η Εθνική μας ομάδα. Παίζοντας σπουδαίο μπάσκετ και έχοντας το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα - το οποίο έχασε μόνο για μερικά δευτερόλεπτα στην 3η περίοδο - λύγισε με 92-80 την Ισπανία και ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Εξίσου σημαντικό για την Αυστραλία ωστόσο είναι ότι πήρε και μία διαφορά 12 πόντων, κάτι που ενδεχομένως να παίξει τον ρόλο του όταν ολοκληρωθεί η πρώτη φάση. Πάντα εξάλλου υπάρχει το ενδεχόμενο τριπλών ισοβαθμιών, ειδικά σε αυτό το Group, το οποίο λόγω και της παρουσίας της Ελλάδας και του Καναδά έχει χαρακτηριστεί ως ο όμιλος του θανάτου. Τα νεύρα ήταν τεντωμένα σε όλο το ματς, με αποκορύφωμα τα σπρωξίματα που αντάλλαξαν οι Γκαρούμπα-Γκριν στην πρώτη περίοδο.

Ο Τζοκ Λάνταλ με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Πάτι Μιλς να προσθέτει 19 πόντους και τον Τζος Γκίντι 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Εξίσου σημαντικό για τους Αυστραλούς είναι ότι πήραν την νίκη παίζοντας χωρίς τους τραυματίες Ντάντε Έξουμ και Ντούπ Ριθ.

Για την Ισπανία, ο Σάντι Αλντάμα έιχε 27 πόντους και ο Σέρχιο Γιουλ 17 πόντους. Όσο για τους παίκτες του Παναθηναϊκού AKTOR, ο Λορέντζο Μπράουν είχε 7 πόντους με 3/10 σουτ, 7 ασίστ και 7 λάθη σε 26 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ είχε 2 πόντους με 1/5 σουτ σε 10 λεπτά συμμετοχής.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σάλινς, Μπερμούντες, Φερνάντεθ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-21, 49-42, 69-60, 92-80

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Γκούρτζιαν): Ντάνιελς 13 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκίντι 17 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Μιλς 19 (3/6 τρίποντα, 5 λάθη), Γκριν, Ινγκλς, Ντελαβεντόβα, Λάνταλ 20 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κέι 8, ΜακΒέι 13 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μάνγκαϊ 2

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Μπράουν 7 (3/10 σουτ, 7 ασίστ, 7 λάθη), Φερνάντεθ, Λόπεζ-Αροστέγκι 2, Αλντάμα 27 (6/8 τρίποντα), Μπριθουέλα 2, Ντίαθ, Γ. Ερνανγκόμεθ 2, Β. Ερνανγκόμεθ 14, Γκαρούμπα 3, Αμπρίνες 6 (1), Γιουλ 17 (5/15 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αυστραλίας: 22/43 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 12/17 βολές, 46 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 16 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Τα ομαδικά στατιστικά της Ισπανίας: 15/32 δίποντα, 12/37 τρίποντα, 14/19 βολές, 33 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 13 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Το SPORT24 στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024

Όλα τα νέα και ειδήσεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι είναι εδώ! Δες αναλυτικά το Πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων και παρακολούθησε live την εξέλιξη των αθλημάτων και την κατάταξη των μεταλλίων στο Olympic Games
Matchcenter.

Κάνε εγγραφή στα push notifications του SPORT24, αλλά και στο Youtube κανάλι μας για να μαθαίνεις όλες τις εξελίξεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.