Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός-Άρης: 78-64

Σχορτσανιτης

Ο ΟΣΦΠ νίκησε τον Άρη (78-64) και έκανε το πρώτο βήμα προς τον τελικό. Επεισόδιο Μπουρούση-οπαδού

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με ξεκάθαρη στρατηγική. Ο Παναγιώτης Γιαννάκης έδωσε εντολή να τροφοδοτηθούν οι ψηλοί -αφού ο Άρης δεν φημίζεται για την πληρότητά του μέσα στη ρακέτα- και έτσι έγινε. Πρώτα με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη και στη συνέχεια με τον Γιάννη Μπουρούση (σ.σ. ο "Σόφο" ζήτησε νωρίς αλλαγή, καθώς του λείπουν προπονήσεις) οι ερυθρόλευκοι έπαιζαν κοντά στο καλάθι, προσπαθώντας να διασπάσουν την άμυνα ζώνης που είχε στήσει ο Φώτης Κατσικάρης από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης.
Όμως, ο Άρης έκανε καλή δουλειά στα επιθετικά ριμπάουντ και έπαιρνε μπόνους κατοχές μπάλας, με αποτέλεσμα να μην αφήσει τον Ολυμπιακό να πάρει προβάδισμα, ενώ με τους Ρίτσαρντσον και Σκορδίλη πέρασε και μπροστά στο σκορ (15-19), προκαλώντας τις πρώτες αντιδράσεις στο λιγοστό κόσμο του Ολυμπιακού που πήγε ως το ΣΕΦ για να παρακολουθήσει το παιχνίδι. Εν τέλει, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 20-19.

Στη δεύτερη περίοδο ο Γιαννάκης βρήκε το σχήμα που ήθελε. Με τους Πάτρικ Μπέβερλι και Μίλος Τεόντοσιτς στην περιφέρεια ο Ολυμπιακός απέκτησε ταχύτητα σε άμυνα και επίθεση, πίεσε -χάρη στον Μπέβερλι- τους περιφερειακούς του Άρη και οι κακές επιλογές της ομάδας της Θεσσαλονίκης είχε ως αποτέλεσμα άστοχα σουτ, ριμπάουντ από πλευράς Ολυμπιακού και με πόντους από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη αλλά και τον Σχορτσανίτη η διαφορά έφτασε γρήγορα τους 11 πόντους (34-23).

Οι πολύ γρήγορες και καλές αλλαγές σχεδόν σε όλα τα σκριν απέδωσαν και η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν πολύ καλή σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ στην επίθεση ο Μίλος Τεόντοσιτς οργάνωνε πολύ καλά το παιχνίδι, με καλές συνεργασίες και ανάμεσα στους ψηλούς. Έτσι, ο Άρης δεν κατάφερε να μειώσει (κάποιες σπασμωδικές αντιδράσεις του Ντίξον δεν ήταν αρκετές), βρέθηκε και 12 πόντους πίσω στο σκορ και τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 42-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο καταπληκτικός Σοφοκλής Σχορτσανίτης έφτασε τους 17 πόντους, δεν είχε αντίπαλο μέσα στη ρακέτα του Άρη και με την άμυνα του Ολυμπιακού να παραμένει πολύ δυναμική, η διαφορά ανέβηκε και παρά τις προσπάθειες των Ντίξον και Μάιλς, οι ερυθρόλευκοι δεν φαινόταν να αντιμετωπίζουν ιδιαίτερο πρόβλημα και είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Ωστόσο, μια τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Λίνας Κλέιζα για διαμαρτυρία προς τον διαιτητή και μερικές προσωπικές ενέργειες του Μάιλς και του Ντίξον έφεραν τον Άρη σε απόσταση τεσσάρων πόντων (53-49). Αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε και πάλι σωστά και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 60-51 μετά από πέντε συνεχόμενους πόντους του Μαυροκεφαλίδη.

Όμως, ο Ολυμπιακός έκανε και... μπλακ άουτ και συγκεκριμένα στο πρώτο μισό του τελευταίου δεκαλέπτου. Εκεί, ο Άρης άρχισε να μειώνει, είχε τον Ντίξον σε πολύ καλή μέρα, όπως και τον Ρίτσαρντσον, με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά στους έξι πόντους (66-60). Με σουτ του Μάιλς η διαφορά έπεσε και στους τέσσερις πόντους (68-64). Όμως, τα τρία συνεχόμενα ελεύθερα τρίποντα από Μάιλς, Ντικούδη και Ντίξον αποδείχθηκαν καθοριστικά για το τελικό αποτέλεσμα, καθώς η διαφορά έμενε στους έξι πόντους (70-64). Στα τελευταία λεπτά η άμυνα του Ολυμπιακού και οι κακές επιλογές του Άρη στην επίθεση ανέβασαν κι άλλο την διαφορά, η οποία έφτασε στους 14 πόντους με το κάρφωμα του Κλέιζα στην λήξη του αγώνα, 78-64.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 42-32, 60-51, 78-64

Διαιτητές: Γκόντας, Φούφης, Αφεντουλίδης

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 2, Τσίλντρες 4, Βούιτσιτς 5, Μπέβερλι 4, Μπορούσης 15, Χαλπερίν, Κλέιζα 11, Μαυροκεφαλίδης 10, Βασιλόπουλος 2, Τεόντοσιτς 8, Σχορτσιανίτης 17

Άρης (Φώτης Κατσικάρης): Κλαρκ, Αργυρόπουλος, Μάιλς 10 (1), Μπετς 3, Ρίτσαρντσον 15 (1), Χατζηβρέττας, Ντικούδης 1, Σκορδίλης 6, Ντίξον 23 (3), Κακιούζης 6,

Επεισόδιο Μπουρούση-οπαδού

Ένταση δημιουργήθηκε μετά το τέλος του αγώνα καθώς οι οπαδοί του Ολυμπιακού εκτόξευσαν μερικά μπουκάλια προς τους παίκτες του Άρη. Ο Μπουρούσης που βρισκόταν κοντά πήγε να προστατέψει τους συναδέλφους του όπως και ο Παπαλουκάς με τον Γιαννάκη.

Τα μπουκάλια όμως δεν σταμάτησαν παρά το γεγονός πως στο σημείο ήταν δύο παίκτες του Ολυμπιακού και ο προπονητής με αποτέλεσμα ο Μπουρούσης να μιλήσει σε έντονο ύφος σε κάποιον οπαδό. Τα αίματα άναψαν αμέσως με τον φίλο των ερυθρολεύκων να βρίζει τον Έλληνα σέντερ. Τα χειρότερα αποφθέχθηκαν με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων.

Γιαννάκης: "Μερικές φορές είμαστε διστακτικοί"

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης μετά το τέλος του παιχνιδιού ανέφερε: " Περιμέναμε ένα τέτοιο παιχνίδι, γιατί είναι διαφορετικό όταν ο αντίπαλος έχει δυο στόχους, πρώτον να ελέγξει τον ρυθμό και δεύτερον να κερδίσει και το ματς αν στο τέλος έχει την ευκαιρία. Μπήκαμε στο ματς και δημιουργήσαμε πρόβλημα στον Αρη, ελέγξαμε τον αγώνα, αλλά κάποιες νευρικές πάσες έδωσαν την ευκαιρία στον αντίπαλο να πετύχει εύκολα καλάθια. Παίξαμε καλή άμυνα στο πέντε εναντίον πέντε, μείναμε συγκεντρωμένοι, αν και δεν είχαμε τον ρυθμό που θα θέλαμε και δημιουργήσαμε μια καλή διαφορά. Καταφέραμε στο τέλος παρότι υπήρχαν δυσκολίες να μείνουμε ψύχραιμοι και να κερδίσουμε έναν δύσκολο αντίπαλο.

Μερικές φορές είμαστε διστακτικοί, αλλά κάθε άνθρωπος μπορεί να δει τι συμβαίνει στο παγκόσμιο μπάσκετ και σε όλες τις ομάδες που δεν μπορούν να αγωνίζονται για εννιά μήνες από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό κάθε αγώνα στον ίδιο ρυθμό. Στο ΝΒΑ ομάδα γύρισε παιχνίδι από το -35, ενώ ομάδες φορμαρισμένες δεν σκοράρουν για επτά και οκτώ λεπτά. Πρέπει να βλέπουμε κάπως διαφορετικά το μπάσκετ, για να το αγαπήσουμε ακόμη περισσότερο. Πιστεύουμε στα παιδιά, δεν μπορώ να πω εάν θα υπάρξει ενίσχυση

".

Ο Φώτης Κατσικάρης από την πλευρά του σχολίασε: " Θα μπορούσε να τελειώσει με μικρότερη διαφορά το παιχνίδι, αν είχαμε καλύτερες επιλογές και προσπαθούσαμε στην άμυνα. Ο Ολυμπιακός έχει ταλέντο και δυναμική για να τιμωρήσει και το έκανε. Η ομάδα προσπάθησε, όμως χάσαμε τη συγκέντρωσή μας στο τέλος και ήρθε αυτό το αποτέλεσμα. Θα πρέπει να κάνουμε τεράστια προσπάθεια, όμως όλοι ξέρουμε ότι θα είναι πάρα πολύ δύσκολο να την ανατρέψουμε στη ρεβάνς. Με τον Ντίξον συζητάμε πάρα πολύ, έχει βιώματα από το ΝΒΑ. Πρέπει να μάθουμε να κοιτάμε κάθε μπάλα, πρέπει και ο Ντίξον. Παλεύουμε για να καταλάβει τον τρόπο του ευρωπαϊκού μπάσκετ, αλλά είναι δύσκολο και αυτό είναι γεγονός".