Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Ολυμπιακός-Άρης: 82-77

arisolympi

Ο Ολυμπιακός λούστηκε με (κρύο) ιδρώτα, αλλά τελικά κατάφερε να νικήσει τον Άρη με 82-77

Το σίγουρο είναι ότι ο Άρης έχει βρει... τον μάστορά του. Και το λέμε από τη θετική οπτική γωνία, δηλαδή έχει βρει τον προπονητή που τον οδηγεί στο σωστό δρόμο κάτι που φαίνεται σε κάθε ματς από τότε που ανέλαβε ο Ντέιβιντ Μπλατ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ζόρισε για τα καλά τον Ολυμπιακό, βρέθηκε αρκετές φορές μπροστά στο σκορ και εκμεταλλευόμενη τη χαλαρότητα των ερυθρολεύκων στο πρώτο μέρος, κατάφερε να διεκδικήσει τη νίκη ως το τελευταίο λεπτό. Ο Ολυμπιακός ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Παναγιώτης Γιαννάκης βρήκε τους παίκτες που... ήθελαν να παίξουν άμυνα και τους έβαλε στο παρκέ. Ωστόσο, είναι σίγουρο ότι οι ερυθρόλευκοι κατάλαβαν πως οφείλουν να είναι σοβαροί σε κάθε παιχνίδι, γιατί με τη θεωρία και μόνο δεν μπορούν να κερδίσουν τόσο εύκολα, όσο νομίζουν.
Ο Τζος Τσίλντρες ήταν για μια ακόμη φορά εκ των κορυφαίων του Ολυμπιακού με 19 πόντους, 20 πρόσθεσε ο Λίνας Κλέιζα αλλά ήταν κακός στην άμυνα, ενώ ο Σκούνι Πεν "εξαφάνισε" τον Άαρον Μάιλς στο πιο κρίσιμο σημείο του ματς, στο τρίτο δεκάλεπτο, και ενώ ο Άρης φαινόταν έτοιμος να κάνει την έκπληξη και να κερδίσει μέσα στο ΣΕΦ. Για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, εκτός του Μάιλς ξεχώρισαν ο Μιχάλης Κακιούζης που είχε 19 πόντους, αλλά δεν φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ρίτσαρντσον που αφυπνίστηκε προς το τέλος και ο Πάουνιτς.

Οι μεγάλες νίκες, όπως αυτή που πέτυχε ο Ολυμπιακός επί της Κάχα Λαμποράλ στη Βιτόρια, έχουν και αρνητικές επιδράσεις. Μερικές φορές "χαλαρώνουν" όσους τις έχουν πετύχει και στο επόμενο ματς, εμφανίζονται λιγότερο συγκεντρωμένοι και με μια... έπαρση που φαίνεται πάνω στο παρκέ. Κάπως έτσι, μπήκαν οι ερυθρόλευκοι στο γήπεδο με αντίπαλο τον Άρη, ο οποίος πήγε στο (χλιαρό και πάλι, χωρίς εξήγηση πλεόν) Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με συγκεκριμένο πλάνο, τόσο στην άμυνα όσο και την επίθεση. Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να προηγείται με 4-0 και στη συνέχεια τον Τζος Τσίλντρες να προσφέρει ουσία και (πολύ) θέαμα με τη σημαντική συμβολή του Μίλος Τεόντοσιτς που μοίραζε μπάλες στον αέρα, για να καρφώνει ο Αμερικανός!

Όμως, το 11-7 και το 15-11 με τα οποία προηγήθηκε η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη δεν ήταν ιδιαίτερα ασφαλή, όπως αποδείχθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η άμυνα προσαμοργής του Ντέιβιντ Μπλατ και η "απομόνωση" των ερυθρόλευκων παικτών που δεν φημίζονται για την άμυνά τους, ήταν δύο στοιχεία που έδωσαν στον Άρη το δικαίωμα να περάσει μπροστά στο σκορ, ενώ τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ (7 στα πρώτα 11 λεπτά!) ήταν ένα δείγμα της χαλαρότητας με την οποία αντιμετώπιζε ως εκείνη την ώρα το παιχνίδι ο Ολυμπιακός. Ο Γιαννάκης άλλαζε διαρκώς σχήματα, δοκίμαζε συνταγές στην περιφέρεια με όλους τους παίκτες σε όλους τους πιθανούς συνδυασμούς, αλλά η ομάδα του δεν μπορούσε να βρει ρυθμό.

Ο Κακιούζης και ο ρυθμός του Άρη

Αντίθετα, ρυθμό βρήκε και μάλιστα φρενήρη ο Μιχάλης Κακιούζης, ο οποίος με προσωπικό αντίπαλο τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη έκανε "πάρτι" και έφτασε τους 16 πόντους στο πρώτο 20λεπτο! Με τον Έλληνα φόργουορντ μεγάλο πρωταγωνιστή και τον Άαρον Μάιλς να τρυπάει όποτε θέλει την άμυνα του Ολυμπιακού, ο Άρης έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 14-2 και προηγήθηκε με 34-26, προκαλώντας έντονο προβληματισμό στους ερυθρόλευκους. Με τον Λίνας Κλέιζα να επιστρέφει στο παρκέ, τον Σκούνι Πεν να μπαίνει και να παίζει άμυνα στην περιφέρεια και τον Τσίλντρες να παραμένει "ενεργός", ο Ολυμπιακός μείωσε σε 34-35, αλλά ο Άρης δεν... τρόμαξε και το ημίχρονο έληξε με την ομάδα της Θεσσαλονίκης μπροστά στο σκορ (38-43).

Η άμυνα που άλλαξε τη ροή του ματς

Στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός ήταν και πάλι νωθρός και κακός, ενώ ο Άρης μέσα στις απαιτήσεις του αγώνα. Μάλιστα, όταν το σκορ έγινε 48-41 υπέρ της ομάδας του Ντέιβιντ Μπλατ, στο ΣΕΦ έπιασε... ψύχρα και στον πάγκο του Ολυμπιακό σήμανε συναγερμός! Ο Παναγιώτης Γιαννάκης έπρεπε επιτέλους να κάνει κάτι, για να αλλάξει τη ροή του αγώνα. Και το βρήκε. Έβαλε τον Σκούνι Πεν πάνω στον Μάιλς, έδωσε εντολή για πρες στα 3/4 του γηπέδου και πέρασε τον Σχορτσανίτη για να φθείρει τον Μπετς και να κλείσει την άμυνα του Άρη, ώστε να βγουν ελεύθερα σουτ. Και ξαφνικά, οι ερυθρόλευκοι απέκτησαν ενέργεια και πλάνο, το οποίο βγήκε. Με τον Τεόντοσιτς να σκοράρει από την περιφέρεια, τον Κλέιζα να παίρνει πρωτοβουλίες και τον Άρη να έχει κολλήσει για τα καλά και να μην έχει καθόλου καλή κυκλοφορία της μπάλας, ο Ολυμπιακός μείωσε, έμεινε κοντά στο σκορ και με γκολ-φάουλ του Σχορτσανίτη πέρασε μπροστά με 55-54. Έτσι, η ψυχολογία άλλαξε μεριά και οι ερυθρόλευκοι ολοκλήρωσαν ένα 20-4 επί μέρους σκορ, για να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στους επτά πόντους (63-56).

Το θρίλερ της τελευταίας περιόδου

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός φάνηκε να έχει τον έλεγχο, τουλάχιστον στα πρώτα λεπτά όταν και προηγήθηκε με 71-63, με ένα κάρφωμα του Τζος Τσίλντρες. Όμως, ο Άρης δεν είχε διάθεση και πρόθεση να παραδοθεί τόσο εύκολα και επανήλθε στο ματς με τον Νίκο Μπάρλο και τον Άαρον Μάιλς να δίνουν λύσεις στην ομάδα του Μπλατ. Ο Μάιλς μείωσε σε 75-72, για να ακολουθήσουν δύο βολές του Θοδωρή Παπαλουκά που φαινομενικά έδωσαν ανάσα στον Ολυμπιακό (77-72), αλλά στη συνέχεια ο Ρίτσαρντσον κέρδισε φάουλ από τον Τσίλντρες πάνω σε τρίποντο που επιχείρησε και με τρεις βολές έφερε τον Άρη σε απόσταση δύο πόντων. Οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν και ο Άρης είχε τη δυνατότητα ακόμη και να προσπεράσει!

Όμως, οι φιλοξενούμενοι μπλόκαραν απέναντι στην άμυνα του Ολυμπιακού και τους έμεινε η μπάλα στα χέρια, σχεδόν δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Όμως, με τους ερυθρόλευκους να μην μπορούν να βρουν λύση (με τον Τεόντοσιτς να παίρνει βεβιασμένα ένα τρίποντο και να αστοχεί), ο Άρης είχε κι άλλη ευκαιρία, την οποία αυτή τη φορά εκμεταλλεύθηκε με τον Ρίτσαρντσον και ισοφάρισε (77-77), 1 λεπτό και 19 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Και πάνω που όλα έδειχναν, ότι θα πάμε στο απόλυτο θρίλερ, ο Τεόντοσιτς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και παρά τα 1/6 τρίποντα που είχε, ευστόχησε στο σημαντικότερο του αγώνα και έκανε το σκορ 80-77. Ο Άρης σε δύο επιθέσεις συνεχόμενες δεν σκόραρε, ο Κλέιζα μάζεψε και τις δύο φορές το κρίσιμο ριμπάουντ και με δύο βολές του Λιθουανού διαμορφώθηκε το τελικό 82-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 38-43, 63-56, 82-77

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 2, Πεν 2, Τσίλντρες 19, Βούισιτς 11, Τεόντοσιτς 10 (2), Χαλπερίν 3, Κλέιζα 20 (1), Μαυροκεφαλίδης 2, Βασιλόπουλος 7 (1), Σχορτσανίτης 6.

Άρης (Ντέιβιντ Μπλατ): Κλαρκ 2, Μάιλς 14, Μπετς 12, Λάμποβιτς, Ρίτσαρντσον 13, Χατζηβρέττας 3 (1), Ντικούδης, Πάουνιτς 10 (2), Κακιούζης 19 (3), Μπάρλος 4.

Για τα αναλυτικά στατιστικά του Ολυμπιακού πατήστε και για του Άρη .

Γιαννάκης: "Όλοι μπορούν να βοηθήσουν"

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης είπε στη συνέντευξη Τύπου πως περίμενε να δει την ομάδα του με λιγότερη συγκέντρωση, λόγω της νίκης επί της Κάχα: " Μετά από μία μεγάλη νίκη το περιμέναμε πως το σημερινό ματς θα κυλούσε έτσι. Το διαχειριστήκαμε καλά με παίκτες που δεν έχουν παίξει και τόσο πολύ. Ολοι μπορούν να μας βοηθήσουν. Είναι φυσιολογικό μετά από μία μεγάλη νίκη όπως αυτή στη Βιτόρια να μην υπάρχει η απαραίτητη συγκέντρωση. Υπήρχε πολύ ωραία ατμόσφαιρα. Ευχαριστούμε τον κόσμο μας".

Βασιλόπουλος: "Να παλεύουμε από την αρχή"

Δηλώσεις έκανε και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος, που επέστρεψε στη δράση μετά την "απουσία" του στη Βιτόρια: " Ηταν μία σημαντική νίκη. Μετά από νίκες σαν κι αυτή που πετύχαμε στη Βιτόρια υπάρχει πρόβλημα συγκέντρωσης. Κάναμε αρκετά λάθη στην αρχή του παιχνιδιού και δώσαμε την ευκαιρία στον Αρη να είναι κοντά στο σκορ. Πρέπει να παλεύουμε από την αρχή σε όλα τα παιχνίδια. Το επίπεδο σε άμυνα και επίθεση θα πρέπει να παραμένει συνεχώς υψηλό".

Μπλατ: "Ποιός θέλει να παίζει με αυτούς; Είναι καλοί..."

Από την πλευρά του ο Ντέιβιντ Μπλατ τόνισε: " Ηταν ένα πολύ καλό παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός ήταν λίγο καλύτερος στο τέλος του παιχνιδιού. Δεν έχω παράπονα από τους παίκτες μου. Για να νικήσεις εδώ θα πρέπει να κάνεις κάτι παραπάνω στο τέλος κι εμείς δεν το κάναμε. Επρεπε να πετύχουμε κάποια μεγάλα σουτ για να πάρουμε τη νίκη, αλλά αυτό δεν έγινε. Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε την απόδοσή του και μας έκανε τη ζωή δύσκολη". Απαντώντας σε ερώτηση για το αν ο Ολυμπιακός ταιριάζει αγωνιστικά στον Άρη, ο Αμερικανός κόουτς είχε... κέφια: " Ποιος θέλει να παίει με αυτούς; Είναι πολύ καλοί".

Τέλος, ο Ιβάν Πάουνιτς είπε: " Ο Ολυμπιακός είναι μία από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Χάσαμε κάποια σουτ στα τελευταία λεπτά κι έτσι δώσαμε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να φτάσει στη νίκη. Ακολουθούν κάποια κρίσιμα παιχνίδια για εμάς".