ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός: Οι ερυθρόλευκες ανέβασαν στροφές στο 4ο δεκάλεπτο και λύγισαν την Μπεσίκτας σε φιλικό παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 85-74 της Μπεσίκτας σε φιλικό παιχνίδι στο ΣΕΦ, ανατρέποντας το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Ιβάνα Ράτζα αναδείχθηκε πρώτη σκόρερ για τις ερυθρόλευκες με 20 πόντους.

Σε μια δυνατή φιλική μονομαχία στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, Ολυμπιακός και Μπεσίκτας διασταύρωσαν τις δυνάμεις τους το απόγευμα της Πέμπτης (12/9), με τις ερυθρόλευκες να επικρατούν με 85-74.

Η ομάδα του Θάνου Νίκλα βρίσκονταν πίσω στο σκορ και, μάλιστα, στο -9 στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου (53-62), ωστόσο ανέβασε στροφές στην τελική ευθεία του αγώνα και έφτασε τόσο στη νίκη, όσο και σε χρήσιμα συμπεράσματα για τη συνέχεια.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό αναδείχθηκε η Ιβάνα Ράτζα με 20 πόντους και 3 τρίποντα, με την Ελεάννα Χριστινάκη να ακολουθεί με 16 πόντους και την Μέριτ Χέμπε να προσθέτει 14 πόντους. Η Έλενα Πηκαλούτα σταμάτησε στους 10 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 35-43, 53-62, 85-74.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Λάμπερτ 8( 2), Χριστινάκη 16 (1), Ράτζα 20 (3), Χέμπε 14 (1), Πηλακούτα 10, Κολλάτου 2, Σύρρα 7, Καρλάφτη 6 (2), Δίελα 2.