Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: 74-70

οσπφ παο για μεσα

Ο Ολυμπιακός πάλευε με Τσίλντρες και... δαίμονες να κερδίσει, ο Γιασικεβίτσιους δεν ήθελε να χάσει, αλλά τελικά οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 2-1 (74-70) επί του ΠΑΟ (videos)

Η... πίεση στο κλειστό του ΣΕΦ κοβόταν με το μαχαίρι κι όπως ήταν φυσικό αυτή βάρυνε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα τους γηπεδούχους. Στο τέλος, ωστόσο, οι "ερυθρόλευκοι" μετέτρεψαν το άγχος σε πάθος για τη νίκη, όπως φαίνεται κι από τα 20 επιθετικά ριμπάουντ, που αποδείχτηκαν "κλειδί", ειδικά σε ένα παιχνίδι με τόσο άσχημα ποσοστά.
Όπως και τα προηγούμενα ματς του Φαλήρου έτσι κι αυτό κρίθηκε στο φινάλε και κυρίως σε ένα καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη, αλλά και στο... λαθος του κατά τα άλλα "αλάνθαστου" Γιασικεβίτσιους που ευστόχησε ακόμη κι από τη σέντρα (!!).

Στο φινάλε, ωστόσο, ο Γιοτάμ Χαλπερίν ήταν εύστοχος στις δύο βολές "σφραγίζοντας" το ροζ φύλλο αγώνα σε ένα ματς που λόγω... ώρας θύμισε τελικό Ανατολής στο ΝΒΑ! Συγκεκριμένα η αναμέτρηση που ξεκίνησε λόγω του debate 22.30 ολοκληρώθηκε 45 λεπτά μετά τα μεσάνυχτα. Έστω κι αν τέλειωσε... Παρασκευή το ματς, οδήγησε τη σειρά σε παράταση. Η συνέχεια; Τη Δευτέρα στο ΟΑΚΑ.

Το κλίμα στο ΣΕΦ πριν, αλλά και όταν ξεκίνησε το παιχνίδι, ήταν αρκετά περίεργο. Πότε θερμό, πότε παγωμένο, πότε... ανησυχητικό. Ο κόσμος του Ολυμπιακού αμφιταλαντευόταν ανάμεσα στη στήριξη προς την ομάδα και τον εκνευρισμό για το 0-2 του Παναθηναϊκού. Αυτή η ατμόσφαιρα, φάνηκε και στους παίκτες τόσο του Ολυμπιακού, όσο και του Παναθηναϊκού, όπου στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου έριχναν άσφαιρα!

Στο 3ο λεπτό ήρθε μια άσχημη είδηση για τους ερυθρόλευκους, καθώς σε μια ανύποπτη φάση ο Θοδωρής Παπαλουκάς "γύρισε" το πόδι του και βγήκε σηκωτός από τον αγωνιστικό χώρο, για να πάει λίγο αργότερα στα αποδυτήρια. Δεν επέστρεψε ποτέ στο ματς. Οπότε, το βάρος της οργάνωσης του παιχνιδιού του Ολυμπιακού έπεσε στον Μίλος Τεόντοσιτς. Ωστόσο, ο Σέρβος τα πήγε εξαιρετικά, έδωσε ρυθμό, σωστές επιλογές και μοίρασε καλά την μπάλα.

Αλλά είπαμε, τα σουτ ήταν άστοχα, τόσο για τον Ολυμπιακό, όσο και για τον Παναθηναϊκό. Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να προηγηθούν μετά από πέντε λεπτά αγώνα με 8-2, ύστερα από ένα καλάθι και φάουλ του Νίκολα Βούισιτς, αλλά και το πρώτο τρίποντο του Λιν Γκριρ σε όλη τη σειρά των τελικών! Ο Παναθηναϊκός φαινόταν μαγκωμένος. Όμως, ο Νίκολα Πέκοβιτς δεν είχε αντίπαλο μέσα στη ρακέτα και με προσωπικούς πόντους, ποστάροντας τους Βούισιτς και Μπουρούση έδωσε βοήθειες στην ομάδα του.

Στη συνέχεια, ο Δημήτρης Διαμαντίδης έγινε το... κόκκινο πανί για τον κόσμο του Ολυμπιακού. Ο διεθνής παίκτης του Παναθηναϊκού πλήρωσε τις έντονες διαμαρτυρίες του με αρκετά υβριστικά συνθήματα, αλλά αυτή η κόντρα που άνοιξε ανάμεσα στην κερκίδα και τον Διαμαντίδη έδωσε τον παλμό που έλειπε από τον Ολυμπιακό! Με τρία συνεχόμενα τρίποντα (Γκριρ, Χαλπερίν και Τσίλντρες!) οι ερυθρόλευκοι πάτησαν γκάζι στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου, η οποία έκλεισε με γκολ φάουλ του Βούισιτς στην εκπνοή και σκορ 22-10. Στο ΣΕΦ; Έκρηξη ενθουσιασμού!

Ωστόσο, αυτός ο ενθουσιασμός αποδείχθηκε παγίδα για τον Ολυμπιακό που στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν μπορούσε να σκοράρει. Έβγαζε φάσεις, έκανε συνεργασίες, αλλά η τελική προσπάθεια δεν ήταν καλή. Ειδικά, ο Βούισιτς ήταν σε κακή μέρα. Ο Παναθηναϊκός δεν άργησε να εκμεταλλευτεί την ανομβρία του αντιπάλου του. Με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να ανεβάζει το ρυθμό της ομάδας του, τους συμπαίκτες του να βρίσκουν τα πατήματά τους και τους ερυθρόλευκους να χάνουν τα δικά τους, η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έτρεξε ένα σερί 1-13 και έκανε το σκορ 23-23, ενώ λίγο αργότερα ο Μπατίστ έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 24-25.

Το τρίτο φάουλ του Γκριρ και του Πρίντεζη, ενώ κάποια σφυρίγματα εις βάρος του Παναθηναϊκού που δεν δόθηκαν (όπως ένα επιθετικό φάουλ του Τσαρτσαρή σε διεκδίκηση ριμπάουντ με τον Πρίντεζη), ξεσήκωσαν τον κόσμο που άρχισε να φωνάζει. Οι Βορεάδης, Χριστοδούλου και Τανατζής προσπάθησαν να... ρεφάρουν και κατέληξαν να χάσουν τον έλεγχο του ματς για δύο λεπτά. Στο μεταξύ, στο γήπεδο ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να βρει δρόμο προς το καλάθι. Ο Τσίλντρες έβαλε ένα ακόμη τρίποντο και έφτασε τους 11 πόντους (30-28), αλλά ο Διαμαντίδης πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους και έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 35-32, για να λήξει τελικά το ημίχρονο με σκορ 36-39 υπέρ των πρασίνων.

Το τρίτο δεκάλεπτο κρεμόταν σε μια κλωστή. Οι δύο ομάδες ήταν διαρκώς κοντά στο σκορ και η αγωνία είχε φτάσει στα ύψη, όπως και η νευρικότητα. Ο Τζος Τσίλντρες, ωστόσο, έκανε τα πάντα για να κρατήσει τον Ολυμπιακό μέσα στο παιχνίδι, ακόμη και όταν ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους (44-49). Ο Αμερικανός έπαιρνε πρωτοβουλίες, ευστοχούσε από μακριά, ξεσήκωνε τον κόσμο και ήταν μια ομάδα μόνος του. Αλλά αυτό ήταν και το πρόβλημα του Ολυμπιακού, δεν είχε πολλές λύσεις.

Σε αυτή την περίοδο χάθηκαν και πολλές βολές, με την παραγωγικότητα των δύο ομάδων να μην είναι πολύ μεγάλη. Το δεκάλεπτο τελείωσε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 54-53 και τον Μιχάλη Πελεκάνο (μπήκε ένα λεπτό για να ξεκουράσει τον Τσίλντρες) να κόβει στην εκπνοή τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Η αγωνία παρέμεινε αμετάβλητη και στην τελευταία περίοδο όπου οι χαμένες βολές και η πίεση που ένιωθαν οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν βοηθούσαν την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη στην επίθεση, την ώρα που ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν ο απόλυτος ηγέτης στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού. Στο 36' οι πράσινοι προηγήθηκαν με 60-64, αλλά ένα τρίποντο του Τεόντοσιτς έδωσε ανάσα ζωής στον Ολυμπιακό. Ο Λιν Γκριρ που είχε ξυπνήσει για τα καλά στο τέταρτο δεκάλεπτο έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 67-66 κάτι λιγότερο από δύο λεπτά πριν τη λήξη.

Σε επόμενη φάση και με το ίδιο σκορ, ο Τεόντοσιτς επανέφερε την μπάλα από το άουτ, αλλά αυτή χτύπησε στο πόδι του Νίκολας και ανανεώθηκε ο χρόνος επίθεσης! Στην επίθεση που ακολούθησε ο Γκριρ αστόχησε σε τρίποντο αλλά ο Τσίλντρες πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και αμέσως μετά ο Πρίντεζης που έδωσε μεγάλες μάχες έκανε το 69-66. Μετά το τάιμ άουτ του Ομπράντοβιτς ο Σάρας αστόχησε από τα τρία μέτρα, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Γκριρ και μετά το φάουλ που του έγινε, ευστόχησε σε δύο βολές και έκανε το σκορ 71-66, 16'' πριν το τέλος.

Όλοι πίστεψαν ότι το ματς είχε τελειώσει. Όμως, ο Γιασικεβίτσιους έδειξε ότι θέλει να παλεύει σε κάθε έδρα για τη νίκη και με τρίποντο βόμβα από τα 9 μέτρα μείωσε σε 71-69 και πάγωσε το ΣΕΦ! Μετά το τάιμ άουτ του Γιαννάκη ο Τεόντοσιτς έψαξε στην επαναφορά τον Γκριρ, αλλά ο Παναθηναϊκός τον έκλέισε και η μπάλα πήγε στον Βούισιτς. Ο Μπατίστ του έκανε φάουλ και ο Κροάτης έβαλε μόνο τη μία βολή! Με τη διαφορά στους τρεις πόντους ο Ολυμπιακός επέλεξε να κάνει φάουλ και το έκανε στον Σάρας. Ο Λιθουανός μιμήθηκε τον φίλο του από τη Μακάμπι, 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος! Στη συνέχεια ο Χαλπερίν κέρδισε κι αυτός φάουλ, ήταν εύστοχος και στις δύο μέσα σε απόλυτη σιγή και έκανε το 74-70, για να ακολουθήσει ένα άστοχο τρίποντο του Γιασικεβίτσιους, που έδωσε ζωή στον Ολυμπιακό και το 2-1 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 36-39, 53-54, 74-70

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς, Πελεκάνος, Τσίλντρες 23, Βούισιτς 8, Μπουρούσης 6, Χαλπερίν 5, Γκριρ 16, Πρίντεζης 11, Τεόντοσιτς 5

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Σπανούλης 2, Περπέρογλου, Μπατίστ 10, Φώτσης 6, Χατζηβρέττας 3, Νίκολας 4, Τσαρτσαρής 1, Διαμαντίδης 12, Πέκοβιτς 15, Σάκοτα, Γιασικεβίτσιους 17

Για τα αναλυτικά στατισιτικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (0-2)
4' Σχόλιο
Πολύ χαμηλό το σκορ σε 4 λεπτά αγώνα. Ο Φώτσης έχει κάνει ήδη 2 τάπες στον Μπουρούση ενώ ο Παπαλουκάς έχει χτυπήσει στο πόδι κι έχει αποχωρήσει
5' Τρίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (3-2)
Το πρώτο τρίποντο του Αμερικάνου στη σειρά των τελικών
5' Δίποντο Ολυμπιακός Πρίντεζης (5-2)
6' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιακός Βούισιτς (8-2)
6' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
6' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (8-4)
8' Δίποντο Ολυμπιακός Τσίλντρες (10-4)
8' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (10-7)
9' Τρίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (13-7)
10' Τρίποντο Ολυμπιακός Χαλπερίν (16-7)
10' Τρίποντο Παναθηναϊκός Τσίλντρες (19-10)
10' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιακός Βούισιτς (22-10)
10' Λήξη 1ης περιόδου 22-10
Στο +12 ο Ολυμπιακός που κάνει την καλύτερή του εμφάνιση από την έναρξη των τελικών
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (22-12)
12' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (22-14)
13' Τρίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (22-17)
13' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (23-19)
14' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (23-21)
14' Τάιμ-άουτ Ολυμπιακός Γιαννάκης
Σερί 1-11 έχει κάνει ο Παναθηναϊκός
14' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (23-23)
15' Δύο βολές Παναθηναϊκός Μπατίστ (24-25)
Μπροστά μετά από πολλή ώρα ο Παναθηναϊκός
15' Τρίποντο Ολυμπιακός Πρίντεζης (27-25)
15' Δύο βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (27-27)
16' Τάιμ-άουτ Ολυμπιακός Γιαννάκης
17' Τρίποντο Ολυμπιακός Τσίλντρες (30-28)
18' Δύο βολές Παναθηναϊκός Μπατίστ (30-30)
18' Δίποντο Ολυμπιακός Τσίλντρες (32-30)
18' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (32-33)
19' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (32-35)
19' Τάιμ-άουτ Ολυμπιακός Γιαννάκης
Ο Τσίλντρες κρατάει μόνος του τον Ολυμπιακό και ο Παναθηναϊκός κάνει σερί 0-5
20' Δίποντο Ολυμπιακός Μπουρούσης (34-35)
20' Δίποντο Παναθηναϊκός Νίκολας (34-37)
20' Δίποντο Ολυμπιακός Τεόντοσιτς (36-37)
20' Λήξη ημιχρόνου 36-39
Στο +3 ο Παναθηναϊκός στο ημίχρονο με τον Διαμαντίδη να έχει 12 πόντους. Από την άλλη πλευρά ο Τσίλντρες έχει 11
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Δύο βολές Ολυμπιακός Τσίλνρες (38-39)
23' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (38-41)
23' Δίποντο Ολυμπιακός Τσίλντρες (40-41)
24' Δίποντο Ολυμπιακός Τσίλντρες (42-41)
25' Τρίποντο Παναθηναϊκός Φώτσης (42-44)
25' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (42-46)
25' Δίποντο Ολυμπιακός Μπουρούσης (44-46)
26' Δίποντο Παναθηναϊκός Νίκολας (44-49)
26' Τρίποντο Ολυμπιακός Τσίλντρες (47-49)
27' Δίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (49-49)
27' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (50-52)
29' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιακός Πρίντεζης (53-52)
30' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (53-54)
30' Λήξη 3ης περιόδου 53-54
Στο +1 ο Παναθηναϊκός με τη λήξη της τρίτης περιόδου.
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (54-56)
34' Δίποντο Ολυμπιακός Πρίντεζης (56-56)
34' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (56-58)
35' Δύο βολές Ολυμπιακός Γκριρ (58-58)
35' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (58-60)
35' Δίποντο Ολυμπιακός Τσίλντρες (60-60)
36' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (60-62)
36' Δύο βολές Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (60-64)
37' Τρίποντο Ολυμπιακός Τεόντοσιτς (63-64)
37' Δίποντο Παναθηναϊκός Νίκολας (63-66)
38' Δύο βολές Ολυμπιακός Γκριρ (65-66)
38' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
39' Δίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (67-66)
40' Δίποντο Ολυμπιακός Πρίντεζης (69-66)
40' Δύο βολές Ολυμπιακός Γκριρ (71-66)
40' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
40' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (71-69)
40' Δύο βολές Ολυμπιακός Χαλπερίν (74-70)
40' Λήξη αγώνα 74-70
Ο Ολυμπιακός νικάει και μειώνει τη σειρά σε 2-1. Τη Δευτέρα στο ΟΑΚΑ η τέταρτη πράξη