X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: 76-72

Στο... παιχνίδι της χρονιάς για τον Ολυμπιακό ο Ματσιγιάουσκας έκανε την καλύτερη του εμφάνιση κι ο Βασιλόπουλος ισοφάρισε σε 1-1 (76-72)

Το παράδοξο είναι ότι για τριάντα περίπου λεπτά ο Παναθηναϊκός φαινόταν να ξέρει που πηγαίνει, παρά τη σθεναρή αντίσταση του Ολυμπιακού, που μέχρι να περάσει με 72-71 (καλάθι του Άκερ) καθόταν μονίμως στη θέση του συνοδηγού, αρνούμενος (ή αγχωμένος) να πιάσει το τιμόνι. Όταν όμως πήρε την πρωτοπορία στο σκορ βρήκε και το γκάζι. Από τον κόσμο του, που επέστρεψε (είχε καιρό να γεμίσει το ΣΕΦ) και έκανε τη διαφορά.
Οι 21 πόντοι του Ματσιγιάουσκας δεν λένε πολλά. Για την ακρίβεια, δεν τα λένε όλα. Ο Λιθουανός πήδαγε στα ριμπάουντ, έπαιζε άμυνα, μοίραζε ασίστ και κάθε φορά που έβαζε την μπάλα στο καλάθι, ζητούσε το χειροκρότημα του κόσμου. Όχι μόνο το έπαιρνε, αλλά γνώριζε την αποθέωση (ακόμη και μετά το τέλος του ματς οι φίλαθλοι φώναζαν το όνομά του).

Στην περίπτωση του Άκερ, τα πράγματα είναι διαφορετικά. Πριν τους τελικούς είχε βγει η είδηση ότι δεν θα μπει ούτε για... ζέσταμα. Στον δεύτερο τελικό ξεκίνησε βασικός. Κι αν στο πρώτο ημίχρονο είχε κάποια κενά διαστήματα, στο δεύτερο ήταν καθοριστικός και ψύχραιμος. Όσο για τον Βασιλόπουλο; Αν δείτε το βίντεο του αγώνα, παρατηρήστε τη στιγμή που πατάει στο παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο. Έμοιαζε ψυχωμένος όχι μόνο για νίκη της ομάδας του, αλλά και για μεγάλη προσωπική απόδοση. Την έκανε.

Αν θέλετε μερικά αριθμητικά στοιχεία, είναι εμφανή: Ο Ολυμπιακός έκανε έντεκα λάθη. Πολύ μικρός αριθμός για τις... συνήθειές του. Ο Παναθηναϊκός είχε 7/24 τρίποντα. Ακόμη και ο κορυφαίος πράσινος, Μίλος Βούγιανιτς (16 πόντους) είχε 1/7. Ο Μπετσίροβιτς 1/5. Στις υπόλοιπες κατηγορίες οι δύο ομάδες σχεδόν ισορρόπησαν. Μόνο, που η έδρα μίλησε. Όντως, έπαιξε ρόλο ο ερυθρόλευκος κόσμος που όταν είδε ότι ο Ολυμπιακός είχε τις δυνατότητες να πάρει τη νίκη, τόν έσπρωξε ακόμη περισσότερο.

Πλέον, το (ενδεχομένως επιθυμητό) sweep του Παναθηναϊκού δεν θα γίνει ποτέ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, έδειξε αντισώματα απέναντι στο "φαβορί" και τώρα θα ανέβει και πάλι στο ΟΑΚΑ για να κυνηγήσει ένα "μπρέικ". Βέβαια, εκεί, ο Παναθηναϊκός θα έχει το δικό του αβαντάζ. Κι όπως φάνηκε στα δύο πρώτα ματς, αυτό μετράει...

Είναι πολλές φορές που ένα γεμάτο γήπεδο, δημιουργεί άγχος στον γηπεδούχο. Βαραίνει τα χέρια, τουλάχιστον στα πρώτα λεπτά, κάτι που συνέβη στον Ολυμπιακό, ο οποίος στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δεύτερου τελικού όχι μόνο δεν μπορούσε να βάλει την μπάλα στο καλάθι, αλλά καλά-καλά δεν ήταν σε θέση να ολοκληρώσει οργανωμένα μια επίθεσή του. Ο Παναθηναϊκός με εξαιρετική άμυνα στα ερυθρόλευκα πικ εντ ρολ, μπλόκαρε την ομάδα του Πίνι Γκέρσον, την ώρα που οι πρωταθλητές Ευρώπης ξεκινούσαν με 2/2 από τη γραμμή του τριπόντου και με ένα κάρφωμα του Μάικ Μπατίστ προηγήθηκαν με 0-8.

Το ρόδι για τον Ολυμπιακό έσπασε ο Άλεξ Άκερ (ο οποίος ξεκίνησε βασικός!), αλλά και πάλι οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν ρυθμό, σε αντίθεση με τους πράσινους που έδειχναν πατάνε καλύτερα στο γήπεδο. Άλλωστε, δεν ήταν εκείνοι με την πλάτη στον τοίχο. Όμως, η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Πότε; Όταν ο Γκέρσον πέρασε στο παιχνίδι τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού έδειξε από την πρώτη επαφή του με την μπάλα ότι είχε πολύ καλή ψυχολογία.

Οι ερυθρόλευκοι άρχισαν να πιέζουν το κατέβασμα της μπάλας του Παναθηναϊκού, ενώ το ΣΕΦ πήρε φωτιά όταν ο Βασιλόπουλος κέρδισε φάουλ σε ένα λέι απ στον αιφνιδιασμό. Φωτιά όμως πήρε και ο πάγκος του Παναθηναϊκού, καθώς ο Νίκος Πιτσίλκας έδειξε ότι μετράει και το καλάθι (με την αιτιολογία ότι η μπάλα κτύπησε στο ταμπλό και ύστερα κόπηκε από "πράσινο" χέρι). Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε ένα σερί 9-0 και ισορρόπησε την κατάσταση, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να λήξει με σκορ 20-20.

Ωστόσο, με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Παναθηναϊκός έδειξε και πάλι το καλό του πρόσωπο, με τον εξαιρετικό στην επίθεση Μίλος Βούγιανιτς να παίρνει πρωτοβουλίες στην επίθεση. Με ένα καλάθι (και φάουλ), ένα τρίποντο δικό του κι ένα του Ντικούδη κι άλλο ένα καλάθι του Βούγιανιτς η διαφορά ανέβηκε στους έντεκα πόντους (20-31) και το ΣΕΦ πάγωσε για τα καλά, δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου. Στο ίδιο περίπου χρονικό σημείο ο Γκέρσον έριξε στο ματς τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη.

Ο "Σόφο" έκανε το καθήκον του

Στις πρώτες επιθέσεις του Ολυμπιακού με τον "Σόφο" στην πεντάδα, η σκέψη των ερυθρολεύκων έγινε κάπως προβλέψιμη, καθώς προσπαθούσαν διαρκώς να τον "βρουν" μέσα στη ρακέτα και ο καλά διαβασμένος Παναθηναϊκός έκλεισε τους χώρους και έπαιξε καλά τις βοήθειες. Ο Ολυμπιακός μείωσε με ένα τρίποντο του Βασιλόπουλου (ήταν χαρακτηριστική η θέλησή του να σηκώσει μεγάλο επιθετικό βάρος) κι ένα καλάθι απο τον Άκερ, αλλά ο Διαμαντίδης με τρίποντο έφερε και πάλι τη διαφορά στους δέκα πόντους, ενώ με τους ερυθρόλευκους να συμπληρώνουν γρήγορα πέντε φάουλ, οι πράσινοι έκαναν από τη γραμμή το 25-37.

Αμέσως μετά αφυπνίστηκε το... θηρίο. Ο Σχορτσανίτης κάρφωσε την μπάλα, πήρε το φάουλ από τον Διαμαντίδη και οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού ζωντάνεψαν για τα καλά. Μάλιστα, όταν ο "Σόφο" έκανε άλλο ένα δυναμικό κάρφωμα (31-37) η ψυχολογία άλλαξε πλευρά, αν και ο Βούγιανιτς ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους δέκα. Οι πράσινοι μπλόκαραν επιθετικά και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου πέτυχαν μόνο μία βολή, δίνοντας στον Ολυμπιακό το δικαίωμα να μειώσει σε 37-42 (σκορ ημιχρόνου).

Η ήρεμη υπεροχή του ΠΑΟ

Τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου είχαν ως πρωταγωνιστή στον Άρβιντας Ματσιγιάουσκας που με επτά πόντους σήκωσε το βάρος στην επίθεση του Ολυμπιακού. Όμως, αυτοί δεν ήταν αρκετοί για να καθίσουν στο τιμόνι του οδηγού τους ερυθρόλευκους, καθώς ο Παναθηναϊκός έβρισκε διαρκώς λύσεις για να απαντάει. Από το 46-48 οι πράσινοι πήγαν στο 46-51 με τρίποντο του Σισκάουσκας, για ανέβει στη συνέχεια η διαφορά στους εννιά πόντους (46-55). Ο Άκερ έδωσε ανάσες στον Ολυμπιακό (51-57), για να πέσει η διαφορά στους τέσσερις πόντους (55-59) ύστερα από κλέψιμο του Σκούνι Πεν και δικό του καλάθι στον αιφνιδιασμό.

Όλο το ψωμί του αγώνα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο. Εκεί, όπου ο Ματσιγιάουσκας απέδειξε, γιατί ο Ολυμπιακός τόν χρύσωσε πέρυσι το καλοκαίρι για να φορέσει τα ερυθρόλευκα. Ο Λιθουανός αφήνιασε και όταν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 58-61 μείωσε με δίποντο, ενώ στη συνέχεια ο Πεν έκλεψε την μπάλα και έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα! Από εκείνο το σημείο και μετά, οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν να τα βάλουν και τις φωνές του κόσμου του Ολυμπιακού που κάλυψαν την ατμόσφαιρα και δεν σε άφηναν ούτε να μιλήσεις με τον διπλανό σου.

Μάτσε rules!

Ο Ματσιγιάουσκας ήταν πάρα πολύ δραστηρίος και προσπαθούσε με κάθε ευκαιρία να κτυπήσει την άμυνα του Παναθηναϊκού στον αιφνιδιασμό. Με αυτόν τον τρόπο κέρδισε αρκετά φάουλ (και το τέταρτο του Διαμαντίδη), πήγε στη γραμμή των βολών και με την ευστοχία του έδωσε στον Ολυμπιακό προβάδισμα επτά πόντων (70-63). Οι πράσινοι ήταν επηρεασμένοι από την αφύπνιση των γηπεδούχω και αυτό φαινόταν πολύ στις χαμένες βολές.

Όμως, ο Ολυμπιακός κόλλησε και πάλι και ο Παναθηναϊκός δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, ανακτώντας την πρωτοπορία στο σκορ με βολές του Μπετσίροβιτς (70-71). Ο Άκερ ξεμπλόκαρε την επίθεση του Ολυμπιακού με ένα δίποντο που έδωσε φτερά στην ομάδα του και ξύπνησε εκ νέου τον κόσμο. Απέμενε ένα λεπτό για τη λήξη και στην επόμενη επίθεση οι πράσινοι δεν κατάφεραν να πετύχουν καλάθι. Η μπάλα ήταν και πάλι στα χέρια των ερυθρολεύκων για να καταλήξει στο ποστ και τον Βασιλόπουλο. Ο Έλληνας παίκτης είχε να σκοράρει από το πρώτο ημίχρονο (όπου είχε 12 πόντους), αλλά στην πιο κρίσιμη στιγμή ευστόχησε (74-71).

Στο τάιμ άουτ που μεσολάβησε ο Γκέρσον ζήτησε φάουλ. Ήθελε να έχει την τύχη στα χέρια του, γι' αυτό και ο "Μάτσε" έκανε γρήγορο φάουλ πάνω στον Μπετσίροβιτς. Ο Σλοβένος αστόχησε στη μία και με 18.3 να απομένουν ο Παναθηναϊκός έτρεξε να σταματήσει το χρόνο. Ο Βασιλόπουλος πήγε στη γραμμή και ήταν απόλυτα εύστοχος. Εκεί το ματς στην ουσία κρίθηκε (αν και στον πρώτο γύρο ο Ολυμπιακός είχε... αυτοκτονήσει) και η σειρά θα επιστρέψει σίγουρα στο Φάληρο. Προς το παρόν, υπάρχει το ΟΑΚΑ. Ραντεβού την Τετάρτη...

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 37-42, 55-59, 76-72

Ολυμπιακός (Πίνι Γκέρσον): Πεν 4, Παπαμακάριος, Άκερ 19 (2), Ματσιγιάουσκας 21 (1), Ζίζιτς, Μπουρούσης 4, Ντόμερκαντ 3, Χαρίσης 3, Βασιλόπουλος 16 (1), Στακ, Σχορτσανίτης 6.

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Βούγιανιτς 16 (1), Μπετσίροβιτς 9 (1), Μπατίστ 10, Σισκάουσκας 11 (2), Χατζηβρέττας 4, Ντικούδης 5 (1), Τσαρτσαρής 6 (1), Διαμαντίδης 9 (1), Τομάσεβιτς 2.

Η εξέλιξη του αγώνα

1' Έναρξη 1ης περιόδου
Με Σισκάουσκας, Τσαρτσαρή, Μπετσίροβιτς, Διαμαντίδη, Μπατίστ ξεκινάει ο Παναθηναϊκός. Απέναντι του βρίσκει τους Πεν, Ζίζιτς, Μπουρούση, Άκερ, Ντόμερκαντ
1' Τρίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (0-3)
2' Τρίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (0-6)
2' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (0-8)
Εκπληκτικό ξεκίνημα από τον Παναθηναϊκό με δύο τρίποντα και έναν αιφνιδιασμό βγαλμένο από το ΝΒΑ με ασίστ του Διαμαντίδη και κάρφωμα του Μπατίστ
3' Τάιμ-άουτ Oλυμπιακός Γκέρσον
Εσπευσμένο τάιμ άουτ από τον Ισραηλινό κόουτς, που βλέπει ότι η αργή πεντάδα που έχει βάλει στο παρκέ δεν μπορεί να ακολουθήσει ούτε στα μακρινά σουτ, ούτε στα ριμπάουντ, ούτε στον αιφνιδιασμό
3' Φάουλ Παναθηναϊκός Μπατίστ
4' Δίποντο Oλυμπιακός Άκερ (2-8)
Μετά από 4 λεπτά ο Ολυμπιακός σημειώνει καλάθι
5' Δίποντο Παναθηναϊκός Tσαρτσαρής (2-10)
5' Δίποντο Oλυμπιακός Μπουρούσης (4-10)
6' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (4-12)
6' Φάουλ Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (1ο)
Κονταίνει το σχήμα ο Πίνχας με τον Βασιλόπουλο στη θέση του Ζίζιτς
6' Φάουλ Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (2ο)
Ο Ντικλούδης στη θέση του Τσαρτσαρή
6' Δύο βολές Oλυμπιακός Βασιλόπουλος (6-12)
7' Φάουλ Oλυμπιακός Μπουρούσης (1ο)
7' Δύο βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (6-14)
7' Φάουλ Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (1ο)
Τρεις βολές για τον Μάτσε
7' 3 Βολές Oλυμπιακός Ματσιγιάουσκας (9-14)
7' Φάουλ Παναθηναϊκός Ντικούδης (1ο)
7' Καλάθι και φάουλ Oλυμπιακός Βασιλόπουλος (12-14)
7' Τεχνική ποινή Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
Οι διαιτητές μέτρησαν το καλάθι του Βασιλόπουλου, ο Ομπράντοβιτς διαμαρτυρήθηκε έντονα και δέχθηκε την τεχνική ποινή. Στη μία βολή ευστόχησε ο Μάτσας
8' Δίποντο Oλυμπιακός Βασιλόπουλος (15-14)
Άλλαξε τον ρυθμό του αγώνα ο Βασιλόπουλους, που οδήγησε τον Ολυμπιακό στο σερί 11-2
8' Φάουλ Oλυμπιακός Βασιλόπουλος (1ο)
Στη μία βολή ευστόχησε ο Ντικούδης
8' Φάουλ Oλυμπιακός Χαρίσης (1ο)
8' Δίποντο Oλυμπιακός Χαρίσης (17-17)
8' Δύο βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (15-17)
9' Φάουλ Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (1ο)
9' Φάουλ Oλυμπιακός Ντόμερκαντ (1ο)
9' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (18-19)
9' Φάουλ Παναθηναϊκός Βούγιανιτς (1ο)
Στη μία βολή ευστοχεί ο Χαρίσης και ισοφαρίζει
10' Φάουλ Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (2ο)
Στη μία βολή ευστοχεί ο Άκερ που κάνει το 20-19
10' Φάουλ Oλυμπιακός Άκερ (1ο)
Στη μία βολή ευστοχεί ο Τομάσεβιτς και κάνει το 20-20
10' Λήξη 1ης περιόδου 20-20
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε υπερηχητικά, αλλά ο Ολυμπίακός με την είσοδο του Βασιλόπουλου, έκανε σερί 11-2 και κατάφερε να περάσει μπροστά
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Φάουλ Oλυμπιακός Στακ (1ο)
11' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Βούγιανιτς (20-23)
11' Φάουλ Oλυμπιακός Στακ (2ο)
12' Τρίποντο Παναθηναϊκός Βούγιανιτς (20-26)
12' Φάουλ Oλυμπιακός Παπαμακάριος (1ο)
Για πρώτη φορά στο ματς μπαίνει ο Σοφοκλής
13' Τρίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (20-29)
13' Δίποντο Παναθηναϊκός Βούγιανιτς (20-31)
Αντίστοιχο ξεκίνημα με του πρώτου δεκαλέπτου κάνει ο Παναθηναϊκός, που με ηγέτη τον Βούγιανιτς αρχίζει με 11-0
13' Τάιμ-άουτ Oλυμπιακός Γκέρσον
13' Τρίποντο Oλυμπιακός Βασιλόπουλος (23-31)
14' Φάουλ Oλυμπιακός Σχορτσιανίτης (1ο)
Μία βολή από τον Τομάσεβιτς
14' Δίποντο Oλυμπιακός Άκερ (25-32)
14' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (25-35)
15' Φάουλ Oλυμπιακός Άκερ (2ο)
15' Δύο βολές Παναθηναϊκός Ντικούδης (25-37)
15' Δίποντο Oλυμπιακός Ντόμερκαντ (27-37)
15' Φάουλ Παναθηναϊκός Ντικούδης (2ο)
15' Καλάθι και φάουλ Oλυμπιακός Σχορτσιανίτης (29-37)
15' Φάουλ Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (2ο)
16' Φάουλ Oλυμπιακός Ντόμερκαντ (2ο)
Άστοχος και στις δύο βολές ο Διαμαντίδης
16' Φάουλ Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (1ο)
16' Δίποντο Oλυμπιακός Σχορτσιανίτης (31-37)
16' Φάουλ Oλυμπιακός Σχορτσιανίτης (2ο)
16' Δύο βολές Παναθηναϊκός Βούγιανιτς
17' Δίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (31-41)
17' Δίποντο Oλυμπιακός Μπουρούσης (33-41)
18' Δίποντο Oλυμπιακός Βασιλόπουλος (35-41)
18' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
18' Φάουλ Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (3ο)
18' Δύο βολές Oλυμπιακός Ματσιγιάουσκας (37-41)
19' Φάουλ Oλυμπιακός Μπουρούσης (2ο)
Στη μία βολή ευστοχεί ο Τσαρτσαρής
20' Λήξη ημιχρόνου 37-42
Στους 5 πόντους είναι η διαφορά στο ημίχρονο, αφού το καταπληκτικό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο δεκάλεπτο του έδωσε τη δυνατότητα να οικοδομήσει μία διαφορά που με την είσοδο του Σχορτσιανίτη, απλά ελαττώθηκε. Ο Πεν δεν έχει σχέση με το πρώτο παιχνίδι και είναι προς το παρόν άποντος. Ο Βασιλόπουλος είναι ο πρώτος σκόρερ του ματς με 12 πόντους και ακολουθεί ο Βούγιανιτς με 10
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Δίποντο Oλυμπιακός Άκερ (39-42)
24' Βήματα Παναθηναϊκός Μπατίστ
24' Δίποντο Oλυμπιακός Ματσιγιάουσκας (41-42)
24' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (41-45)
24' Τρίποντο Oλυμπιακός Ματσιγιάουσκας (44-45)
25' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Μπατίστ (44-48)
25' Βήματα Oλυμπιακός Χαρίσης
25' Δύο βολές Oλυμπιακός Ματσιγιάουσκας (46-48)
26' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (46-51)
26' Φάουλ Oλυμπιακός Σχορτσιανίτης (3ο)
27' Δύο βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (46-53)
27' Δίποντο Παναθηναϊκός Βούγιανιτς (46-55)
28' Τρίποντο Oλυμπιακός Άκερ (49-55)
28' Δίποντο Παναθηναϊκός Βούγιανιτς (49-57)
28' Τάιμ-άουτ Oλυμπιακός Γκέρσον
Όποτε ο Ολυμπιακός επιχειρεί να πλησιάσει, οι παίκτες του Παναθηναϊκού παίζουν καλή άμυνα τρέχουν στον αιφνιδιασμό και ανεβάζουν εκ νέου τη διαφορά. Το σχήμα με Διαμαντίδη-Βούγιανιτς πάει πολύ καλά και ο Σισκάουσκας δίνει λύσεις
29' Δίποντο Oλυμπιακός Άκερ (51-57)
29' Δίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (51-59)
29' Δίποντο Oλυμπιακός Σχορτσιανίτης (53-59)
29' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
30' Δίποντο Oλυμπιακός Πεν (55-59)
Το πρώτο του καλάθι σημειώνει ο Πεν που έκλεψε κι έκανε το λέι απ στον αιφνιδισμό
30' Λήξη 3ης περιόδου 55-59
Μείωσε στους 4 ο Ολυμπιακός και πλέον είναι μέσα στο παιχνίδι για την τέταρτη περίοδο.
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Φάουλ Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς (3ο)
31' Τρίποντο Oλυμπιακός Άκερ (58-59)
31' Φάουλ Oλυμπιακός Ντόμερκαντ (3ο)
31' Φάουλ Oλυμπιακός Σχορτσιανίτης (4ο)
32' Φάουλ Oλυμπιακός Πεν (2ο)
32' Δύο βολές Παναθηναϊκός Βούγιανιτς (58-61)
32' Δίποντο Oλυμπιακός Ματσιγιάουσκας (60-61)
32' Δίποντο Oλυμπιακός Πεν (62-61)
Μπροστά ο Ολυμπιακός με το δεύτερο καλάθι του Αμερικανού
32' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
33' Φάουλ Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (3ο)
33' Δύο βολές Oλυμπιακός Ματσιγιάουσκας (64-61)
34' Φάουλ Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (4ο)
34' Δύο βολές Oλυμπιακός Ματσιγιάουσκας (66-61)
Σερί 8-0 από τον Ολυμπιακό, οι "πράσινοι" έχουν κολλήσει στην επίθεση και με τον Διαμαντίδη έξω τα πράγματα είναι δύσκολα
35' Φάουλ Oλυμπιακός Μπουρούσης (4ο)
Στη μίο βολή ευστοχεί ο Σισκάουσκας και σπάει το αρνητικό σερί του ΠΑΟ
36' Φάουλ Oλυμπιακός Μπουρούσης (5ο)
Στη μία βολή ευστοχεί ο Μπατίστ που μειώνει στους 3 (66-63)
36' Φάουλ Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (4ο)
36' Δύο βολές Oλυμπιακός Ματσιγιάουσκας (68-63)
Η πρώτη εικοσάρα του Μάτσε είναι γεγονός
36' Φάουλ Παναθηναϊκός Στακ (3ο)
0/2 από τον Ντικούδη
36' Δίποντο Oλυμπιακός Άκερ (70-63)
37' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (70-65)
37' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (70-67)
38' Δίποντο Oλυμπιακός Άκερ (71-70)
Με σειρά βολών ο Παναθηναϊκός περνάει μπροστά, αλλά ο Άκερ στα 65'' δίνει τη λύση.
39' Δίποντο Oλυμπιακός Βασιλόπουλος (74-71)
Σκοράρει στα 24'' μετά το άστοχο σουτ του Σισκάουσκας. Ο Μπετσίροβιτς με 1/2 βολές μειώνει (74-72). Με 2/2 βολές του Βασιλόπουλου το ματς τελειώνει.
40' Λήξη αγώνα 76-72
Ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει σε 1-1