X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 85-88: Επικό πράσινο διπλό με killer Ναν και τελικός των τελικών στο ΟΑΚΑ

12/06/2024 Olympiacos Vs Panathinaikos for Basket League final game 4 in SEF Stadium in Piraeus - Greece Photo by: Andreas Papakonstantinou / Tourette Photography ANDREAS PAPAKONSTANTINOU / TOURETTE PHOTOGRAPHY

Εφτάψυχος ο Παναθηναϊκός, νίκησε με 88-85 τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και οδήγησε τη σειρά των τελικών σε πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ το βράδυ της Παρασκευής (14/6). Μεγαλειώδης εμφάνιση από τον Κέντρικ Ναν.

Πέμπτο ματς; Πέμπτο ματς! Ο Παναθηναϊκός νίκησε το βράδυ της Τετάρτης (12/6) τον Ολυμπιακό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (88-85), ισοφάρισε τη σειρά των τελικών της Stoiximan Basket League στο 2-2 και την οδήγησε στον τελικό των τελικών το βράδυ της Παρασκευής (14/6 στις 21:15) στο ΟΑΚΑ.

Επική εμφάνιση από τον Κέντριν Ναν που διέλυσε κάθε αμυντικό πλάνο των αντιπάλων του, ειδικά στο δεύτερο μέρος, ειδικά στην τέταρτη περίοδο που σκόραρε κατά ριπάς. Σπουδαίος ο Τζέριαν Γκραντ που κλείδωσε το ματς με βολές στα 9.1", σπουδαίος ο Ματίας Λεσόρ που παίζει με τις... αναθυμιάσεις στο ντεπόζιτο, πολύ καλός ο Κώστας Σλούκας σε κάτι λιγότερο από 22 λεπτά, καθοριστικός ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ με επτά πόντους, επτά ριμπάουντ και δύο μπλοκ.

Εξαιρετικό πρώτο μέρος από τον Ολυμπιακό, που δεν είχε ανάλογη συνέχεια στο δεύτερο. Οι Πειραιώτες έκλεισαν το σαραντάλεπτο με 22/35 βολές (!) και πέταξαν στα σκουπίδια την εκπληκτική αναλογία ασίστ/λαθών (19/6), με τον Αϊζέια Κάναν να έχει δύο άστοχα τρίποντα με το σκορ στο 83-86 και με τον Νικόλα Μιλουτίνοβ να μην είναι αυτή τη φορά παράγοντας του αγώνα. Κορυφαίος για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 13 πόντους σε 14 λεπτά.

Ο MVP

Ο Κέντρικ Ναν, ο καλύτερος παίκτης των ευρωπαϊκών γηπέδων! Αυτός ο παικταράς που έβαλε 25 πόντους από 7/10 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 2/4 βολές σε 31:43. Στο πρώτο μέρος δεν μπούκαρε στη ρακέτα, στο δεύτερο μέρος διέλυσε με ορμή κάθε άμυνα του Ολυμπιακού, σε μία μαγική βραδιά που θα μνημονεύεται για χρόνια. Ειδικά αν ο Παναθηναϊκός κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Ο αδύναμος κρίκος

Υστέρησαν πολλοί από τον Ολυμπιακό, σίγουρα όμως η λάθος πάσα του Κώστα Παπανικολάου προς τον Άλεκ Πίτερς με το σκορ στο 83-85 και τα 0/2 τρίποντα του Αϊζέια Κάναν με το σκορ στο 83-86 έριξαν τους Πειραιώτες στο καναβάτσο.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με έξι ασίστ για ένα λάθος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, με έξι ασίστ για τέσσερα λάθη ο Παναθηναϊκός. Στο ημίχρονο οι πόντοι στη ρακέτα (24-14) έδειχναν τη διαφορά των δύο ομάδων, που είχαν μαζί 15/22 τρίποντα. Στο τέλος της βραδιάς οι αριθμοί τα έλεγαν όλα για το αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι πέταξαν 13 βολές στα σκουπίδια, οι φιλοξενούμενοι είχαν 64% στο δίποντο και έξι μπλοκ. 15-12 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου (μόλις έξι έκανε ο Ολυμπιακός), 30-40 οι πόντοι στη ρακέτα, 11-10 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίς (επιθετικά ριμπάουντ), 6-16 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 40-23 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς.

Με Γουόκαπ, Κάναν, Παπανικολάου, Πίτερς, Μιλουτίνοβ άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, με Γκραντ, Ναν, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Λεσόρ ο Παναθηναϊκός. Οι Πειραιώτες μπήκαν με το πόδι στο γκάζι σε άμυνα κι επίθεση, ο Αταμάν κάλεσε timeout μετά από 1:24, ο Γουόκαπ ήταν αποτελεσματικός για το 15-12 στο 6' και η πρώτη περίοδος βγήκε με τον Γουίλιαμς-Γκος να δίνει σημαντική ώθηση σε δημιουργία και σκοράρισμα για το 22-17.

Ο Παναθηναϊκός στηρίχθηκε στον ηγέτη του, τον Σλούκα, για να περάσει μπροστά στις αρχές της δεύτερης περιόδου (23-24 στο 12'), πριν ο Ολυμπιακός απαντήσει με σερί 7-0 για το 30-24 από γκολ-φάουλ του ΜακΚίσικ και πάρει ο Πετρούσεβ φωτιά για το 39-29 στο 16'. Ο Αταμάν είδε τον Ναν να έχει ξανά πρόβλημα με τα φάουλ, είδε όμως την ομάδα του να βάζει τα περιφερειακά σουτ (6/9) για να μείνει σε μια λογική απόσταση μέχρι ο Γκραντ να σκοράρει σχεδόν από το κέντρο για το 51-44 του ημιχρόνου.

Ο Κάναν με τρίποντο απέναντι στον Σλούκα (54-46) κράτησε τον Ολυμπιακό σε απόσταση στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, την ώρα που ο Αταμάν περίμενε ένα ξέσπασμα από τον Ναν αλλά δεν το έβλεπε. Μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου όταν ο Αμερικανός έβαλε τέσσερις σερί για το 54-56, με τους πράσινους να πιστεύουν περισσότερο από ποτέ στην νίκη, αλλά τον Κάναν να τους βάζει μεγάλο τρίποντο για το 64-64 στο 30'.

Τεχνικές και αντιαθλητικά χαρακτήρισαν το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τον Λαρεντζάκη να σκοράρει για το 70-66 και τον Ναν να ηγείται της ομάδας του. Έβαλε και τρίποντο για το 71-75 στο 34', πήγε μέχρι μέσα για το 71-77 αμέσως μετά και έγινε ο εφιάλτης του Ολυμπιακού που δεν είχε απάντηση. Ο Λεσόρ σκόραρε για το 76-83, οι Πειραιώτες απάντησαν με ένα 4-0, ο Λεσόρ κέρδισε φάουλ στα 39.8" με τη διαφορά στους δύο, είχε 1/2, ο Ναν είχε αμέσως μετά 0/2 και ο Γουίλιαμς-Γκος 1/2 για το 84-86 στα 9.8". Ο Γκραντ έβαλε δύο για το +4 και καθάρισε το ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Μαγκλογιάννης, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 51-44, 64-64, 85-88

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Κάναν 11 (3/9 τρίποντα, 2/5 βολές), Παπανικολάου 11 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Πίτερς 11 (2/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Μιλουτίνοβ 6 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος (2/5 δίποντα, 7/10 βολές), Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Πετρούσεβ 11 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 5 (2/3 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Παπαπέτρου 3 (1), Γκραντ 15 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ναν 25 (7/10 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λεσόρ 15 (6/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου 7 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Σλούκας 12 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Αντετοκούνμπο 2, Γκριγκόνις 2 (2/2 βολές, 4 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/31 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 22/35 βολές, 30 ριμπάουντ (16 αμυντικά - 14 επιθετικά), 19 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 6 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 24/37 δίποντα, 9/17 τρίποντα, 13/17 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 11 λάθη, 27 φάουλ

TAGS STOIXIMAN BASKET LEAGUE ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ