X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Ολυμπιακός-Παρτιζάν: 81-60

Τεόντοσιτς

Με 81-60 ο Ολυμπιακός νίκησε (με κόσμο!) την Παρτιζάν. Άκυρο το πρόστιμο από Αγγελόπουλο

Με τον Μίλος Τεόντοσιτς και πάλι μαέστρο με εννιά ασίστ, την άμυνα του Ολυμπιακού να λειτουργεί πολύ καλά στο τρίτο δεκάλεπτο (όταν η Παρτιζάν πίστεψε για τα καλά ότι μπορεί να νικήσει -και- μέσα στο ΣΕΦ), τον Γιοτάμ Χαλπερίν σε πολύ καλή μέρα και τον ερυθρόλευκο κόσμο να δίνει για πρώτη φορά τόσο παλμό, οι ερυθρόλευκοι ολοκλήρωσαν με τον ιδανικότερο τρόπο την Α φάση της Ευρωλίγκα και θα έχουν το πάνω χέρι ως ισχυροί στην κλήρωση για το top 16. Επί της ουσίας ο Ολυμπιακός μόλις ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και βρήκε όρεξη και ένταση για να πιέσει, τα πάντα άλλαξαν και από το αργό τέμπο που είχε επιβάλει η Παρτιζάν περάσαμε στους αιφνιδιασμούς και το θέαμα.
Αμέσως μετά το ματς ο Παναγιώτης Αγγελόπουλος μπήκε στα αποδυτήρια της ομάδας και έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του Ολυμπιακού. Μάλιστα, είπε πως το πρόστιμο που είχε ρίξει μετά την ήττα στη Μάλαγα, ακυρώνεται! "Η διοίκηση είναι εδώ και για να επιβραβεύει" δήλωσε ο πρόεδρος της ΚΑΕ Ολυμπιακός προς τους παίκτες.

Ο Ολυμπιακός εκτός από τη δεδομένη απουσία του Θοδωρή Παπαλουκά είχε και αυτή του Σοφοκλή Σχορτσανίτη, ο οποίος λόγω ιγμορίτιδας ήταν με πολιτικά. Ο Παναγιώτης Γιαννάκης αντί να επιλέξει τον Νίκολα Βούισιτς ή τον Γιάννη Μπουρούση για το αρχικό σχήμα, έδωσε... ψήφο εμπιστοσύνης στον -κάπως ξεχασμένο τον τελευταίο καιρό- Ανδρέα Γλυνιαδάκη. Ο Έλληνας ψηλός (ο οποίος ήταν βασικός στο πρώτο και το τελευταίο ματς της Α φάσης!) αποτελούσε, άλλωστε, και το αντίπαλο δέος απέναντι στον επίσης πανύψηλο Βράνιες. Από εκεί και πέρα οι Τεόντοσιτς, Χαλπερίν, Τσίλντρες και Κλέιζα ήταν οι υπόλοιποι τέσσερις που επέλεξε ο "δράκος".

Το πρώτο δεκάλεπτο (και γενικότερα όλο το πρώτο ημίχρονο) είχε πολύ αργό ρυθμό, τον οποίο φαινόταν να επιζητεί η Παρτιζάν. Χωρίς να βλέπουμε κάτι το ιδιαίτερο από πλευράς θεάματος, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, μέχρι να σημειώσει κάποιους μαζεμένους πόντους ο Μπουρούσης (που είχε περάσει στη θέση του Γλυνιαδάκη), ώστε να κλείσει ο Ολυμπιακός την περίοδο προηγούμενος με 20-15. Αυτό, πάντως, που έκανε τη διαφορά ήταν η ατμόσφιαρα στο ΣΕΦ. Ο κόσμος της ομάδας αυτή τη φορά δεν απουσίασε και μάλιστα αποφάσισε να στηρίξει τους ερυθρόλευκους σε ένα αδιάφορο ματς.

Το πρόβλημα ήταν η... διαφαινόμενη αδιαφορία των ερυθρολεύκων που δεν είχαν ένταση, με συνέπεια να μην μπορούν να βρουν ρυθμό, να ανοίξουν την ταχύτητά τους και να πάρουν μια καλή διαφορά. Μάλιστα, στα πρώτα έξι λεπτά της δεύτερης περιόδου ο Ολυμπιακός πέτυχε 7 πόντους με 3 βολές, ένα καλάθι από κλέψιμο του Μπέβερλι και ένα χουκ του Μπουρούση. Στο μεταξύ, η νωθρότητα των ερυθρόλευκων έδωσε ακόμη και στον Λόρενς Ρόμπερτς το δικαίωμα να σημειώσει 7 πόντους στο πρώτο μέρος το οποίο έληξε με σκορ 36-33.

Και ενώ στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου τα πράγματα δεν είχαν αλλάξει, ενώ η Παρτιζάν προσπέρασε και μερικές φορές στο σκορ, ξαφνικά ο Ολυμπιακός αποφάσισε να σοβαρευτεί. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Γιοτάμ Χαλπερίν, συνεχόμενες καλές άμυνες και το μυαλό μαζί με την ηγετική προσωπικότητα που έχει ο Μίλος Τεόντοσιτς έκαναν το σκορ 63-49 (επιμέρους σκορ 19-2!) και ξεσήκωσαν και τους οπαδούς του Ολυμπιακού που μια τραγουδούσαν στα ελληνικά, μια στα "γαλλικά" και μια στα... σέρβικα (για να πικάρουν τους παίκτες της Παρτιζάν).

Αυτό το ξέσπασμα του Ολυμπιακού ήταν αρκετό για να "καθαρίσει" το παιχνίδι και το τελευταίο δεκάλεπτο δεν είχε καμία αγωνία για τον κόσμο της ομάδας, που γύρω στα μισά της περιόδου άρχισε να φεύγει για να γλιτώσει και την κίνηση. Ο Γιαννάκης έβλεπε τον Ολυμπιακό με διαφορά γύρω από τους 20 πόντους (και τον Πάτρικ Μπέβερλι να καρφώνει, κλέβει, τρέχει και να ακούει το χειροκρότημα) και τρία λεπτά πριν το τέλος έβαλε στο παρκέ και τον "μικρό" Κώστα Παπανικολάου. Εν τέλει το ματς έληξε με σκορ 81-60 και τον Ολυμπιακό επισήμως πρώτοπ στον όμιλό του.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 36-33, 63-49, 81-60

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Πεν 3 (1), Τσίλντρες 10, Βούισιτς 6, Μπουρούσης 12, Χαλπερίν 14 (2), Κλέιζα 16, Μαυροκεφαλίδης 3, Βασιλόπουλος, Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου, Μπέβερλι 9, Τεόντοσιτς 8.

Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Ρόμπερτς 14 (2), ΜακΚάλεμπ 14 (1), Κέτσμαν 6 (1), Μιλόσεβιτς 1, Λούτσιτς, Μπέσοβιτς, Μίτροβιτς 3 (1), Μπόζιτς 3 (1), Βέσελι 11 (1), Ντέκιτς 2, Βράνιες 6.

Για τα αναλυτικά στατιστικά του Ολυμπιακού πατήστε και για της Παρτιζάν .

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης σχολίασε μετά το ματς: " Μπήκαμε συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι, ειδικά αμυντικά. Δώσαμε την ευκαιρία στην Παρτιζάν να βάλει ευκολα καλάθια και έτσι μειώθηκε διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στη συνέχεια πιέσαμε στην άμυνα και αυτό μας έδωσε την ευκαιρία να πάρουμε διαφορά και να δώσουμε την ευκαιρία να παίξουν όλοι οι παίκτες σε ένα ματς που θέλαμε να δούμε κάποια πράγματα.

Ο κόσμος ευχαριστήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο μπάσκετ. Είναι ευχάριστο ότι βρισκόμαστε σε αυτή την κατάσταση. Πιστεύω όσο περνά ο καιρός θα έρχεται περισσότερος κόσμος στο γήπεδο. Περιμένουμε ακόμα περισσότερους κοντά μας".

Βουγιόσεβιτς: "Λάθος Εθνικός Ύμνος!"

Ο Ντούσκο Βουγιόσεβιτς δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου: " Πριν σχολιάσω το παιχνίδι, θα ήθελα να πω ότι δεν μπορώ να καταλάβω πως οι Έλληνες που είναι φίλοι με τους Σέρβους δεν έπαιξαν το σωστό εθνικό ύμνο μας. Ακούστηκε ο ύμνος της παλιάς Ενωμένης Γιουγκοσλαβίας. Τον σέβομαι το συγκεκριμένο ύμνο. Δεν με ενόχλησε. Δεν έγινε επίτηδες αυτό, αλλά θα έπρεπε να ακουστεί ο σωστός ύμνος".

Για το ματς είπε: " Ο Ολυμπιακός δεν είχε τους Παπαλουκά και Σχορτσιανίτη και εμείς τον Μάριτς. Το παιχνίδι θα είχε μεγαλύτερη ποιότητα αν δεν υπήρχαν οι απουσίες. Δεν είχε μεγάλη σημασία για τις δυο ομάδες το παιχνίδι, αλλά ήθελα να δώσω ευκαιρίες σε νεαρά παιδιά, όπως ο Νέσοβιτς. Μια συνέπεια ήταν ότι δεν είχαμε διάρκεια στο παιχνίδι μας. Σε συγκεκριμένες στιγμές, δεν μπορούσαμε να έχουμε ό, τι θέλαμε. Στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά, χάσαμε τον έλεγχο του αγώνα και την πειθαρχία στο παιχνίδι μας και αφήσαμε τον Ολυμπιακό να κάνει το παιχνίδι του. Θέλαμε να δείξουμε καλύτερη εικόνα στο παιχνίδι. Δεν πρέπει να σταθούμε εκεί. Είναι σημαντική επιτυχία η πρόκριση μας, ειδικά μάλιστα από τη στιγμή που ήταν αρκετά δύσκολος ο όμιλος μας".

Μετά το τέλος του ματς ο Γιοτάμ Χαλπερίν δήλωσε: " Το ζητούμενό μας δεν ήταν η εκδίκηση για την ήττα στον πρώτο γύρο, αλλά σίγουρα ήταν στο μυαλό μας εκείνο το ματς. Παίξαμε πιο επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο και με περισσότερη ένταση και αυτό μας βοήθησε για να πετύχουμε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Η άμυνα είναι το πιο σημαντικό κομμάτι του παιχνιδιού μας και πρέπει να τη βελτιώσουμε ακόμη περισσότερο. Στην επίθεση υπάρχει τάλεντο και προσωπικότητα, οπότε οι πόντοι έρχονται με τον έναν ή τον άλλον τρόπο".

Ο Πάτρικ Μπέβερλι μίλησε για το απίστευτο κάρφωμα που έκανε στο τελευταίο δεκάλεπτο, τονίζοντας: " Μου αρέσουν τα καρφώματα και να ξεσηκώνω τον κόσμο. Θέλω να κάνω τον κόσμο να ουρλιάζει όρθιος!". Μιλώντας για το ματς, είπε: " Τρέξαμε και πετύχαμε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Αυτό είναι και το όπλο μας. Δεν θέλουμε να στήνει ο αντίπαλος την άμυνά του. Παίξαμε καλά και προσφέραμε θέαμα στον κόσμο μας".