ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός - Περιστέρι 66-61: Οι ερυθρόλευκοι στέφθηκαν πρωταθλητές στο Πανελλήνιο Παίδων της Ξάνθης

ΕΟΚ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 66-61 του Περιστερίου και κατέκτησε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων στην Ξάνθης. Πρώτος σκόρερ για τους ερυθρόλευκους ο Βαρδής με 20 πόντους (5/5 τρίποντα).

Πρωταθλητές Ελλάδας στέφθηκαν οι Παίδες του Ολυμπιακού το απόγευμα του Σαββάτου (22/6), μετά από τη νίκη με 66-61 επί του Περιστερίου στον τελικό του 51ου τουρνουά που διεξήχθη στην Ξάνθη.

Για τους Πειραιώτες ξεχώρισε ο Βαρδής με 20 πόντους (5/5 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Μπέκας πρόσθεσε 13 πόντους και ο Παγουλάτος ακολούθησε με 8 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από την πλευρά του Περιστερίου, ο Χαϊδεμένος μέτρησε 22 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Οι ερυθρόλευκοι κατέκτησαν και το αντίστοιχο πρωτάθλημα εφήβων και πανηγύρισαν δεύτερη κατάκτηση στις αναπτυξιακές κατηγορίες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14, 39-34, 54-47, 66-61