X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Ολυμπιακός-Τάου: 73-70

ομαδική ©NIKOS CHALKIOPOULOS ATHENS HELLAS / NXALKIO@GMAIL.COM (+30.6977.806.685)

Ο Ολυμπιακός κατάπιε την Τάου στο δεύτερο ημίχρονο και με εξαντλητική άμυνα επικράτησε στο τέλος με 73-70. Κορυφαία και καθοριστική η τριάδα των Γκριρ, Βασιλόπουλου και Μπουρούση

Οι 21 πόντοι του Λιν Γκριρ, οι 15 με 10 ριμπάουντ του Γιάννη Μπουρούση και η εξαιρετική άμυνα του Παναγιώτη Βασιλόπουλου πάνω στον Ιγκόρ Ρακόσεβιτς, ήταν τα στοιχεία που άλλαξαν την εικόνα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, όταν η ήττα φαινόταν πιο κοντά από ποτέ. Μια ήττα που θα έβαζε την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη σε μεγάλες βαθμολογικές, αγωνιστικές, αλλά και ψυχολογικές περιπέτειες.
Ωστόσο, ο Ολυμπιακός αντέδρασε απολύτως σωστά στο δεύτερο μέρος και δέχθηκε 26 πόντους από μια ομάδα που συνήθως ξεχνάει να σταματήσει να σκοράρει! Μάλιστα, η μεταμόρφωση των ερυθρολεύκων στην επανάληψη φαίνεται και από το αριθμητικό στοιχείο, ότι στο δεύτερο ημίχρονο έφαγε όσους πόντους δέχθηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Με τη νίκη αυτή, ο Ολυμπιακός έμεινε για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης στους 8, αλλά και σε αυτό της διεκδίκησης της 1ης θέσης και του πλεονεκτήματος έδρας στην επόμενη φάση

Από τη στιγμή που η Τάου πήγε στο ΣΕΦ με μέσο όρο επίθεσης τους 92 πόντους, ο Ολυμπιακός έπρεπε αρχικά να τη βγάλει από τις... συνήθειές της: το τρέξιμο, τις γρήγορες επιθέσεις και το μακρινό σουτ. Οι ερυθρόλευκοι στο πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν πως θα πήγαιναν το παιχνίδι σε όσο πιο αργό τέμπο μπορούσαν. Παράλληλα, με τρία εύστοχα σουτ η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη προηγήθηκε με 7-2 και τα πρώτα σημάδια ήταν ενθαρρυντικά.

Το επόμενο ερυθρόλευκο προβάδισμα που κρατήσαμε στις σημειώσεις μας ήταν το 13-8, αλλά από εκεί και πέρα η Τάου ανέλαβε δράση. Βασικά, ο Τελέτοβιτς ο οποίος πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος είχε φτάσει τους 14 πόντους, όντας ασταμάτητος από την περιφέρεια. Όταν σιγά-σιγά ξύπνησε με τη σειρά του και ο Ιγκόρ Ρακόσεβιτς το επιμέρους σκορ που έτρεξαν οι Βάσκοι ήταν 5-18! Η όποια επιθετική συνεισφορά των Χαλπερίν, Βούιτσιτς, Γκριρ και Πρίντεζη δεν ήταν αρκετή και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 18-26.

Ο Γιαννάκης πέρασε Παπαλουκά και Πάργκο στο παρκέ, αλλά ο αρχηγός του Ολυμπιακού ήταν σε κακή μέρα, ενώ ο Αμερικανός δεν απείλησε όσο θα περίμεναν οι 10.000 ερυθρόλευκοι φίλαθλοι που γέμισαν το φαληρικό γήπεδο σε αυτό το κρίσιμο για τη συνέχεια ματς. Εν τω μεταξύ, όσο εμείς σκεφτόμασταν τα εισιτήρια που κόπηκαν, η Τάου ανέβαζε τη διαφορά στους 11 πόντους (20-31) και ο Ολυμπιακός αναζητούσε στηρίγματα.

Τα βρήκε στα πρόσωπα του Σοφοκλή Σχορτσανίτη και του Γιοτάμ Χαλπερίν. Ο πρώτος αφού δυσκολεύτηκε με τον ψηλότερο Μπάρατς, πήρε στη συνέχεια την μπάλα εκεί που ήθελε και τη μετουσίωσε σε πόντους, ενώ ο Ισραηλινός γκαρντ δημιούργησε μια καλή αμυντική τριάδα με τους Παπαλουκά και Πάργκο. Η πίεση προκάλεσε λάθη της Τάου, ενώ στην επίθεση ο Χαλπερίν ήταν εύστοχος και το σκορ έγινε 29-33.

Κι εκεί που οι οπαδοί ζέσταναν την ατμόσφαιρα, την "πάγωσε" ο Ρακόσεβιτς με πέντε συνεχόμενους πόντους. Αλλά ήταν λογικό. Η άμυνα του Ολυμπιακού έμπαζε στα πίσω... διαζώματα, οι Βάσκοι που προκαλούσαν ακόμη μεγαλύτερα ρήγματα, και η κάπως μονότονη επίθεση του Ολυμπιακού (δεν υπήρχε ισορροπία ανάμεσα στις επιλογές εντός κι εκτός ρακέτας, αλλά μια... εμμονή κοντά στο καλάθι) ήταν αρκετές αιτίες για να κλείσει το ημίχρονο με 36-44. Το "44" ήταν ακριβώς του μέσου όρου της Τάου...

Η αρχή του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Ολυμπιακό να ψάχνει αμυντικές λύσεις για τον Μάικλ και φυσικά τον Ρακόσεβιτς (ο Τελέτοβιτς είχε κολλήσει στους 14 πόντους της πρώτης περιόδου). Αφού πρώτα η διαφορά παρέμεινε σε σχετικά ασφαλή επίπεδα για την Τάου (47-55), ο Γιαννάκης έβαλε τον Βασιλόπουλο πάνω στον Ρακόσεβιτς και δικαιώθηκε. Ο Έλληνας φόργουορντ έβγαλε εκτός ομαδικής λειτουργίας τον γκαρντ της Τάου και ο Ολυμπιακός βρήκε πάτημα για να κάνει την αντεπίθεσή του.

Με ένα 9-0 σερί και τον Λιν Γκριρ πρωταγωνιστή στην επίθεση, τον Πρίντεζη να κατεβάζει τα κρίσιμα ριμπάουντ και τον Βασιλόπουλο να κυνηγάει παντού τον Ρακόσεβιτς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 56-55 και το ΣΕΦ πήρε φωτιά. Ο Ιλιέφσκι έσπασε το ρόδι για την Τάου και με τρίποντο διαμόρφωσε το σκορ του δεκαλέπτου σε 56-58.

Η εξαιρετική άμυνα του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο και όταν ο Πρίντεζης πέτυχε ένα γκολ φάουλ, οι ερυθρόλευκοι πέρασαν μπροστά με 61-60. Ακολούθησαν δύο κλεψίματα και αιφνιδιασμοί του Λιν Γκριρ και το σκορ έγινε 66-60, με την Τάου να μην μπορεί να βρει τρόπο να σπάσει την πίεση της ελληνικής ομάδας. Τελικά, ένα καλάθι του Ρακόσεβιτς και άλλο ένα του Ιλιέφσκι έκαναν το σκορ 66-64 και πλέον όλα έδειχναν πως το ματς θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.

Στο τελευταίο λεπτό και αφού οι διαιτητές εκνεύρισαν τους φιλάθλους και τους ανθρώπους του Ολυμπιακού με "αυστηρά" σφυρίγματα, ο Ρακόσεβιτς ευστόχησε σε τρίποντο και μείωσε στον πόντο (68-67) 37'' πριν το τέλος. Ο Γκριρ κέρδισε φάουλ και με δύο βολές έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό, αλλά στη συνέχεια ο Ρακόσεβιτς πήρε ένα -αχρειάστο ίσως- φάουλ από τον Βασιλόπουλο. Ήταν εύστοχος και 20'' πριν το τέλος το σκορ έγινε 70-69.

Ο Γιαννάκης μετά το τάιμ άουτ έβαλε και τον Τζανίρο Πάργκο στο παρκέ (είχε να μπει από το δεύτερο δεκάλεπτο) και η Τάου, τον στόχευσε, του έκανε φάουλ και τον έστειλε στη γραμμή ελπίζοντας ότι θα είναι κρύος. Όμως, ο Αμερικανός δεν επηρεάστηκε ούτε από την πολλή ώρα στον πάγκο, αλλά ούτε και από το trash talking που του έκανε ο Πριτζιόνι όταν εκτελούσε. Με δύο βολές έκανε το σκορ 72-69 και το ερώτημα πλέον ήταν αν θα έπαιζε άμυνα ή θα έκανε φάουλ ο Ολυμπιακός. Εν τέλει, οι ερυθρόλευκοι επέλεξαν το φάουλ 10'' πριν το τέλος και δικαιώθηκαν, αφού ο Πριτζιόνι έβαλε μόνο τη μία βολή.

Στη συνέχεια οι Βάσκοι έκαναν φάουλ στον Γκριρ, ο Αμερικανός του Ολυμπιακού ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές, αλλά στην τελευταία επίθεση, η Τάου δεν κατάφερε να βρει ελεύθερο σουτ, ενώ περιέργως ο Ρακόσεβιτς πήγε με μπάσιμο προς το καλάθι, παρότι ήθελαν τρίποντο για να ισοφαρίσουν. Και δέχθηκε μια τάπα από τον Βασιλόπουλο για να λήξει οριστικά το ματς με 73-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 36-44, 56-58, 73-70

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 5, Πελεκάνος, Βούιτσιτς 9, Μπουρούσης 15, Χαλπερίν 10 (2τρ.), Γκριρ 21 (2τρ.), Βασιλόπουλος, Πρίντεζης 7, Σχορτσιανίτης 4, Πάργκο 2.

Τάου (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Πριτζιόνι 3, Ιλιέφσκι 7 (1τρ.), Ρακότσεβιτς 23 (4τρ.), Βιδάλ, Τελέτοβιτς 14 (4τρ.), Σαν Εμετέριο, Μάικλ 11, Μπάρατς 4, ΜακΝτόναλντ 8.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του Ολυμπιακού εδώ και τα στατιστικά της Τάου εδώ .

Γιαννάκης: "Πρέπει να μάθουμε να ζούμε υπό πίεση"

Μετά το τέλος του ματς, ο Παναγιώτης Γιαννάκης τόνισε: " Νιώθαμε μια πίεση για το αποτέλεσμα, αλλά όπως έχουμε πει, από τη στιγμή που θέλουμε να φτάσουμε στην κορυφή πρέπει να μάθουμε να ζούμε υπό πίεση. Στο πρώτο μέρος είχαμε προβλήματα στην ομαδική λειτουργία της άμυνας και η Τάου πέτυχε πέντε τρίποντα με συνέπεια να αποκτήσει μια διαφορά στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο κυριαρχήσαμε στα ριμπάουντ, περιορίσαμε τις επιθέσεις της Τάου και φέραμε το ματς στα μέτρα μας για να πάρουμε τη νίκη, έστω και στο τέλος". Αναφορικά με την επιστροφή του Τζος Τσίλντρες, απάντησε: " Έχει ξεκινήσει τρέξιμο και περιμένουμε τι βελτίωση θα έχει τις επόμενες εβδομάδες, ώστε να μπορούμε να πούμε περισσότερα".

Ιβάνοβιτς: "Δυστυχώς, ήμασταν άστοχοι όταν δεν έπρεπε"

Από την πλευρά του, ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς είπε: " Ξέραμε ότι ο Ολυμπιακός παίζει δυνατά, με επαφές στην άμυνα, αλλά καταφέραμε να ξεκινήσουμε καλά. Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο παρότι είχαμε καλή κυκλοφορία της μπάλας, δεν ήμασταν εύστοχοι και μείναμε άποντοι για τρία λεπτά. Ωστόσο, ήταν ένα ισορροπημένο ματς και σε γενικές γραμμές παίξαμε καλά".