X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Όπως θέλει και... μπορεί

Καστλ ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με τον Καστλ να πιάνει πολύ καλή απόδοση, ο Άρης νίκησε άνετα τη Λε Μαν με 93-74 στο Αλεξάνδρειο

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης χωρίς τον Τζερεμάια Μάσεϊ (χτύπησε και δεν έπαιξε πολύ) πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή της και είχε την τύχη να χάσουν οι Τσιμπόνα και η Αρμάνι Μιλάνο στους δικούς τους αγώνες, κάτι που αύξησε ακόμη περισσότερο τη βαθμολογική αξία της νίκης επί της Λε Μαν.
Οι Καστλ, Τέρι και Ράιτ σημείωσαν τους 63 από τους 93 πόντους του Άρη και στην ουσία ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ που είδε επιτέλους τον Άρη να κάνει στο γήπεδο αυτά που έχει ο ίδιος ως προπονητής στο μυαλό του. Δηλαδή, δυνατή άμυνα, καλές και συγκεντρωμένες επιθέσεις που προσέφεραν θέαμα στον κόσμο και προσήλωση στη νίκη μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Η Λε Μαν αντιστάθηκε στον Άρη μέχρι την αρχή της δεύτερης περιόδου, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά δεν κατάφερε να περιορίσει τους Αμερικανούς της ελληνικής ομάδας και με τον Ράιτ να μοιάζει ασταμάτητος, ο Άρης πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε με 19 πόντους διαφορά στο ημίχρονο (54-35).

Αυτό που έπρεπε να κάνει στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης, ήταν να συντηρήσει τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και αυτό έκανε χάρη στην καλή του άμυνα. Η Λε Μαν, μπορεί να ήθελε, αλλά δεν μπορούσε να μαζέψει τη διαφορά και στην ουσία το παιχνίδι έληξε από το τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 68-50. Στο τελευταίο -και όχι μόνο φυσικά- δεκάλεπτο ο κόσμος αποθέωνε τον Άρη που συνέχιζε την καλή του εμφάνιση, φτάνοντας στη νίκη με 93-74.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 54-35, 68-50, 93-74

Αρης: Καστλ 16 (4), Τέρι 21, Σεραπίνας 3 (1), Ράιτ 27 (3), Καλαϊτζής 3, Ηλιάδης, Μότολα 2, Μάσεϊ 6, Αγαδάκος 7, Τσαλδάρης 7 (1), Παντελιάδης, Καραδολάμης

Λε Μαν: Μπατούμ 4, Ντιότ 7 (1), Κόφι 4, Λιμοντάτ 11 (1), Μποκολό 2, Λελούπ 3 (1), Μπογκντάνοβιτς 11 (3), Ρίτσι 14, Κλάσνι 18, Αλέρμε.

Χέρμπερτ: " Δείξαμε σημάδια βελτίωσης"
Στην σπουδαιότητα της νίκης επί της Λε Μαν κυρίως στον τρόπο με τον οποίο αυτή επετεύχθη στάθηκε στις δηλώσεις του ο προπονητής του Άρη, Γκόρτνον Χέρμπερτ. Ο Καναδός τεχνικός αναφέρθηκε στην απόδοση που "έπιασαν" τόσο ο Καστλ όσο και ο Τέρι αλλά και στο πού οφείλεται αυτή η αγωνιστική ανάκαμψη του Άρη.

" Ήταν μία πολύ σημαντική νίκη, όμως το σημαντικότερο ήταν ότι δείξαμε σημάδια βελτίωσης σαν ομάδα. Στα δύο τελευταία παιχνίδια και ξεκινώντας από τον αγώνα κόντρα στον Πανελλήνιο, η ομάδα έπαιξε καλύτερο μπάσκετ συγκριτικά με τα προηγούμενα", για να προσθέσει αναφορικά με τον Καστλ και την καλή του εμφάνιση ότι: "Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση του Καστλ, αφού τις τελευταίες τρεις εβδομάδες έπαιξε πολύ καλά στην άμυνα, ενώ ήταν το πρώτο παιχνίδι που ήταν, επίσης, πολύ καλός και στην επίθεση".

Απαρατήρητη, όμως, δεν πέρασε από το μικροσκόπιο του και η παρουσία του Τέρι λέγοντας: " Ο Τέρι έκανε ένα καταπληκτικό παιχνίδι, βελτιώνεται συνεχώς στο θέμα αυτοσυγκέντρωσης κι επίσης έπαιξε με μεγάλη ενέργεια, κάτι το οποίο χρειαζόμαστε".

Επιπλέον, σχετικά με το ποιο είναι το "κλειδί" στην μεταμόρφωση του Άρη είπε: " Ο Καστλ μπορεί κι αναπτύσσει τον αιφνιδιασμό μας σε πολύ καλό επίπεδο. Επίσης, θέλουμε να τρέχουμε μέσα από την άμυνα μας κι όσο καλύτερη άμυνα παίζουμε, τόσο περισσότερο θα τρέχουμε κάθε φορά που ο αντίπαλός μας κάνει λάθος ή παίρνουμε εμείς το ριμπάουντ".

Τέλος, αναφορικά με τον νοκ άουτ αγώνα της Κυριακής για το Κύπελλο στην Λάρισα κόντρα στην Ολύμπια δήλωσε ότι: " Είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, ωστόσο η πίεση είναι σε μας, καθώς πρέπει να κερδίσουμε οπωσδήποτε αυτό το παιχνίδι. Η Ολύμπια δεν έχει να χάσει κάτι, ενώ το παιχνίδι γίνεται ακόμα πιο δύσκολο, δεδομένου ότι εμείς παίζουμε μακριά από την έδρα μας".

Κολέ: " Χάσαμε τον ρυθμό μας"
Τα αίτια της ήττας της ομάδας του επεσήμανε στις δηλώσεις του στην Συνέντευξης Τύπου ο προπονητής της Λε Μαν, Βισέν Κολέ.

" Στα πρώτα λεπτά ήμασταν κοντά στο σκορ, ωστόσο στη συνέχεια ο Άρης μας πίεσε στην άμυνα, ενώ αντίθετα εμείς από την πλευρά μας δεν ήμασταν καλοί στα αμυντικά μας καθήκοντα. Στη συνέχεια, αμφότεροι παίξαμε καλά σε άμυνα κι επίθεση, ωστόσο η πίεση του Άρη πάνω στην μπάλα μας ανάγκασε να υποπέσουμε σε λάθη και να χάσουμε έτσι τον ρυθμό".

Επίσης ο Γάλλος τεχνικός στάθηκε και στο γεγονός ότι η ομάδα του έχασε αρκετά παιχνίδια στο τέλος και μάλιστα ενώ είχε η ίδια το προβάδισμα: " Χάσαμε τέσσερις ευκαιρίες για να πάρουμε τη νίκη, αφού λίγο πριν το τέλος προηγούμασταν, ενώ στη συνέχεια απωλέσαμε την ευκαιρία".