ΑΕΚ

Όταν (κι όπως) έπρεπε

Ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι όταν χρειάστηκε κι... εξαφανίστηκε στο ΟΑΚΑ (82-52 την ΑΕΚ)

Οι "κιτρινόμαυροι" έδειξαν διάθεση και μαχητικότητα, αλλά περιορίστηκαν σε ορισμένα ξεσπάσματα στην επανάληψη και σε ένα καλό πρώτο δεκάλεπτο, απέναντι σε έναν πληρέστατο αντίπαλο, που εκτός των άλλων είχε και πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας (50% στα τρίποντα με 9/18 και 52% στα δίποντα).
Ο Σάνι Μπετσίροβιτς ήταν ο παίκτης που άλλαξε τη ροή του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά κι αυτός που "μίλησε" όταν η Ένωση μείωσε στους 10 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στην αρχή πάντως, η ΑΕΚ μπήκε στο παρκέ με σαφείς προσανατολισμούς το παιχνίδι: έριξε το βάρος στην άμυνα και στις αργές επιθέσεις. Η "συνταγή" αυτή φάνηκε πετυχημένη στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου κράτησε τον αντίπαλο χαμηλά στο σκορ.

Με πρωταγωνιστές τους Πέρκοβιτς και Πένλαντ (αν και... βιαστικός έτρεξε κι έδωσε ενέργεια στην ομάδα του) οι "κιτρινόμαυροι" έδειξαν απειλητικοί, έστω κι αν ο Παναθηναϊκός έκλεισε το δεκάλεπτο στο +4 (18-14) με τους Διαμαντίδη-Χατζηβρέττα να σηκώνουν το επιθετικό βάρος.

Στη δεύτερη περίοδο με παίκτες κλειδιά τους Μπετσίροβιτς και Βούγιανιτς οι "πράσινοι" επέβαλαν την κυριαρχία τους, την ώρα που το ματς κυλούσε στο δικό τους ρυθμό. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου από την άλλη φάνηκε να "κολλάει" στην επίθεση, χάνοντας παράλληλα τη μάχη των ριμπάουντ.

Ο τεχνικός του "δικέφαλου" άδεισασε τον πάγκο στο παρκέ με τους Κακαβά-Μαγκουνή να κάνουν καλή δουλειά, αν κι η πιεστική άμυνα του αντιπάλου είχε "φθείρει" τους παίκτες του, που έχασαν τη φρεσκάδα και κυρίως το εύκολο καλάθι, με αποτέλεσμα το 44-32 του ημιχρόνου, που διαμορφώθηκε από μια προσωπική φάση (και λέι-απ) του Σάνι Μπετσίροβιτς.

Παρότι ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν συνέβη το ίδιο και με τα ποσοστά ευστοχίας του Παναθηναϊκού, που διατηρήθηκε σταθερά μπροστά στο σκορ ακόμη και με 19 πόντους.

Ο Γιαβτόκας "τροφοδοτήθηκε" μες στη ρακέτα, ενώ οι υπόλοιποι "πράσινοι" έκαναν το... χρέος του έξω από τα 6.25, την ώρα που η Ένωση δεν κατάφερε να βρει λύσεις στην επίθεση. Ούτε η είσοδος στο παρκέ του Γιάννη Γκαγκαλούδη άλλαξε την εικόνα του ματς, όπως μαρτυρούν κι οι 9 πόντοι σε μια περίοδο (41-59).

Στην τελευταία περίοδο οι "κιτρινόμαυροι" προσπάθησαν -και κατάφεραν- να μειώσουν με πρωταγωνιστές τους Πέρκοβιτς-Ταπούτο. Η διαφορά έπεσε στους 10 πόντους (48-58), αλλά οι παίκτες του Ομπράνοβιτς δεν πτοήθηκαν.

Με ένα τρίποντο του Μπετσίροβιτς, ένα ακόμη του Σισκάουσκας κι εύκολα καλάθια από τους Ντικούδη-Τσαρτσαρή η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 30 (!) ως τη λήξη του αγώνα (82-52) με ένα επιμέρους σερί 24-4.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 14-18, 32-44, 41-58, 52-82

ΑΕΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Γκαγκαλούδης, Γκάρμα 4, Π. Νικολαΐδης, Ταπούτος 6, Μαγκουνής 3 (1), Κόματος 6 (2), Πένλαντ 5 (1), Παπανικολάου, Κακαβάς, Πέρκοβιτς 19 (1), Σκοτ 9.

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 6 (2), Παπανικολάου, Μπετσίροβιτς 20 (2), Σάκοτα, Σισκάουσκας 8 (2), Χατζηβρέττας 2, Ντικούδης 10, Τσαρτσαρής 13, Διαμαντίδης 10 (2), Βούγιανιτς 5 (1), Γιαβτόκας 8.

Η εξέλιξη του αγώνα

1' Τρίποντο ΑΕΚ Κόμματος
Ανοίγει το σκορ
2' Ριμπάουντ Παναθηναϊκός Γιαβτόκας
Μετά το καλάθι του Διαμαντίδη οι "πράσινοι" θέλουν να περάσουν τη μπάλα κοντά στο καλάθι
3' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας
Τρίποντο του Σισκάουσκας. Προβάδισμα για πρώτη φορά στον ΠΑΟ
4' Κλέψιμο ΑΕΚ Πένλαντ
Ο Αμερικανός γκαρντ κλέβει τη μπάλα και κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ
5' Καλάθι και φάουλ ΑΕΚ Πέρκοβιτς
Μειώνει σε 10-11. Πολύ καλή στην άμυνα η Ένωση
6' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής
Απαντά με ωραίο χουκ. Ο διεθνής φόργουρντ τροφοδοτείται μες στο καλάθι
7' Μπάλα άουτ Παναθηναϊκός Γιαβτόκας
Λάθος. Η Ένωση συνεχίζει να αμύνεται εξαιρετικά
8' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς
Ανάσα για τους "πράσινους" με προσωπική ενέργεια του Σλοβένου. Χάνει τη βολή
9' Δίποντο ΑΕΚ Σκοτ
Ευστοχεί στην εκπνοή από τα 6 μέτρα
10' Λήξη 10λεπτου 14-18
Η Ένωση στέκεται εξαιρετικά με όπλο την άμυνα της και τον Πέρκοβιτς
11' Τρίποντο ΑΕΚ Πένλαντ
Μειώνει από τα 6.25
12' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς
Σκοράρει και πάλι
13' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιαβτόκας
Καρφώνει εντυπωσιακά
14' Καλάθι και φάουλ ΑΕΚ Σκοτ
Καλάθι και φάουλ από τον Σκοτ. Μειώνει τη διαφορά από το -11
15' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης
Σκοράρει απέναντι στη ζώνη της ΑΕΚ
16' Τρίποντο ΑΕΚ Πέρκοβιτς
Απαντά στον Μπετσίροβιτς
17' Τρίποντο Παναθηναϊκός Αλβέρτης
Ο Πέρκοβιτς μειωνει στους 6 (30-36) με βολές, αλλά ο Αλβέρτης αμαρκάριστος από τη γωνία δεν αστοχεί.
18' Τρίποντο Παναθηναϊκός Βούγιανιτς
Νέα βόμβα από τα 6.25.
19' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς
Σκοράρει στα 6''. Ο Πένλαντ αστοχεί στην εκπνοή
20' Λήξη ημιχρόνου 32-44
Οι Μπετσίροβιτς-Βούγιανιτς έφεραν τον ΠΑΟ μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά.
21' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης
Η ευστοχία του Παναθηναϊκού συνεχίζεται
23' Σχόλιο
Μπήκε στο παρκέ ο ανέτοιμος Γκαγκαλούδης. Το σκορ "παγώνει"για 2-3 λεπτά
24' Τρίποντο Παναθηναϊκός Αλβέρτης
Έχει 2/2 κι η διαφορά αγγίζει τους 20
25' Τρίποντο ΑΕΚ Κόμματος
Ανάσα από τα 6.25
27' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιαβτόκας
Νέο κάρφωμα
28' Βήματα Κόμματς
Οι "κιτρινόμαυροι" έχουν μπλοκάρει
30' Λήξη 10λεπτου 41-59
Ο Ταπούτος μειώνει στην εκπνοή σε 41-59
31' Δίποντο ΑΕΚ Πέρκοβιτς
Αποτελεί τη μοναδική επιθετική λύση για την Ένωση
33' Δίποντο ΑΕΚ Ταπούτος
Μειώνει στους 10 στον αιφνιδιασμό
34' Τρίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς
Στέλνει τη διαφορά και πάλι στους 13
35' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης
Χτυπάει μες στη ρακέτα
36' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς
Σκοράρει στον αιφνιδιασμό και στέλνει τη διαφορά στους 20 πόντους.
37' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης
Καρφώνει θεαματικά
40' Λήξη αγώνα 52-82