Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΚ

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 91-62

New Image

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή του στη ρακέτα και επικράτησε 91-62 της ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός ήταν φαβορί στα χαρτιά και το απέδειξε με το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα, εκμεταλλευόμενος την εκπληκτική του ευστοχία αλλά και την υπεροχή του μέσα στη ρακέτα. Εκεί όπου Πέκοβιτς, Μπατίστ και Φώτσης δεν είχαν αντίπαλο.
Την τετράδα των παικτών που είχαν διψήφιο αριθμό πόντων συμπλήρωσε ο Διαμαντίδης με 11 πόντους, σε ένα ματς που οι πράσινοι πρόσφεραν και θέαμα στους λίγους φιλάθλους τους, που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ.

Από την άλλη, η ΑΕΚ μπήκε πλέον σε περιπέτειες σχετικά με την παραμονή και θέλει πάση θυσία νίκη την τελευταία αγωνιστική κόντρα στον Ηλυσιακό για να έχει την τύχη στα χέρια της.

Ο αγώνας:

Η ανωτερότητα του Παναθηναϊκού στη φροντ λάιν φάνηκε από την πρώτη κιόλας περίοδο. Οι πράσινοι τροφοδοτούσαν τους Πέκοβιτς, Φώτση και στη συνέχεια τον Μπατίστ με αποτέλεσμα να σκοράρουν συνεχώς (7-2, 14-9). Το... αντίδοτο της ΑΕΚ άκουγε στο όνομα Νικολαϊδης που έβρισκε τρόπο και μείωνε για την ομάδα του. Το άλλο όπλο των "κιτρινόμαυρων" ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ (4 έναντι μηδέν του Παναθηναϊκού στην α' περίοδο), που τους έδινε την ευκαιρία να πηγαίνουν σε δεύτερες επιθέσεις.

Η είσοδος των Σπανούλη και Καλάθη στο παρκέ έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να τρέξει ακόμα περισσότερο και η διαφορά άγγιξε τους 9 πόντους, με τον Γκέκο να ζητάει τάιμ άουτ για να ανακόψει το ρυθμό των αντιπάλων του (22-13). Ακολούθησε ένα 4-0 από τους παίκτες της ΑΕΚ που διαμόρφωσε το σκορ του δεκαλέπτου (22-17).

Με όπλο το ζωγραφιστό οι πράσινοι

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να εκφράζεται επιθετικά μέσα από την ρακέτα με τον Σερμαντίνι να βρίσκεται στο παρκέ. Οι πράσινοι προηγήθηκαν 29-21, όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν γρήγορα με ένα σερί 5-0 (29-26), με τους Φράνσις και Νικολαϊδη.

Ήταν εμφανές ότι οι πράσινοι ήθελαν να προσφέρουν θέαμα, ενώ την ίδια στιγμή ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς δοκίμαζε σχήματα εν όψει πλέι οφ. Η υπεροχή των πρασίνων στο ζωγραφιστό ήταν αναμφισβήτητη και με τον Πέκοβιτς να ευστοχεί σε καλάθι και φάουλ έκαναν το 37-26 στο 16' ξεφεύγοντας με 11 πόντους.

Η ΑΕΚ μείωσε σε 39-30, όμως ο Παναθηναϊκός δεν είχε αντίπαλο. Με φόλοου του Τσαρτσαρή έκανε το 43-30 στο 19' και με τον Πέκοβιτς να φτάνει τους 11 πόντους σε λιγότερο από 10 λεπτά οι πράσινοι έφυγαν για τα αποδυτήρια στο +14 (46-32).

Στο +20 η διαφορά και τέλος...

Πιο αποφασισμένοι μπήκαν οι παίκτες της ΑΕΚ στο β' ημίχρονο, όμως ήταν φανερό πως δεν μπορούσαν να κοντράρουν τον Παναθηναϊκό. Με επιμέρους σκορ 5-2 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 48-37, ενώ ένα καλάθι και φάουλ του Καλλινικίδη έκανε το 50-40.

Από την πλευρά τους, οι πράσινοι έδειχναν να σκοράρουν όποτε ήθελαν μέσα από τη ρακέτα και με τέσσερις προσωπικούς πόντους του Μπατίστ το σκορ έγινε 54-40 στο 25΄.

Οι πράσινοι έτρεξαν ένα σερί 10-0 και η ομάδα του Ομπράντοβιτς βρέθηκε στο +20 (60-40), το τρίποντο του Νικολαϊδη δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη μέγιστη τιμή της διαφοράς σε 64-43 που ήταν και το σκορ της γ΄περιόδου με τον Παναθηναϊκό να σουτάρει με το εντυπωσιακό 77% στα δίποντα.

Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει

Από εκεί κι έπειτα, τα πράγματα είχαν πάρει το δρόμο τους και το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ένα τρίποντο του Γιασικεβίτσιους ο οποίος καταχειροκροτήθηκε έκανε το σκορ 72-48 στο 33΄.

Οι πράσινοι πρόσφεραν και θέαμα με τους Διαμαντίδη και Γιασικεβίτσιους να είναι από τους πρώτους και τη διαφορά να έχει σταθεροποιηθεί πάνω από τους 20 πόντους.

Με γκολ φάουλ του Πέκοβιτς ο Παναθηναϊκός τράβηξε "31" στο 37΄ και η ΑΕΚ είχε πια παραδοθεί εντελώς στην ανωτερότητα του αντιπάλου της, ενώ ο Περπέρογλου έστειλε τη διαφορά και στους 33 πόντους (89-56).

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 46-32, 64-43, 91-62

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Σερμαντίνι 1, Τέπιτς 2, Σπανούλης 7(1), Περπέρογλου 4, Μπατίστ 13, Φώτσης 11(3), Γιασικεβίτσιους 9(1), Νίκολας 5(1), Τσαρτσαρής 5, Διαμαντίδης 11(1), Πέκοβιτς 16, Καλάθης 7(1).

ΑΕΚ (Γκέκος): Μαρίνος 2, Γκριν 12(1), Νικολαϊδης 16(4), Μαζέικα 4, Μακ 7(1), Παπαντωνίου 2, Δορκοφίκης 2, Καλλινικίδης 7, Τουντζιαράκης 2, Φράνσις 8, Μελς, Γκιζόγιαννης.

Για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατήστε .

Ομπράντοβιτς: "Είμαστε έτοιμοι για τα πλέι οφ"

Ικανοποιημένος παρουσιάστηκε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε τον αγώνα με την ΑΕΚ. Ο Σέρβος προπονητής ξεκαθάρισε πως η ομάδα του είναι έτοιμη για την έναρξη των πλέι οφ.

"Κάναμε ένα καλό παιχνίδι, αλλά με κάποιες μικρές λεπτομέρειες δεν είμαι ευχαριστημένος. Στο πρώτο ημίχρονο σε κάποια πιν εν ρολ δεν παίξαμε καλή άμυνα. Επίσης κάναμε κάποια εύκολα λάθη, αλλά αυτά έγιναν γιατί προσπαθούσαμε να παίξουμε πιο γρήγορα.

Αντιμετωπίσαμε εξαιρετικά τις αλλαγές στην άμυνα της ΑΕΚ. Τελικά κάναμε ακόμη ένα καλό παιχνίδι. Καλή επιτυχία στην ΑΕΚ στο τελευταίο της παιχνίδι. Ευχαριστούμε τον κόσμο για τη συμπαράστασή του. Έχουμε ακόμα ένα παιχνίδι στην κανονική περίοδο και μετά θα δούμε ποιον θα αντιμετωπίσουμε στα πλέι οφ. Είμαστε όμως έτοιμοι".

Από την πλευρά του, ο Αντώνης Φώτσης που ήταν πολύ καλός στο παιχνίδι σχολίασε: " Είμαστε σε μια περίοδο, όπου έχουμε έναν αγώνα την εβδομάδα. Έχουμε αρκετό χρόνο για προπονήσεις. Κάναμε καλή δουλειά κι αυτό φαίνεται στο παρκέ. Βγάλαμε συμπεράσματα σήμερα. Να συνεχίσουμε έτσι για να εμφανιστούμε όσο το δυνατόν πιο έτοιμοι στα playoffs".

Γκέκος: "Δεν μας ευνόησε η διακοπή"

Στο κρίσιμο ματς της ερχόμενης Τετάρτης στάθηκε ο Μηνάς Γκέκος σε δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα: " Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό και στον κόουτς. Δεν μπορούμε να πούμε πολλά για το παιχνίδι, η τελική διαφορά δεν επιτρέπει πολλά σχόλια.

Ξέραμε τι θα αντιμετωπίζαμε. Αλλά όλη η προετοιμασία μας έχει γίνει για την Τετάρτη. Παίξαμε όσο μπορούσαμε κι είμαστε έτοιμοι για το παιχνίδι την Τετάρτη. Η διακοπή ευνόησε ορισμένες ομάδες κι άλλες όχι. Εμάς δε μας ευνόησε.

Μας έβγαλε απ' το ρυθμό μας. Μας έλειψε κι ο ψηλός μας, είδαμε ανθρώπινα το θέμα και τον αφήσαμε να μείνει λίγο παραπάνω. Ξέραμε τι θα γινόταν σήμερα, αν και θέλαμε μια καλή εμφάνιση. Δώσαμε βάση στο παιχνίδι της Τετάρτης".

Τέλος, ο Περικκλής Δορκοφίκης υπογράμμισε: " Ο αγώνας με τον Ηλυσιακό είναι «τελικός» για εμάς. Αυτό που θέλουμε είναι η νίκη σε εκείνη την αναμέτρηση. Και θέλουμε τον κόσμο κοντά μας".