X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Παναθηναϊκός-Όλντεμπουργκ: 96-63

Πέκοβιτς-Φώτσης

Στο +33 (96-63) σταμάτησε ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Όλντεμπουργκ και ετοιμάζεται για... ΣΕΦ!

Στο οποίο οι παίκτες του "τριφυλλιού" είχαν το μυαλό τους μπαίνοντας στο ματς, κάτι που εκμεταλλεύθηκε η Όλντεμπουργκ που κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με 7 πόντους στη δεύτερη περίοδο και να κλείσει το πρώτο μέρος προηγούμενη με 42-36 έχοντας πάρει 11 επιθετικά ριμπάουντ (12-21 συνολικά).
Οι φωνές του Ομπράντοβιτς κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας πάντως, "ξύπνησαν" για τα καλά τους αθλητές του που παρουσιάστηκαν πιο σοβαροί στην επανάληψη. Με ηγέτη τον Μπατίστ κάλυψαν τη διαφορά, προηγήθηκαν κι από εκείνο το σημείο δεν σταμάτησαν να την ανεβάζουν μέχρι και τους 33 που ήταν η τελική διαφορά.

Πρώτος σκόρερ για τους Πρωταθλητές Ευρώπης ήταν ο Μάικ Μπατίστ με 25 πόντους (9/11 δίποντα), ενώ ακόμα τρεις είχαν διψήφιο νούμερο (Σπανούλης 14, Περπέρογλου 12 και Πέκοβιτς 10). Από πλευράς Όλντεμπουργκ οι Κάρτερ και Μπέιλι είχαν από 12 πόντους.

O αγώνας
Οι Διαμαντίδης και Μπατίστ έκαναν όλη τη δουλειά στο ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε με 7-1 στο τρίλεπτο. Η καλή άμυνα των Γερμανών δεν επέτρεψε στους "πράσινους να αυξήσουν τη διαφορά ως τα μισά της περιόδου (8-3 το σκορ) και σαν να μην έφτανε αυτό, με δύο συνεχόμενα καλάθια του Σέκιτς η Όλντεμπουργκ ισοφάρισε σε 8-8.

Τροφοδοτώντας τον Πέκοβιτς που είχε περάσει στο παρκέ στη θέση του Μπατίστ το "τριφύλλι" ανέκτησε την πρωτοπορία (10-8 και 12-10 από τον Μαυροβούνιο). Με τον Σπανούλη να οδηγεί η ελληνική ομάδα κατάφερε να φτάσει ως το +6 (16-10) αλλά οι Γερμανοί είχαν τις απαντήσεις, βελτίωσαν την άμυνά τους και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -2 (23-21).

Ο αδιάφορος Παναθηναϊκός και η σκληρή Όλντεμπουργκ
Σε 23-23 ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι πριν δεχθούν σερί 4-0 από τους Σπανούλη και Καλάθη. Η Όλντεμπουργκ πάντως δεν το έβαλε κάτω. Πραγματοποίησε μάλιστα σερί 0-5 και πήρε το προβάδισμα με 27-28 όταν ο Μπέιλι σκόραρε για 3. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους οι "πράσινοι" βρέθηκαν πίσω με 27-30, παρά τα πολλά διαφορετικά σχήματα που δοκίμασε ο Ζοτς.

Η Όλντεμπουργκ έφτασε ως το +7 (27-34), αλλά ένα τάιμ άουτ που πήρε ο προπονητής του Παναθηναϊκού με 4 λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο, φάνηκε να ξυπνάει τους παίκτες που μπαίνοντας έκαναν σερί 4-0 δια χειρός Μπατίστ μειώνοντας σε 31-34. Παρόλα αυτά ο Κάρτερ απάντησε με τρίποντο για το 31-37. To δίδυμο Διαμαντίδης-Περπέρογλου μείωσε σε 35-37. Οι Γερμανοί αποδείχθηκαν "σκληρά καρύδια" και με όπλο την καλή τους άμυνα, όχι μόνο ανέκτησαν τον έλεγχο του ματς αλλά προηγήθηκαν με 36-42 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Σοβαρότητα και εκτίναξη της διαφοράς
Διαφορά 8 πόντων (36-44) πήρε η Όλντεμπουργκ στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά οι παίκτες του Παναθηναϊκου είχαν πάρει πλέον σοβαρά το ματς. Πραγματοποίησαν σερί 8-0 με τους Φώτση-Πέκοβιτς να πρωταγωνιστούν και ισοφάρισαν σε 44-44. Ο Μαϊστόροβιτς έφερε ξανά μπροστά την ομάδα του με τρίποντο αλλά ο Φώτσης κάρφωσε εντυπωσιακά στην επόμενη φάση και όταν ο Διαμαντίδης έβαλε 3/3 βολές οι "πράσινοι" προηγήθηκαν με 49-47.

Ο Πέκοβιτς έκανε το 51-47 ο Πόλντινγκ απάντησε με δύσκολο τρίποντο και ακολούθησε ένα σερί 8-0 του Παναθηναϊκού που προηγήθηκε με 59-51, για να λήξει τελικά η τρίτη περίοδος με σκορ 66-56.

Ήταν φανερό από τα πρώτα δευτερόλεπτα του τελευταίου δεκαλέπτου ότι η Όλντεμπουργκ δεν μπορούσε άλλο να κοντράρει τους "πράσινους" που με τον Μπατίστ να είναι ανίκητος προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με 13 πόντους (71-68). Η πίεση δεν σταμάτησε από πλευράς "τριφυλλιού" με αποτέλεσμα η διαφορά να αρχίσει ν' ανεβαίνει. Με λιγότερο από πέντε λεπτά να απομένουν για τη λήξη ο Μπατίστ έφερε για πρώτη φορά την ομάδα του μπροστά με 20 (79-59) κι από εκείνο το σημείο και μετά ακολούθησε "πράσινο" πάρτυ ως το τελικό 96-63,

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 36-42, 66-56, 96-63

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 5 (1), Σπανούλης 14, Περπέρογλου 12 (2), Μπατίστ 25, Φώτσης 8, Γκόλεματς, Νίκολας 8 (1), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 5, Πέκοβιτς 10, Καλάθης 5, Σερμαντίνι 4

Όλντεμπουργκ (Κρούντιτς): Σέκιτς 9, Μπούλιεβιτς 3 (1), Στράουτς, Φόστερ 3, Εντζέι, Μαϊστόροβιτς 5 (1), Μπέιλι 12 (2), Πέρκοβιτς 10, Χάιν, Πόλντινγκ 9 (1), Κάρτερ 12 (2), Μπούμτσε-Μπούμτσε

Ομπράντοβιτς: " Σημαντικό αλλά όχι... τόσο"

Στη δυσκολία συγκέντρωσης για 40 λεπτά σ' ένα ματς όπως αυτό με την Όλντεμπουργκ στάθηκε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που εξήγησε ότι το ματς με τον Ολυμπιακό που ακολουθεί είναι σημαντικό αλλά όχι χωρίς... αύριο.

" Ήταν εύκολο να διαπιστώσουμε από το ξεκίνημα ότι ήρθαν να παλέψουν και να παίξουν καλά. Από την αρχή χρησιμοποίησαν επιθετική άμυνα στο πικ εν ρολ και στο ινσάιντ γκέιμ. Επειδή δεν είχαμε καλές επιστροφές, σκόραραν πολύ στον αιφνιδιασμό και πήραν τα ριμπάουντ. Είναι χαρακτηριστικό ότι είχαν 11 επιθετικά κι εμείς 10 αμυντικά στο πρώτο μέρος".

"Επίσης προσπάθησαν να αλλάξουν στην άμυνα, παίζοντας ζώνη κι εμείς δεν την αντιμετωπίσαμε σωστά. Άλλο σημαντικό στοιχείο για μας ήταν ότι πάντα κάναμε την πρώτη πάσα χωρίς να έχουμε σωστή επιθετική συμπεριφορά. Κάθε φορά μετά από κακές μας επιθέσεις έβαζαν πόντους στον αιφνιδιασμό. Σουτάραμε άσχημα στα τρίποντα με 1/10 στο πρώτο μέρος. Δεν είναι η μοναδική λύση να σκοράρουμε απ' έξω όταν αντιμετωπίζουμε ζώνη".

"Φυσικά στο δεύτερο μέρος άλλαξαν όλα. Παίξαμε πολύ καλή άμυνα και εναντίον ζώνης, ενώ πήγαμε καλύτερα στην επίθεση. Όταν άλλαξαν σε μαν του μαν επίσης το αντιμετωπίσαμε και αρχίζοντας το γρήγορο παιχνίδι όλα έγιναν καλύτερα για μας. Οι κακές μας επιδόσεις στα τρίποντα συνεχίστηκαν αφού είχαμε σε κάποια στιγμή 1/15 αλλά βρήκαμε τον τρόπο να παίξουμε και όταν σκοράρεις 28/32 δίποντα πάει να πει ότι έχεις βρει τη λύση".

"Συγχαρητήρια στους παίκτες για το δεύτερο ημίχρονο, αλλά πρέπει να καταλάβουμε ότι σε κάθε ματς πρέπει να παίζουμε για 40 λεπτά κι όχι για 20. Ευχαριστώ επίσης τους φιλάθλους που ήρθαν να βοηθήσουν την ομάδα".

Στη συνέχεια ρωτήθηκε αν έμεινε ικανοποιημένος από την απόδοση με δεδομένο ότι ακολουθεί το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό: " Σας είπα ότι είχαμε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο ήμασταν κακοί. Είναι διαφορετικό να μην παίζεις καλά και άλλο να μην παλεύεις. Όταν μία ομάδα σου παίρνει 11 επιθετικά ριμπάουντ, σημαίνει ότι δεν είσαι έτοιμος. Κάποιοι παίκτες ήταν νευρικοί και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Στο δεύτερο ημίχρονο όπως είπα, ήταν διαφορετικά τα πράγματα".

"Φυσικά το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό είναι σημαντικό, αλλά όχι τόσο αφού έχουμε πολλά ματς ακόμα στο ελληνικό Πρωτάθλημα αλλά και στην Ευρωλίγκα. Θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι για όλα αυτά. Βέβαια θα επιχειρήσουμε να προετοιμαστούμε για το ματς όσο το δυνατόν καλύτερα".

Τέλος, εξήγησε ότι είναι δύσκολο να είναι οι παίκτες του συγκεντρωμένοι για 40 λεπτά απέναντι στην Όλντεμπουργκ, όταν ακολουθεί το ντέρμπι του ελληνικού Πρωταθλήματος: " Αυτό είναι που πρέπει να κάνουμε, να είμαστε προετοιμασμένοι και να παίζουμε καλά για 40 λεπτά. Αλλά φυσικά είναι λογικό ότι τα παιχνίδια με τον Ολυμπιακό, αλλά και αυτά με ομάδες όπως η Μπαρτσελόνα και η Ρεάλ, έχουν ιδιαίτερο χαρακτήρα".

"Δεν είναι εύκολο να παίξεις συγκεντρωμένα σε ένα ματς όπως το αποψινό. Αν όμως μπαίνεις και λες ότι είναι εύκολο παιχνίδι, κάνεις λάθος. Δεν πιστεύω ότι οι παίκτες μου το αντιμετώπισαν έτσι. Ήξεραν ότι έπρεπε να παίξουν καλή άμυνα. Άλλωστε, εμείς μέχρι απόψε δεν είχαμε μιλήσει για τον αγώνα με τον Ολυμπιακό.

"Καμία φορά πρέπει να γίνει ένα "κλικ" μέσα στο ματς. Βλέποντας τους παίκτες μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο, καταλάβαινες ότι θα γινόταν κάτι διαφορετικό".

Από την πλευρά του ο προπονητής της Όλντεμπουργκ Πρέντραγκ Κρούνιτς, είπε: " Λόγω της άμυνας ήμασταν μπροστά στο σκορ στο πρώτο μέρος, πήραμε ριμπάουντ και ήμασταν εύστοχοι στα τρίποντα. Στο δεύτερο ο Παναθηναϊκός ανέβηκε επιθετικά, έβαλε εύκολα καλάθια πήρε ριμπάουντ και από τη στιγμή που πέρασε μπροστά δεν μπορέσαμε να επανέλθουμε".

"Είμαστε νέα ομάδα και δεν έχουμε ξαναβιώσει τόσο μεγάλη ήττα, μόνο με τη Ρεάλ είχαμε παρόμοιο αποτέλεσμα. Η Ευρωλίγκα είναι νέα εμπειρία για μας και βέβαια το να αγωνίζεσαι μέσα στην Αθήνα εναντίον του Παναθηναϊκού, χρειάζεται προσπάθεια. Στο δεύτερο μέρος δεν μπορέσαμε να ανταποκριθούμε. Στον όμιλο που βρεθήκαμε δεν είναι εύκολα τα πράγματα. Για να μπορέσουμε να διαχειριστούμε ένα τέτοιο ματς, θα πρέπει να είμαστε καλοί για 40 λεπτά και πιο μαχητικά".

Τέλος, μίλησε για τη συνέχεια: " Πρέπει να είμαστε ικανοποιημένοι για το πρώτο μέρος. Να μην ξεχνάμε ότι αγωνιζόμασταν απέναντι στον Πρωταθλητή Ευρώπης και αυτό θα πρέπει να περάσουμε στους παίκτες ενόψει του αγώνα του Σαββάτου για το γερμανικό Πρωτάθλημα".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (2-1)
Μετά από ασίστ του Διαμαντίδη ο Αμερικάνος καρφώνει
3' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (4-1)
4' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (7-1)
4' Δίποντο Όλντεμπουργκ Χάιν (7-3)
6' Τάιμ-άουτ Όλντεμπουργκ Κρούνιτς
6' Δίποντο Όλντεμπουργκ Σέκιτς (8-5)
6' Καλάθι και φάουλ Όλντεμπουργκ Σέκιτς (8-8)
6' Δύο βολές Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (10-8)
7' Δίποντο Όλντεμπουργκ Μπέιλι (10-10)
7' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (12-10)
8' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σπανούλης (14-10)
8' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (16-10)
8' Τρίποντο Όλντεμπουργκ Πέρκοβιτς (16-13)
8' Τρίποντο Παναθηναϊκός Τέπιτς (19-13)
9' Δίποντο Όλντεμπουργκ (19-15)
9' Δίποντο Παναθηναϊκός Φώτσης (21-15)
9' Δίποντο Όλντεμπουργκ Κάρτερ (21-17)
9' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σπανούλης (23-17)
10' Δίποντο Όλντεμπουργκ Φόστερ (23-19)
10' Δύο βολές Όλντεμπουργκ Κάρτερ (23-21)
10' Λήξη 1ης περιόδου 23-21
Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +6 αλλά η Όλντεμπουργκ δεν τον άφησε να ξεφύγει
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Όλντεμπουργκ Σέκιτς (23-23)
11' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (25-23)
12' Δίποντο Παναθηναϊκός Καλάθης (27-23)
12' Δίποντο Όλντεμπουργκ Μαϊστόροβιτς (27-25)
14' Τρίποντο Όλντεμπουργκ Μπέιλι (27-28)
15' Δίποντο Όλντεμπουργκ Σέκιτς (27-30)
16' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
Δεν τα πηγαίνει καλά ο Παναθηναϊκός που είναι πίσω με 3
16' Δύο βολές Όλντεμπουργκ Πόλντινγκ (27-34)
16' Δίποντο Όλντεμπουργκ Μπέιλι (27-32)
Τάιμ άουτ από τον Ζοτς που δεν βλέπει την ομάδα του να εκτελεί αυτά που λέει
16' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (29-34)
17' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (31-34)
18' Τρίποντο Όλντεμπουργκ Κάρτερ (31-37)
19' Δύο βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (33-37)
19' Δίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (35-37)
19' Τάιμ-άουτ Όλντεμπουργκ Κρούνιτς
20' Δίποντο Όλντεμπουργκ Μπέιλι (35-39)
20' Τρίποντο Παναθηναϊκός Κάρτερ (36-42)
20' Λήξη ημιχρόνου 36-42
Το πρώτο μέρος τελειώνει με την Όλντεμπουργκ στο +6 και τους παίκτες του Παναθηναϊκού να έχουν το μυαλό τους μάλλον στον... Ολυμπιακό
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Όλντεμπουργκ Μπέιλι (36-44)
21' Δίποντο Παναθηναϊκός Φώτσης (38-44)
22' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (40-44)
22' Δίποντο Φώτσης (42-44)
23' Δύο βολές Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (44-44)
24' Τρίποντο Όλντεμπουργκ Μαϊστόροβιτς (44-47)
24' Δίποντο Παναθηναϊκός Φώτσης (46-47)
24' 3 Βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (49-47)
25' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σπανούλης (51-47)
26' Τρίποντο Παναθηναϊκός Πόλντινγκ (51-50)
26' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (53-50)
27' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σπανούλης (55-50)
27' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (57-50)
28' Δίποντο Παναθηναϊκός Νίκολας (59-50)
28' Δύο βολές Όλντεμπουργκ Πέρκοβιτς (59-52)
29' Δύο βολές Παναθηναϊκός Μπατίστ (61-52)
29' Δύο βολές Όλντεμπουργκ Πέρκοβιτς (61-54)
30' Δίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (63-54)
30' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (65-54)
30' Δίποντο Όλντεμπουργκ Πέρκοβιτς (65-56)
30' Λήξη 3ης περιόδου 66-56
30' Δίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (64-54)
31' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (68-56)
31' Έναρξη 4ης περιόδου
33' Δίποντο Όλντεμπουργκ Πέρκοβιτς (68-58)
33' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Μπατίστ (71-68)
34' Δίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (73-59)
34' Δίποντο Παναθηναϊκός (75-59)
35' Δίποντο Παναθηναϊκός Καλάθης (77-59)
36' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (79-59)
37' Τρίποντο Παναθηναϊκός Νίκολας (82-59)
37' Δίποντο Παναθηναϊκός Σερμαντίνι (84-60)
38' Δίποντο Παναθηναϊκός Νίκολας (86-60)
38' Τρίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (89-60)
39' Δίποντο Παναθηναϊκός (91-60)
40' Τρίποντο Όλντεμπουργκ Μπούλιεβιτς (91-63)
40' Τρίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (94-63)
40' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σερμαντίνι (96-63)
40' Λήξη αγώνα 96-63
Παρά την άσχημη εμφάνιση του πρώτου μέρους, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο δεύτερο επικρατώντας με διαφορά 33 πόντων