Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: 86-85

παο-ολυμπιακος

Μια τάπα κι ένα καλάθι του Διαμαντίδη λύτρωσαν τον ΠΑΟ που πήρε με 86-85 τον τρίτο τελικό

Οι χιλιάδες φίλαθλοι του Παναθηναϊκού που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ, σίγουρα δεν περίμεναν τέτοια εξέλιξη. Μάλλον για γιορτή πήγαν, που παραλίγο να τους βγει ξινή. Αλλά ο Διαμαντίδης τους κάλμαρε. Με δύο κινήσεις. Και να σκεφτεί κανείς ότι ο 3D δεν έκανε και καμιά καλή συνολικά εμφάνιση, αλλά ουδείς θα θυμάται τα υπόλοιπα από αυτό το παιχνίδι. Η τάπα και το καλάθι μετά το επιθετικό ριμπάουντ τα έσβησαν όλα.
Ακόμη και το φάουλ που... έγινε στον Πεν στα δύο δευτερόλεπτα, δεν το πρόσεξαν πολλοί. Ούτε και οι διαιτητές. Ότι, έγινε, έγινε. Αλλά όποιος μείνει σε αυτό, χάνει την ουσία. Η οποία είναι μία. Οι τελικοί εξελίσσονται με εντελώς διαφορετικό τρόπο, από αυτόν που περίμεναν αρκετοί. Ο Ολυμπιακός πιστεύει στο διπλό. Αν όχι απόλυτα (διαφορετικά, σε κάποια χρονικά σημεία θα μπορούσε να πάρει το ματς), σίγουρα σε σημείο που να παίζει μέσα στο ΟΑΚΑ και να μπορεί να γυρίσει από διαφορές, να πάρει κεφάλι στο σκορ και να κοιτάξει στα ίσια μια ομάδα που εδώ και χρόνια αποτελεί τον κυρίαρχο του ελληνικού μπάσκετ.

Η οποία στον τρίτο τελικό δεν έπαιξε καλά. Όμως, ήταν... Παναθηναϊκός σε σημεία που έπρεπε. Το τρίποντο του Μπατίστ δεν το "έχουν" πολλές ομάδες. Τον Διαμαντίδη επίσης. Κι αν ο κόσμος σε μερικές περιπτώσεις φόρτωσε άγχος τους παίκτες του Ομπράντοβιτς (ή ακόμη και τον ίδιο τον Σέρβο), σε άλλες έδωσε στήριγμα. Σημαντικό.

Με αυτά και με αυτά, η σειρά κατηφορίζει πάλι στο ΣΕΦ. Θα επιστρέψουμε στο ΟΑΚΑ ύστερα από μία εβδομάδα; Πλέον, τα πάντα γίνονται κι αν είναι να έχουμε τέτοιους τελικούς ας βγει ο πρωταθλητής στις τέσσερις νίκες, όπως στο ΝΒΑ. Χαλάλι...

Το ξεκίνημα του αγώνα είχε ονοματεπώνυμο: Κώστας Τσαρτσαρής. Ο Έλληνας παίκτης άρχισε με τον ιδανικότερο τρόπο το παιχνίδι σκοράροντας τους πρώτους επτά πόντους του Παναθηναϊκού και τους δέκα από τους δώδεκα που πέτυχε στις πρώτες επιθέσεις η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς. Ήταν λογικό, η ψυχολογία του Τσαρτσαρή να μεταδοθεί και στους συμπαίκτες του που ξεκίνησαν με 3/3 τρίποντα, δημιουργώντας τις κατάλληλες βάσεις για να επιβάλλουν το ρυθμό τους.

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός είχε τις λύσεις και τις απαντήσεις. Ο Σκούνι Πεν φαινόταν και ήταν ορεξάτος, πήρε προσπάθειες, ενώ δύο εύστοχα τρίποντα του Γιάννη Μπουρούση αποτέλεσαν το καλύτερο αντίδοτο στην ευστοχία του Παναθηναϊκού. Μάλιστα, οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να τρέξουν ένα 0-7 σερί και από το 17-13 να πάνε στο 17-20. Εκεί, όμως, επήλθε μπλακ άουτ ή αν το θέλετε αλλιώς, ανέβασαν στροφές οι πρωταθλητές Ευρώπης.
Ένα τρίποντο του Σισκάουσκας έφερε το ματς στα ίσια, αλλά στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνά του, ο Ομπράντοβιτς πέρασε στο παρκέ τον Τομάσεβιτς και δικαιώθηκε, ενώ ένα καλάθι και φάουλ του Διαμαντίδη έκανε το σκορ 28-20, με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος. Ο Ολυμπιακός φάνηκε να επηρεάζεται, την ώρα που στις κερκίδες του ΟΑΚΑ οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού είχαν στήσει χορό και ζητούσαν από νωρίς «Πρωτάθλημα μέσ’ το παλέ».

Ο Πίνι Γκέρσον έβαλε τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και παρά τα δύο γρήγορα φάουλ που κέρδισε, ο Έλληνας σέντερ αστόχησε και στις τέσσερις βολές. Στατιστικό το οποίο κόστισε πολύ στον Ολυμπιακό, καθώς μέχρι το τέλος του ημιχρόνου έχασε συνολικά δέκα βολές. Τις οποίες αν είχε βάλει, θα μπορούσε να κτίσει και μια μικρή διαφορά υπέρ του.

Ο Μάτσε έδειξε το δρόμο

Γιατί το λέμε αυτό; Διότι στο δεύτερο δεκάλεπτο και μετά την είσοδο του Αρβιντας Ματσιγιάουσκας ο Ολυμπιακός έλεγξε το παιχνίδι. Η άμυνά του περιόρισε τον Παναθηναϊκό, ενώ στην επίθεση ο Βασιλόπουλος έδωσε σημαντικές λύσεις. Όσο για τον Μάτσε; Με δύο τρίποντα το ένα πιο δύσκολο από το άλλο έδωσε φτερά στην ομάδα του, που πήρε κεφάλι στο σκορ (34-35) σε ένα κομβικό σημείο του πρώτου μέρους.

Ακολούθησε ένα αντιαθλητικό φάουλ του Σισκάουσκας στον Χαρίση, ενώ ένα καλάθι του Βασιλόπουλου κι άλλο ένα από τον Ματσιγιάουσκας έκαναν το σκορ 35-41 και πάγωσαν το ΟΑΚΑ. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει, για να λήξει το ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να είναι μπροστά στο σκορ με 40-42.

Ντέρμπι ολκής

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένα απόλυτο ντέρμπι. Ο Μπουρούσης ξεκίνησε με τρίποντο, αλλά ο Ολυμπιακός έχασε τη διαφορά των πέντε πόντων σε μικρό χρονικό διάστημα. Ο Μάικ Μπατίστ πήρε πρωτοβουλίες και με αυτόν πρωταγωνιστή ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 47-45 και 51-48, αλλά πάντα με τους ερυθρόλευκους να απαντάνε στους πράσινους πόντους.Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος, με τον Ομπράντοβιτς να περνάει στο παιχνίδι και τον αρχηγό του Παναθηναϊκού Φραγκίσκο Αλβέρτη. Οι φίλαθλοι τον αποθέωσαν κι εκείνος τους το ανταπέδωσε με πέντε συνεχόμενους πόντους. Περιττό να σημειώσουμε ότι στο εύστοχο τρίποντό του σηκώθηκε όλο το ΟΑΚΑ στο πόδι! Ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 60-57, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε πάλι λύσεις με τους Πεν και Ντόμερκαντ και τελείωσε το δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 60-63.

Ήταν φανερό, ότι ο Παναθηναϊκός είχε επηρεαστεί από την καλή απόδοση του Ολυμπιακού και κυρίως από τη διάρκεια που είχαν οι ερυθρόλευκοι. Οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι και φορτισμένοι με άγχος, την ώρα που οι παίκτες του Πίνι Γκέρσον έπαιζαν σαν μην έχουν και πολλά να χάσουν. Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα έξι πόντων (63-69) με τρίποντο του Ματσιγιάουσκας.

Η όαση του Τομάσεβιτς και η τάπα της... δεκαετίας

Οι πράσινοι πέρασαν την μπάλα στον Τομάσεβιτς και δεν το μετάνιωσαν. Ο Σέρβος κέρδισε φάουλ, σκόραρε και σιγά-σιγά ο Παναθηναϊκός μείωσε, ενώ με καλάθι και φάουλ του Μπετσίροβιτς ισοφάρισε 71-71 και με ακόμη δύο πόντους του Σλοβένου, πέρασε μπροστά στο σκορ (75-73) δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός 1.29 πριν το τέλος κέρδισε φάουλ και στη γραμμή των βολών πήγε ο Σισκάουσκας, ο οποίος ήταν εύστοχος (77-73).

Το αβαντάζ των πρασίνων ήταν ότι ακόμη και ένα λεπτό πριν τη λήξη δεν είχαν συμπληρώσει πέντε ομαδικά φάουλ (!) και ο Ολυμπιακός δεν είχε το δικαίωμα να πάει στις βολές. Ένα λεπτό πριν τη λήξη ο Ολυμπιακός έκανε λανθασμένη επαναφορά της μπάλας, αλλά ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια ήταν άστοχος (τρίποντο του Βούγιανιτς), ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Άκερ ευστόχησε σε τρίποντο πριν καν επιστρέψουν οι πράσινοι και έκανε το σκορ 77-76, μόλις 35’’ πριν το τέλος. Ο Αμερικανός στη συνέχεια έκλεψε την μπάλα, έφυγε μόνος του για το κάρφωμα και ήρθε ο Διαμαντίδης από το πουθενά (!!!) και τον έκοψε στην τάπα της… σεζόν!

Ο Ολυμπιακός έκανε φάουλ πάνω στον Μπετσίροβιτς εννιά δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ο Σλοβένος σε ένα «ερημικό» από φωνές ΟΑΚΑ ευστόχησε μόνο στη μία βολή. Ο Πεν έτρεξε προς την επίθεση και ο Διαμαντίδης τον σταμάτησε με φάουλ 6.8’’ πριν το τέλος. Ο Αμερικανός… έβγαλε τα λεφτά του και ευστόχησε και στις δύο. Στην τελευταία επίθεση, ο Μπετσίροβιτς σε ένα οφ μπάλανς σουτ αστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση. Ένας από τους καλύτερους τελικούς στην Ιστορία της Α1!

Είχε κι άλλο!

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν ρίξουν λίγο το ρυθμό και στα πρώτα δύο λεπτά η κατάσταση ήταν ισορροπημένη, ενώ στη συνέχεια αμφότεροι οι δύο αιώνιοι δεν έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι. Κάτι η κούραση, κάτι το άγχος ήταν λογικό. Ο Ματσιγιάουσκας έσπασε τη μονοτονία και έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό, ενώ ο Ντόμερκαντ με άλλο ένα δίποντο στα 55'' έδωσε αέρα τριών πόντων στους ερυθρόλευκους. Όμως, ο Παναθηναϊκός έσωσε την κατάσταση με ένα απίθανο τρίποντο του Μπατίστ κι ενώ ο Ολυμπιακός είχε κλείσει καλά όλες τις άλλες επιλογές των πρασίνων.

Οι γηπεδούχοι έκαναν φάουλ στον Πεν, αλλά ο Αμερικανός αυτή τη φορά ήταν εύστοχος μόνο στη μία βολή. Με 17.8'' να απομένουν ο Γκέρσον στο τάιμ άουτ έδωσε εντολή να μη γίνει φάουλ και η άμυνα του Ολυμπιακού δούλεψε καλά, ο Τσαρτσαρής έμεινε ελεύθερος και αστόχησε! Αλλά ο από μηχανής θεός που ακούει στο όνομα Δημήτρης Διαμαντίδης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έβαλε τον Παναθηναϊκό με έναν πόντο μπροστά. Ο Πεν έτρεξε να προλάβει στα 4'' να ολοκληρώσει επίθεση, αλλά του έγινε φάουλ από τον Διαμαντίδη που δεν δόθηκε μέσα στο χαμό του ΟΑΚΑ και ο Παναθηναϊκός πήρε το πιο δύσκολο ντέρμπι στα δέκα χρόνια της κυριαρχίας του.
Τα δεκάλεπτα: 28-20, 40-42, 60-63, 78-78 (κ.δ.), 86-85

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 5 (1), Βούγιανιτς 2, Μπετσίροβιτς 8, Μπατίστ 22 (1), Σισκάουσκας 9 (1), Χατζηβρέττας, Ντικούδης, Τσαρτσαρής 15 (3), Διαμαντίδης 10 (1), Τομάσεβιτς 15

Ολυμπιακός (Πίνι Γκέρσον): Πεν 20 (1), Παπαμακάριος, Άκερ 3 (1), Ματσιγιάουσκας 14 (3), Ζίζιτς 8, Μπουρούσης 15 (4), Ντόμερκαντ 7, Χαρίσης 3, Μπάρλος, Βασιλόπουλος 11 (1), Στακ 2, Σχορτσιανίτης 2