Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΟΚ

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ: 107-97

Τομάσεβιτς

Ρεσιτάλ τριπόντων και Σάρας-Πέκοβιτς σε κέφια οδήγησαν τον ΠΑΟ στο 107-97 επί του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ

Οι "πράσινοι" παρέσυραν τον "Δικέφαλο" στο γρήγορο ρυθμό παιχνιδιού και με μεγάλο όπλο τα σουτ έξω από τα 6.25 κατάφεραν να φιλοδωρίσουν με 100άρα τον αντίπαλό τους που στάθηκε επάξια κυρίως στο πρώτο μέρος.
Όποιος περίμενε εύκολη επικράτηση του Παναθηναϊκού από το ξεκίνημα, διαψεύστηκε με την έναρξη του αγώνα στο ΟΑΚΑ, βλέποντας τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 0-5 και 5-11 στη συνέχεια έχοντας ως πρώτο... βιολί τον Βασιλειάδη. Η είσοδος του Γιασικεβίτσιους ήταν αυτή που άλλαξε την εικόνα των "πράσινων" που άρχισαν να "ροκανίζουν" τη διαφορά, χωρίς όμως να καταφέρει να οδηγήσει στο προσπέρασμα τον Παναθηναϊκό που βρέθηκε πίσω με 25-30 στο δεκάλεπτο.

Καλύτερος ήταν και στην αρχή της δεύτερης περιόδου ο ΠΑΟΚ που έφτασε ως το +7 (25-32). Σε εκείνο το σημείο ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς επιστράτευσε τον Νίκολα Πέκοβιτς. Το "θηρίο" του "τριφυλλιού" ήταν ασταμάτητος και πρωταγωνίστησε στο θετικό σερί του Παναθηναϊκού καθώς ήταν αυτός που έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα της Αθήνας με 37-35.

Από εκεί και πέρα οι Πρωταθλητές προσπάθησαν να διευρύνουν το σερί τους αλλά η καλή απόδοση του ΠΑΟΚ δεν τους το επέτρεψε. ο Διαμαντίδης έδωσε διαφορά 7 πόντων στην ομάδα (56-49) αλλά ο Γκρέγκορι με τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 56-52.

Η ώρα του Σάρας
Στο τρίτο δεκάλεπτο απέδειξε την καθολική του υπεροχή ο Παναθηναϊκός που κατάφερε να ξεφύγει χάρη στον ασταμάτητο Σάρας. Ο Λιθουανός δεν έχανε σουτ και ο πολύ καλός ρυθμός του οδήγησε τους γηπεδούχους στο 75-62 πέντε λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Mέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου τα συνεχόμενα τρίποντα των παικτών του Ομπράντοβιτς εκτίναξαν τη διαφορά στους 17 (88-71) πριν ο Κυρίτσης "γράψει" το 88-72 με το οποίο τελείωσε η περίοδος.

Τυπική διαδικασία αποτέλεσε για την εξέλιξη του ματς το τελευταίο δεκάλεπτο αφού ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να πλησιάσει τον Παναθηναϊκό. Τα τρίποντα των γηπεδούχων συνέχισαν να μπαίνουν (ο Σάκοτα έκανε... πάρτυ), η περιφερειακή άμυνα του "Δικεφάλου" να είναι χαλαρή και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 107-97 μετά και την ελαφρά μείωση του σκορ από πλευράς φιλοξενούμενων.

Tα δεκάλεπτα: 25-30, 56-52, 88-72, 107-97

Oι σκόρερ των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Γιασικεβίτσιους 22 (4), Κέτσμαν 2, Σπανούλης 12 (3), Περπέρογλου, Μπατίστ 8, Φώτσης 8 (1), Χατζηβρέττας 5 (1), Νίκολας 15 (4), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 12 (2), Πέκοβιτς 14, Σάκοτα 9 (3)

ΠΑΟΚ (Καλαφατάκης): Καυκής 5 (1), Δεμερτζής, Βασιλειάδης 14 (1), Κυρίτσης 6, Τσιάρας 6 (1), Ντιαρά 12 (2), Μουλαομέροβιτς 16 (2), Γκρέγκορι 24 (2), Σύμτσακ 2, Τομάσεβιτς 12

Ομπράντοβιτς: " Mπράβο που δεν φάγαμε... 100 πόντους"
Για ακόμα μία φορά φέτος ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς εμφανίστηκε ανικανοποίητος παρά τη νίκη, αφού είχε παράπονα ειδικά από την άμυνα της ομάδας του για την οποία έκανε και... χιούμορ.

" Έγινε ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ ήρθε για να κάνει ένα καλό ματς και του αξίζουν συγχαρητήρια. Πρέπει να δώσω συγχαρητήρια και στους δίκους μου παίκτες γιατί δεν δεχθήκαμε 100 πόντους κι αυτό είναι σημαντικό. Θα πρέπει να συνεχίσουμε να παίζουμε την ίδια άμυνα, όπως σήμερα. Αρχίσαμε και πάλι το παιχνίδι με 6 λάθη στα πρώτα πέντε λεπτά. Στα σοβαρά τώρα, και οι δύο ομάδες έπαιξαν επίθεση όχι άμυνα κι αυτό ήταν καλό για τους θεατές. Με τόσα προβλήματα ο ΠΑΟΚ και πάλι κατάφερε να κάνει καλό ματς".

"Στην επίθεση τα πήγαμε πολύ καλά, καταφέραμε να διαβάζουμε τις αλλαγές στην άμυνα του ΠΑΟΚ, είτε ήταν ζώνη "2-3" είτε "3-2" κι έτσι μπορέσαμε να πάρουμε τους χώρους για σουτ και να βάλουμε τα περισσότερα. Γνωρίζουμε όλοι πως έρχεται διακοπή και οι παίκτες μου δεν ήταν 100% συγκεντρωμένοι να παίξουν άμυνα. Ήταν το τελευταίο μας παιχνίδι για το 2008 και θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που βρέθηκε σήμερα κοντά μας και να ελπίζω και του χρόνου να βρίσκεται στο πλευρό μας

".

Για τα πολλά εύστοχα τρίποντα της ομάδας του σχολίασε: " Πήραμε ελεύθερα σουτ, όπως κάνουμε σε κάθε ματς μέχρι τώρα. Απλά, σήμερα μπήκαν. Επικροτούμε την προσπάθεια για σουτ, όταν είναι καλές οι προϋποθέσεις. Όχι το αντίθετο. Από εκεί κι έπειτα όταν ένας παίκτης χάνει συνεχώς σουτ είναι δικό μου πρόβλημα που τον κρατάω στο παρκέ κι όχι δικό του".

Με χιούμορ απάντησε ο "Ζοτς" και σε ερώτημα σχετικά με την αλλαγή που ζήτησε ο Πέκοβιτς στο πρώτο ημίχρονο: " Ο Πέκοβιτς ζήτησε αλλαγή λόγω της έντασης του παιχνιδού. Πάνω-κάτω όλη την ώρα. Αλλά σε 6'39'' στο πρώτο ημίχρονο είχε 12 πόντους με 5/5 δίποντα και 5 ριμπάουντ. Άλλο πράγμα! Αλλά δεν σούταρε τρίποντο".

Από πλευράς παικτών τοποθετήθηκε ο Ντρου Νίκολας: " Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι. Εμείς δεν είχαμε "καθαρό" μυαλό και τους δώσαμε πολλά ελεύθερα σουτ. Όσο, όμως, περνούσε η ώρα γινόμασταν καλύτεροι. Το να δεχθούμε 97 πόντους στην έδρα μας δεν είναι κάτι που μας αρέσει και θέλουμε, αλλά ευτυχώς πετύχαμε 107 και πήραμε τη νίκη".

Όσο για τον τεχνικό του ΠΑΟΚ, Γιώργο Καλαφατάκη, είπε: " Το παιχνίδι ήταν εξ αρχής δύσκολο για μας, είχαμε κι αρκετά προβλήματα, οπότε έγινε ακόμη δυσκολότερο. Παίξαμε με, αν όχι την καλύτερη, με μία από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη. Έπρεπε, λοιπόν, να ήμαστε καλοί. Ήμασταν αρκετά καλοί. Ήρθαμε να επιβάλουμε τον ρυθμό μας, αλλά αυτό δεν είναι εύκολο, όταν παίζεις με τον Παναθηναϊκό. Παλέψαμε με το rotation και τη ζώνη, ώστε να προστατεύσουμε τους ψηλούς μας από τα φάουλ. Αλλά ο Παναθηναϊκός είχε το απίστευτο 18/29 τρίποντα. Έδωσα συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθειά τους, παρά τα προβλήματα (σ.σ. Γκρέγκορι και Ντιαρά με ελάχιστες προπονήσεις, Τομάσεβιτς διάστρεμμα)".

Aναφορικά με τις υποθέσεις των Κέιζελ Ουέσον και Ντέγιαν Τομάσεβιτς εξήγησε: " Κοιτάζουμε να ενισχύσουμε την ομάδα και σε κοινοτικό και σε ξένο. Ο Ουέσον δέχθηκε κλήση σε απολογία, δεν πήγε, του εστάλη εξώδικο και θα κάνουμε αυτό πρέπει να κάνουμε ως ομάδα. Εμείς πρέπει να βρούμε το δρόμο μας. Πρέπει να γίνουμε ομάδα. Η περίοδος χάριτος τελείωσε. Η διοίκηση θα αποφασίσει για την ποινή. Όσο για τον Τομάσεβιτς, έχω μάθει να σέβομαι αθλητές, πόσω μάλλον όταν πρόκειται για ένα παίκτη όπως ο Ντέγιαν. Όταν ήρθα στην ομάδα δεν ήταν στην καλύτερη ψυχολογική κατάσταση και ήταν υπό διωγμό. Εγώ του είπα πως όλα αρχίζουν από την αρχή και θα τον χρησιμοποιώ. Εκείνος μου είπε πως ίσως να ήταν καλύτερα αν έφευγε. Θα με διευκόλυνε, να πω την αλήθεια, καθώς έχει μεγάλο συμβόλαιο. Θα δούμε τι θα γίνει, θα συζητήσουμε και πάλι μαζί του και βλέπουμε".

Τέλος, ο Κένι Γκρέγκορι είπε: " Ξαφνιάσαμε τον αντίπαλο. Μπήκαν τα σουτ στην αρχή και του τραβήξαμε την προσοχή. Ξέραμε πως θα επιστρέψει στο παιχνίδι. Εμείς θέλαμε να μείνουμε κοντά στο σκορ, αλλά ο Παναθηναϊκός είναι πολύ καλή ομάδα με καλούς παίκτες, οπότε ήταν δύσκολο για μας".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δύο βολές ΠΑΟΚ Γκρέγκορι (0-2)
2' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βασιλειάδης (0-5)
3' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (2-5)
4' Δίποντο ΠΑΟΚ Βασιλειάδης (5-11)
4' Τρίποντο Παναθηναϊκός (8-11)
6' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (10-13)
7' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (12-15)
7' Δίποντο ΠΑΟΚ Γκρέγκορι (12-17)
7' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (14-17)
7' Τεχνική ποινή Παναθηναϊκός Ιτούδης
7' Δίποντο Παναθηναϊκός Φώτσης (16-19)
8' Τρίποντο ΠΑΟΚ Μουλαομέροβιτς (16-22)
8' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (19-22)
8' Δίποντο ΠΑΟΚ Τομάσεβιτς (19-24)
8' Δίποντο ΠΑΟΚ Γκρέγκορι (19-26)
9' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (21-26)
10' Τρίποντο Παναθηναϊκός Νίκολας (25-28)
10' Δίποντο ΠΑΟΚ Σίμτσακ (25-30)
10' Λήξη 1ης περιόδου 25-30
Πολύ καλός ο ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο, έχει αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό και είναι μπροστά με 5 πόντους.
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο ΠΑΟΚ Τσιάρας (25-32)
11' Δίποντο Παναθηναϊκός Φώτσης (27-32)
12' Δίποντο ΠΑΟΚ Κυρίτσης (30-35)
12' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (33-35)
13' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (37-35)
Για πρώτη φορά μπροστά ο Παναθηναϊκός
14' Καλάθι και φάουλ ΠΑΟΚ Ντιαρά (37-38)
14' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (39-37)
15' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (41-38)
15' Δίποντο ΠΑΟΚ Κυρίτσης (41-40)
16' Τρίποντο Παναθηναϊκός Νίκολας (45-40)
20' Δίποντο ΠΑΟΚ Γκρέγκορι (54-49)
20' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (56-49)
20' Τρίποντο ΠΑΟΚ Γκρέγκορι (56-52)
20' Λήξη ημιχρόνου 56-52
Στους 4 μειώνει ο ΠΑΟΚ που είναι μέσα στο παιχνίδι ακολουθώντας με επιτυχία τον γρήγορο ρυθμό του Παναθηναϊκού
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (58-55)
22' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (61-55)
22' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (63-55)
22' Δίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (63-57)
23' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (66-57)
23' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (69-60)
24' Δύο βολές ΠΑΟΚ Βασιλειάδης (69-62)
24' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (71-60)
Ασταμάτητος ο Λιθουανός
25' Δίποντο Παναθηναϊκός Κέτσμαν (75-62)
25' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (78-62)
26' Τρίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (81-63)
Βροχή τα τρίποντα από τους "πράσινους"
27' Δίποντο ΠΑΟΚ Γκρέγκορι (81-67)
29' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (85-71)
30' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (88-71)
30' Λήξη 3ης περιόδου 88-72
Σταθερά προς τη νίκη βαδίζει ο Παναθηναϊκός που είναι κυρίαρχος στο παρκέ
31' Έναρξη 3ης περιόδου
31' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σάκοτα (91-75)
33' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σάκοτα (94-77)
36' Δίποντο ΠΑΟΚ Τομάσεβιτς (94-81)
36' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σάκοτα (97-81)
37' Τρίποντο Παναθηναϊκός Νίκολας (100-82)
37' Τρίποντο Παναθηναϊκός Νίκολας (103-84)
39' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Σπανούλης (106-94)
40' Λήξη αγώνα 107-97
Άνετη νίκη για τον Παναθηναϊκό που κλείνει θετικά το 2008. Αποθέωση για Τομάσεβιτς στο τέλος