ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Παναθηναϊκός-Περιστέρι: 92-61

Μετά το πρώτο 10λεπτο ο ΠΑΟ "ξεμπούκωσε" και συνέτριψε το Περιστέρι (92-61). Απίστευτο τρίποντο Νίκολας

Το παιχνίδι δεν ήταν μόνο... χαμόγελα για τους "πράσινους", παρά το γεγονός ότι ξέφυγαν στο σκορ μετά το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς ο Βασίλης Σπανούλης τραυματίστηκε στην τέταρτη περίοδο κι αποχώρησε κουτσαίνοντας ελαφρά.
Σε ότι αφορά την εξέλιξη του αγώνα οι "πράσινοι" πάτησαν το γκάζι στη... δεύτερη περίοδο και πήραν διαφορά 30 πόντων στην επανάληψη, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Νίκολα Πέκοβιτς. Ο Μαυροβούνιος σέντερ τέλειωσε το ματς με 20 πόντους (9/9 δίποντα) σε λιγότερο από 15 λεπτά αγώνα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Κλειστό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Αρχικά το Περιστέρι αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, εκματελλευόμενο το πλεονέκτημα του στο περιφερειακό παιχνίδι, βγάζοντας εκτός ρακέτας τον Τζέιμι Άρνολντ. Οι "κυανοκίτρινοι" βρήκαν μακρινά σουτ και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, την ώρα που οι "πράσινοι" επέλεξαν να "χτυπήσουν" μες στο καλάθι.

Ο Νίκολα Πέκοβιτς έκανε τη διαφορά για το "τριφύλλι" φορτώντας φάουλ τους αντίπαλους ψηλούς και σκοράροντας εύκολους πόντους σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο, που έκλεισε με προσωπικό καλάθι του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Για το Περιστέρι το πρόβλημα στη συνέχεια δεν είχε να κάνει με την άμυνα, αλλά με την... επίθεση. Ο Παναθηναϊκός με τη ζώνη (την επιλέγει συχνά ο Ομπράντοβιτς με τον "Σάρας" στο σχήμα) κατάφερε να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού, καθώς οδήγησε τον αντίπαλο σε κακές επιλογές, πήρε τα ριμπάουντ και έτρεξε στον αιφνιδιασμό.

Η ψαλίδα έτσι άνοιξε μέσα σε λίγα λεπτά με τους "πράσινους" να κάνουν το 44-29 πριν απαντήσει προσωρινά με γκολ-φάουλ ο Γιώργος Τσιάκος. Τελικά η διαφορά αυξήθηκε ακόμη περισσότερο με τον πλέον αναπάντεχο τρόπο: με ένα απίστευτο τρίποντο του Ντρου Νίκολας που ευστόχησε σουταροντας από τη μια άκρη του γηπέδου στην άλλη για το 49-32 του ημιχρόνου.

Τι απίστευτο, μάλιστα, ήταν ότι αυτό ήταν και το πρώτο εύστοχο σουτ πίσω (σ.σ πολύ πίσω για την ακρίβεια) από τα 6.25 (0/4 ως το 19.59')

Στη συνέχεια του το παιχνίδι εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο. Η "πράσινη" άμυνα είχε προσαρμοστεί στον τρόπο παιχνιδιού της ομάδας του Θανάση Σκουρτόπουλου κι έτσι ένα νέο σερί, μετέτρεψε το ματς σε... περίπατο. Η διαφορά πλησίασε τους 30 πόντους (59-34) πριν ακολουθήσει ένα τρίποντο κρεσέντο των γηπεδούχων για το 72-42, που μετατράπηκε σε 73-47 στο 30'.

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς βρήκε την ευκαιρία να ξεκουράσει τους βασικούς του παίκτες, δίνοντας αρκετό χρόνο συμμετοχής στους Νικ Καλάθη και Γκιόργκι Σερμαντίνι, κάνοντας παράλληλα rotation των άλλων παικτώ. Η μοναδική αναγκαστική... αλλαγή ήταν αυτή του Βασίλη Σπανούλη, που έπαιξε λίγο στο πρώτο ημίχρονο και αποχώρησε από το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο μετά από ένα ελαφρύ διάστρεμμα.

Όσο για τα τελευταία λεπτά; Αυτά είχαν περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με το τελικό 92-61.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 20-20. 49-32, 73-47, 92-61

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Σερμαντίνι 2, Τέπιτς 14 (1), Σπανούλης 6, Περπέρογλου 2, Μπατίστ 18, Φώτσης 7 (1), Βεργίνης 3, Νίκολας 6 (2), Τσαρτσαρής 2, Γιασικεβίτσιους 6 (1), Πέκοβιτς 20, Καλάθης 6.

Περιστέρι (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Χάμοντς 7 (1), Φεϊσόν 8 (2), Παπανικολόπουλος 8, Μάντζαρης Β. 4, Μπράμος 4, Νέλσον 14 (1), Μάντζαρης Αντ, Μαργαρίτης 5 (1), Δεληγιάννης, Ουίλκινσον, Τσιάκος 5, Άρνολντ 6 (2).

Πατήστε εδώ για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα.

Η άμυνα και η ανησυχία για Σπανούλη

Μετά το τέλος του αγώνα ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς τόνισε: " Είμαι πολύ ικανοποιημένος από τον τρόπο που παίξαμε σήμερα. Κατ αρχάς είδαμε όλα τα ματς που έδωσε το Περιστέρι καθώς και το φιλικό που είχαμε πριν την έναρξη της σεζόν. Ο Δημήτρης και ο Ανδρέας προετοίμασαν πολύ καλά το παιχνίδι και η αντίδρασή μας ήταν καλή. Οι παίκτες κατάλαβαν ποιο το κλειδί του αγώνα: η άμυνα. Το Περιστέρι έχει παίκτες που είναι πολύ καλοί στην επίθεση. Εμείς προσπαθήσαμε να χρησιμοποιήσουμε τα μεγάλα κορμιά που έχουμε.

Είχαμε ισορροπία εντός και εκτός ρακέτας. Και πάλι συγχαρητήρια στους παίκτες μας που έκαναν ένα πολύ καλό παιχνίδι απέναντι στο Περιστέρι που είναι μια σοβαρή ομάδα. Είχαμε προβλήματα με τον Πέκοβιτς, τον Τσαρτσαρή και τον Τέπιτς αλλά όλοι ήταν έτοιμοι να παίξουν Θα δούμε τι θα γίνει με τον Σπανούλη. Τον ρώτησα πώς νιώθει και μου είπε πως πονάει πολύ. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να προχωρήσουμε στο επόμενο παιχνίδι στην Ευρωλίγκα και να δούμε τι θα γίνει και στο Μιλάνο στο ματς με τη Ρεάλ

".

Ο Νικ Καλάθης σχολίασε: " Ξεκινήσαμε λίγο αργά αλλά όταν βρήκαμε ρυθμό και ανεβάσαμε πίεση στην άμυνα παίξαμε εκπληκτική άμυνα είχαμε αλληλοβοήθειες που είναι το κύριο θέμα και βάλαμε την μπάλα στη ρακέτα. Με τα μις ματς και με βοήθεια απ’ έξω, έγινε δικό μας το παιχνίδι".

Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος στην αντίπερα όχθη ανέφερε: " Δυστυχώς σήμερα δεν καταφέραμε να είμαστε ανταγωνιστικοί. Ξέραμε εξαρχής ότι θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι και θέλαμε να είμαστε πιο ανταγωνιστικοί. Στο ξεκίνημα ήμασταν καλοί, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας και δεν καταφέραμε να επανέλθουμε.

Νικηθήκαμε κατά κράτος μέσα στο καλάθι, σε άμυνα και επίθεση. Δεν λειτούργησαν τα συστήματα στο ποστ και δεν είχαμε ισορροπία στο παιχνίδι μας. Ο Παναθηναϊκός το τιμώρησε, όπως κάνει κάθε φορά.

Δώσαμε χρόνο συμμετοχής στη συνέχεια σε κάποια παιδιά που προέρχονται από την Α2 ως επιβράβευση για τη δουλειά που κάνουν όλη την εβδομάδα. Νομίζω ότι τελικά ήταν ότι καλύτερο μπορούσε να μας συμβεί αυτή η ήττα με τον τρόπο που ήρθε ώστε να χαμηλώσουμε το κεφάλι, να δουλέψουμε πιο σκληρά για να υλοποιήσουμε τον στόχο μας.

Υπάρχει μια γενική ευφορία, αλλά αυτό πρέπει να συμβαίνει μέχρι εκεί που πρέπει. Εχουμε καταφέρει να ανεβάσουμε κάποια παιδιά επίπεδο, αλλά για να συνεχίσουμε πρέπει να δουλεύουμε και να είμαστε σεμνοί, γιατί ομάδες όπως ο Παναθηναϊκός σε επαναφέρουν στην πραγματικότητα

".

Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης είπε: " Ξέραμε ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια δυνατή ομάα από τις καλύτερες στην Ευρώπη. Ξεκινήσαμε καλά, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο θέλαμε περισσότερη προσπάθεια. Κοιτάμε τα επόμενα παιχνίδια που είναι πιο σημαντικά για μας".

Σε ερώτηση για τη συμμετοχή του στη φάση που χτύπησε ο Βασίλης Σπανούλης με συνέπεια να τον αποδοκιμάσει ο κόσμος, ο Μαργαρίτης απάντησε: " Δεν ήθελα να χτυπήσω κάποιον. Για βοήθεια πήγα. Ετυχε. Δεν έκανα κάτι επίτηδες".