Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΤΡΙΚΑΛΑ

Παναθηναϊκός-Τρίκαλα: 83-54

Τέπιτς

Ιδανικό φινάλε σε μία ονειρική χρονιά πραγματοποίησε ο ΠΑΟ που νίκησε με 83-54 τα Τρίκαλα

Οι "πράσινοι" εκμεταλλευόμενοι και τα προβλήματα των Θεσσαλών (παραίτηση Αγγέλου, απουσία Έιμπραμς και Πάουελ), πάτησαν... γκάζι στη δεύτερη περίοδο και "καθάρισαν" νωρίς το ματς.
Στα θετικά για τους Πρωταθλητές Ευρώπης που δεν είχαν στη διάθεσή τους τόσο τον Δημήτρη Διαμαντίδη όσο και τον Γκιόργκι Σερμαντίνι, ήταν η απόδοση του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ο οποίος είχε 14 πόντους με 3 ασίστ, δείχνοντας ότι σιγά-σιγά βρίσκει τον καλότου εαυτό.

Πρώτος σκόρερ για το "τριφύλλι" ήταν ο Νίκολα Πέκοβιτς με 16 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό είχε και ο Μάικ Μπατίστ, σ' ένα ματς που ο Ομπράντοβιτς έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες. Δεν σκόραραν μόνο οι Βεργίνης και Μπόγρης. Από πλευράς Τρικάλων ξεχώρισε ο Μίχα Ζούπαν με 11 πόντους και ο Νίκος Κατσαρές με 10.

To νωθρό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού εκμεταλλεύθηκαν τα Τρίκαλα που με δύο συνεχόμενα τρίποντα προηγήθηκαν με 0-6 ενώ αφού ο Νίκολας μείωσε με 4 αναπάντητους πόντους, οι Ζούπαν και Κατσαρές έφεραν στο +7 (4-11) την ομάδα τους, αναγκάζοντας τον Ομπράντοβιτς να πάρει τάιμ άουτ μόλις 4' μετά το τζάμπολ.

Η απάντηση δεν άργησε να έρθει για το "τριφύλλι" που προσπέρασε με σερί 10-0 (14-11). Ο Μπιγκς έδωσε μία ανάσα στα Τρίκαλα μειώνοντας σε 14-13 αλλά ο Σάρας απάντησε με το πρώτο του καλάθι στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι παρά τα πολλά τους προβλήματα δεν παραδόθηκαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 17-17 και στη συνέχεια σε 19-19 πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με σκορ 20-19.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο οι "πράσινοι" επιχείρησαν να πάρουν μία σημαντική διαφορά για να "καθαρίσουν" το ματς, αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε άμεσα αφού οι Σίμτσακ και Κατσαρές (μείωσαν σε 24-23) είχαν διαφορετική άποψη. Ακολούθησε όμως ένα επιμέρους 5-0 του Παναθηναϊκού κυρίως λόγω της προσπάθειας του Τέπιτς που έδωσε στους Πρωταθλητές προβάδισμα με 29-23.

Aπό εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι "πάτησαν γκάζι" και με τους Καλάθη-Τέπιτς να καθοδηγούν, έφτασαν σε διψήφιο προβάδισμα (34-24) με 4 λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο. Τα Τρίκαλα δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των παικτών του Ομπράντοβιτς που έφτασαν στο +20 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Τα πράγματα για τα Τρίκαλα έγιναν πολύ δύσκολα αφού ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε φόρα και οδήγησε τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο +25 με άξιους συμπαραστάτες τους Πέκοβιτς και Φώτση. Η διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου έφτασε στους 30 πόντους (70-40) με αποτέλεσμα το υπόλοιπο του αγώνα να μετατραπεί σε τυπική διαδικασία.

Το μόνο που ξεχώρισε στην τελευταία περίοδο ήταν ότι ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους Βεργίνη και Μπόγρη. Οι δυο τους δεν σκόραραν αλλά η διαφορά έφτασε ως τους 39 πόντους (81-42) πριν το ματς ολοκληρωθεί με σκορ 83-54.

Tα δεκάλεπτα: 20-19, 47-27, 70-40, 83-54

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Βεργίνης, Τέπιτς 9, Σπανούλης 2, Περπέρογλου 4, Μπατίστ 10, Φώτσης 7 (1), Μπόγρης, Νίκολας 9 (2), Τσαρτσαρής 4, Γιασικεβίτσιους 14 (2), Πέκοβιτς 16, Καλάθης 8

Τρίκαλα (Γιαπλές): Μπιγκς 7, Προδρόμου 2, Νοέας 3 (1), Κατσαρές 10 (1), Αποστολίδης 6 (1), Σίμτσακ 5, Τζιγκάνοβιτς 3 (1), Ζούπαν 11 (1), Σακελλαρίου 7 (1)

Για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Ομπράντοβιτς: " Ικανοποιημένοι όταν δίνουμε το 100%"
Απόλυτα ικανοποιημένος όχι μόνο για τη νίκη επί των Τρικάλων, αλλά και για όσα πέτυχε η ομάδα του το 2009 εμφανίστηκε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς μετά το ματς με τους Θεσσαλούς.

" Αρχίσαμε πολύ άσχημα, χωρίς συγκέντρωση. Δεν καταλαβαίνω γιατί. Αντιδράσαμε σωστά όμως. Η καλή άμυνα και στη συνέχεια η καλή επίθεση στη δεύτερη περίοδο μας έδωσαν μια διαφορά και διατηρήσαμε τον ίδιο ρυθμό. Η εικόνα άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο".

"Εκεί όπου κάναμε 9 λάθη. Δεν είναι κάτι παράλογο αν σκεφτείτε τη σύνθεση της ομάδας, το ποιοι ήταν στο παρκέ στο διάστημα αυτό. Για μας ήταν το τελευταίο παιχνίδι μιας ιδιαίτερης χρονιάς και θα ήθελα να ευχαριστήσω τους φίλους του Παναθηναϊκού για τη στήριξή τους στη διάρκειά της. Ελπίζω να συνεχίσουν έτσι και το 2010

".

Αναφερόμενος στη συμμετοχή των νεαρών στα τελευταία λεπτά, τόνισε: " Θα θυμάστε ότι πήρα και τάιμ άουτ. Τους είπα ότι δεν βρίσκομαι εδώ για να ικανοποιήσω κάποιον. Όποιος θέλει να παίξει, πρέπει να σοβαρευτεί, να σεβαστεί τον αντίπαλο, το παιχνίδι και τον εαυτό του".

"Λένε, "ο κόουτς θα μου δώσει μια ευκαιρία, πρέπει να είμαι έτοιμος", αλλά δεν ήταν. Ήθελα να ξεκουράσω τον Σπανούλη για παράδειγμα, ο οποίος παίζει ασταμάτητα φέτος, ήταν πολυτιμότερος στο Final Four, στο ελληνικό Πρωτάθλημα, πήγε στην Εθνική".

"Έπαιξε όμως 35 λεπτά. Όπως ήθελα να ξεκουράσω και τον Περπέρογλου ή τον Φώτση. Δεν θέλω να σκέφτεται κανείς τη διαφορά. Μόνο το πώς παίζουμε. Αν δίνουμε το 100%, όλοι θα είμαστε ευχαριστημένοι

".

Από πλευράς παικτών, τοποθετήθηκε ο Μιλένκο Τέπιτς: " Δεν ξεκινήσαμε καλά, αλλά στη συνέχεια παίξαμε πολύ καλύτερα και πήραμε μια δίκαιη νίκη απ' όλες τις απόψεις".

Όσο για τον Θανάση Γιαπλέ, που ανέλαβε τα Τρίκαλα λίγο πριν το τζάμπολ του αποψινού ματς λόγω της παραίτησης του Βαγγέλη Αγγέλου, είπε: " Το αγωνιστικό κομμάτι για μας είναι το τελευταίο τη δεδομένη στιγμή. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ευχαριστηθούν ένα παιχνίδι με τον Πρωταθλητή Ευρώπης".

"Η κατάσταση που επικρατεί στην ομάδα δεν επέτρεψε όμως να το ευχαριστηθούμε πραγματικά όλοι. Ο Έιμπραμς και ο Πάουελ δεν ήρθαν, ο Ντίκελ ήταν τραυματίας. Δεν μπορούμε παρά να δώσουμε συγχαρητήρια, γιατί με όλα αυτά τα προβλήματα οι παίκτες μου έδωσαν το 100% και θέλω να τους ευχαριστήσω

".

Τέλος, ο Σάβο Τζικάνοβιτς είπε: " Ήταν δύσκολο να αντιμετωπίσουμε την καλύτερη ομάδα της Ευρώπης με τόσα προβλήματα. Παρόλα αυτά, δώσαμε το μάξιμουμ σήμερα και προσπαθήσαμε για μεγάλο διάστημα να μείνουμε κοντά στο σκορ".

"Τώρα αυτό το παιχνίδι είναι παρελθόν και πρέπει να κοιτάξουμε τον Ηλυσιακό. Δεν θέλω να σχολιάσω κάτι αναφορικά με την απόφαση του κυρίου Αγγέλου. Η δουλειά μου δεν είναι να μιλώ εδώ, αλλά μέσα στο παρκέ

".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Τρίποντο Τρίκαλα Ζούπαν (0-3)
1' Τρίποντο Τρίκαλα Αποστολίδης (0-6)
2' Τρίποντο Παναθηναϊκός Nίκολας (3-6)
3' Καλάθι και φάουλ Τρίκαλα Ζούπαν (4-9)
3' Δίποντο Παναθηναϊκός Κατσαρές (4-11)
3' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
4' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (6-11)
4' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Σπανούλης (8-11)
4' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (10-11)
6' Δύο βολές Παναθηναϊκός Περπέρογλου (12-11)
6' Δύο βολές Παναθηναϊκός Περπέρογλου (14-11)
7' Δίποντο Τρίκαλα Μπιγκς (14-13)
7' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (16-13)
8' Δίποντο Τρίκαλα Σίμτσακ (17-15)
9' Δίποντο Τρίκαλα Κατσαρές (17-17)
9' Δύο βολές Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (19-17)
9' Δίποντο Τρίκαλα Μπιγκς (19-19)
10' Λήξη 1ης περιόδου 20-20
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Παναθηναϊκός Τέπιτς (22-20)
12' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (24-20)
13' Δίποντο Τρίκαλα Κατσαρές (24-23)
13' Δίποντο Παναθηναϊκός Τέπιτς (27-23)
13' Δίποντο Παναθηναϊκός Καλάθης (29-23)
14' Τάιμ-άουτ Τρίκαλα
15' Δύο βολές Παναθηναϊκός Τέπιτς (32-23)
16' Τάιμ-άουτ
16' Δύο βολές Παναθηναϊκός Νίκολας (34-24)
Για πρώτη φορά στο +10 ο Παναθηναϊκός
16' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (36-34)
16-4 το επιμέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο
18' Δύο βολές Παναθηναϊκός Τέπιτς (38-24)
18' Δίποντο Παναθηναϊκός Καλάθης (40-24)
19' Δύο βολές Παναθηναϊκός Καλάθης (42-24)
20' Τρίποντο Παναθηναϊκός Νίκολας (45-25)
20' Δύο βολές Τρίκαλα Σίμτσακ (45-27)
20' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (47-27)
20' Λήξη ημιχρόνου 47-27
Πάτησε γκάζι ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο κι έφτασε να προηγείται με 20 στο ημίχρονο
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Τρίποντο Τρίκαλα Σακελλαρίου (47-30)
21' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (49-30)
22' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (51-30)
23' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (53-30)
24' Τρίποντο Τρίκαλα Κατσαρές (53-34)
25' Δίποντο Παναθηναϊκός Φώτσης (56-36)
25' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (58-36)
27' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (61-36)
27' Τρίποντο Τρίκαλα Νοέας (61-39)
28' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (64-39)
29' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (67-39)
29' Τρίποντο Παναθηναϊκός Φώτσης (70-40)
30' Λήξη 3ης περιόδου 70-40
Eύκολα τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό που έχει μετατρέψει σε τυπική διαδικασία το ματς
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Παναθηναϊκός Φώτσης (72-40)
32' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (74-40)
32' Δίποντο Τρίκαλα Αποστολίδης (74-42)
33' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (77-42)
33' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (79-42)
35' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (81-42)
37' Δίποντο Τρίκαλα Μπιγκς (81-47)
38' Τρίποντο Τρίκαλα Τζιγκάνοβιτς (81-50)
39' Δίποντο Παναθηναϊκός Καλάθης (83-52)