ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός-Τσιμπόνα: 86-69

Μπατίστ

Πρώτο εντός έδρας παιχνίδι και δεύτερη νίκη του Παναθηναϊκού, που επικράτησε με 86-69 της Τσιμπόνα

Αν και στο πρώτο μέρος, οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, οι Πρωταθλητές με δύο ξεσπάσματα στις αρχές της τρίτης και της τέταρτης περιόδου, υπέταξαν την Κροατική ομάδα και στο τέλος έκαναν και σόου. Ο Ομπράντοβιτς δεν έχασε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, όπως ο Τόνι Ντελκ που στην τελευταία περίοδο, έδειξε πτυχές του μεγάλου ταλέντου του.

Αμυντικά ξεκίνησε πολύ καλά ο Παναθηναϊκός που με βοήθειες ανάγκασε την Τσιμπόνα να κάνει λάθη. Επιθετικά οδήγησε ο Νίκος Χατζηβρέττας, που με 4 βολές έκανε το 4-0, ενώ με καταπληκτική πάσα του Διαμαντίδη στον Ντικούδη που σημείωσε στον αιφνιδιασμό τον 4ο πόντο του έγινει το 8-2.

Καλύτερος είναι μέχρι στιγμής ο Παναθηναϊκός, που προηγείται με 14-9, αλλά δεν έχει καταφέρει ακόμα να ξεφύγει. Μεγάλη ζημιά έκανε στους Πρωταθλητές ο Γουόρεν, που με 9 πόντους δεν τους έπετρεψε να ξεφύγουν, τη στιγμή που οι Κροάτες πλησίασαν στον πόντο (21-20). Ο Γουόρεν έβαλε το κερασάκι στην τούρτα του πρώτου δεκαλέπτου και με τρίποντο στην εκπνοή έκανε το 23-25, δίνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Μετά από δύο λεπτά στη δεύτερη περίοδο, μόνο μία βολή του Τομάσεβιτς άλλαξε το σκορ (24-25). Ο Διαμαντίδης μπήκε στη θέση του Μπετσίροβιτς για να αλλάξει τη ροή και πράγματι, ο "Καστοριανός", έκλεψε, έφυγε στον αιφνιδιασμό και κάρφωσε, δίνοντας και πάλι προβάδισμα στο "τριφύλλι".

Το σκορ παρέμεινε χαμηλά (30-27 στο 17') στη δεύτερη περίοδο. Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε προβλήματα στο ριμπάουντ, ενώ επιθετικά ήταν αρκετά "μπουκωμένος", με αποτέλεσμα ο Ομπράντοβιτς να πάρει τάιμ άουτ για να "ξυπνήσει" τους παίκτες του. Ακόμα ένα λέψιμο από τον Διαμαντίδη οδήγησε σε εύκολο λέι απ του Μπετσίροβιτς που πραγματοποίησε έναν από τους λίγους αιφνιδιασμούς των "πρασίνων" οι οποίοι ανέβασαν μετά από πολλή ώρα τη διαφορά στους 5 (35-29, 18').

Μέχρι εκεί όμως. Το σερί ερί 2-7 από την Τσιμπόνα ισοφάρισε αρχικά σε 34-34 και εν συνεχεία σε 36-36, 1 λεπτό πριν τη λήξη. Το σκορ ημιχρόνου (38-36), διαμορφώθηκε με δύο βολές του Σισκάουσκας. Το θετικό για την ελληνική ομάδα στη δεύτερη περίοδο ήταν ότι περιορίστηκε ο Γουόρεν, που έβαλε μόλις δύο βολές, ενώ υπήρξε στο πρώτο μέρος και μεγάλη πολυφωνία στην επίθεση αφού μόνο τρεις παίκτες του Παναθηναϊκού δεν είχαν σοράρει.

Mε καλάθι και φάουλ του Τομάσεβιτς και τρίποντο του Μπετσίροβιτς (43-36), oι "πράσινοι" μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος. Με σερί 7-0 η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 9 (45-36) και ο Ανζούλοβιτς πήρε γρήγοραι τάιμ άουτ. Ακόμα ένα καλάθι και φάουλ, αυτή τη φορά του Μπατίστ, μετά από έξοχη πάσα του Μπετσίροβιτς και οι Πρωταθλητές Ελλάδα, ξέφυγαν για πρώτη φορά με 12 πόντους (48-36).

Η καλή παρουσία των "πρασίνων" είχε διάρκεια και η διαφορά έφτασε τους 13 (53-40) με καλάθι του Μπατίστ που ήταν και πάλι "σούπερ". 'Ενα σερί 0-7 της Τσιμπόνα, όμως μείωσε και πάλι στους 6, αλλά ο Ντικούδης με καλάθι και φάουλ ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 8 (55-47). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 4 (57-53) και ο Μπετσίροβιτς με δύο βολές έκανε το 59-53, με το οποίο έληξε το τρίτο δεκάλεπτο.

Χάρη στα καλάθια των Γιαβτόκας και Ντελκ, ο Παναθηναϊκός έκανε και πάλι διψήφια τη διαφορά (63-53), στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στους 13 και πάλι η διαφορά, με τον Διαμαντίδη να σημειώνει το πρώτο του τρίποντο στο παιχνίδι. Καλάθι του Χατζηβρέττα και η διαφορά για πρώτη φορά στους 15 (70-55).

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 38-36, 59-53, 86-69

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Σάκοτα 6 (2), Σισκάουσκας 5 (1), Γιαβτόκας, Ντελκ 12 (2), Μπετσίροβιτς 7 (1), Διαμαντίδης 7 (1), Παπανικολάου, Τομάσεβιτς 8, Μπατίστ 15, Χατζηβρέττας 13, Ντικούδης 8

Τσιμπόνα (Ντράζεν Αντζούλοβιτς): Μάντσε 12 (2), Βρμπαντς 11 (1), Ρόζιτς, Ουόρεν 14 (2), Ζούζα 6, Κράσιτς 4, Ράιτ, Μπάντερ 2, Άντριτς, ΜακΚάλαφ 6 (1), Κους 14 (3)