Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

EUROCUP

Πανελλήνιος - Γκραν Κανάρια 81-70

New Image

Το πρώτο βήμα για το Final 4 του Eurocup έκανε ο Πανελλήνιος που νίκησε 81-70 την Γκραν Κανάρια

Αν οι "Ολυμπιονίκες" δεν είχαν τόσα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους το μόνο σίγουρο είναι ότι θα είχαν κερδίσει πολύ πιο εύκολα. Εκπληκτικός ο Ρόντρικ Μπλάκνεϊ που τελείωσε το ματς με 21 πόντους και τέσσερα τρίποντα. Καταλυτικός ο Βουγιούκας που σημείωσε 18 πόντους και μάζεψε οκτώ ριμπάουντ. Ψυχή της ομάδας, ο Μανώλης Παπαμακάριος με τα τρίποντα του.
Από την άλλη, η Γκραν Κανάρια στηρίχθηκε στον πρώτο της σκόρερ, τον Κάρολ που σταμάτησε στους 22 πόντους. Πολυ βελτιωμένοι οι Ισπανοί σε σχέση με το ματς στη φάση των ομίλων.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο Πανελλήνιος αιφνιδιάστηκε από την Γκραν Κανάρια η οποία μπήκε δυναμικά στο παρκέ και έδειξε να ελέγχει το ρυθμό. Οι Ισπανοί παίκτες πήγαιναν σε δεύτερες επιθέσεις παίρνοντας αρκετά επιθετικά ριμπάουντ και προηγήθηκαν με 6-11 μετά από τρίποντο του Κάρολ στο 5΄.

Ο Πανελλήνιος αντιμετώπιζε κάποια αμυντικά προβλήματα, ενώ οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα (10-14). Ακολούθησε ένα σερί 7-0 από πλευράς "Ολυμπιονικών" που έκανε το σκορ 17-14 και η ομάδα του Ηλία Ζούρου ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με σκορ 20-16, έχοντας σε καλή μέρα τον Μπλάκνεϊ που έδωσε κάποιες ανάσες.

Άστοχος και χωρίς συγκέντρωση

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι έλεγχαν καλύτερα τα ριμπάουντ, οι Ισπανοί έδειξαν και πάλι την έφεση που είχαν σε αυτό τον τομέα, ανανεώνοντας τις επιθέσεις τους. Με τον Κάρολ να είναι η κύρια επιθετική αιχμή τους συνέχισαν να βομβαρδίζουν το καλάθι του Πανελληνίου.

Αντίθετα, ενώ η ομάδα του Ηλία ήταν πολύ εύστοχη στα δίποντα (7/12), δεν συνέβαινε το ίδιο και με τα τρίποντα (4/14), χάνοντας έτσι πολλές επιθέσεις καθώς ο Πανελλήνιος εκφράζει μεγάλο μέρος των επιθέσεων του από τα 6.25μ. Ο ΜακΝτόναλντ ισοφάρισε στο 14΄ σε 28-28, ενώ ο Ογκουστίν ήταν αυτός που έφερε την ομάδα του στο +5 (31-36).

Με τους Σμιθ και Μπλάκνεϊ οι "Ολυμπιονίκες" έμειναν μέσα στο παιχνίδι, ενώ ο Όστοϊτς με καλάθι και φάουλ έκανε το 39-40 του ημιχρόνου. Ο Πανελλήνιος σίγουρα χρειαζόταν μεγαλύτερη συγκέντρωση, λιγότερα λάθη (8-6) και καλύτερες επιθετικές επιλογές.

Αντεπίθεση διαρκείας

Τίποτα όμως δεν άλλαξε στην επανάληψη, με τον Πανελλήνιο να κάνει με ευκολία το λάθος και να δίνει τη δυνατότητα στην Γκραν Κανάρια να τρέχει με κάθε ευκαιρία στον αιφνιδιασμό. Έτσι, λοιπόν, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν και πάλι μία διαφορά (43-48) στο 24΄, όταν σαφώς καλύτεροι μέσα στο ζωγραφιστό.

Από την άλλη, ο Πανελλήνιος ήταν απελπιστικά άστοχος από τα 6.25μ. όμως δύο επιθετικά ριμπάουντ από Βουγιούκα και Όστοϊτς έδωσαν την ευκαιρία να πετύχει εύκολα καλάθια και να ξεφύγει στο σκορ (52-48).

Η Γκραν Κανάρια έδειχνε να τα έχει χάσει καθώς έμεινε χωρίς καλάθι για περίπου τεσσεράμιση λεπτά, με τον Πανελλήνιο να τρέχει στο ίδιο διάστημα ένα σερί 14-0 που του έδωσε το δικαίωμα να ξεφύγει με 57-48. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν πρόσκαιρα σε 57-51, όμως ο Παπαμακάριος με τρίποντο από τα οκτώ μέτρα έγραψε το 60-51 της γ΄ περιόδου.

Έχτισε και διαφορά

Η βελτιωμένη άμυνα του Πανελληνίου τον βοήθησε να κρατήσει τη διαφορά, παρά τα συνεχόμενα βεβιασμένα τρίποντα που επιχείρησαν οι παίκτες του. Έτσι, στο 33' το σκορ ήταν 62-53, ωστόσο ένα γρήγορο 9-0 από τους Ισπανούς τους έβαλε και πάλι μέσα στο ματς (62-60).

Οι "Ολυμπιονίκες" αντιμετώπισαν μεγάλο πρόβλημα καθώς έμειναν σχεδόν πέντε λεπτά άποντοι, πριν ο Παπαμακάριος με ένα τρίποντο κάνει το 65-60. Το σερί των παικτών του Πανελληνίου έφτασε το 8-0 και το σκορ έγινε 70-60. Ο Σάντερς μείωσε σε 70-63, όμως με καλάθι και φάουλ ο Βουγιούκας και τρίποντο ο Μπλάκνεϊ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +13 (76-63).

Οι Ισπανοί ροκάνισαν τη διαφορά με τον Κάρολ, όμως ο Σμιθ διαμόρφωσε το τελικό 81-70, δίνοντας πλεονέκτημα 11 πόντων στον Πανελλήνιο εν όψει της ρεβάνς στην Ισπανία.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-40, 60-51, 81-70

Πανελλήνιος (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 11(3), Χαραλαμπίδης 13(3), Καλαϊτζής, Όουενς 8, Σμιθ 7(1), Πέτρουλας, Μπλάκνεϊ 21(4), Βουγιούκας 18, Όστοϊτς 3.

Γκραν Κανάρια (Μαρτίνεθ): Φίσερ 3(1), Ογκουστίν 8, Σαβανέ 10, Μπέλας, Νόρις 9(1), Κίκερτ, Μοράν 3(1), Κάρολ 22(3), Σάντερς 8(2), ΜακΝτόναλντ 7.

Για τα αναλυτικά στατιστικά του Πανελληνίου πατήστε . Για αυτά της Γκραν Κανάρια πατήστε .

Ζούρος: "Πάμε μόνο για τη νίκη"

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα, ο Ηλίας Ζούρος στάθηκε στη μεγαλύτερη συγκέντρωση που παρουσίασε η ομάδα του στο β' ημίχρονο: " Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Παίξαμε απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα Λίγες μέρες πριν λίγο έλειψε να κερδίσει στη Μαδρίτη τη Ρεάλ.

Στην αρχή η Γραν Κανάρια μπήκε πολύ καλή κι εμείς χάσαμε αρκετά αμυντικά ριμπάουντ. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε μεγαλύτερη συγκέντρωση. Οι παίκτες το ήθελαν πολύ και όταν οι παίκτες το θέλουν μπορούν να το καταφέρουν.

Βρήκαμε κάποια ελεύθερα τρίποντα που μπήκαν και ήμασταν αποτελεσματικοί και από την ρακέτα. Η διαφορά δεν σημαίνει τίποτα και πάμε να παίξουμε στην πιο καυτή έδρα της Ισπανίας. Την άλλη Τετάρτη πάμε μόνο για τη νίκη. Ευχαριστούμε τη διοίκηση και όσους ήρθαν να μας βοηθήσουν".

Από την πλευρά του, ο Ίαν Βουγιούκας σχολίασε: " Δείξαμε χαρακτήρα ως ομάδα. Προσπαθήσαμε πολύ. Ηταν σημαντικό παιχνίδι και το θέλαμε πολύ. Ξεκινήσαμε χαλαρά, αλλά στη συνέχεια ανεβάσαμε την απόδοσή μας σε επίθεση και άμυνα. Οι έντεκα πόντοι είναι ένα καλό σημάδι. Πάμε στα Κανάρια Νησιά για να κερδίσουμε".

Μαρτίνεθ: "Θα παλέψουμε στο β' ματς"

Ο προπονητής της Γκραν Κανάρια Πέδρο Μαρτίνεθ υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου: " Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι. Ξεκινήσαμε καλά και παίξαμε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Πανελλήνιος είχε καλά ποσοστό έξω από τη γραμμή των τριών πόντων, έπαιξε καλά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να πάρει αυτή τη διαφορά. Θα παλέψουμε στο δεύτερο παιχνίδι και θα προσπαθήσουμε να πάρουμε την πρόκριση".

Τέλος, ο Τζέισι Κάρολ που ήταν ο κορυφαίος για την ισπανική ομάδα υποστήριξε: " Πριν από μερικούς μήνες είχαμε χάσει σε αυτό το γήπεδο με 29 πόντους. Σήμερα ήμασταν πιο ανταγωνιστικοί.

Ο Πανελλήνιος έπαιξε καλά για κάποια διαστήματα και κατάφερε να πάρει διαφορά έντεκα πόντων. Ηρθαμε για να κερδίσουμε και είμαι απογοητευμένος για το αποτέλεσμα. Θα μπορούσαμε να είχαμε χάσει με μικρότερη διαφορά".