ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ

Πανελλήνιος - Γκρόνινγκεν 68-51

Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Πανελλήνιος στο Eurocup νικώντας με σκορ 68-51 την ολλανδική Γκρόνινγκεν ανεβάζοντας την απόδοσή του στο β' ημίχρονο

Παίζοντας καλύτερα σε άμυνα και επίθεση στο β' ημίχρονο, ο Πανελλήνιος έκαμψε την αντίσταση της Γκρόνινγκεν για την 2η αγωνιστική της διοργάνωσης, πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη

Βελτιώνοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στο β' ημίχρονο και με τους Παπαμακάριο και Μπέιλι να ευστοχούν σε καθοριστικά τρίποντα στο τρίλεπτο πριν τη λήξη του αγώνα. Έτσι, το 53-47 έγινε 59-47 και οι "Ολυμπιονίκες" έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση.

Το α' ημίχρονο του αγώνα ήταν κακό ποιοτικά, με χαμηλό σκορ (26-26) και καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν. Στην επανάληψη, πάντως οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και με τον Μπέιλι να φτάνει τους 15 πόντους νίκησαν τους Ολλανδούς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Πανελλήνιος είχε στο α' μέρος 0/6 τρίποντα, ενώ στο β' πέτυχε 4/7 την ίδια ώρα που η ολλανδική ομάδα είχε 0/15 σε όλο το ματς. Αυτός ήταν και ο λόγος που για τους γηπεδούχους δεν κόστισαν τα 14 λιγότερα ριμπάουντ (35-49) που είχαν.

Ο αγώνας:

Νωθρά μπήκαν στο παιχνίδι οι δύο ομάδες, ακολουθώντας χαμηλό τέμπο και με πολλές άστοχες επιθέσεις. Ο Πανελλήνιος είχε ένα μικρό προβάδισμα χάρη στον Σάμο Ούντριχ ο οποίος ήταν πολύ θετικός (10-6). Ο Ξανθόπουλος έκανε το 12-8 και ο Σκλάβος το 14-10 σε ένα ματς με πολλά άστοχα σουτ κι από τις δύο ομάδες.

Τελικά το... φτωχό 16-12 ήταν το σκορ του α' δεκαλέπτου, με τον Πανελλήνιο να είναι άστοχος από τα 6.75 (0/3) και να χάνει κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ. Σίγουρα τα 16 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 7 επιθετικά προβλημάτιζαν τον Θανάση Σκουρτόπουλο που φώναζε.

Στη συνέχεια δεν άλλαξε τίποτα. Το σκορ παρέμεινε σε πολύ χαμηλά επίπεδα και καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει. Οι "Ολυμπιόνικες" προηγήθηκαν με 20-15, όμως η Γκρόνινγκεν απάντησε με σερί 6-0 που της επέτρεψε να προσπεράσει στο σκορ (20-21).

Ο Μάρκος Κολώκας που πέρασε στη θέση του Ούντριχ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 26-26 και έτσι οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια ισόπαλες σε ένα κακό ποιοτικά ματς. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το α' ημίχρονο έχοντας 10 περισσότερα ριμπάουντ (27-17). Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το γεγονός ότι καμία από τις δύο ομάδες δεν ευστόχησε σε τρίποντο (είχαν από 0/6).

Με όπλο τα τρίποντα

Στην επανάληψη, ο Πανελλήνιος με πρωταγωνιστή τον Ούντριχ προηγήθηκε με 35-30, με τον Σλοβένο άσο να πετυχαίνει το πρώτο τρίποντο της αναμέτρησης. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου διατήρησε μία μικρή διαφορά (37-33, 39-34).

Πάντως, στα επόμενα λεπτά έτρεξε ένα επιμέρους 12-1 με το οποίο προηγήθηκε 49-35 στο τέλος του δεκαλέπτου, "καθαρίζοντας" ουσιαστικά το ματς. Το σκορ της γ' περιόδου ήταν 23-9 για τους παίκτες του Σκουρτόπουλου οι οποίοι έτρεξαν, απέφυγαν λάθη και με όπλο την καλή τους αμυντική λειτουργία κατάφεραν να ξεφύγουν.

Στο δ' δεκάλεπτο η διαφορά εκτοξεύτηκε και στους 16 (51-35) χάρη σε καλάθι του Βασίλη Ξανθόπουλου. Οι γηπεδούχοι έδειξαν να ελέγχουν για μερικά λεπτά τον αγώνα, μέχρι που η Γκρόνινγκεν άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και προκάλεσε τον Σκουρτόπουλο να πάρει δύο διαδοχικά τάιμ άουτ και ενώ το σκορ είχε γίνει 56-47.

Δύο διαδοχικά τρίποντα, ένα από τον Παπαμακάριο και έναν από τον Μπέιλι έφεραν τη διαφορά ξανά στους 12 πόντους (59-47) εκμηδενίζοντας τις ελπίδες της φιλοξενούμενης ομάδας για νίκη. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει πλέον και το 68-51 έγραψε ο Όστοϊτς με λέι απ.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 26-26, 49-35, 68-51

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 5, Παπαμακάριος 10(2), Καλαϊτζής 1, Κράμπενχοφτ 9, Σκλάβος 4, Μπράουν 6, Όστοϊτς 6, Κολώκας 1, Μπέιλι 15(1), Ούντριχ 11(1).

Γκρόνινγκεν (Βαν Ντεν Μπεργκ): Μπέκερινγκ 5, Ρόιγε 8, Έλις 5, Ντουρισό 4, Ότεν, Ρος 6, Τουρέκ 11, Χαριάζ 12, Μπάουσερ.