Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΚΟΛΟΣΣΟΣ

Πανελλήνιος-Κολοσσός: 85-83

Παπαμακάριος-Πανελλήνιος

Με καλάθι του Σμιθ στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Πανελλήνιος νίκησε 85-83 τον Κολοσσό

Εκπληκτικό ξεκίνημα με οδηγό τον Ντόζιερ πραγματοποίησε ο Κολοσσός. Στα πρώτα τρία λεπτά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ αλλά ο Αμερικάνος με 3/3 τρίποντα και συνολικά 11 πόντους οδήγησε την ομάδα του σε προβάδισμα με 9-18 στο πεντάλεπτο.

Ο Παπαμακάριος μείωσε προς στιγμή με το δεύτερό του τρίποντο, αλλά ανέλαβε δράση ο Τσάμης που με 5 δικούς του πόντους έφερε ξανά στο +9 (14-23) τους φιλοξενούμενους, που δεν σταμάτησαν εκεί. Βρίσκοντας λύσεις στο πρόσωπο του Βασίλιεβιτς στα τελευταία λεπτά της περιόδου, προηγήθηκαν μέχρι και με 14 πόντους (18-32) πριν το δεκάλεπτο ολοκληρωθεί με σκορ 21-32.

Δια χειρός Κώστα Χαραλαμπίδη ξεκίνησε την αντεπίθεσή του ο Πανελλήνιος που μείωσε στους 6 (28-34) στο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου. Ο Σάσα Βασίλιεβιτς όμως σκόραρε εκ νέου για 3 με αποτέλεσμα να οδηγήσει ξανά στο +8 (30-38) τον Κολοσσό. Οι "Ολυμπιονίκες" φυσικά δεν τα παράτησαν και με την ελληνική δύναμη (Βουγιούκα-Χαραλαμπίδη), μείωσαν μετά από ώρα στους 4 (34-38).

Ως τους 2 μείωσε με καλάθι του Όουενς η ομάδα του Ζούρου, συμπληρώνοντας σερί 6-0, το οποίο "έσπασε" με τρίποντο ο Παππάς. Όσο κι αν πάλεψε ο Πανελλήνιος δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει ως το ημίχρονο, αφού Βασίλιεβιτς και Χαρίσης έδωσαν ξανά διαφορά 8 πόντων στους Ροδίτες (40-48) πριν κάνει το 42-48 του ημιχρόνου με βολές, ο Ξανθόπουλος.

Για τα καλά μέσα στο ματς μπήκε ο Πανελλήνιος στο ξεκίνημα της επανάληψης και στα μισά του δεκαλέπτου κατάφερε με τον Βουγιούκα να πάρει το προβάδισμα με 53-52 μετά από πέντε λεπτά. Οι παίκτες του Κολοσσού δεν άφησαν το ξέσπασμα των γηπεδούχων να συνεχιστεί αφού με τους Βασίλιεβιτς και Χάρις απάντησαν άμεσα και πέρασαν με 53-57. Ο Παππάς έδωσε λύσεις την ώρα που ο Παπαμακάριος πάσχιζε για να κρατήσει την ομάδα του στο ματς, την ώρα που το τρίτο δεκάλεπτο τελείωνε με σκορ 62-65.

Στα χέρια της ομάδας του Σφαιρόπουλου έμεινε το προβάδισμα στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και μάλιστα η διαφορά ανέβηκε στους 8 (65-73) με τους Παππά και Βασίλιεβιτς να ευστοχούν έξω από τα 6.25. Η απάντηση όμως ήρθε με το ίδιο νόμισμα δια χειρός Μανώλη Παπαμακάριου. Ο πολύπειρος γκαρντ με τρία κολλητά τρίποντα (5/5 συνολικά) έδωσε το προβάδισμα στον Πανελλήνιο με 76-73 4 λεπτά πριν τη λήξη κι έκανε πάλι το ματς ντέρμπι.

Ο Πανελ΄ληνιος έδειξε να "καθαρίζει" το ματς όταν Βουγιούκας και Καλαϊτζής έκαναν το 80-75, αλλά ο Τσάμης με μία βολή και ο Παππάς με τρίποντο μείωσαν στον πόντο (80-79) με 1 λεπτό να απομένει για τη λήξη. Ο Ίαν Βουγιούκας με 2/2 βολές έφερε ξανά στο +3 (82-79) την ομάδα του 40 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Το ματς πήγε με βολές ως το 82-81 αλλά ο Μπλέικνι στη συνέχεια έβαε 1 στις 2 και το σκορ έγινε 83-81. Ο Χαρίσης ισοφάρισε σε 83-83 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ήρωας για τον Πανελλήνιο ήταν ο Σμιθ που πήρε την μπάλα μετά το άστοχο τρίποντο του Παπαμακάριου και την έβαλε στο καλάθι διαμορφώνοντας το τελικό 85-83 για τους Ολυμπιονίκες.

Τα δεκάλεπτα: 21-32, 42-48, 62-65, 85-83

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Πανελλήνιος (Ζούρος): Ξανθόπουλος 2, Παπαμακάριος 21 (5), Χαραλαμπίδης 8, Καλαϊτζής 4, Όουενς 8, Σμιθ 17 (1), Πέτρουλας 3, Όστοϊτς 3, Μπλέικνι 4, Βουγιούκας 15

Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Χάρις 12, Παντελιάδης 1, Βασίλιεβιτς 21 (5), Ζάρας, Μανωλόπουλος, Ασημακόπουλος, Ντόζιερ 13 (3), Χαρίσης 5, Τσάμης 17 (1), Παππάς 14 (2), Μοντς

Ζούρος: "Συγχαρητήρια στον Κολοσσό"

Με τα καλύτερα λόγια μίλησε για τον αντίπαλο του ο Ηλίας Ζούρος μετά το τέλος του αγώνα λέγοντας: “Συγχαρητήρια πολλά στον Κολοσσό και στον κόουτς διότι τα δύο τελευταία χρόνια παρουσιάζει πολύ καλό έργο. Τίποτα δεν είναι τυχαίο.

Οταν ένα προπονητής μένει σε μία ομάδα για μεγάλο διάστημα και δουλεύει τακτικά τα αποτελέσματα φαίνονται. Οπως ήταν το Μαρούσι στην αρχή και μέχρι τώρα, έτσι κι ο Κολοσσός, αλλά κι εμείς έχουμε φτάσει σε πολύ καλό επίπεδο.

Ψυχολογικά ήταν δύσκολο ματς, μετά την αναπάντεχη ήττα από την ΑΕΚ. Ξεκινήσαμε πολύ άσχημα και ο Κολοσσός σούταρε πολύ καλά στην πρώτη περίοδο. Με απίστευτα ποσοστά. Πιστεύω ότι έχασαν ένα ή δύο σουτ. Με 57% στα τρίποντα, ήταν πολύ δύσκολο, αλλά οι παίκτες έμειναν συγκεντρωμένοι και έκαναν μία σημαντική νίκη για το σύλλογο. Τα προβλήματα πλέον είναι τεράστια κι εύχομαι να επιστρέψει γρήγορα ο Ντέιβις που δίνει πολλά στοιχεία στην ομάδα μας"

.

Στο ίδιο μήκος κύματος κι οι δηλώσεις του Μανώλη Παπαμακάριου: "Ηταν ένα πολύ σημαντικό ματς από βαθμολογικής άποψης. Παρά τη σημασία του δεν είχαμε την απαραίτητη συγκέντρωση κι όταν παίζει με μία πολύ καλή ομάδα όπως ο Κολοσσός είναι βέβαιο ότι θα βρεθείς προ εκπλήξεως. Στην επίθεση δεν έχουμε καλό ρυθμό αλλά είναι θέμα χρόνου να τον βρούμε.

Καταφέραμε να κερδίσουμε μία πολύ αξιόλογη ομάδα που δε είναι τυχαία η πορεία της στο πρωτάθλημα. Το σημαντικό για εμάς είναι ότι δείξαμε χαρακτήρα δεν τα παρατήσαμε.Θα μας κάνει καλό η νίκη για το ματς με την Γκραν Κανάρια που έρχεται. Ελπίζω να έχουμε κοντά μας τον Ντέιβις γρήγορα και όλα μαζί να τελειώσουμε θετικά μία χρονιά που ξεκίνησε με αρκετές φιλοδοξίες"

.

Σφαιρόπουλος: "Ήρθαμε αποφασισμένοι"

Στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Σφαιρόπουλος "Εγινε ένα πολύ ποιοτικό ματς, υψηλού επιπέδου μεταξύ δύο ομάδων που βρίσκονται στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας, Εμείς ήρθαμε αρκετά αποφασισμένοι να παίξουμε το ματε με όλες τις δυνάμεις μας, αιφνιδιάσαμε τον Πανελλήνιο στην πρώτη περίοδο και αντέξαμε στην πίεση του κατόπιν.

Για αυτό και μείναμε μέσα στο ματς μέχρι το τέλος. Είχαμε καλό γύρισμα της μπάλας στην επίθεση, βρήκαμε λύσεις και όσο περνούσε η ώρα δυνάμωνε και η δική μας προσπάθεια. Ητα αποφασιστικό το σημείο που προηγηθήκαμε με 8 πόντους, αλλά μετά το τάιμ άουτ χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας, δεχθήκαμε εύκολα και γρήγορα την αντίδραση του Πανελληνίου και το ματς γύρισε. Αν είχαμε κρατήσει με συγκέντρωση τη διαφορά για λίγα λεπτά ακόμα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα.

Στο τέλος είχαμε δύναμη και καθαρό μυαλό, ισοφαρίσαμε και το ματς κρίθηκε με ένα επιθετικό ριμπάουντ. Εδωσα συγχαρητήρια στους παίκτες μου, διότι ότα μία νέα ομάδα, χωρίς παράδοση παίζει με τον Πανελλήνιο που όλοι ξέρουν το επίπεδό του, έτσι εκτός έδρας είναι μεγάλη υπόθεση. Δεν θα τα παρατήσουμε τώρα που δυσκολεύει το πρόγραμμα και θα το παλέψουμε μέχρι τέλος. Εχουμε ακόμα να δώσουμε καλό μπάσκετ.

Ευχαριστώ θερμότατα τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο. Είναι σπουδαίο το γεγονός ότι ο Κολοσσός απέκτησε φιλάθλους και μακριά από τη Ρόδο, που είναι μεν φοιτητές από το νησί, αλλά είναι πολύ σημαντικοί για εμάς. Είναι μία ομάδα που δεν έχει ποδοσφαιρικό τμήμα, αλλά στο ματς με τον Πανελλήνιο είχαμε 100 μαζί μας".

Τέλος ο Κώστας Χαρίσης δήλωσε: "Ηταν ένα πολύ δυνατό ματς. Ημασταν καλά προετοιμασμένοι και προσπαθήσαμε για το καλύτερο. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι για τη εμφάνιση και θεωρώ ότι η συνέχεια θα είναι ακόμα καλύτερη. Ο Πανελλήνιος μας έκανε τη ζωή δύσκολη και του εύχομαι καλή συνέχεια".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο
Όουενς
1' Τρίποντο
Βασίλιεβιτς
2' Δίποντο
Όουενς (4-3)
2' Τρίποντο
Ντόζιερ (4-6)
3' Δίποντο
Βουγιούκας (6-6)
3' Τρίποντο
Ντόζιερ (4-9)
4' Δίποντο
Χάρις (6-11)
4' Τρίποντο
Παπαμακάριος (9-11)
5' Τρίποντο
Ντόζιερ (9-14), ρεσιτάλ του Αμερικάνου που έχει ήδη τρία τρίποντα
5' Δίποντο
Χάρις (9-16)
5' Δίποντο
Ντόζιερ (9-18)
6' Δίποντο
Σμιθ (11-18)
6' Τρίποντο
Παπαμακάριος (14-18)
7' Δίποντο
Τσάμης (14-20)
7' Καλάθι και φάουλ
Τσάμης (14-23)
7' Δίποντο
Βουγιούκας (16-23)
8' Δίποντο
Τσάμης (16-25), σε πολύ καλή κατάσταση ο Έλληνας άσος
9' Δίποντο
Τσάμης (16-27)
9' Δίποντο
Πέτρουλας (18-27)
9' Δίποντο
Βασίλιεβιτς (18-29)
9' Καλάθι και φάουλ
Βασίλιεβιτς (18-31)
10' Δίποντο
Σμιθ
10' Λήξη 1ης περιόδου
21-32
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Τρίποντο
Σμιθ
11' Δίποντο
Χαρααμπίδης
Βασίλιεβιτς
12' Δύο βολές
Σμιθ
13' Τρίποντο
Βασίλιεβιτς
14' Δίποντο
Βουγιούκας (32-38)
15' Δύο βολές
Χαραλαμπίδης (34-38)
16' Τρίποντο
Παππάς (36-41)
17' Δύο βολές
Όουενς (36-38)
18' Δίποντο
Παπαμακάριος (38-41)
18' Δύο βολές
Τσάμης (38-43)
19' Δίποντο
Σμιθ (40-43)
19' Δίποντο
Βασίλιεβιτς (40-45)
20' Καλάθι και φάουλ
Χαρίσης (40-48)
20' Δύο βολές
Ξανθόπουλος (42-48)
20' Λήξη ημιχρόνου
Καλύτερος μέχρι στιγμής ο Κολοσσός που είναι στο +6 με ηγέτες Βασίλιεβιτς και Ντόζιερ
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Τρίποντο
Mπλέικνι (47-48)
23' Δίποντο
Ντόζιερ (47-50)
23' Δίποντο
Καλαϊτζής
24' Δίποντο
Τσάμης
25' Δίποντο
Βουγιούκας (53-52)
25' Δίποντο
Χάρις
26' Τρίποντο
Βασίλιεβιτς (53-57)
27' Δίποντο
Παπαμακάριος
27' Δίποντο
Χάρις
28' Δύο βολές
Παπαμακάριος (59-61)
28' Δίποντο
Όστοϊτς
29' Δίποντο
Παππάς
30' Λήξη 3ης περιόδου
62-65, στο +3 ο Κολοσσός που αντέχει στην πίεση του Πανελληνίου
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο
Χάρις
32' Καλάθι και φάουλ
Βουγιούκας (65-67)