X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ

Πανελλήνιος-Μαρούσι: 69-71

Με κορυφαίο τον Καϊμακόγλου και χάρις στα επιθετικά ριμπάουντ το Μαρούσι πέρασε από την Κυψέλη (71-69)

Οι "κιτρινόμαυροι", που προηγήθηκαν και με 13 πόντους, πραγματοποίησαν μια πολύ καλή εμφάνιση... συνέχεια του ευρωπαϊκού παιχνιδιού με τη Μακάμπι, κατορθώνοντας να περάσουν από την έδρα του βασικού τους αντιπάλου για την 3η θέση της κανονικής περιόδου.
Κορυφαίος για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που στηρίχτηκε στην άμυνα της στα κρίσιμα σημεία και εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή της κοντά στη στεφάνη (για παράδειγμα τα καθοριστικά επιθετικά ριμπάουντ στο τελευταίο λεπτό), ήταν ο Κώστας Καϊμακόγλου με 20 πόντους, αλλά κι ένα πολύ κρίσιμο κλέψιμο στο 38'.

Πολύτιμη ήταν κι η συνεισφορά του Μιχάλη Πελεκάνου που σκόραρε 17 πόντους και κράτησε στα... ρηχά τον πρώτο σκόρερ των "Ολυμπιονικών", τον Ντέβιν Σμιθ.

Από τους Κυψελιώτεςξεχώρισε ο Ίαν Βουγιούκας που έκανε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Θέση οδηγού πήρε από νωρίς το Μαρούσι που ξεκίνησε με τρεις επιτυχημένες επιθέσεις (0-7 το σκορ), έχοντας συνολικά πολύ καλή κυκλοφορία και ισορροπία στην επίθεση. Το μόνο που άλλαξε στη συνέχεια ήταν η... ευστοχία, καθώς 3-4 "εύκολα" σουτ βρήκαν σίδερο κι ο Πανελλήνιος βρήκε τον τρόπο να μειώσει τη διαφορά με αιχμή του δόρατος τον Ίαν Βουγιούκα (10-10).

Ο Κώστας Καϊμακόγλου έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους "κιτρινόμαυρους" που έκλεισαν το δεκάλεπτο προπορευόμενοι με 2 πόντους (18-16), έχοντας παράλληλα... αφοπλίσει με φάουλ τα δύο "4άρια" του Ηλία Ζούρου (Τζόνσεν και Ντέιβις). Κάτι αντίστοιχο βέβαια είχε κάνει κι ο Βουγιούκας με τους σέντερ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Μαρούσι μπήκε στο παρκέ το ίδιο εντυπωσιακά. Οι Κις και Καϊμακόγλου έδωσαν... αέρα 13 πόντων (33-20), πριν ακολουθήσει νέο "μπλακ-άουτ". Ουσιαστικά το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν στην άμυνα. Ο Κώστας Χαραλαμπίδης χάρισε εύκολους πόντους στην ομάδα του, μα πάνω από όλα το "μπόνους" των βολών από νωρίς (15').

Ο ιδιος έφτασε τους 13 πόντους και πρωταγωνίστησε στην αντεπίθεση διαρκείας (έγινε το 30-35), που "σημαδεύτηκε" από ένα... τραβηγμένο σφύριγμα: το φάουλ του Αριγκμπάμπου στον Βουγιούκα. Το αποτέλεσμα ήταν ένα σερί 5-0 του Πανελληνίου, διότι ο Γιώγος Μπαρτζώκας χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία. Οι Βουγιούκας-Χαραλαμπίδης είχαν 3/4 βολές κι ο Σμιθ με το πρώτο του καλάθι (τον είχε "εξουδετερώσει" ο Μιχάλης Πελεκάνος) μείωσε σε 35-37, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι "κιτρινόμαυροι" ξέφυγαν και πάλι στο σκορ (43-37), πριν ακολουθήσει νέο σερι της ομάδας του Ηλία Ζούρου δια χειρός Βουγιούκα. Αυτος βέβαια που έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά από το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ο Μπρίτον Τζόνσεν που το πρώτο τρίποντο της ομάδας του (46-45). Το Μαρούσι κατόρθωσε να απαντήσει άμεσα και με όπλο την καλή του άμυνα κάτω από τα καλάθια έκλεισε την ψαλίδα στο 50-49 στο 30'.

Ήταν ένα κομβικό σημείο στο οποίο οι παίκτες του Μπαρτζώκα ευστόχησαν σε δύσκολα σουτ με τη λήξη των επιθέσεων και κατάφεραν με αυτόν τον τρόπο να μείνουν σε απόσταση βολής.

Στη συνέχεια ο Πανελλήνιος διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα που "άνοιξε" ως τους 5 (54-49) πριν ακολουθήσει το καλάθι και φάουλ του Πελεκάνου που έκανε ξανά το παιχνίδι ντέρμπι. Ο Κώστας Χαραλαμπίδης σίγησε, το Μαρούσι χτύπησε μες στο καλάθι και με πρωταγωνιστές τους Λούκας, Πελεκάνο και Καϊμακόγλου κατόρθωσε αρχικά να ισοφαρίσει (64-63 με καθοριστικό κλέψιμο και γκολ-φάουλ του Καϊμακόγλου) να πάρει προβάδισμα με 67-65 λιγότερο από 90'' πριν το φινάλε.

Στο τελευταίο λεπτό, πάντως, οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες με τον Ντέβιν Σμιθ να "γράφει" το 67-67 (1.08'). Ακολούθησαν δύο βολές του Μπίλι Κις (67-69 στα 50'') και τα... συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ του Αμαρουσίου. Ο Χόμαν πήρε το ριμπάουντ μετά το άστοχο σουτ του Σμιθ και παρότι είχε 0/2 είδε τον Πελεκάνο να... σώζει την παρτίδα με μια βουτιά αυτοθυσίας. Στη συνέχεια ακολούθησε άστοχο τρίποντο (κακή επιλογή) του Κις και νέα κατοχή μετά την υπερπροσπάθεια του Χόμαν που είχε ως αποτέλεσμα ο Μπλάκνεϊ να βγει με τη μπάλα εκτός παρκέ.

Το θετικό για το Μαρούσι ήταν ότι με αυτά τα "σκουπίδια" είχαν ροκανίσει τη διαφορά και το χρονόμετρο έδειχνε 9''. Ο Πανελλήνιος έκανε αναγκαστικά φάουλ ο Καϊμακόγλου ευστόχησε σε δύο βολές για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ακριβώς με τη λήξη ο κορυφαίος του Πανελληνίου Ίαν Βουγιούκας (69-71).

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 16-18, 35-37, 50-49, 69-71

Πανελλήνιος (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 2, Χαραλαμπίδης 19, Καλαϊτζής 1, Τζόνσεν 5 (1), Σμιθ 6, Γεωργαλής, Μπλάκνεϊ 2, Όστοϊτς 2, Ντέιβις 8, Βουγιούκας 24.

Μαρούσι (Γιώργος Μπαρτζώκας): Μιλόσεβιτς, Κις 13 (3), Λούκας 4, Πελεκάνος 17 (2), Μπατής, Χόμαν 4, Μαυροειδής 2, Καλάθης 2, Αριγκμπάμπου, Νάτζφεϊ 9 (2), Καϊμακόγλου 20 (2).

Για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ .