Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Πανελλήνιος-Ολυμπιακός: 84-88

ομαδικη INTIME SPORTS

Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν και τον Πανελλήνιο στην Κυψέλη (88-84). Ρήξη χιαστού ο Καλαϊτζής!

Με τον Θοδωρή Παπαλουκά να πετυχαίνει προσωπικό ρεκόρ για φέτος στην Α1 με 21 πόντους (και 6 ασίστ), τον Τζος Τσίλντρες να "μιλάει" σε άμυνα και επίθεση όταν τα πράγματα είχαν δυσκολέψει και ο Πανελλήνιος είχε προβάδισμα κοντά στους 10 πόντους, και με τον Ίαν Βουγιούκα να πετυχαίνει 10 πόντους και να δείχνει ότι μπορεί να έχει ρόλο σε αυτή την ομάδα, ο Ολυμπιακός πέρασε και από την Κυψέλη.
Και το έκανε χωρίς να έχει... ιδιαίτερο λόγο, αφού η 1η θέση ήταν καπαρωμένη από πριν. Μάλιστα, η ομάδα του Ηλία Ζούρου είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος και τον Μανώλη Παπαμακάριο σε μεγάλη μέρα. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού σημείωσε 25 πόντους και ήταν εξαιρετικός σε όλους τους τομείς, αλλά στα κρίσιμα τελευταία λεπτά οι ερυθρόλευκοι είχαν περισσότερες λύσεις και μεγαλύτερη συγκέντρωση.

Ειδικότερα στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν ο Πανελλήνιος προηγήθηκε με 50-39 και 63-54, ο Ολυμπιακός στη συνέχεια έτρεξε ένα σερί 13-0 με πρωταγωνιστές τους Παπαλουκά, Τσίλντρες και Πρίντεζης, για να πάρει προβάδισμα με 63-67, αλλάζοντας τα δεδομένα της αναμέτρησης. Λίγο αργότερα και με το σκορ 72-72, ο Μίλος Τεόντοσιτς ευστόχησε σε τρίποντο, για να ακολουθήσει ακόμη ένα από τον Παπαλουκά, για να πάρει ο Ολυμπιακός αέρα έξι πόντων σε ένα κρίσιμο χρονικά σημείο.

Το καλάθι και φάουλ από τον Παπαμακάριο και μια βολή του Άντονι Γκράντι έκαναν το σκορ 76-78, βάζοντας και πάλι τον Πανελλήνιο μέσα στη διεκδίκηση της νίκης. Όμως, οι καλές συνεργασίες του Παπαλουκά με τον Βούιτσιτς απέφεραν πόντους στον Ολυμπιακό και το σκορ έγινε 78-84. Ο Παπαμακάριος ήταν και πάλι παρών και με τρίποντο από πολύ μακριά μείωσε σε 81-84, ενώ απέμεναν 38 δευτερόλεπτα. Στη συνέχεια ο Παπαλουκάς κέρδισε φάουλ, ήταν εύστοχος στις βολές και το σκορ έγινε 81-86. Ο Νιούλεϊ ευστόχησε και αυτός σε τρίποντο (84-86), αλλά ο Πανελλήνιος δεν πρόλαβε να κάνει φάουλ στην επόμενη άμυνα και ο Έρτσεγκ βρέθηκε κάτω από το καλάθι όπου έκανε το σκορ 84-88, το οποίο ήταν και το τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 42-38, 63-61, 84-88

Πανελλήνιος (Ηλίας Ζούρος): Όστοϊτς 11, Παπαμακάριος 25, Καλαϊτζίδης 2, Σακελλαρίου, Νιούλεϊ 9, Πέτρουλας 2, Νατζφέι 7, Πέτροβιτς, Γκόλεματς 18, Γκράντι 10

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 21, Πρίντεζης 6, Τσίλντρες 12, Βούισιτς 14, Μιλόσεβιτς, Έρτσεγκ 8, Χαλπερίν 11, Γκριρ, Βουγιούκας 10, Τεόντοσιτς 6

Για τα αναλυτικά στατιστικά του Πανελληνίου πατήστε εδώ και για του Ολυμπιακού εδώ .

Ρήξη πρόσθιου χιαστού ο Καλαϊτζής!

Ο Γιώργος Καλαϊτζής τραυματίστηκε στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Ολυμπιακό και η πρώτη διάγνωση κάνει λόγο για ρήξη πρόσθιου χιαστού στο αριστερό του γόνατο. Αν επαληθευτεί η αρχική διάγνωση, θα είναι η τρίτη που φορά που ο Έλληνας παίκτης παθαίνει αυτόν τον τόσο σοβαρό τραυματισμό!

Γιαννάκης: "Άμυνα και καθαρό μυαλό"

Μετά το τέλος του ματς, ο Παναγιώτης Γιαννάκης δήλωσε: " Περαστικά στον Καλαϊτζή, ο Πανελλήνιος είναι μια ομάδα με δυνατότητες και μπορεί να σε φέρει σε δύσκολη θέση όπως μας έκανε στο πρώτο ημίχρονο, όταν πήρε μεγάλη διαφορά συγκεντρωθήκαμε, παίξαμε άμυνα και είχαμε καθαρό μυαλό. Αυτό εξάλλου είναι που μας κάνει αποτελεσματικούς μέσα στη χρονιά. Θέλουμε να βελτιωνόμαστε, δε μας νοιάζει μόνο η νίκη αλλά να μας φτιάχνει και χαρακτήρα. Δεν γίνεται 40 λεπτά να παίζει με τον ίδιο ρυθμό, αλλά το καλό με εμάς είναι ότι μπορούμε να λειτουργήσουμε στις καταστάσεις όταν δεν παίζουμε καλά".

Ο Ηλίας Ζούρος τόνισε από την πλευρά του: "Είμαστε άτυχοι, είναι άδικο να μην είμαστε στην τετράδα, συγκυρίες είναι αυτές που μας κρατάνε πίσω. Ο Παπαλουκάς ήταν πολύ καλός και έδώσε ρυθμό στην ομάδα του Ολυμπιακού, οι παίκτες μου είναι παλικάρια ό,τι και να γίνει στα πλέι οφ".

Ο Ιαν Βουγιούκας είπε: " Έπαιξαν δυο ομάδες που ήθελαν τη νίκη, εμείς παίξαμε για να τελειώσουμε ωρία την χρονιά ενώ ο Πανελλήνιος για να πάει στην τετράδα, στο τέλος ήμασταν πιο ψύχραιμοι κάτι που μας έδωσε τη νίκη και κερδίσαμε τον Πανελλήνιο".

Τέλος, ο Μανώλης Παπαμακάριος σχολίασε : "Eίμαι στεναχωρημένος για δυο λόγους, πρώτον γιατί υπέστη ρίξη πρόσθιου χιαστού ο Γιώργος Καλαϊτζής και δεύτερον γιατί χάσαμε την δεύτερη θέση. Ο Ολυμπιακός έχει πλούσιο ρόστερ και παρά τις απουσίες του πίεσε στην επανάληψη και είχε καλές συνεργασίες στην επίθεση. Εμείς συνεχίζουμε την δουλειά στα πλέι οφ, καλή επιτυχία στον Ολυμπιακό για την συνέχεια".