ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ

Πανελλήνιος-Παναθηναϊκός: 63-75

Μπατίστ

Νίκη ο Παναθηναϊκός στην Κυψέλη. Ξέσπασμα Ζοτς: "Άκουσα τις μεγαλύτερς μαλ..."

Δείχνοντας πλουραλισμό στην επίθεση και "βγάζοντας" φάσεις από... το ΝΒΑ οι Πρωταθλητές προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ και δεν έχασαν την πρωτοπορία σε οποιαδήποτε σημείο του αγώνα.
Ο Πέκοβιτς ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 14 πόντους, αλλά εντυπωσίασε τόσο ο Βασίλης Σπανούλης που έλαμψε οργανωτικά και παραγωγικά (είχε 11 πόντους και 3 ασίστ), όσο και ο Μάικ Μπατίστ που είχε 10 και την ομορφότερη φάση του αγώνα (φόλοου κάρφωμα μετά από δικό του χαμένο σουτ).

"Διψήφιοι" ήταν επίσης οι Περπέρογλου και Νίκολας, ενώ από πλευράς γηπεδούχων εντυπωσιακός ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα Ρόντρικ Μπλέικνι με 21 πόντους. Άξιοι συμπαραστάτες του ο Χαραλαμπίδης με 12 και ο Ντέιβις με 10. Αυτή ήταν η τέταρτη σερί ήττα για τον Πανελλήνιο που είναι φανερό ότι περνάει αγωνιστική κρίση.

O αγώνας
Σε μονομαχία Μπλέικνι-Καλαϊτζή εξελίχθηκε το πρώτο πεντάλεπτο με τους δύο παίκτες να οδηγούν τις ομάδες τους σε ισοπαλία 6-6. Η είσοδος του Βουγιούκα στην πεντάδα των γηπεδούχων έδωσε πλεονέκτημα στον Πανελλήνιο που προηγήθηκε με 10-8 και στη συνέχεια με 12-10, ενώ ενδιάμεσα ο Χέισλιπ είχε προσφέρει ένα φανταστικό κάρφωμα. Οι "πράσινοι" άρχισαν στο τέλος της περιόδου να δημιουργούν μία διαφορά, κλείνοντας το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 14-17.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε στο δεύτερο δεκάλεπτο το "τριφύλλι" που με σερί 0-6 έφτασε για πρώτη φορά στο +9 (δράστες οι Πέκοβιτς και Νίκολας). Η απάντηση ήρθε από τον Παπαμακάριο που σκόραρε για 3 αλλά ο Φώτσης με εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το 17-25 και ο Πέκοβιτς με ακόμα ένα γκολ-φάουλ έδωσε για πρώτη φορά στον Παναθηναϊκό πρωτοπορία 11 πόντων (17-28) με λιγότερο από 5 λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο.

Ως τους 13 (17-30) έφτασε η "πράσινη" διαφορά με λέι απ του Νίκολας στον αιφνιδιασμό, ενώ το δεύτερο καλάθι του Πανελληνίου στο δεκάλεπτο σημείωσε ο Μπλέικνι που οδήγησε σ' ένα μίνι-σερί 7-2 για το 24-32. Πολύτιμες βοήθειες έδωσε και ο Χαραλαμπίδης και η διαφορά μειώθηκε στους 5 (29-34) πριν ο Μπατίστ διαμορφώσει το 29-36 του ημιχρόνου.

Όταν ο Μάικ Μπατίστ έκανε φόλοου κάρφωμα (μετά από δικό του χαμένο σουτ) και ο Φώτσης σκόραρε με γκολ-φάουλ ο Παναθηναϊκό έφτασε και πάλι στο +9 (34-43). Οι Μπλέικνι και Χαραλαμπίδης κράτησαν την ομάδα τους κοντά και μείωσαν στους 4 (39-43) πριν ο Περπέρογλου φέρει ξανά στο +7 την ομάδα του (40-47) που είχε μεν τον έλεγχο αλλά δυσκολευόταν να "καθαρίσει" νωρίς το ματς.

Η άριστη οργάνωση αλλά και εκτέλεση του Βασίλη Σπανούλη διατήρησε το "πράσινο" προβάδισμα με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με σκορ 50-59.

Ακόμα ένα τρίποντο από τον Kill-Bill "έκοψε τα πόδια" των Ολυμπιονικών 6' πριν τη λήξη και η συνέχεια άνηκε στον Μάρκους Χέισλιπ ο οποίος πήρε χρόνο κι επιθέσεις στην προσπάθεια του Ζοτς να τον βάλει στο κλίμα της ομάδας. Ο Αμερικάνος δεν απογοήτευσε τον προπονητή του αφού σκόραρε με όλους τους τρόπους.

Η διαφορά έφτασε ως το +18 (53-71) με τρίποντο του Νίκολας και ακολούθησε ένα σερί 6-0 του Πανελληνίου με τους Μπλέικνι και Ντέιβις που μείωσε σε 69-71 πριν ο Πέκοβιτς απαντήσει. Το τελικό 63-75 επισφράγισε την καλή εμφάνιση του Παναθηναϊκού που έφτασε τη δέκατη συνεχόμενη νίκη του στο Πρωτάθλημα.

Tα δεκάλεπτα: 14-17, 29-36, 50-59, 63-75

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Πανελλήνιος (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 6 (2), Χαραλαμπίδης 12 (2), Καλαϊτζής, Γιόνσεν 2, Όστοϊτς 2, Πέτρουλας, Γεωργαλής 4, Μπλέικνι 21 (4), Κολώκας, Ντέιβις 10 (1), Βουγιούκας 6

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Σπανούλης 11 (3), Περπέρογλου 10 (1), Μπατίστ 10, Φώτσης 7, Χέισλιπ 8, Νίκολας 10 (2), Διαμαντίδης 5, Πέκοβιτς 14, Καλάθης

Για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Oμπράντοβιτς: " Η μεγαλύτερη μαλ..."
Ως τη μεγαλύτερη μαλ... που έχει ακούσει στη ζωή του χαρακτήρισε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς τη φήμη που τον ήθελε να παραιτείται μία μέρα μετά την ήττα από το Μαρούσι,

" Μην γκρινιάζετε, μην ψάχνετε να βρείτε μικρά πράγματα. Δεν θέλω να απαντήσω γι' αυτό που λένε όλοι αυτές τις μέρες. Είναι η μεγαλύτερη... μαλ... που έχω ακούσει ποτέ στη ζωή μου".

Όταν ρωτήθηκε για τα όσα δήλωσε νωρίτερα ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος (είπε πως όσο υπάρχει η οικογένεια Γιαννακόπουλου στον Παναθηναϊκό, προπονητής θα είναι ο Ζοτς), επεσήμανε: " Ξέρω πως αυτό που είπε είναι αλήθεια. Δεν έχω πρόβλημα με τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο. Δεν ξέρω ποιος προσπάθησε να το δημιουργήσει".

"Όλοι είμαστε εδώ στη ομάδα λόγω του Παύλου, του Θανάση και του Κώστα. Οι σχέσεις μου με τον Δημήτρη είναι άριστες. Δεν διαβάζω εφημερίδες, δεν ακούω ράδιο. Δεν θέλω να είμαι μέρος όλου αυτού. Θα είμαι πάντα δίπλα στους παίκτες μας. Το Μαρούσι μας έβαλε τρίποντα στο τέλος των επιθέσεων, όπως έκανε κι ο Μπλέικνι σήμερα".

Τι να κάνω μ' αυτό; Να είμαι νευριασμένος με τους παίκτες;. Είναι καλό ότι ήρθε ο κόσμος στην προπόνηση. Ξέρω ποιος είμαι. Είμαι ένας απλός προπονητής. Όποιος θέλει να μιλήσει για τον Ομπράντοβιτς, τηλεφωνήστε μου. Ξέρετε πού θα με βρείτε. Μην λέτε το ένα και το άλλο

".

Από πλευράς αθλητών, τοποθετήθηκε ο Δημήτρης Διαμαντίδης: " Σήμερα κάναμε ένα πολύ καλό ματς, "γεμάτο" σε άμυνα κι επίθεση. Δεν έχω δει τη στατιστική στα τρίποντα, αλλά χάσαμε πολλά ελεύθερα σουτ. Δεν έχουμε να πούμε πολλά λόγια. Ξέρουμε σε τι κατάσταση βρισκόμαστε. Θα συνεχίσουμε να παλεύουμε, έχουμε μπροστά μας τη συνέχεια σε Ελλάδα κι Ευρωλίγκα".

"Σήμερα βγάλαμε αρκετή ενέργεια πάνω στο παρκέ κι αυτό πρέπει να είναι ο "οδηγός" για τη συνέχεια» δήλωσε ο αρχηγός του «τριφυλλιού» και συνέχισε: «Μετά τα όσα συνέβησαν με τις δύο ήττες στην Ευρωλίγκα, είναι λογικό να υπάρχει ψυχολογικό πρόβλημα. Νομίζεις δεν παίζεις καλά και προσπαθείς να αλλάξεις την κατάσταση. Δουλεύουμε στην προπόνηση και νομίζω πως τα πράγματα θα αλλάξουν προς το καλύτερο

".

Σύνθημα για νίκη στη Βαρκελώνη έδωσε ο Νίκολα Πέκοβιτς: " Η αποψινή νίκη μάς βοηθάει και ψυχολογικά, αφού μετά τη νίκη του Αμαρουσίου επί του Ολυμπιακού είμαστε μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία".

"Πλέον, έχουμε λίγες ημέρες μπροστά μας να προετοιμαστούμε για να πάρουμε τη νίκη μέσα στη Βαρκελώνη. Είχαμε διάρκεια στο παιχνίδι μας και κάναμε ό,τι έπρεπε για να φτάσουμε στο στόχο μας

".

Από την πλευρά του ο Ηλίας Ζούρος τόνισε: " Η νίκη του Παναθηναϊκού ήταν δίκαιη. Είναι από τις κορυφαίες ομάδες σε Ελλάδα κι Ευρώπη, με σταθερότητα όλα αυτά τα χρόνια. Εμείς έχουμε πολλά προβλήματα, αλλά έτσι το μπάσκετ".

"Συγχαρητήρια στους παίκτες μου γιατί πάλεψαν. Είχαμε τον Βουγιούκα άρρωστο τέσσερις ημέρες, ο Χαραλαμπίδης έσπασε τη μύτη του χθες. Κοιτάμε το παιχνίδι με τη Μπενετόν την Τρίτη, για να έχουμε ελπίδες για το EuroCup. Το γήπεδο σήμερα γέμισε κι από τις δύο πλευρές, ο κόσμος του Παναθηναϊκού ήταν κόσμιος

".

Τέλος, ο Μανώλης Παπαμακάριος είπε: " Βρήκαμε τον Παναθηναϊκό σε περίεργη φάση. Ήμασταν σίγουροι πως θα έρθει συγκεντρωμένος, μετά τις δύο ήττες στην Ευρωλίγκα, πράγμα σπάνιο για τον ίδιο. Θέλαμε να παλέψουμε το παιχνίδι, να κάνουμε μια καλή προπόνηση για EuroCup (σ.σ. με Μπενετόν την Τρίτη). Χάσαμε τη συγκέντρωσή μας και στην άμυνα και στην επίθεση. Πρέπει να δουλέψουμε πάνω σ' αυτό".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Δίποντο
Μπλέικνι
2' Δίποντο
Περπέρογλου
3' Δίποντο
Μπλέικνι
4' Τρίποντο
Περπέρογλου
5' Δίποντο
Μπατίστ
6' Δίποντο
Γεωργαλής (8-8)
7' Δύο βολές
Βουγιούκας (10-8)
8' Δίποντο
Μπατίστ (10-10)
9' Δίποντο
Καλαϊτζής (12-10)
9' Δίποντο
Χέισλιπ (12-12)
10' Δίποντο
Πέκοβιτς (12-15)
10' Δύο βολές
Διαμαντίδης (14-17)
10' Λήξη 1ης περιόδου
14-17, μπροστά ο Παναθηναϊκός που δεν έχει μπορέσει ακόμα να ξεφύγει απέναντι στον μαχητικό Πανελλήνιο
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Καλάθι και φάουλ
Πέκοβιτς (14-20), για πρώτη φορά στο +6 ο Παναθηναϊκός με τον Μαυροβούνιο να φτάνει τους 5 πόντους
12' Τρίποντο
Νίκολας (14-23)
13' Τρίποντο
Παπαμακάριος (17-23)
14' Δίποντο
Φώτσης (17-25)
16' Καλάθι και φάουλ
Πέκοβιτς (17-28)
16' Δίποντο
Νίκολας (17-30)
17' Τρίποντο
Μπλέικνι (20-30)
17' Δύο βολές
Νίκολας (20-32)
17' Δίποντο
Όστοϊτς (22-32)
18' Δίποντο
Μπλέικνι (24-32)
18' Τάιμ-άουτ
Τα καλάθια του Μπλέικνι μειώνουν για τον Πανελλήνιο
18' Δίποντο
Διαμαντίδης (24-34)
18' Τρίποντο
Χαραλαμπίδης (27-34)
19' Δύο βολές
Χαραλαμπίδης (29-34)
20' Δίποντο
Μπατίστ (29-36)
20' Λήξη ημιχρόνου
29-36, στο +7 ο Παναθηναϊκός που με καλή άμυνα έχει τον έλεγχο του ματς
21' Έναρξη 3ης περιόδου
23' Δίποντο
Μπατίστ (32-40), ίσως το καλύτερο καλάθι της χρονιάς από τον Μπατίστ που χάνει σουτ από το χάι ποστ αλλά κάνει ο ίδιος φόλοου κάρφωμα
23' Δίποντο
Χαραλαμπίδης (34-40)
23' Καλάθι και φάουλ
Φώτσης (34-43)
24' Τρίποντο
Χαραλαμπίδης (37-43)
24' Δίποντο
Μπλέικνι (39-43)
24' Δίποντο
Περπέρογλου (39-45)
25' Δύο βολές
Περπέρογλου (40-47)
26' Τρίποντο
Σπανούλης
27' Τρίποντο
Μπλέικνι
28' Τρίποντο
Σπανούλης
29' Δίποντο
Βουγιούκας
30' Λήξη 3ης περιόδου
50-59
31' Έναρξη 4ης περιόδου
33' Δίποντο
Χαραλαμπίδης (52-59)
34' Τρίποντο
Σπανούλης (52-62)
34' Δίποντο
Χέισλιπ (52-64), εκπληκτικό κάρφωμα από τον Αμερικάνο
35' Δίποντο
Χέισλιπ (52-66)
36' Δίποντο
Χέισλιπ (52-68)
36' Τρίποντο
Νίκολας (53-71)
37' Δύο βολές
Μπλέικνι (55-71)
37' Δίποντο
Ντέιβις (57-71)
38' Δύο βολές
Μπλέικνι (59-71)
39' Δίποντο
Πέκοβιτς (59-73)
39' Δίποντο
Γεωργαλής (61-73)
40' Δίποντο
Πέκοβιτς (61-75)
40' Αντιαθλητικό φάουλ