Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΤΡΙΚΑΛΑ

Πανελλήνιος - Τρίκαλα: 85-77

New Image

Στο... ρελαντί ο Πανελλήνιος, επιβλήθηκε με 85-77 των μαχητικών Τρικάλων που δεν σταμάτησαν να παλεύουν

Οι "Ολυμπιονίκες" πέτυχαν τη δεύτερη σερί νίκη τους, παίρνοντας ψυχολογικό αβαντάζ εν όψει του αγώνα στο Τρεβίζο, κόντρα στην Μπενετόν. Καταλυτική η διαφορά των ριμπάουντ (38 έναντι 25), ενώ ο Ηλίας Ζούρος μάλλον θα τα ψάλλει στους παίκτες του για τα 15 λάθη.
Η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ προσπάθησε πολύ στο τέταρτο δεκάλεπτο και μείωσε στους έξι (78-72), όμως δεν μπορούσε να κάνει τίποτα άλλο. Από 14 πόντοι πέτυχαν οι Βουγιούκας και Μπλάκνεϊ για τους νικητές, ενώ ο Μπιγκς πραγματικά έκανε ότι μπορούσε, σταμάτησε στους 18 πόντους, αλλά δέν ήταν αρκετό.

Ο αγώνας:

Ο Πανελλήνιος μπήκε πολύ δυναμικά στο παρκέ και έχοντας εκπληκτικά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα άρχισε να χτίζει μια διαφορά με αντίπαλο τα Τρίκαλα. Οι "Ολυμπιονίκες" προηγήθηκαν με 12-2 χάρη στον Μπλάκνεϊ ο οποίος ήταν πολύ ορεξάτος. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Πανελληνίου και από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο η... ψαλίδα της διαφοράς άρχισε να ανοίγει.

Με το ξεκίνημα της β' περιόδου, ο Πανελλήνιος προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (28-14), απόρροια της διαφοράς δυναμικότητας των δύο ομάδων. Άλλωστε, η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ δεν είχε να αντιμετωπίσει μόνο τον Μπλάκνεϊ που τελείωσε το ημίχρονο με 12 πόντους αλλά και τους υπόλοιπους παίκτες των γηπεδούχων, καθώς από τους 10 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Ηλίας Ζούρος οι 9 σκόραραν.

Με τρίποντο του Μπλάκνεϊ το σκορ έγινε 38-25 στο 29' και ο Πανελλήνιος έφυγε τελικά για τα αποδυτήρια στο +12 (39-27), καθώς η ομάδα του Γιαπλέ τα περίμενε όλα από τον Μπιγκς τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση.

Δεν διαπραγματεύτηκε τη νίκη

Στην επανάληψη, τίποτα δεν άλλαξε... Ο Πανελλήνιος έβρισκε λύσεις πότε από τον Σμιθ και πότε από τους Βουγιούκα, Πέτρουλα με αποτέλεσμα η διαφορά να αγγίξει και τους 18 πόντους. Στη συνέχεια, οι "Ολυμπιονίκες" χαλάρωσαν κάπως με αποτέλεσμα ο Ηλίας Ζούρος να εξοργιστεί. Ο Γιανγκ πέτυχε τους 14 από τους 16 πόντους του στο γ' δεκάλεπτο και τα Τρίκαλα βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν στο σκορ. Το δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ να είναι 65-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν περισσότερο στην άμυνα τους και εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση που είχε επέλθει στους παίκτες του Ηλία Ζούρου. Με τον Γιανγκ να το έχει πάρει... πατριωτικά οι παίκτες του Γιαπλέ μείωσαν σε 78-72 από 74-64, περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, όμως δεν κατάφεραν να πλησιάσουν πιο πολύ. Ο Μπιγκς έκανε το 82-74, όμως στον Πανελλήνιο ήταν αποφασισμένοι να κρατήσουν το ροζ φύλλο αγώνα και αυτό έκαναν με το τελικό 85-77.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 39-27, 65-53, 85-77

Πανελλήνιος (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 3, Χαραλαμπίδης 10, Καλαϊτζής 3(1), Όστοϊτς 11, Σμιθ 18(1), Πέτρουλας 5(1), Γεωργαλής 3(1), Μπλάκνεϊ 14(2), Κολώκας 4, Βουγιούκας 14.

Τρίκαλα (Γιαπλές): Μπάκιτς, Μπιγκς 18, Γκιζογιάννης 2, Κατσαρές 2, Τσαϊρέλης 3, Αποστολίδης 7, Γιανγκ 19(4), Τζιγκάνοβιτς 2, Ζούπαν 16(3), Σίμτσακ 2, Ντίκελ 6(1).

Για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατήστε

Ζούρος: "Ήταν ένα ματς ιδιόμορφο για μας"

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα, ο Ηλίας Ζούρος δήλωσε: "Συγχαρητήρια στους παίκτες μας, διότι για εμάς είναι δύσκολο να δουλέψουμε και να προσαρμοστούμε σε συνθήκες διαφορετικές. Εχουμε δύο Ελληνες στη θέση “4” αλλά δεν είχαν σημαντικό χρόνο συμμετοχής μέχρι τώρα και ήταν δύσκολο να βρουν ρυθμό. Θα ήθελα να χαρίσουμε τη νίκη και να πούμε Χρόνια Πολλά στον Οστοιτς, που έκλεισε τα ...29 (γέλια).

Για εμάς ήταν ένα ματς ιδιόμορφο. Τα Τρίκαλα έπαιξαν με δύο τεσσάρια, εμείς δεν είχαμε φρέσκες επιλογές και ήταν δύσκολο να ακολουθήσουμε. Θα κοιτάξουμε να εντάξουμε όσο πιο γρήγορα γίνεται τον Οουενς για να είμαστε έτοιμοι στο ευρωπαϊκό παιχνίδι που ακολουθεί".

Από την πλευρά του ο εορτάζων Τζούρο Οστοϊτς σχολίασε: "Ηταν ένα ματς κάθε άλλο παρά εύκολο. Παλέψαμε για 40 λεπτά, πασάραμε την μπάλα καλά και φτάσαμε στη νίκη. Ξεκινήσαμε με δύο σημαντικές απώλειες στη θέση "4" τον Ντέιβις και τον Τζόνσεν. Τα Τρίκαλα έπαιξαν για μεγάλο διάστημα με δύο τέσσάρια, αυτό μας δυσκόλεψε, αλλά βρήκαμε τον τρόπο να νικήσουμε".

Γιαπλές: "Έχουμε δρόμο μπροστά μας"

Ο προπονητής των Τρικάλων Θανάσης Γιαπλές σχολίασε: "Ξέραμε ότι θα είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με πολλές επαφές. Το αποτέλεσμα του Πανιωνίου σε συνδυασμό με το άδειασμα που νιώσαμε από τη νίκη μας στο ματς τελικό επί του Γ.Σ. Ολύμπια μας χαλάρωσε.

Ο Τζιγκάνοβιτς είχε ένα πρόβλημα με μία γαστρεντερίτιδα. Την αδυναμία μας στην άμυνα με τον Οστοϊτς και τον Βουγιούκα προσπαθήσαμε να την κάνουμε πλεονέκτημα στην επίθεση παίζοντας με δύο τεσσάρια και τον Ζούπαν ουσιαστικά σε θέση σέντερ. Είμαι ευχαριστημένος από το δεύτερο ημίχρονο. Εχουμε πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μας".

Τέλος, ο Ταϊρέλ Μπιγκς που πέτυχε 18 πόντους τόνισε: "Περιμέναμε ένα πολύ δύσκολο ματς. Θέλαμε να παίξουμε σκληρά, αλλά στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν εκτός ρυθμού και δεν πήγαν τα πράγματα όπως περιμέναμε. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε αρκετά καλύτερα, ιδιαίτερα στην επίθεση και στο τέλος μπορούμε να ήμαστε χαρούμενοι για την εμφάνισή μας".