Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Πανιώνιος-Άρης: 74-62

Πανιώνιος-Άρης

Χωρίς τον Αρσλάν, ο Πανιώνιος νίκησε τον Άρη με 74-62 στο Ελληνικό και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά

Ούτε η ψυχολογική πίεση, αλλά ούτε κι η απουσία του Ερντέν Αρσλάν επηρέασαν την ομάδα του Λούκα Παβίσεβιτς, που έδειξε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κι ιδιαίτερα στα τελευταία 12 λεπτά να ελέγχει το παιχνίδι.
Ο Παναγιώτης Καυκής δεν κάλυψε ακριβώς το κενό του Τούρκου γκαρντ, αλλά έδωσε με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 7 κλεψίματα (!!) έδωσε μια άλλη διάσταση στο παιχνίδι της ομάδας του, που είχε για πρωταγωνιστή τον Κένεντι Ουίνστον.

Ο Άρης από την άλλη δεν είχε σε καλή ημέρα τους δύο ψηλούς του (ο Γιάννης Γιαννούλης ήταν ανημπορος να βοηθήσει), αλλά ούτε και τον Τερέλ Καστλ. Με παίκτες "κλειδιά" εκτός... μάχης και χωρίς την απαιτούμενη ενέργεια που χρειάζεται μια ομάδα για να κάνει το "μπρέικ", το αποτέλεσμα ήταν πέρα ως πέρα δίκαιο για τους Θεσσαλονικείς.

Ξείνημα με... μήνυμα

Με το αρχικό 11-3 ο Πανιώνιος έκανε αισθητές τις προθέσεις του να "καθαρίσει" το παιχνίδι. Παρά την "αντίδραση" του Άρη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν ένα σταθερό προβάδισμα, εκμεταλλεύομενοι τη δική τους άμυνα, αλλά και τα... εύκολα λάθη του αντιπάλου (8).

Οι "κίτρινοι" επέστρεψαν στο σκορ μετά το ζεστό δεκάλεπτο των Περπέρογλου-Ουίνστον και κυρίως χάρις στον Σάββα Ηλιάδη που με 5 σερί πόντους έκανε το 20-18 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Διψήφια διαφορά

Με τη γνωστή συνταγή (πίεση στην άμυνα κυρίως σε ατομικό επίπεδο) οι Νεοσμυρνιώτες διατήρησαν το προβάδισμα, το οποίο διεύρυναν μετά τις δυο τεχνικές ποινές που δέχτηκαν οι φιλοξενούμενοι.

Η πρώτη χρεώθηκε στον Τζερεμάια Μάσεϊ (3ο φάουλ) κι η άλλη -μετά από αρκετές φάσεις- στον Αντρέα Ματσόν. Ο Πανιώνιος δεν... συγχώρησε και με πρωταγωνιστές τους Καυκή και Ουίνστον έφτασε στο +9 (40-31), με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Τα γρήγορα φάουλ του Ουίλκινσον, το μέτριο ξεκίνημα του Μάσεϊ και τα 15 λάθη ήταν οι λόγοι που ο Άρης δεν έδειξε απειλητικός, την ώρα που ο Πανιώνιος με 13/16 δίποντα θα μπορούσε να έχει ακόμη μεγαλύτερη διαφορά.

Κενό διάστημα και υποψήφια ανατροπής

Ήταν λογικό ότι ο Άρης θα αντιδρούσε σε κάποιο χρονικό διάστημα. Αυτό το έκανε χωρίς τους Ουίλκινσον και Καστλ στο παρκέ. Με το τρίποντο του Σπύρου Παντελιάδη και τις δύο βολές του Τζερεμάια Μάσεϊ μείωσε σε 45-41, την ώρα που οι "κυανέρυθροι" είχαν μείνει χωρίς πόντο για 4'.

Ένα σουτ του Περπέρογλου από την κορυφή έλυσε την πολιορκία για να ακολουθήσουν 5 πόντοι του Κένεντι Ουίνστον και ένα γκολ-φάουλ του Βλάντιμιρ Ντραγκολίοβιτς που έκαναν το 54-41, πριν διαμορφώσει το σκορ της τρίτης περιόδου (54-43) ο Μάσεϊ με φόλοου, που ήταν και το πρώτο του δίποντο στο παιχνίδι (είχε 0/6)!

Χωρίς... εκπλήξεις

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Αντρέα Ματσόν δεν είχαν τις ψυχικές δυνάμεις να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης. Η διαφορά έμεινε σε διψήφια νούμερα πόντων (61-49 με τρίποντο του Καυκή στο 35') και το ροζ φύλλο αγώνα κατέληξε στα χέρια του Λούκα Παβίσεβιτς.

Προηγουμένως ο Έλληνας πλέι-μέικερ είχε δώσει τη θέση του στον νεαρό Φώτη Βασιλόπουλο, ο οποίος τα πήγε αρκετά καλά δίνοντας λύσεις κι... ανάσες. Στο μεταξύ ούτε η πιεστική άμυνα, αλλά ούτε κι οι ατομικές προσπάθειες των "κιτρίνων" είχαν αποτέλεσμα, καθώς ο Άρης έμοιαζε κουρασμένος και χωρίς ρυθμό. Το παιχνίδι έληξε με 74-62.

Η εξέλιξη του αγώνα

1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Δίποντο Άρης Καλαϊτζής (0-2)
2' Τρίποντο Πανιώνιος Περπέρογλου (3-2)
4' Δίποντο Πανιώνιος Χάτσον (5-2)
4' Δίποντο Πανιώνιος Ντόιτσιν (7-2)
5' Δίποντο Πανιώνιος Περπέρογλου (9-3)
6' Δίποντο Πανιώνιος Χάτσον (11-3)
7' Τρίποντο Άρης Σκέιλς (13-8)
8' Κλέψιμο Πανιώνιος Καυκής
9' Καλάθι και φάουλ Άρης Ηλιάδης
10' Λήξη 1ης περιόδου 20-18
Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 11-3, αλλά στη συνέχεια είδε τον Άρη να αντεπιτείθεται. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι, αλλά προσωρινά. Πέντε σερί πόντοι του Ηλιάδη έκαναν το 20-18
11' Δίποντο Άρης Ηλιάδης (20-20)
12' Δίποντο Πανιώνιος Ντόιτσιν (24-20)
13' Δίποντο Πανιώνιος Μιλίκοβιτς (27-22)
14' Δίποντο Άρης Καλαϊτζής (29-24)
15' Τεχνική ποινή Άρης Ματσόν
Η δεύτερη στο παιχνίδι. Είχε "φάει" μια κι ο Μάσεϊ
16' Δύο βολές Πανιώνιος Ουίνστον (34-27)
18' Δίποντο Άρης Σκέιλς (38-31)
19' Δίποντο Πανιώνιος Καυκής (40-31)
20' Έναρξη 2ης περιόδου 40-31
Πολύ καλύτερος ο Πανιώνιος έχει επιβάλει το ρυθμό του κυρίως μέσα από την άμυνα. Οι 9 πόντοι είναι η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα.
21' Δίποντο Πανιώνιος Χατζής (42-31)
22' Καλάθι και φάουλ Άρης Σκέιλς (42-34)
23' Τάπα Άρης Μάσεϊ
Δύο εντυπωσιακά κοψίματα στον Ντόιτσιν
24' Τρίποντο Άρης Παντελιάδης (45-39)
25' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (45-41)
26' Σχόλιο
Ο Πανιώνιος έχει κολλήσει στο σκορ για 4' (από το +11 η διαφορά έπεσε στο +4)
27' Δίποντο Πανιώνιος Περπέρογλου (47-41)
28' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Ντραγκολίοβιτς
29' Τρίποντο Πανιώνιος Ουίνστον (54-41)
30' Λήξη 3ης περιόδου 54-43
Ο Πανιώνιος κόλλησε στο σκορ κι ο Αρης μείωσε στους 4 πόντους (45-41). Η εικόνα του αγώνα άλλαξε σε 2 λεπτά μετά τους 5 πόντους του Ουίνστον και το γκολ-φάουλ του Ντραγκοίλοβιτς με αποτέλεσμα το +13 (54-41)
31' Δίποντο Πανιώνιος Ντραγκολίοβιτς (56-45)
32' Δίποντο Άρης Ηλιάδης (56-47)
33' Δίποντο Πανιώνιος Περπέρογλου
34' Τρίποντο Πανιώνιος Καυκής (61-49)
35' Τρίποντο Άρης Ουίλκινσον (63-52)
36' Δίποντο Πανιώνιος Ντόιτσιν (68-54)
37' Δίποντο Πανιώνιος Χατζής (70-56)
38' Κλέψιμο Πανιώνιος Καυκής
Φτάνει τα 7!
39' Δύο βολές Πανιώνιος Βασιλόπουλος (74-62)
40' Λήξη αγώνα 74-62