Παπανικολάου

Διατήρησε το αήττητο στη Νέα Σμύρνη ο Πανιώνιος που επικράτησε με 74-70 του Άρη

Πρωταγωνιστής της ανατροπής για τους "κυανέρυθρους" ήταν ο Ιβάν Ζορόσκι (αποτέλεσε και τον πρώτο σκόρερ της ομάδας με 15 πόντους), αλλά τον θρίαμβο ολοκλήρωσε με τρίποντο-μαχαιριά στον Άρη, ο Γιάννης Καλαμπόκης.
Όσο για τους "κίτρινους", είχαν την κυριαρχία μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά στη συνέχεια έδειξαν νευρικότητα, έκαναν λάθη με αποτέλεσμα να εξανεμιστεί η διαφορά 12 πόντων που είχαν πάρει. Για ακόμα μία φορά κορυφαίος ήταν ο Ρίτσαρντσον που είχε 13 πόντους, όσου σημείωσε και ο Μπετς.

Το ξεκίνημα άνηκε στον Άρη που εκμεταλλεύθηκε την κυριαρχία του Μπετς κάτω από το καλάθι και κατάφερε να προηγηθεί με 3-6. Όταν ο φορμαρισμένος Ρίτσαρντσον άρχισε να σκοράρει το προβάδισμα των "κίτρινων" έφτασε στους 5 (7-12).

Οι "κυανέρυθροι" απάντησαν με Έρτσεγκ και Μπράιαντ αλλά τα τρίποντα των Κακιούζη και Χατζηβρέττα τη διαφορά ανέβηκε για τον Άρη (12-19). Οι γηπεδούχοι πάντως δεν τα παράτησαν αφού και πραγματοποίησαν σερί 10-2 για να προηγηθούν με 24-23 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ως το +5 (28-23) έφτασε ο Πανιώνιος στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά στη συνέχεια ο Κατσικάρης βρήκε λύσεις στα πρόσωπα των Κακιούζη και Σκορδίλη οι οποίοι έφεραν το ματς στα ίσα (34-34). Η ομάδα του Μάρκοβιτς διατήρησε το ελαφρύ προβάδισμα μέχρι οι Ρίτσαρντσον, Κακιούζης και Χατζηβρέττας να δώσουν πρωτοπορία με 42-38 στον Άρη για να λήξει έτσι το πρώτο μέρος.

Καλύτερος ήταν ο Άρης στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου με τους Ντικούδη και Κλαρκ να δημιουργούν ένα σερί 0-11 που έφερε στο +10 (43-53) την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Ο Ρίτσαρντσον έδωσε "αέρα" 12 πόντων στους φιλοξενούμενους (46-58), αλλά ακολούθησε ένα επιμέρους 6-0 του Πανιωνίου στο τελευταίο λεπτό με αποτέλεσμα να κλείσει η περίοδος με σκορ 53-58.

Εκρηκτικό ξεκίνημα με δύο συνεχόμενα τρίποντα πραγματοποίησε στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος που προσπέρασε με 59-58. Την κατάσταση πήρε στα χέρια του ο Άαρον Μάιλς που με 5 συνεχόμενους πόντους έφερε ξανά τον Άρη μπροστά με 59-63. Οι Έλντερ και Ράις όμως ισοφάρισαν σε 63-63, πριν ο Κλαρκ δώσει και πάλι με τρίποντο την πρωτοπορία στην ομάδα του με 4' να απομένουν για τη λήξη.

Το ματς είχε ήδη γίνει μεγάλο ντέρμπι και οι Έρτσεγκ και Έλντερ κατάφεραν να φέρουν ξανά μπροστά την ομάδα τους με 67-66. Ακολούθησε η αστοχία στις βολές από πλευράς Άρη και ο Μπράιαντ έκανε το 69-67, πριν ο Καλαμπόκης σημειώσει το τρίποντο που τελικά έκρινε την αναμέτρηση.

Ο Έλληνας γκαρντ σουτάρoντας αρκετά έξω από τα 6.25 έκανε το 72-67 "κόβοντας τα πόδια" των παικτών του Άρη. Παρόλα αυτά ο Ρίτσαρντσον μείωσε σε 72-70 με τρίποντο και 14 δευτερόλεπτα αν απομένουν. Ο Παπανικολάου ευστόχησε στη μία βολή για το 73-70, αλλά ο Χατζηβρέττας έχασε το σουτ που θα ισοφάριζε το ματς. Ακόμα μία βολή από πλευράς Πανιωνίου "έγραψε" το τελικό 74-70.

Tα δεκάλεπτα: 24-23, 38-42, 53-58, 74-70

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Πανιώνιος (Μάρκοβιτς): Ράις 10 (1), Μπράιαντ 11 (1), Ζορόσκι 15 (3), Παπανικολάου 3, Έρτσεγκ 10 (1), Χαριτόπουλος 5 (1), Καλαμπόκης 10 (2), Γιάνκοβιτς 2, Παραγιός, Αθηναίου, Έλντερ 8

Άρης (Κατσικάρης): Κλαρκ 7 (1), Μάιλς 9 (1), Μπετς 13, Ρίτσαρντσον 13 (4), Χατζηβρέττας 10 (2), Ντικούδης 6 (2), Σκορδίλης 2, Ντίξον, Κακιούζης 10 (1)

Για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Ικανοποιημένος από το πάθος των παικτών του ήταν ο Nέναντ Μάρκοβιτς που σχολίασε: " Είχαμε σημαντικά προβλήματα καθ’ όλη τη διάρκεια της εβδομάδας και δεν προλάβαμε να δουλέψουμε ούτε καν εναντίον ζώνης. Το παιχνίδι είχε πολλές ανατροπές και το κλειδί για εμάς ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η διάθεση των παικτών μου να παλέψουν ήταν εκπληκτική. Η άμυνά μας ήταν πολύ καλή. Από την αρχή ήμασταν πίσω στο σκορ, στο τέλος ήμασταν τυχεροί, αλλά για τη μάχη που δώσαμε στο τέλος αξίζαμε τη νίκη. Πάντα θέλουμε να έχουμε τον κόσμο στο πλευρό μας και τον ευχαριστούμε, αλλά θα ήθελα να αποφεύγονται τέτοιου είδους φαινόμενα, που πιθανώς θα μας στοιχίσουν και την τιμωρία της έδρας".

Μετά το τέλος του ματς ο Φώτης Κατσικάρης τόνισε: " Ήμασταν πολύ κακοί, χάσαμε ελεύθερα καλάθια και ενώ μέχρι την τρίτη περίοδο ήμασταν μπροστά στο σκορ. Πιστεύω ότι ένα νεκρό διάστημα που είχαμε μας στοίχισε τη νίκη στον αγώνα".

" Στις βολές ή σε κάποια σουτ ήμασταν άτυχοι, αλλά δεχθήκαμε κάποια καλάθια που δεν θα έπρεπε. Μετά ο Πανιώνιος είχε το ψυχολογικό αβαντάζ, έβαλε ένα-δύο μεγάλα σουτ και γι' αυτό κέρδισε".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Τρίποντο Πανιώνιος Ράις
2' Τρίποντο Άρης Χατζηβρέττας
2' Καλάθι και φάουλ Άρης Μπετς (3-6)
3' Δίποντο Πανιώνιος Γιάνκοβιτς
4' Δίποντο Άρης Ρίτσαρντσον
4' Δίποντο Πανιώνιος Έρτσεγκ
4' Δίποντο Ρίτσαρντσον
5' Δίποντο Άρης Μπετς (7-12)
6' Τρίποντο Άρης Χατζηβρέττας
6' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Μπράιαντ
7' Τρίποντο Άρης Κακιούζης
8' Δύο βολές Πανιώνιος Καλαμπόκης
9' Δίποντο Άρης Μάιλς
9' Δίποντο Πανιώνιος Χαριτόπουλος
9' Τρίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης
10' Δίποντο Άρης Μπετς
10' Λήξη 1ης περιόδου 24-23
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης
12' Δίποντο Πανιώνιος Έλντερ
12' Σχόλιο 28-23
Στο 14-2 το σερί του Πανιωνίου
12' Τρίποντο Άρης Ντικούδης (28-26)
13' Δίποντο Πανιώνιος Μπράιαντ
15' Δίποντο Άρης Μάιλς
17' Τρίποντο Άρης Ρίτσαρντσον
20' Λήξη ημιχρόνου 38-42
21' Έναρξη 3ης περιόδου
24' Δίποντο Άρης Κλαρκ (43-46)
25' Τρίποντο Άρης Ντικούδης (43-49)
0-7 το σερί του Άρη που δείχνει να έχει τον έλεγχο του ματς
25' Τάιμ-άουτ Πανιώνιος Μάρκοβιτς
26' Δίποντο Άρης Μπετς (43-51)
26' Δίποντο Άρης Κλαρκ (43-53)
26' Τρίποντο Πανιώνιος (46-53)
27' Δίποντο Άρης Μπετς (46-55)
28' Τρίποντο Άρης Ρίτσαρντσον (46-58)
29' Τρίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (49-58)
30' Δύο βολές Πανιώνιος Μπράιαντ (51-58)
30' Δίποντο Πανιώνιος Ράις (53-58)
30' Λήξη 3ης περιόδου 53-58
Στο +5 ο Άρης που δέχθηκε σερί 6-0 στο τέλος της περίοδου
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Τρίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (56-58)
32' Τρίποντο Πανιώνιος Μπράιαντ (59-58)
32' Δίποντο Άρης Μάιλς (59-60)
33' Τρίποντο Άρης Μάιλς (59-63)
35' Δίποντο Πανιώνιος Έλντερ (61-63)
35' Δίποντο Πανιώνιος Ράις (63-63)
36' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (63-66)
37' Δίποντο Πανιώνιος Έρτσεγκ (65-66)
38' Δίποντο Πανιώνιος Έλντερ (67-66)
39' Δίποντο Πανιώνιος Μπράιαντ (69-67)
40' Τρίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (72-67)
40' Τρίποντο Άρης Ρίτσαρντσον (72-70)
40' Λήξη αγώνα 74-70
Ο Πανιώνιος με ψυχωμένη εμφάνιση στην τελευταία περίοδο ανέτρεψε τα δεδομένα και κατάφερε να επικρατήσει του Άρη