Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Πανιώνιος-Άρης: 89-85

Κλαρκ

Μεγάλη νίκη με 89-85 επί του Άρη στην παράταση πήρε ο Πανιώνιος στο πιο συναρπαστικό ματς της αγωνιστικής

Οι "κίτρινοι" βρέθηκαν μπροστά στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας του αγώνα, αλλά ο Άαρον Μάιλς με προσωπική ενέργεια ισοφάρισε σε 77-77 και έστειλε το ματς στο "εξτρα πεντάλεπτο". Εκεί οι "κυανέρυθροι" ήταν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη που τους δίνει ψυχολογικό αβαντάζ.
Στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς ήταν ντέρμπι και οι "κίτρινοι" με τους Νέλσον και Κλαρκ κατάφερναν να διατηρούνται κοντά στο σκορ με την περίοδο να ολοκληρώνεται με 21-20 υπέρ του Πανιωνίου. Τα πράγματα άλλαξαν στη συνέχεια όταν οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εκπληκτική άμυνα πέρασαν μπροστά με 5 (29-34). Οι παίκτες του Τριφούνοβιτς αντέδρασαν στο τέλος του ημιχρόνου και ένα τρίποντο του Μίτσοβ από το κέντρο σχεδόν άλλαξε την ψυχολογία και διαμόρφωσε το 35-36 με το οποίο έληξε το πρώτο μέρος.

Ο Άρης είχε τον έλεγχο του ματς και στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου όταν ο Γκαβέλ έδινε πολύτιμες επιθετικές λύσεις και ο Μπετς ήταν ανίκητος στη ρακέτα. Τα πράγματα άλλαξαν ουσιαστικά από τα εύστοχα τρίποντα του Ντικούδη που με όπλο την εμπειρία του έδωσε το προβάδισμα στον Πανιώνιο (49-48) πριν λήξει η περίοδος με σκορ 56-56.

Το φινάλε της κανονικής διάρκειας του ματς ήταν συγκλονιστικό αφού οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου. Αρχικά ο Μίτσοβ ήταν αυτός που "βγήκε μπροστά" πριν ο Μπετς απαντήσει για τον Άρη. Στα τελευταία δραματικά λεπτά ο Άρης είχε τη χρυσή ευκαιρία να "κρατήσει" τη νίκη αλλά ο Μάιλς με λέι απ 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ισοφάρισε σε 77-77 που οδήγησε το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Πανιώνιος ήταν πιο ψύχραιμος και παρότι έχασε κάποιες κρίσιμες βολές που λίγο έλειψε να βάλουν τον Άρη εκ νέου στο ματς, κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 87-85.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 35-36, 56-56, 77-77, Παράταση: 89-85

Oι σκόρερ των δύο ομάδων:

Πανιώνιος (Τριφούνοβιτς): Μίτσοβ 17 (2), Ζορόσκι 5 (1), Γεωργαλής 1, Ντικούδης 17 (3), Καλαμπόκης 19, Μάιλς 13 (1), Ράιτσεβιτς 12 (1), Γιαννούλης 5

Άρης (Ματσόν): Κλαρκ 16 (2), Ράιτ 6, Τσαλδάρης 4, Μπετς 13, Νέλσον 11, Αργυρόπουλος 4, Ηλιάδης 3, Γκαβέλ 12 (2), Σκορδίλης, Αγαδάκος 5, Μπάρλος 11 (1)

Για τα αναλυτικά στατισιτικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Μετά το τέλος του ματς ο Τριφούνοβιτς είπε: "

Για τον Μπάξτερ τόνισε: " Δε μου αρέσει να κοροϊδεύω. Πρέπει να γίνει ένα θαύμα για να ξαναπαίξει ο Μπάξτερ. Αλλά το προσπαθούμε. Αν τον ξαναδείτε στο παρκέ θα πρέπει να τον συγχαρούμε όλοι. Εχουμε βρει τη χημεία μας τις τελευταίες ημέρες και είμαι άνθρωπος που δεν μου αρέσουν οι αλλαγές, Είναι πολύ δύσκολο να βρούμε κάποιον παίκτη τώρα. Θα προσπαθήσουμε να καλύψουμε εκ των έσω το κενό του Μπαξτερ".

Ο Αντρέα Ματσόν δήλωσε: "

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
4' Δίποντο Πανιώνιος Ράιτσεβιτς (7-5)
10' Λήξη 1ης περιόδου 21-20
13' Τρίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (26-25)
14' Δύο βολές Άρης Γκαβέλ (26-27)
16' Δίποντο Άρης Νέλσον (26-29)
19' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (29-34)
20' Τρίποντο Πανιώνιος Μίτσοβ (35-36)
Εκπληκτικό τρίποντο από τον νεοαποκτηθέντα άσο που σκοράρει από τα 12 μέτρα
20' Λήξη ημιχρόνου 35-36
Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε στο -7 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, οι "κυανέρυθροι" αντέδρασαν και έφτασαν στο -1
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Δίποντο Πανιώνιος Ράιτσεβιτς (39-38)
22' Δίποντο Άρης Γκαβέλ (39-40)
23' Δίποντο Άρης Γκαβέλ (39-42)
23' Δίποντο Άρης Μπετς (39-44)
24' Τρίποντο Πανιώνιος Ντικούδης (42-44)
26' Δίποντο Άρης Κλαρκ (43-46)
28' Τρίποντο Πανιώνιος Ράιτσεβιτς (46-46)
28' Τρίποντο Πανιώνιος Ντικούδης (49-48)
29' Καλάθι και φάουλ Άρης Κλαρκ (49-51)
29' Τρίποντο Πανιώνιος Ντικούδης (52-51)
30' Λήξη 3ης περιόδου 56-56
Μεγάλο ντέρμπι στο Ελληνικό όπου οι ομάδες είναι ισόπαλες. Ο Άρης έχει ξεφύγει μερικές φορές αλλά οι "κυανέρυθροι" έχουν επιστρέψει
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Τρίποντο Άρης Γκαβέλ (56-59)
Στο +3 ο Άρης, στους 12 πόντους ο Σλοβάκος
31' Δίποντο Πανιώνιος Μίτσοβ (58-59)
33' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Γιαννούλης (60-62)
34' Δίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (63-62)
34' Τεχνική ποινή Πανιώνιος
Με δεύτερη τεχνική ποινή χρεώνεται ο Πανιώνιος στο ίδιο δεκάλεπτο
34' Δύο βολές Άρης (63-64)
34' Δίποντο Πανιώνιος Μίτσοβ (65-64)
Ακόμα ένα μπάσιμο εναντίον όλων
36' Δίποντο Άρης Μπετς (67-66)
37' Δίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (69-66)
38' Δίποντο Άρης Νέλσον (69-68)
38' Καλάθι και φάουλ Άρης Μπετς (69-71)
39' Δίποντο Άρης Τσαλδάρης (69-74)
39' Δύο βολές Πανιώνιος Ντικούδης (71-74)
39' Δύο βολές Πανιώνιος Καλαμπόκης (73-74)
40' Δίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (75-74)
40' Δύο βολές Άρης Τσαλδάρης (75-76)
40' Δίποντο Πανιώνιος Μάιλς (77-77)
40' Λήξη 4ης περιόδου 77-77
Το καλάθι του Μάιλς οδήγησε το ματς στην παράταση
41' Έναρξη παράτασης
41' Δίποντο Άρης Νέλσον (78-79)
41' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Μάιλς (81-79)
43' Δίποντο Πανιώνιος Ντικούδης (83-81)
45' Δύο βολές Άρης Αργυρόπουλος (86-83)
45' Δίποντο Άρης Αργυρόπουλος (87-85)
45' Λήξη αγώνα 89-85