STOIXIMAN GBL

Πανιώνιος - Μαρούσι 86-62: Κυανέρυθρη κυριαρχία και εμφατική νίκη

KLODIAN LATO / EUROKINISSI

Ο Πανιώνιος ήταν σαρωτικός και διέλυσε το Μαρούσι με 86-62 στο κλειστό της Γλυφάδας για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Πανιώνιος συνέτριψε το Μαρούσι με 86-62 στην 4η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, κυριαρχώντας καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Τρίτη νίκη για τους κυανέρυθρους, τρίτη ήττα για την ομάδα του Αμαρουσίου. Η ομάδα του Λυκογιάννη είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα του ματς και έφτασε πολύ άνετα στο θετικό αποτέλεσμα.

Τέσσερις διψήφιοι για τον Πανιώνιο, με πρώτο σκόρερ τον Κένταλ Σμιθ με 16 πόντους (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ). Ακολούθησαν οι Γούλριτζ (15 πόντοι), Τσαλμπούρης (14 πόντοι), Νόκο (10 πόντοι).

Ο Πανιώνιος ήταν απόλυτος κυρίαρχος από το ξεκίνημα του αγώνα, με τους κυανέρυθρους να κάνουν καλό ξεκίνημα, κλείνοντας με 21-16 την πρώτη περίοδο, πριν εκτοξεύσουν την απόδοσή τους στην δεύτερη. Επιμέρους 30-10 ήταν το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους καυνέρυθρους να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ. Σκορ ημιχρόνου ήταν το 51-26, κάτι το οποίο μαρτυρά από μόνο του την εικόνα του αγώνα.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Λυκογιάννη να μην αφήνει το πόδι από το γκάζι. Τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού έμοιαζαν με τυπική διαδικασία, καθώς η διαφορά βρισκόταν σταθερά γύρω από τους 30 πόντους. Τελικό σκορ 86-62.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Τσολάκος, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 51-26, 71-39, 86-62

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λυκογιάννης): Τσαλμπούρης 14 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπράουν 8 (5 ριμπάουντ), Κάναντι, Νόκο 10 (6 ριμπάουντ), Γκίκας 6, Σμιθ 16 (6/12 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γούλριτζ 15 (5 ριμπάουντ), Μιλεντίγιεβιτς 3, Κακλαμανάκης 5 (5 ριμπάουντ), Ντέιβις 2, Σαλούστρος 5, Δημητρακόπουλος 2

ΜΑΡΟΥΣΙ (Βετούλας): Ρέινολντς 9 (1/4 τρίποντα), Φρίντρικσον 5 (6 ασίστ), Γιαννόπουλος 2, Λάντζεβαϊν 6, Μαντζούκας 8 (10 ριμπάουντ), Σανόγκο 8 (7 ριμπάουντ), Καρακώστας 2, Στασίνος 3, Άνταμς 10, Στόουβ 6, Ιορδάνου 3, Τανούλης

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 25/44 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 15/23 βολές, 45 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 8 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά του Αμαρουσίου: 18/37 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 8/13 βολές, 31 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 13 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 τάπες

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική ο Πανιώνιος πηγαίνει στην έδρα του Λαυρίου (4/11, 20:15), ενώ το Μαρούσι υποδέχεται τον ΠΑΟΚ (2/11, 20:15).