ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Πανιώνιος-Παναθηναϊκός: 86-89

Τομάσεβιτς για μέσα

Mε τρίποντο του Χατζηβρέττα, από τα 9 μέτρα, ο ΠΑΟ νίκησε τον Πανιώνιο με 89-86

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στον Πανιώνιο. Παρά το γεγονός ότι έκανε το ντεμπούτο του σε επίσημο ματς των "κυανέρυθρων", ο Εντέρ Αρσλάν, έδειξε ότι εκμεταλλεύθηκε άριστα τη διακοπή και προσαρμόστηκε πλήρως στα συστήματα της νέας του ομάδας. Ο Τούρκος, οδήγησε στην επίθεση και με τη βοήθεια του Περπέρογλου, έδωσαν προβάδισμα 3 πόντων (17-14) στους γηπεδούχους στη λήξη του δεκαλέπτου.
Η δεύτερη περίοδος, βρήκε τους γηπεδούχους να παίζουν εναντίον του... Σισκάουσκας. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 10 δύο φορές (27-17 και 35-25), με τους Αρσλάν, Καυκή και Περπέρογλου να πρωταγωνιστούν, αλλά ο Λιθουανός, δεν ήταν διατεθιμένος να αφήσει το προβάδισμα των "κυανέρυθρων" να ανέβει κι άλλο. Με 17 πόντους στο πρώτο μέρος και 12 συνεχόμενους για την ομάδα του στη δεύτερη περίοδο, κράτησε το σκορ και το ημίχρονο έληξε με 34-28.

Πόντο-πόντο
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι "πράσινοι" μείωσαν γρήγορα στον πόντο με τρίποντο του Σισκάουσκας (36-35), αλλά για ακόμα μία φορά ο Πανιώνιος, είχε τις λύσεις για να απαντήσει. Αρχικά με τον Χάτσον και στη συνέχεια με συνεχόμενα τρίποντα των Αρσλάν και Ουίνστον, το προβάδισμα ανέβηκε και πάλι στους 7 (51-44), 3 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η απάντηση του "τριφυλλιού", όμως, ήρθε άμεσα και με τον Ντικούδη να σημειώνει δύο σερί καλάθια, αλλά και τον Διαμαντίδη να σημειώνει τρίποντο με τη λήξη, το σκορ έγινε 55-53.

Μετά από το πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός, κατάφερε με δύο κολλητά τρίποντα των Βούγιανιτς και Ντικούδη, στο πρώτο λεπτό του τέταρτου δεκαλέπτου, να πάρει εκ νέου την πρωτοπορία στο σκορ (55-59). Με ακόμα δύο λέι απ του Σέρβου πλέι μέικερ, το "τριφύλλι", έφτασε για πρώτη φορά στο +6. Πολλοί πίστεψαν, ότι το παιχνίδι τελείωσε εκεί, οι "κυανέρυθροι" παίκτες όμως, είχαν άλλη άποψη. Με τον Χάτσον, να μειώνει αρχικά, στη συνέχεια τον Καυκη να ευστοχεί σε δύο βολές και τον Ουίνστον να καρφώνει, η ομάδα του Παβίτσεβιτς, πήρε και πάλι το προβάδισμα, το οποίο με ακόμα δύο βολές του Χάτσον, έφτασε στους 3 (71-68).

Θρίλερ στο φινάλε
Από εκεί και μετά το ματς πήρε φωτιά. Οι διαιτητές έδωσαν υπερβολικό αντιαθλητικό σε φάουλ του Χάτσον, πάνω στον Διαμαντίδη, ο πλέι μέικερ της Εθνικής, αστόχησε και στις δύο, αλλά στην επίθεση που ακολούθησε, έδωσε ασίστ στον Βούγιανιτς, που ευστόχησε σε τρίποντο και ισοφάρισε 71-71 με 14 δευτερόλεπτα να απομένουν. Το ολέθριο λάθος του Ουίνστον, λόγω της "πράσινης" πίεσης, οδήγησε σε κλέψιμο τον Διαμαντίδη, που τροφοδότησε τον Χατζηβρέττα, ο οποίος άφησε την μπάλα στο καλάθι, κάνοντας το 71-73. Ο Χάτσον κέρδισε φάουλ, αλλά τραυματίσθηκε στο πρόσωπο. Τις βολές ανέλαβε να εκτελέσει ο Χατζής, που ήταν ψύχραιμος και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί το παιχνίδι ήταν ακόμα πιο συναρπαστικό. Με ψυχραιμία στις βολές από Βούγιανιτς και Γιαβτόκας που σημείωσαν 4 στις 4 και με ένα τρίποντο του Ντικούδη, το σκορ έγινε 74-80. Ο Περπέρογλου απάντησε άμεσα, αλλά ο Χατζηβρέττας διατήρησε το +6 (77-83) με ακόμα μία βόμβα. Ο Αρσλάν ήταν αυτός που μείωσε στους 2 2.05 πριν το τέλος, αλλά ο Βούγιανιτς, ήταν και πάλι εύστοχος από τα 6.25, κάνοντας το 81-86. Ο Ουινστον, μείωσε γρήγορα σε 83-86 και ο Παναθηναϊκός αστόχησε στην επίθεση με τον Βούγιανιτς.

Για ακόμα μία φορά, ο Ουίνστον, αποδείχθηκε αξιόπιστος και με τρίποντο ισοφάρισε, 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ήταν, όμως, η σειρά του Νίκου Χατζηβρέττα, να πάρει τη δόξα. Αρχικά αστόχησε σε τρίποντο για τη νίκη, αλλά όταν η μπάλα κατέληξε μετά από "χαστούκι" στο ριμπάουντ, στα χέρια του, ευστόχησε από τα 9 μέτρα, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του. Ο Χατζής πρόλαβε να σουτάρει στην τελευταία επίθεση της ομάδας του, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, με αποτέλεσμα να μείνει το 86-89 για τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 34-28, 55-53, 73-73, Παράταση: 86-89

Πανιώνιος (Λούκα Παβίσεβιτς): Καυκής 10, Περπέρογλου 15 (3), Ντόιτσιν, Χατζής 2, Αρσλάν 15 (4), Αγγελόπουλος 1, Ουίνστον 22 (5), Ντραγκόλιεβιτς 9, Χάτσον 12.

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Σάκοτα, Βούγιανιτς 18 (4), Παπανικολάου 1, Μπετσίροβιτς, Μπατίστ 6, Σισκάουσκας 25 (3), Χατζηβρέττας 8 (2), Ντικούδης 14 (2), Γιαβτόκας 2, Διαμαντίδης 7 (10 ασίστ), Τομάσεβιτς 8.

Oμπράντοβιτς: " Έχω δικαίωμα να λέω τη γνώμη μου"

Ευθεία επίθεση στη διαιτησία του Σπυρίδωνος, στο πρώτο ημίχρονο, έκανε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, στη συνέντευξη Τύπου, γεγονός που εκνεύρισε τον πρόεδρο της ΚΑΕ Πανιώνιος, Ηλία Λιανό.

Αφού τελείωσε η συνέντευξη, ο ισχυρός άνδρας των "κυανέρυθρων", ευχήθηκε αρχικά στον "Ζοτς" να κατακτήσει την Ευρωλίγκα, αλλά αμφισβήτησε το γεγονός ότι αδικήθηκαν οι "πράσινοι" από τη διαιτησία. Ο Ομπράντοβιτς ευχαρίστησε για τις ευχές του, τον πρόεδρο του Πανιωνίου, αλλά απάντησε ότι έχει δικαίωμα να λέει τη γνώμη του και κατευθύνθηκε στα αποδυτηρια.

Ο τεχνικός του "τριφυλλιού", είπε νωρίτερα: " Οι διαιτητές συμπεριφέρθηκαν ως εφηβική ομάδα στον Παναθηναϊκό. Μιλάω για το πρώτο μέρος που πιστεύω ότι ήταν σκανδαλώδης η διαιτησία. Πιο συγκεκριμένα ο Πανιώνιος σήμερα, είχε δικαίωμα να διαλέξει τον τρόπο που θα αμυνόταν. Στο άθλημά μας, όμως, οι κανόνες είναι συγκεκριμένοι. Επαναλαμβάνω, ότι αν αναλύσουμε το πρώτο μέρος θα δούμε ότι από τα 100 φάουλ, δόθηκαν τα 20. Έχω να εναντιωθώ με τον τρόπο που επέλεξαν οι διαιτητές".

" Ο Σπυρίδωνος, στο πρώτο ημίχρονο δεν ήθελε να σφυρίξει. Για τον συγκεκριμένο ρέφερι, πιστεύω ακράδαντα ότι είναι πολύ δίκαιος και δεν έχω κάτι εναντίον του. Ο τρόπος που σφύριζε, όμως, ήταν ακατανόητος στο πρώτο μέρος".

" Αυτό είναι το ένα μέρος του θέματος. Η άλλη πλευρά είναι ότι όταν αντιμετωπίζεις μία άμυνα στο πλαίσιο του φάουλ, θα πρέπει να προσαρμοστείς κι εσύ. Εγώ, θα ήθελα να δωσω συγχαρητήρια στον Πανιώνιο αλλά και σε μας".

Όσον αφορά στον σκόρερ του τριπόντου της νίκης, Νίκο Χατζηβρέττα, τόνισε: " Προερχόμασταν από τη διακοπή και θέλαμε καλή εμφάνιση. Είχαμε έλειψη συγκέντρωσης και ξέραμε ότι θα αντιμετωπίζαμε μία πολύ καλή ομάδα. Στο τέλος ήμασταν πιο τυχεροί και κερδίσαμε".

Στη συνέχεια, ο Λούκα Παβίτσεβιτς, αναφέρθηκε στο μεγάλο πρόβλημα του φετινού Πανιωνίου, ο οποίος φτάνει πολλές φορές στην πηγή, αλλά δεν πίνει νερό: " Πρώτα από όλα συγχαρητήρια σε Παναθηναϊκό και Ομπράντοβιτς, για την σημαντική νίκη που πέτυχαν απόψε. Ότι είπε ο Ζέλικο είναι αλήθεια, οι παίκτες μου είχαν να αντιμετωπίσουν μία από τις καλύτερες ομάδες και προπονητή εκτός ΝΒΑ με αποτέλεσμα να είναι πιεσμένοι. Υπό αυτές τις συνθήκες, είχαμε μεγάλο κίνητρο".

" Παρακολουθώ τη δουλειά αυτού του προπονητή και ως σύνολο ακολουθούμε και τον τρόπο που παίζουν οι ομάδες του, από τότε που ήταν στη Γιουγκοσλαβία. Το θετικό για μας, είναι ότι έχουμε κοιτάξει όλους τους αντιπάλους μας στα μάτια, ακόμα κι όταν ήταν καλύτερες ομάδες. Δεν ξέρω αν η Χιρόνα κερδίσει το Eurocup, αλλά αν το καταφέρει θα έχει χάσει μόνο από μας".

" Στόχος μας είναι να νικήσουμε όλες τις ομάδες και μπράβο στους παίκτες μας που βγήκαν στο παρκέ με πάθος για τη νίκη, κάνοντας αυτό που έπρεπε. Στο τέλος, δεν είχαν την ψυχραιμία σε ορισμένες φάσεις γι' αυτό γνωρίσαμε την ήττα. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη αρρώστεια μας φέτος και νιώθω άσχημα γιατί ξέρω πως αισθάνονται οι παίκτες μου".

" Αξίζουμε την τέταρτη θέση και πλέον προετοιμαζόμαστε για την πολύ δύσκολη επόμενη εβδομάδα, όπου θα αντιμετωπίσουμε Ολυμπιακό, Μαρούσι και Αιγάλεω. Έχουμε δύσκολο φινάλε, αλλά πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε".

" Συγχαρητήρια στον νικητη, εύχομαι να κατακτήσουν την Ευρωλίγκα και στους παίκτες μου συγχαρητήρια πάλι, γιατί ήταν πανέτοιμοι για να αντιμετωπίσουν έναν τέτοιο αντίπαλο".

Η εξέλιξη του αγώνα:
1' Τρίποντο Πανιώνιος Περπέρογλου
Ξεκίνησε καλά το παιχνίδι
1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Δίποντο Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς
Η μπάλα περνάει στα χέρια του
3' Δίποντο Πανιώνιος Ντραγκόλιεβιτς
Μπροστά ο Πανιώνιος
5' Τρίποντο Πανιώνιος Αρσλάν
Το πρώτο του καλάθι
6' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ
Απαντά με δύσκολο σουτ
7' Δίποντο Πανιώνιος Περπέρογλου
Συνεχίζει εντυπωσιακά
8' Δίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας
Φτάνει τους 5 πόντους
10' Λήξη 1ης περιόδου 17-14
Με πρωταγωνιστες τους Περπέρογλου και Αρσλάν ο Πανιώνιος προηγείται με 3 πόντους (17-14)
11' Τρίποντο Πανιώνιος Αρσλάν
Φτάνει τους 7 πόντους
11' Έναρξη 2ης περιόδου
13' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (24-17)
14' Τρίποντο Πανιώνιος Aρσλάν (27-17)
15' Δίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (27-19)
15' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (27-22)
Ο Λιθουανός είναι ένας Παναθηναϊκός μόνος του. Παίζει άμυνα, κατεβάζει ριπμάουντ και κρατάει την επίθεση, σημειώνοντας τους τελευταίους 8 πόντους της ομάδας του
17' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (27-24)
18' Δίποντο Πανιώνιος Περπέρογλου (30-24)
19' Δίποντο Πανιώνιος Ντραγκοΐλοβιτς (32-24)
Ο Πανιώνιος συνεχίζει την πολύ καλή εμφάνιση και αυξάνει τη διαφορά στους 8
19' Δίποντο Πανιώνιος Ουίνστον (35-25)
20' Δίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (34-28)
Ασταμάτητος ο Λιθουανός που σημειώνει το τελευταίο καλάθι του ημιχρόνου
20' Λήξη ημιχρόνου 34-28
Πολύ καλός ο Πανιώνιος, που κέρδισε τις εντυπώσεις στο πρώτο ημίχρονο. Ο Αρσλάν, έκλεψε την παράσταση στο ντεμπούτο του με την "κυανέρυθρη" φανέλα, αλλά ακόμα κι όταν αποσύρθηκε, ο Παβίτσεβιτς, βρήκε λύσεις με τους Καυκή και Περπέρογλου. Από την άλλη πλευρά, Παναθηναϊκός=Σισκάουσκας. Οι 17 πόντοι του Ράμας, έχουν κρατήσει τη διαφορά μονο στους 6 πόντους
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (34-30)
21' Δίποντο Πανιώνιος Περπέρογλου (36-30)
22' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (36-35)
23' Δίποντο Πανιώνιος Χάτσον (38-35)
24' Δίποντο Πανιώνιος Καυκής (40-37)
25' Τρίποντο Πανιώνιος Ουίνστον (43-39)
26' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (45-41)
26' Τρίποντο Παναθηναϊκός Βούγιανιτς
27' Τρίποντο Πανιώνιος Αρσλάν (51-44)
28' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (51-46)
28' Δύο βολές Παναθηναϊκός Ουίνστον (53-46)
28' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (53-48)
30' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (55-53)
30' Λήξη 3ης περιόδου 55-53
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Τρίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (55-59)
Με δύο κολλητά τρίποντα των Βούγιανιτς-Ντικούδη, ο Παναθηναϊκός, περνάει μπροστά
33' Δίποντο Παναθηναϊκός Βούγιανιτς (57-63)
Δύο συνεχόμενα λέι απ του Σέρβου δίνουν "αέρα" 6 πόντων στους Πρωταθλητές
35' Δύο βολές Πανιώνιος Χάτσο (59-63)
36' Δύο βολές Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς (59-65)
37' Αντιαθλητικό φάουλ Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς
37' Δύο βολές Πανιώνιος Χάτσον (63-67)
39' Δύο βολές Πανιώνιος Καυκής (67-68)
40' Δίποντο Πανιώνιος Ουίνστον (69-68)
40' Δύο βολές Πανιώνιος Χάτσον (71-68)
40' Αντιαθλητικό φάουλ Πανιώνιος Χάτσον
40' Τρίποντο Παναθηναϊκός Βούγιανιτς (71-71)
40' Δίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (71-73)
40' Λήξη αγώνα
45' Τρίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (86-89)
Τη νίκη στον Παναθηναϊκό έδωσε ο Χατζηβρέττας που ευστόχησε σε τρίποντο από τα 9 μέτρα