STOIXIMAN GBL

Πανιώνιος - ΠΑΟΚ 73-62: Οι κυανέρυθροι λύγισαν τους ασπρόμαυρους και πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους στη Stoiximan GBL

KLODIAN LATO / EUROKINISSI

Ο Πανιώνιος λύγισε τον ΠΑΟΚ με 73-62 στο κλειστό της Γλυφάδας και έφτασε στη δεύτερη νίκη του στην Stoiximan GBL, στη βραδιά της απόσυρσης της φανέλας του Μάκη Δενδρινού.

Ο Πανιώνιος έφτασε στη δεύτερη νίκη του στη Stoiximan GBL, καθώς επικράτησε του ΠΑΟΚ με 73-62 στο κλειστό της Γλυφάδας.

Η αναμέτρηση είχε ιδιαίτερη σημασία για τους κυανέρυθρους, καθώς πριν το ξεκίνημά της αποσύρθηκε η φανέλα του Μάκη Δενδρινού.

Πρώτος σκόρερ για τον Πανιώνιο ήταν ο Ρίον Μπράουν με 15 πόντους. Για τον ΠΑΟΚ ο Μπάρτλεϊ επίσης με 15, η επίδοση του οποίου ωστόσο δεν ήταν αρκετή για τη νίκη των ασπρόμαυρων.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων, με τον ΠΑΟΚ να ξεκινάει με ένα σερί 7-0 και τον Πανιώνιο να αδυνατεί να βρει σκορ. Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι το πρώτο καλάθι των κυανέρυθρων ήρθε με το τρίποντο του Γκίκα στο 5ο λεπτό. Σκορ πρώτης περιόδου ήταν το 15-20, με την ομάδα του Λυκογιάννη να ανεβάζει στροφές στη δεύτερη περίοδο και με ένα επιμέρους 19-11 να πηγαίνει στο +3 στην ανάπαυλα (34-31).

Το παιχνίδι είχε καλύτερο ρυθμό στο δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο μεγαλύτερο μέρος και να έχουν κοντινή απόσταση στο σκορ. Ο Σαλούστρος σκόραρε μερικά δευτερόλεπτα πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και έστειλε τον Πανιώνιο στο +4 (54-50). Οι κυανέρυθροι μπήκαν δυναμικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ένα σερί 6-0 ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (60-50).

Ο Πανιώνιος είχε πλέον τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με το τρίποντο του Χέντερσον, κάτι περισσότερο από δύο λεπτά για το φινάλε, μείωσε στους έξι πόντους (67-61), ξαναμπαίνοντας δυναμικά στο ματς. Το προβάδισμα ωστόσο δεν άλλαξε χέρια και η ομάδα του Λυκογιάννη πήρε τη δεύτερη νίκη της στην Stoiximan GBL.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Θεονάς, Μηλαπίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 34-31, 54-50, 73-62.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λυκογιάννης): Τσαλμπούρης 2, Σαλούστρος 11 (1/4 τρίποντα), Κάναντι 8, Νόκο 9 (4 ριμπάουντ), Γκίκας 3 (1/2 τρίποντα), Σμιθ 9 (1/5 τρίποντα), Γούλριτζ 2, Μιλεντίγιεβιτς 3, Κακλαμανάκης 1, Ντέιβις 10 (4 ριμπάουντ), Μπράουν 15 (3 ριμπάουντ), Δημητρακόπουλος

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Άπσον 12 (3 ριμπάουντ), Παπαδάκης 3, Μπάρτλεϊ 15 (5 ριμπάουντ), Ρέινολντς 4 (5 ριμπάουντ), Κρούζερ 9 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χέντερσον 6 (5 ριμπάουντ), Φόρεστερ 3 (2 ριμπάουντ), Ιατρίδης, Περσίσης 5, Κατσίβελης 5, Σκουλαριώτης, Μανθόπουλος

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 23/36 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 12/16 βολές, 36 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 10 λάθη, 5 κλεψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 13/33 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 21/26 βολές, 36 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική ο Πανιώνιος υποδέχεται το Μαρούσι (26/10, 20:15), ενώ ο ΠΑΟΚ την ΑΕΚ Betsson (26/10, 17:00).