ΤΡΙΚΑΛΑ

Πανιώνιος-Τρίκαλα: 71-69

Ράις

Τα Τρίκαλα δυσκόλεψαν αρκετά τον Πανιώνιο, που νίκησε με 71-69 στη Νέα Σμύρνη

Οι φιλοξενούμενοι με τον Μίχα Ζούπαν να κάνει την καλύτερη εμφάνισή του στην Α1 μέχρι στιγμής (19 πόντοι, 9 ριμπάουντ) κόντραραν ως τα τελευταία 17 δευτερόλεπτα τον Πανιώνιο.
Σ' εκείνο το σημείο ο Ράις αστόχησε σε τρίποντο με το σκορ 69-66, αλλά η θεσσαλική ομάδα δεν διατήρησε την κατοχή της μπάλας και κάπως έτσι τελείωσαν όλα υπέρ της ομάδας του Μάρκοβιτς, που είχε σε μεγάλη μέρα το δίδυμο Ράις (18 πόντοι) και Έρτσεγκ (17).

Φανταστικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν στο ματς τα Τρίκαλα που εκμεταλλεύθηκαν τη νευρικότητα του Πανιωνίου και προηγήθηκαν με 9-1 στο πεντάλεπτο, με τους "κυανέρυθρους" να είναι τραγικοί στην επίθεση. Ο Νέναντ Μάρκοβιτς έδωσε εντολή για ασφυκτική πίεση που απέδωσε αφού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν σ' ένα σερί 12-3 που τους έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 13-12, πριν κλείσουν το δεκάλεπτο στο +4 (20-16).

Οι Νεοσμυρνιώτες πραγματοποίησαν εκρηκτική εκκίνηση (6-0) στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα να φτάσουν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (26-16). Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι δεν παραδόθηκαν. Το σχήμα με δύο γκαρντ (Κατσαρέ και Ντίκελ) που χρησιμοποίησε ο Γιαπλές, τα οδήγησε σ' ένα επιμέρους σκορ 0-9 που μείωσε στον πόντο (26-25).

Μέχρι εκεί όμως. Η συνέχεια άνηκε εξ' ολοκλήρου στον Πανιώνιο, που με ηγέτες τους Ράις και Μπράιαντ έκανε σερί 13-4 ως τη λήξη του πρώτου μέρους (39-29), με τον Μάρκοβιτς να δίνει χρόνο συμμετοχής και στους νεαρούς Γιαννόπουλο και Γιάνκοβιτς.

Η έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους παίκτες του Μάρκοβιτς για πρώτη φορά στο +12, αλλά οι άσχημες επιλογές που έκαναν στη συνέχεια και η ηγετική παρουσία του Ζούπαν (μείωσε στους 5, 42-37) κράτησαν τους Θεσσαλούς στο ματς.

Οι λύσεις από πλευράς Έρτσεγκ και Ράις έφεραν ξανά στο +10 (50-40) τον Πανιώνιο, αλλά οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα στη συνέχεια και κατάφεραν μ' ένα επιμέρους 3-11 να πλησιάσουν στους 2 (53-51) στο τέλος της περιόδου, στην οποία η ομάδα της Νέας Σμύρνης είχε 5 λάθη, 1 περισσότερο από όσα είχε σ' όλο το πρώτο ημίχρονο.

Ντέρμπι και αγχωτική "κυανέρυθρη" νίκη
H ηγετική παρουσία του Ράις έδωσε "αέρα" 7 πόντων στον Πανιώνιο και ακόμα ένα καλάθι του Έρτσεγκ, έκανε το σκορ 60-51 7 λεπτά πριν το τέλος του ματς. Ο Μπιγκς όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με 7 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 61-58. Ο Αποστολίδης έκανε το 61-60 κι έβαλε για τα καλά τα Τρίκαλα στο ματς με 4 λεπτά να απομένουν.

Στον Καλαμπόκη βασίστηκε στις τελευταίες στιγμές του αγώνα ο Πανιώνιος, αφού ο Έλληνας άσος με δικούς του πόντους έκανε το 65-62. Ο πανταχού παρών Ζούπαν μείωσε ξανά στον πόντο, 1' πριν το τέλος αλλά ο Γιάνκοβιτς ήταν ψύχραιμος για το 69-64. Δύο βολές του Πάουελ μείωσαν σε 69-66 και σ' εκείνο το σημείο τα Τρίκαλα έχασαν τη μεγάλη τους ευκαιρία.

O Ράις στα 17'' αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Ντίκελ έκανε λάθος με αποτέλεσμα να χαθεί κάθε ελπίδα για θετικό αποτέλεσμα. Ο Καλαμπόκης ευστόχησε σε δύο βολές 5'' πριν την τελική κόρνα για το 71-66 και ο Σακελλαρίου με τρίποντο χωρίς... ουσία διαμόρφωσε το τελικό 71-69.

Tα δεκάλεπτα: 20-16, 41-31, 53-51, 71-69

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Πανιώνιος (Μάρκοβιτς): Ράις 18 (1), Μπράιαντ 9 (1), Ζορόσκι, Έρτσεγκ 17 (3), Χαριτόπουλος 4 (1), Καλαμπόκης 10, Γιάνκοβιτς 4, Γιαννόπουλος 3 (1), Παραγιός 4, Έλντερ 2

Τρίκαλα (Γιαπλές): Γκιζόγιαννης 3 (1), Μπιγκς 12 (1), Σίμτσακ, Νοέας, Κατσαρές 5 (1), Τσαϊρέλης, Αποστολίδης 6, Πάουελ 2, Τζιγκάνοβιτς 8, Ζούπαν 19 (1), Σακελλαρίου 6 (2), Ντίκελ 8

Για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Mετά το τέλος του ματς, ο προπονητής του Πανιωνίου Νέναντ Μάρκοβιτς τόνισε: " Περίμενα τέτοια έκβαση του αγώνα, έστω κι αν προσπαθήσαμε να πείσουμε τους παίκτες ότι δεν είναι εύκολο το παιχνίδι. Είναι λογικό όμως, όταν προερχόμαστε από ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό να μην δίνουμε την ίδια προσοχή απέναντι σε ομάδες όπως τα Τρίκαλα.

Είδα πολλά πράγματα που δεν μου άρεσαν και περίμενα από κάποιους παίκτες να πάνε καλύτερα. Ο Ελντερ είχε πρόβλημα στους προσαγωγούς. Για τον Αγαδάκο δεν ξέρω δεν έχουμε έρθει σε επαφή με τον παίκτη

".

Από την πλευρά του ο κόουτς των Θεσσαλών, Θανάσης Γιαπλές είπε: " Τέτοια παιχνίδια μπορούμε μόνο να τα κλέψουμε. Διαλέξαμε ένα συγκεκριμένο τρόπο να το κάνουμε με καλή άμυνα και με επιθέσεις στα πρώτα 4-6 δευτερόλεπτα και μετά με σετ παιχνίδι".

"Όταν μειώσαμε τα λάθη γίναμε ανταγωνιστικοί και μείναμε κοντά στο σκορ. Εκμεταλλευτήκαμε ότι ο Πανιώνιος αντιμετώπισε χαλαρά το παιχνίδι, είχαμε την ευκαιρία μας, αλλά δεν τα καταφέραμε. Δεν είναι δεδομένη η προσθήκη του Μπάκιτς, γιατί έχει ένα πρόβλημα φυσικής κατάστασης

".

*Στο δεύτερο μέρος δεν αγωνίστηκε ο Έλντερ που αντιμετώπισε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Δίποντο Τρίκαλα Ζούπαν (0-2)
3' Δύο βολές Τρίκαλα Ντίκελ (0-4)
3' Δύο βολές Πανιώνιος Μπράιαντ (1-4)
4' Τρίποντο Τρίκαλα Ζούπαν (1-9)
5' Δίποντο Πανιώνιος Έλντερ (3-9)
5' Δύο βολές Πανιώνιος Καλαμπόκης (4-9)
Αστόχησε στη μία.
6' Τρίποντο Πανιώνιος Έρτσεγκ (7-9)
7' Δίποντο Πανιώνιος Ράις (9-9)
7' Τρίποντο Τρίκαλα Γκιζόγιαννης (9-12)
8' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Έρτσεγκ (13-12)
Ο Έρτσεγκ αστοχεί στη βολή, ωστόσο ο Πανιώνιος περνάει πρώτη φορά μπροστά.
8' Δύο βολές Τρίκαλα Αποστολίδης (13-14)
9' Δύο βολές Πανιώνιος Παραγιός (15-16)
10' Λήξη 1ης περιόδου
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Τρίποντο Πανιώνιος Γιαννόπουλος (23-16)
12' Τρίποντο Πανιώνιος Χαριτόπουλος (26-16)
13' Δίποντο Τρίκαλα Ντίκελ (26-23)
14' Δίποντο Τρίκαλα Ντίκελ (26-25)
14' Δίποντο Πανιώνιος Μπράιαντ (28-25)
15' Τρίποντο Πανιώνιος Μπράιαντ (31-27)
18' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Ράις (35-27)
18' Δίποντο Τρίκαλα Κατσαρές (35-29)
19' Δίποντο Πανιώνιος Ράις (37-29)
20' Δύο βολές Πανιώνιος Ράις (39-29)
20' Λήξη ημιχρόνου 39-29
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Πανιώνιος Έρτσεγκ (41-29)
21' Δίποντο Τρίκαλα Ζούπαν (41-31)
22' Δίποντο Τρίκαλα Ζούπαν (41-33)
23' Δίποντο Τρίκαλα Ζούπαν (42-37)
25' Τρίποντο Πανιώνιος Έρτσεγκ (46-37)
27' Δίποντο Πανιώνιος Ράις (50-40)
27' Δύο βολές Τρίκαλα Ντίκελ (50-42)
29' Καλάθι και φάουλ Τρίκαλα Ζούπαν (50-46)
30' Τρίποντο Πανιώνιος Έρτσεγκ (53-47)
30' Δύο βολές Τρίκαλα Μπιγκς (53-51)
30' Λήξη 3ης περιόδου 53-51
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Πανιώνιος Ράις (55-51)
32' Τρίποντο Πανιώνιος Ράις (58-51)
33' Δίποντο Πανιώνιος Έρτσεγκ (60-51)
34' Τρίποντο Τρίκαλα Μπιγκς (60-54)
35' Δίποντο Τρίκαλα Μπιγκς (60-56)
36' Δίποντο Τρίκαλα Μπιγκς (61-58)
36' Δίποντο Τρίκαλα Αποστολίδης (61-60)
37' Δίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (63-60)
38' Δύο βολές Τρίκαλα Αποστολίδης
Άστοχος και στις δύο.
38' Δίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (65-62)
39' Δίποντο Τρίκαλα Ζούπαν (65-64)
40' Δίποντο Πανιώνιος Γιάνκοβιτς (69-64)
40' Λήξη αγώνα 71-69