STOIXIMAN GBL

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ Betsson 87-82: Ο Κρούζερ υπέγραψε τη νίκη των ασπρόμαυρων στη ματσάρα της Θεσσαλονίκης

ΠΑΥΛΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ / MEGA PRESS / EUROKINISSI

Ο ΠΑΟΚ πήρε μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ Betsson, καθώς επικράτησε της ομάδας του Σάκοτα στη Θεσσαλονίκη με 87-82, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Κρούζερ.

Ο ΠΑΟΚ πήρε το μεγάλο ματς με την ΑΕΚ Betsson στη Θεσσαλονίκη, καθώς επικράτησε με 87-82, έχοντας με πολύ καλό βράδυ τον Τζάκσον Κρούζερ. Στο 2-2 αμφότερες η ομάδες στη βαθμολογία της Stoiximan GBL.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κρούζερ με 21 πόντους και 4/8 τρίποντα. Άξιοι συμπαραστάτες οι Ρέινολντς (14 πόντοι, 7 ασίστ) και Φόρεστερ (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ). Ο Χέιλ έκανε εντυπωσιακό πρώτο μέρος για την Ένωση και τελείωσε το ματς με 22 πόντους (4/8 τρίποντα). Κουζμίνσκας (19 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Μπράις (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Χαμπ (15 πόντοι, 4/8 τρίποντα) έδωσαν λύσεις στο δεύτερο μέρος για την ομάδα του Σάκοτα, αλλά δεν ήταν αρκετό για τους κιτρινόμαυρους.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ Betsson να πατάει καλύτερα και να βλέπει τον Χάντερ Χέιλ να βγαίνει μπροστά, όντας "καυτός" από την περιφέρεια. Τέλος πρώτης περιόδου με την Ένωση στο +5, σουτάροντας με πολύ καλό ποσοστό στο τρίποντο. Το τέμπο ανέβηκε κατακόρυφα στην δεύτερη περίοδο, όπως και ο δείκτης του σκορ, με τον ΠΑΟΚ να τρέχει επιμέρους 29-25, με πρωταγωνιστή τον Κρούζερ και να μειώνει στον πόντο πριν την ανάπαυλα (48-49).

Οι ασπρόμαυροι μπήκαν καλύτερα στην τρίτη περίοδο, περιορίζοντας την ομάδα του Σάκοτα στην επίθεση. Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ συμπαγής στην άμυνα και δεν χρειάστηκε να ενθουσιάσει στο σκοράρισμα για να τρέξει ένα επιμέρους 17-12 και να μπει με πλεονέκτημα τεσσάρων πόντων στο τέταρτο δεκάλεπτο (65-61).

Στην τέταρτη περίοδο ο ΠΑΟΚ διατηρούσε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα, με την ΑΕΚ να δυσκολεύεται να περάσει μπροστά όταν είχε τις ευκαιρίες. Το καλάθι του Ρέινολντς έφερε τους ασπρόμαυρους στο +5 στο 38' και ο Σάκοτα κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Κρούζερ σκόραρε για τρεις και ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους (84-76), με την πλάστιγγα να γέρνει υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Ο Χαμπ με τρίποντο έδωσε ελπίδες στην ΑΕΚ, μειώνοντας σε 84-80, η Ένωση έκλεψε γρήγορα την μπάλα, ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε τη νέα της κατοχή και η νίκη πήγε οριστικά σε ασπρόμαυρα χέρια. Τελικό σκορ 87-82.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Πιτσίλκας, Μαγκλογιάννης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-24, 48-49, 65-61, 87-82.

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Άπσον 8 (4 ριμπάουντ), Περσίδης 7, Μπάρτλεϊ 6 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρέινολντς 14 (7 ασίστ), Κρούζερ 21 (4/8 τρίποντα), Λέφας, Χέντερσον 3, Φόρεστερ 15 (5/8 δίποντα), Ιατρίδης, Κατσίβελης 10 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαδάκης 3, Αντετοκούνμπο

ΑΕΚ BETSSON (Σάκοτα): Γκρέι 4 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φλιώνης, Μπράις 17 (5 ριμπάουντ), Γκόλντεν 4 (4 ριμπάουντ), Χέιλ 22 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σκορδίλης 1, Χαμπ 15 (4/8 τρίποντα), Καράμπελας, Φίλλιος, Κουζμίνσκας 19 (3/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Νετζήπογλου, Κουζέλογλου

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 25/39 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 16/19 βολές, 35 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 12 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 τάπα

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ Betsson: 15/31 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 16/22 βολές, 31 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 13 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 τάπες

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΟΚ πηγαίνει στην έδρα του Αμαρουσίου (2/11, 20:15), ενώ η ΑΕΚ Betsson υποδέχεται τον Ολυμπιακό (3/11, 17:15).