ΑΡΗΣ

ΠΑΟΚ-Άρης: 74-75

Μάσεϊ

Παρά την ήττα του από τον Άρη με 74-75 ο ΠΑΟΚ παρέμεινε στην Α1 μέσω... Ρόδου

Το παιχνίδι άργησε περίπου 20 λεπτά να ξεκινήσει, αφού οι οπαδοί του ΠΑΟΚ που γέμισαν για πρώτη φορά φέτος το κλειστό της Πυλαίας, πετούσαν χαρτιά συνεχώς. Ακόμα και όταν το ματς άρχισε, διακόπηκε αμέσως μετά από ένα καλάθι του Μάσεϊ, αφού έπεσαν εκ νέου αντικείμενα και οι παίκτες του Άρη πήγαν για λίγη ώρα στα αποδυτήρια.
Οι Μάσεϊ και Ουάσιγκτον ήταν οι καλύτεροι από πλευράς Άρη, ενώ για τους γηπεδούχους έκλεψε την παράσταση ο Γιώργος Τσιάκος, που σημείωσε 23 πόντους.

Η καθυστερημένη έναρξη του αγώνα, οδήγησε και στο νευρικό ξεκίνημα των δύο ομάδων που έβαζαν τα καλάθια με το σταγονόμετρο στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Τσιάκος έδειξε και πάλι ότι στα δύσκολα βοηθάει πάντα τον ΠΑΟΚ δίνοντας του το προβάδισμα με 4-2, αλλά ένα σερί 0-5 από πλευράς Άρη με τους Ουάσιγκτον και Τσαλδάρη έκανε το 4-7 στο πεντάλεπτο.

Ο ΠΑΟΚ δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια και η απάντηση ήρθε από τους Κούβελα και Ντιαρά που οδήγησαν τον "Δικέφαλο" στο προσπέρασμα με 8-7. Το χαμηλό σκορ διατηρήθηκε ως το τέλος της περιόδου που έληξε ισόπαλη 12-12.

Το ξέσπασμα του Τζερεμάια Μάσεϊ στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, οδήγησε τον Άρη σε ένα προβάδισμα 5 πόντων (14-19), αλλά οι γηπεδούχοι με δύο "κολλητά" τρίποντα από τους Κουτλουάι και Ντιαρά προσπέρασαν και πάλι (20-19). Σε αυτό το τέμπο συνεχίστηκε ο υπόλοιπος χρόνος του δευτέρου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ.

Η είσοδος του Ηλιάδη, ο οποίος αποδοκιμάστηκε έντονα έπειτα από χειρονομία που έκανε, έδωσε λύσεις στους "κίτρινους", αλλά και οι Χαριτόπουλος-Τσιάκος δεν πήγαν πίσω και μετά από πολλά προσπεράσματα και από τις δύο ομάδες, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε ισόπαλο 36-36.

Σε μία από τις καλύτερές του εμφανίσεις από τη στιγμή που φόρεσε τη φανέλα του Άρη, ο Ουάσιγκτον, πήρε την κατάσταση στα χέρια στην τρίτη περίοδο και με δικούς του πόντους έβαλε τους "κίτρινους" μπροστά στο σκορ με 46-50. Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Ράιτ και παρά τις προσπάθειες των Τσιάκου και Χαριτόπουλου, οι φιλοξενούμενοι με τον Μάσεϊ να ολοκληρώνει το έργο των συμπατριωτών του και να διαμορφώνει το 53-59 της τρίτης περιόδου.

Παρά το γεγονός ότι με κύριο επιθετικό όπλο τον Μάσεϊ, ο Άρης προηγήθηκε με 57-64 7 λεπτά πριν το τέλος, ο ΠΑΟΚ, δεν το έβαλε κάτω. Ο Ντιαρά έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση, μειώνοντας σε 62-64 και ο Τσιάκος συνέχισε το έργο του όταν μετά από ένα λεπτό ισοφάρισε σε 65-65.

Από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι ήταν μεγάλο ντέρμπι και οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τη νίκη όταν τρία λεπτά πριν τη λήξη προηγήθηκαν με 71-66 με τον Χαριτόπουλο να σημειώνει πέντε σερί πόντους. Η ψυχραιμία έλειπε όμως από τους παίκτες του "Δικεφάλου" που δέχθηκαν αρχικά ένα τρίποντο από τον Ηλιάδη και στη συνέχεια μία βολή από τον Ουάσιγκτον και ένα φόλοου του Μάσεϊ για να γίνει το σκορ 71-72.

Ακόμα ένα δίποντο του Ουάσιγκτον έδωσε αέρα 3 πόντων στους φιλοξενούμενους αλλά ο Τζόρνταν ισοφάρισε. Το τελικό 74-75 διαμόρφωσε ο Ουάσιγκτον 23 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ενώ ο Κούβελας αστόχησε στην τελευταία φάση σε ένα καλάθι που αν έμπαινε θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 36-36, 53-59, 74-75

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Κόρφας): Γκιλέσπι 3 (1), Βεργίνης, Δεμερτζής 2, Ντιαρά 15 (3), Χαριτόπουλος 18 (2), Κουτλουάι 3 (1), Σφέικος, Τζόρνταν 8 (2), Κούβελας 2, Τσιάκος 23 (1)

Άρης (Χέρμπερτ): Παντελιάδης, Τέρι 2, Τσαλδάρης 6 (2), Ουάσιγκτον 19 (3), Ράιτ 7, Καλαϊτζής, Ηλιάδης 11 (2), Μπόισα 5 (1), Μότολα 3 (1), Μάσεϊ 22

Χέρμπερτ: " Eπηρεαστήκαμε από την ατμόσφαιρα"
Στην καταπληκτική ατμόσφαιρα αλλά και στον τρόπο που αγωνίστηκε ο Άρης, στάθηκε ο Γκόρντον Χέρμπερτ, που δεν έμεινε ικανοποιημένος από τους παίκτες του.

" Αξίζουν συγχαρητήρια στον πρώτο διαιτητή έκανε καταπληκτική δουλειά σε πολύ δύσκολη κατάσταση. Κράτησε την ψυχραιμία του και προσπάθησε να κάνει αυτό που έπρεπε. Ήταν δύσκολο περιβάλλον για μας να παίξουμε. Και απλά κάναμε καλές φάσεις την ώρα που έπρεπε. Δεν είμαι ευχαριστημένος με το μπάσκετ που παίξαμε, αλλά μόνο για τη νίκη που πήραμε. Βέβαια πρέπει να λάβουμε υπόψη μας τις συνθήκες που αντιμετωπίσαμε αλλά και το γεγονός ότι άργησε να ξεκινήσει ο αγώνας. Έχουμε νέα παιδιά χωρίς εμπειρίες και επηρεάστηκαν".

" Δεν έχω παίξει υπό αυτές τις συνθήκες, θεωρώ ότι η ατμόσφαιρα ήταν καταπληκτική, αλλά πιστεύω ότι κάποια στιγμή ο κόσμος ξέφευγε από τα πλαίσια. Όταν το παιχνίδι ξεκίνησε, έπεφταν κινητά τηλέφωνα, μπαταρίες στον πάγκο και διάφορα αντικείμενα. Πάντως, η ατμόσφαιρα ήταν φανταστική και αν δεν υπήρχαν τα αντικείμενα θα ήταν όλα τέλεια".

Από πλευράς παικτών, μίλησε ο Μπρέισι Ράιτ: " Ήταν εκρηκτικό παιχνίδι και παίξαμε πολύ καλά δεδομένων των συνθηκών. Δεν κάναμε το καλύτερό μας παιχνίδι παρότι είχαμε πάθος. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλά, αλλά στο τέλος κάναμε αυτό που έπρεπε και κερδίσαμε".

Αναφερόμενος στο κλίμα που επικρατούσε στο γήπεδο, είπε: " Eίναι η πιο καυτή ατμόσφαιρα που έχω αγωνιστεί και είναι είδος ατμόσφαιρας η οποία εξιτάρει τον παίκτη, του δίνει το καλύτερο. Ήταν θαυμάσια η ατμόσφαιρα. Είμαστε ήδη στα πλέι οφ, κοντά σε αυτό που θέλουμε. Δεν παίζουμε το καλύτερο μπάσκετ που μπορούμε. Θέλουμε να φτάσουμε μέχρι το τέλος των πλέι οφ, έχουμε ταλέντο και θα τα καταφέρουμε".

Κόρφας: " Τα πάντα για τη νίκη"
Την ικανοποίησή του για την παραμονή εξέφρασε ο Τζον Κόρφας, που τόνισε ότι οι παίκτες του δεν εκμεταλλεύθηκαν την ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε να νικήσουν τον Άρη.

" Συγχαρητήρια στον Άρη για τη νίκη του. Είμαι ευχαριστημένος που σώσαμε τη κατηγορία, αλλά στεναχωρημένος για την ήττα και την προσπάθεια των παικτών που δούλεψαν σκληρά όλη την εβδομάδα. Δώσαμε τα πάντα για τη νίκη και για τον κόσμο που ήρθε να δει τον ΠΑΟΚ να κερδίζει. Είχαμε την ευκαιρία αλλά δεν την εκμεταλλευτήκαμε. Θα ήταν πολύ καλό για μας για του χρόνου, να τελείωνε το πρωτάθλημα με νίκη απέναντι σε μία καλή ομάδα. Τώρα, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα περισσότερο από το να δούμε τι θα γίνει του χρόνου".

Σχολιάζοντας το γεγονός ότι ο Ραλίμι δεν έπαιξε λεπτό, είπε: " Δεν έπαιξε διότι τα ματς απ δεν έβγαιναν αφού ο Μάσεϊ είναι γρήγορος. Θα είχε πρόβλημα με την άμυνα, αλλά ο Γιώργος κι ο Δημήτρης πήγαν πολύ καλά. Δεν βρήκα λόγο για να τον βάλω. Το παιχνίδι κρίθηκε στον πόντο. Εμείς θέλαμε να παίξουμε κοντά στο καλάθι. Το πρόβλημα στη Κρήτη ήταν ότι σουτάραμε πολύ από μακριά".

Τέλος, ο Δημήτρης Χαριτόπουλος, τόνισε: " Συγχαρητήρια στον Άρη για τη νίκη. Παρουσιαστήκαμε αρκετά καλοί, είχαμε πάθος σε ένα μεγάλο χρονικό διάστημα κάτι που μας έλειπε στα προηγούμενα παιχνίδια. Η σημασία αυτού του παιχνιδιού ήταν διαφορετική, μείναμε στην Α1 και αυτό μας χαροποιεί. Είμαστε ευχαριστημένοι για τον κόσμο που ήταν εδώ και μας στήριξε. Ο ΠΑΟΚ έπρεπε να παλεύει στα πλέι οφ και όχι για την κατηγορία".

"Πρέπει πλέον να έρθουν καλύτερες μέρες. Κρίμα που είμαστε έτσι. Συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου. Αν ο ΠΑΟΚ είναι ενωμένος μπορεί να πάει και πάλι ψηλά η ομάδα. Να διορθώσουμε τα λάθη που κάναμε, τα οποία δεν ήταν στην αρμοδιότητα των παικτών. Πρέπει ο καθένας από το πόστο του να κάνει κάτι για τον ΠΑΟΚ

".

Αναφερόμενος στον αγωνιστικό τομέα, εξήγησε: " Είχαμε ρυθμό και δεν μας επηρέασε τόσο πολύ το γεγονός ότι ήμασταν κοντά στο σκορ. Ίσως μάλιστα μας έλυνε και τα χέρια. Γενικά ήταν πολύ δύσκολη η κατάσταση για μας. Θέλαμε na δώσουμε το 100% στο παιχνίδι, δεν νικήσαμε αλλά το θέμα είναι ευτυχής κατάληξη".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
Μετά από καθυστέρηση 15 λεπτών ξεκινάει το παιχνίδι, αφού οι οπαδοί του ΠΑΟΚ πετούν συνεχώς χαρτιά στον αγωνιστικό χώρο
1' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (0-2)
Ανοίγει το σκορ ο Αμερικανός και το παιχνίδι διακόπτεται εκ νέου με τον κόσμο να πετάει και πάλι αντικείμενα
1' Σχόλιο
Συνεχίζουν να πετούν αντικείμενα οι οπαδοί και αρκετοί από τους παίκτες του Άρη μπαίνουν στα αποδυτήρια. Προσπάθειες γίνονται από τον πρόεδρο του ΠΑΟΚ Βαγγέλη Γαλατσόπουλο που είναι διαρκώς στο παρκέ
2' Δίποντο ΠΑΟΚ (2-2)
2' Δίποντο ΠΑΟΚ Τσιάκος (4-2)
2' Σχόλιο
Ακόμα μία μίνι-διακοπή
3' Δίποντο Άρης Ουάσιγκτον (4-4)
Νευρικό παιχνίδι στο ξεκίνημα με τον Αμερικανό να ισοφαρίζει
4' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (4-7)
Άθελα του πριν πασάρει στον Τσαλδάρη, ο Μάσεϊ, τραυματίζει τον Χαριτόπουλο που αποχωρεί
6' Δίποντο ΠΑΟΚ Κούβελας (6-7)
7' Δίποντο Άρης Ντιαρά (8-7)
Προσπερνάει ο ΠΑΟΚ
7' Τρίποντο Άρης Μότολα (8-10)
Άμεση απάντηση του Φινλανδού
8' Τρίποντο ΠΑΟΚ (11-10)
9' Δίποντο Άρης Τέρι (11-12)
10' Λήξη 1ης περιόδου 12-12
Μεγάλη η νευρικότητα στο ντέρμπι με χαρακτηριστικό το πολύ χαμηλό σκορ
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο ΠΑΟΚ Μάσεϊ (12-14)
12' Δίποντο ΠΑΟΚ Τσιάκος (14-14)
12' Καλάθι και φάουλ Άρης Μάσεϊ (14-17)
Παίρνει μπροστά ο Αμερικανός που αν πάρει την μπάλα δεν έχει αντίπαλο κοντά στο καλάθι
12' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (14-19)
12' Τάιμ-άουτ ΠΑΟΚ Κόρφας
Βλέποντας τον Μάσεϊ να κάνει ότι θέλει και τη διαφορά να ανεβαίνει για πρώτη φορά στους 5, ο Κόρφας καλεί τάιμ άουτ για να σταματήσει τον καλό ρυθμό του Άρη
12' Τρίποντο ΠΑΟΚ Κουτλουάι (17-19)
Πρώτο καλάθι για τον Τούρκο
13' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (20-19)
Προσπερνάει ο ΠΑΟΚ με δύο "κολλητά" τρίποντα
13' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
Μετά το σερί 6-0 του "Δικεφάλου" ο Καναδός παίρνει τάιμ άουτ
15' Δίποντο ΠΑΟΚ Τσιάκος (22-19)
15' Δίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (24-20)
16' Τρίποντο Άρης Μπόισα (24-23)
16' Τρίποντο Άρης Ηλιάδης (25-26)
16' Δύο βολές ΠΑΟΚ Ντιαρά (27-26)
17' Δύο βολές Άρης Ηλιάδης (27-28)
Παρά το γεγονός ότι στα τελευταία λεπτά όλο το γήπεδο βρίζει τη μητέρα του, ο Σάββας Ηλιάδης, δίνει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του
17' Δύο βολές ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (29-28)
18' Δίποντο Άρης Ουάσιγκτον (29-31)
19' Δίποντο ΠΑΟΚ (31-31)
20' Καλάθι και φάουλ Άρης Μάσεϊ (31-33)
20' Τρίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (34-33)
20' Τρίποντο Άρης Ουάσιγκτον (34-36)
20' Τάιμ-άουτ ΠΑΟΚ Κόρφας
Την τελευταία επίθεση οργανώνει ο Τεν-τεν
20' Δύο βολές ΠΑΟΚ Τζόρνταν (36-36)
20' Λήξη ημιχρόνου 36-36
Πολύ μεγάλο ντέρμπι στην Πυλαία με τις ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ και να τελειώνουν το ημίχρονο ισόπαλες
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Άρης Μπόισα (36-38)
22' Δίποντο ΠΑΟΚ 38-38
24' Σχόλιο
Πολύ νευρικό παιχνίδι και στην τρίτη περίοδο με τις δύο ομάδες να είναι χωρίς πόντο για δύο λεπτά
25' Τρίποντο ΠΑΟΚ Γκιλέσπι (44-41)
25' Δίποντο Άρης Ουάσιγκτον (44-43)
27' Τρίποντο Άρης Ουάσιγκτον (46-50)
Απίθανο τρίποντο με ταμπλό από τον Αμερικανό, το δεύτερο απόψε
27' Δίποντο Άρης Ράιτ (48-52)
28' Τρίποντο ΠΑΟΚ Τσιάκος (51-52)
28' Δίποντο Άρης Ράιτ (51-54)
29' Τρίποντο Άρης Ουάσιγκτον (51-57)
30' Δίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (53-57)
30' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (53-59)
30' Λήξη 3ης περιόδου 53-59
Προβάδισμα 6 πόντων για τον Άρη που σε ένα τόσο κλειστό παιχνίδι έχει πλέον τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Οριστικά στην Α1 και του χρόνου ο ΠΑΟΚ, αφού έχασε ο Κολοσσός
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο ΠΑΟΚ Τσιάκος (55-59)
32' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (55-62)
32' Δίποντο ΠΑΟΚ Δμερτζής (57-62)
33' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (57-64)
33' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (60-64)
33' Δίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (62-64)
34' Δίποντο ΠΑΟΚ Τσιάκος (65-65)
35' Τρίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (68-66)
37' Δίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (71-66)
37' Τρίποντο Άρης Ηλιάδης (71-69)
38' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (71-72)
40' Δίποντο Άρης Ουάσιγκτον (71-74)
Φόλοου κάρφωμα από τον κοντό που δίνει προβάδισμα 3 πόντων 45 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη
40' Τρίποντο ΠΑΟΚ Τζόρνταν (74-74)
40' Λήξη αγώνα 74-75
Μεγάλη νίκη του Άρη με 75-74 μέσα στην Πυλαία, χωρίς δυσάρεστες συνέπειες για τον ΠΑΟΚ που μετά την ήττα του Κολοσσού παρέμεινε στην Α1