X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

ΠΑΟΚ-Άρης: 83-48

Ο αγριεμένος ΠΑΟΚ διέλυσε τον Άρη στο "αιώνιο" ντέρμπι με 83-48. Νίκη... ρεκόρ για τον ''δικέφαλο''

Ένα σερί 15-0 στην πρώτη περίοδο ήταν αρκετό προκειμένου η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου (σ.σ εξελίσσεται στον... κακό δαίμονα του Άρη) να ξεφύγει στο σκορ και να μην κοιτάξει πίσω! Οι "κίτρινοι" τα "έσπασαν" σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού (2/15 τρίποντα) και με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν στα ριμπάουντ και να εκμεταλλεύονται το καλό τους ξεκίνημα -και τη δύναμη της έδρας- εφτασαν με άνεση στην ιστορική αυτή επικράτηση.
Ο Άρης προσπάθησε με διάφορους τρόπους να "γυρίσει" το παιχνίδι, αλλά η μειομένη απόδοση βασικών στελεχών της ομάδας αποδείχτηκε καθοριστική. Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ο Άντριου Μπετς, ενώ "διασώθηκε" κατά κάποιο τρόπο ο Τζέρεμι Ρίτσαρντσον που θεωρείται από πολλούς υπ' ατμόν.

Από τον "δικέφαλο" ξεχώρισε ο Κρις Μονρό με 18 πόντους, ενώ πολύ σημαντική ήταν η παρουσία του Παναγιώτη Καυκή στα σημεία που έκριναν την αναμέτρηση.

"Καθάρισαν" από νωρίς

Ο ΠΑΟΚ έδειξε από νωρίς τις προθέσεις του. Το 11-4 ήταν μόνο η αρχή για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου που μετά το τρίποντο του Τζέρεμι Ρίτσαρντσον... κυριάρχησε στο παρκέ τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση.

Αρχικά ένα σερί 15-0 έστειλε τη διαφορά στο 26-7 (πριν γίνει το 26-8 στο 10'), με τον Άρη να μένει χωρίς καλάθι για περισσότερα από 4 λεπτά. Πρωταγωνιστής για τον "δικέφαλο" αποδείχτηκε ο Παναγιώτης Καυκής (9 γρήγορους πόντους), που μαζί με τον Μονρό δημιούργησαν ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα.

Το ίδιο σκηνικό διατηρήθηκε και στη δεύτερη περίοδο. Ο Άρης προσπάθησε με διάφορα "τρικ" του Κατσικάρη να επιστρέψει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ούτε το "κοντό" σχήμα (με Κακιούζη και Μπάρλο στη φροντ-λάιν), ούτε η άμυνα ζώνης πτόησαν τον ΠΑΟΚ που συνέχισε να ανοίγει τη διαφορά, η οποία έφτασε και στους 28 πόντους (48-20) στη λήξη του ημιχρόνου.

Το μεγάλο όπλο του "δικεφάλου" ήταν η κυριαρχία στα ριμπάουντ (18-5 στο πρώτο δεκάλεπτο και 26-11 στο ημίχρονο), αλλά κι η άνεση με την οποία οι παίκτες του έφταναν κοντά στο αντίπαλο καλάθι, την ώρα που οι "κίτρινο" αστοχούσαν σε ανοιχτά σουτ, ακόμη και σε λέι-απ.

Παράσταση για έναν...

Ήταν αναμενόμενο η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη να επιχειρήσει να "γυρίσει" το παιχνίδι, αλλάζοντας πρόσωπα, σχήματα, αλλά και τακτική. Αυτό έγινε μεν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα δε. Η αστοχία στην επίθεση είχε "απογοητεύσει" τους παίκτες του Άρη, που είχαν για καλύτερη στιγμή ένα σερί 7-0 προς το τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, δεν... καταλάβαιναν τίποτα! Με κινητήριους μοχλούς τους Έιβερι και Μονρό η διαφορά εκτοξεύτηκε ακόμη περισσότερο, φτάνοντας στη λήξη του δεκαλέπτου στους 36 (70-34) με τον Κένι Γκρέγκορι να σκοράρει με θεαματικό alley-hoop κάρφωμα!

Το προπονητικό τιμ του Άρη αποφάσισε να ρίξει στο παρκέ και τους νεαρούς τος ομάδας, όπως τους Χρυσικόπουλο και Μούρτο που πήραν χρόνο συμμετοχής στα τελευταία λεπτά.

Η εικόνα του αγώνα, βέβαια, δεν άλλαξε. Ούτε οι προσπάθειες του Ρίτσαρντσον, ούτε η θετική παρουσία του Μπετς, κατάφεραν να "σώσουν" τα προσχήματα για τον Άρη, που υπέστη μια βαριά ήττα (η δεύτερη σε ισάριθμες αγωνιστικές) στο κλειστό της Πυλαίας.

Ο ΠΑΟΚ από την άλλη έγραψε ιστορία με τη νίκη του (83-48), καθώς οι 35 πόντοι διαφορά αποτελούν τη μεγαλύτερη νίκη του επί του "αιωνίου" αντιπάλου. Η προηγούμενη ήταν οι 33 στον ημιτελικό του κυπέλλου του 1999.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 26-8, 48-20, 70-36, 83-48

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μονρό 18 (1), Καυκής 13 (2), Γκρέγκορι 13 (1), Ταπούτος 8, Καλλές 1, Τσιάρας 4, Έιβερι 6 (1), Καλαϊτζίδης, Χέλιγουελ, Γιαννακίδης, Ντρόμπνιακ 11 (1), Γκετσέφσκι 9 (1).

Άρης (Φώτης Κατσικάρης): Κλαρκ 4, Μάιλς 4, Παπανικολάου, Μπετς 15, Ντέι, Ρίτσαρντσον 12 (2), Χατζηβρέττας 6, Χρυσικόπουλος, Σκορδίλης, Μούρτος, Κακιούζης 2, Μπάρλος 5.

Πατήστε εδώ για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα.

Μαρκόπουλος: "Να βελτιώσουμε τις αδυναμίες"

Νίκη με τόσο μεγάλη διαφορά σίγουρα δεν περίμενε ο Σούλης Μαρκόπουλος ο οποίος μετά το τέλος του παιχνιδιού ανέφερε: " Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο για τη στήριξή του. Ξεπεράσαμε τη βαριά ήττα από τον Πανελλήνιο. Η νίκη έχει σημασία πάνω από όλα για τη ψυχολογία μας για το δύσκολο πρόγραμμα που έχουμε. Θα υπάρχουν σκαμπανεβάσματα στην απόδοση μας, το θέμα είναι να βελτιώσουμε τις αδυναμίες μας".

Ο Φώτης Κατσικάρης έμεινε έκπληκτος από την απόδοση των παικτών του και τόνισε: " Είναι η χειρότερη ήττα στην καριέρα μου. Για σαράντα λεπτά έμεινα έκπληκτος και δεν είναι δικαιολογία ότι είμαι λίγο χρόνο στην ομάδα. Άλλη προετοιμασία είχαμε κάνει. Δεν υπάρχει τακτική αν δεν υπάρχει θέληση, καρδιά. Η δουλειά μου είναι να βρω τι φταίει. Είναι δεύτερη φορά που γίνεται αυτό. Εχουμε ποιότητα σαν ομάδα. Παίζουμε και για την υστεροφημία μας και εκεί με πόνεσε περισσότερο ακόμη και από το αποτέλεσμα. Αυτή η εικόνα δεν είναι η πραγματική. Θα κάνω ότι είναι δυνατό, με οποιοδήποτε κόστος, για να δω τι φταίει".