ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ

ΠΑΟΚ D.C

ΠΑΟΚ D.C
μπουντουρης

Με τον Ουάσινγκτον να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του, ο ΠΑΟΚ, νίκησε με 63-68 την Ολυμπιάδα

Καλά ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ, που πήρε προβάδισμα, με 7-13, χωρίς όμως το παιχνίδι να έχει καλό ρυθμό. Οι δύο ομάδες με δυσκολία έφταναν στο αντίπαλό καλάθι, αφού τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν και με ένα σερί 6-0, έκλεισαν την πρώη περίοδο ισόπαλοι 13-13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν σαφώς πιο ενδιαφέρον και είχε πιο πολλές εναλλαγές στο σκορ. Με ηγέτη τον Μπαρτ, η Ολυμπιάδα, πήρε το προβάδισμα με 20-16, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν εκ νέου. Η εμπειρία του Νίκου Μπουντούρη όμως, αποδείχθηκε πολύτιμη και με 4 συνεχόμενους πόντους, ο πλέι μέικερ των Πατρινών, έκανε το 24-20. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Χαριτόπουλος, που ήταν ο καλύτερος παίκτης του ΠΑΟΚ, στη δεύτερη περίοδο. Αυτή τη φορά το σερί 0-4 άνηκε στον ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα, να γίνει το 24-24. Το "έργο" επαναλήφθηκε και η Ολυμπιάδα έκανε το 28-24, αλλά δια χειρός Καλαμπόκη, ήρθε και πάλι η ισοφάριση για να κλείσει το ημίχρονο με 31-28, χάρη σε τρίποντο του Μπαρτ.

Πολύ δυνατά μπήκε ο "Δικέφαλος", στο τρίτο δεκάλεπτο. Εκμεταλλεύθηκε τα λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας των αντιπάλων και με δύο κλεψίματα έφτασε σε 4 συνεχόμενους πόντους και πέρασε μπροστά με 35-39, ενώ η Ολυμπιάδα έχει να σκοράρει 4 λεπτά. Με καλύτερο παίκτη τον Ουάσινγκτον, ο ΠΑΟΚ, έφτασε στο +7, αλλά σε εκείνο το σημείο επανήλθε η ομάδα του Βουρνά. Με σερί 7-0, οι γηπεδούχοι μπήκαν για τα καλά στο ματς και κατάφεραν να ισοφαρίσουν, για να κλείσει το δεκάλεπτο, 42-42.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη, το παιχνίδι ήταν ισόπαλο 51-51, αλλά χάρη σε καλάθια του Ουάσινγκτον, ο ΠΑΟΚ, πήρε προβάδισμα με 51-55. Στη συνέχεια, η Ολυμπιάδα, μείωσε στον πόντο αρκετές φορές (54-55, 56-57), αλλά και πάλι οι παίκτες του Πιλαφίδη ξέφυγαν, με 56-61. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με σερί 5-0 ισοφάρισαν (61-61), αλλά αυτό ήταν το κύκνειο άσμα τους. Με κρισιμότατο καλάθι, του Ουάσινγκτον και δύο βολές του Σκεπάνοβιτς, έγινε το 61-65, από το οποίο δεν κατάφεραν να επανέλθουν οι παίκτες του Βυρονά. Ο Μπουντούρης έχασε το τρίποντο που θα μπορούσε να μειώσει στον πόντο και με μία βολή του Καλαμπόκη, διαμορφώθηκε το τελικό, 63-68.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 31-28, 42-42, 63-68

ΑΕΠ Ολυμπιάς: Αλμπάνο 4, Σιμς 6, Μπαρτ 23 (5), Βαγενάς, Ασημακόπουλος 6, Καποτάς 3 (1), Μπουντούρης 4, Χαρίσης 3, Καλαϊτζίδης 7 (1), Πετρόφ, Τσάμης 7 (1).

ΠΑΟΚ: Πάρκερ 5, Στσεπάνοβιτς 17 (2), Σέκουλιτς 1, Χαριτόπουλος 10, Καλαμπόκης 15, Κούβελας, Ουάσινγκτον 14, Αγαδάκος 6, Πάσαλιτς.

Πιλαφίδης: " Είχαμε πολύ άγχος"

Για το άγχος που είχαν οι παίκτες του ενόψει του αποψινού παιχνιδιού, μίλησε ο τεχνικός του ΠΑΟΚ, Κώστας Πιλαφίδης, ο οποίος μίλησε με κολακευτικά λόγια για την Ολυμπιάδα.

" Συγχαρητήρια στην Ολυμπιάδα για το γεγονός ότι πάλεψε το παιχνίδι και την δουλειά που έχει κάνει. Ήταν πολύ διαβασμένη. Εμείς είχαμε άγχος γιατί αυτό, ήταν από τα σημαντικότερα παιχνίδια του μήνα. Αυτό το παιχνίδι ήρθε μετά από πολλά δύσκολα παιχνίδια και ταξίδια και ήταν πολύ σημαντικό για μας να κερδίσουμε".

" Αλλάξαμε πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ελέγξαμε τον ρυθμό και πιστεύω ότι το τελικό αποτέλεσμα ήρθε δίκαια".

Σε ερώτησης για την απουσία του Καλαμπόκη λόγο τραυματισμού σε κάποιο σημείο, απάντησε: " Σίγουρα όταν λείπει ένας παίκτης είναι πολύ σημαντικό. Θεωρώ όμως ότι έχουμε πολλές λύσεις να τον καλύψουν. Θα δούμε αύριο τι συμβαίνει με το τράβηγμα στον προσαγωγό
του
".

Από πλευράς παικτών, μίλησε Πάρκερ: " Πετύχαμε μία πολύ μεγάλη νίκη απέναντι σε μία ταλαντούχα κι επικίνδυνη ομάδα. Είναι πολύ σημαντική γιατί είναι πριν τις διακοπές. Μείναμε συγκεντρωμένοι σε όλο το παιχνίδι και δίκαια φθάσαμε στην επιτυχία".

Ο Νίκος Βουρνάς, τόνισε: " Η πορεία του ΠΑΟΚ δεν είναι τυχαία. Ο ΠΑΟΚ δεν έχει φθάσει έδω άδικα. Δεν βγήκαν αυτά που είχαμε προγραμματίσει στο παιχνίδι και δε περίμενα τους ψηλούς μου τόσο κακούς (17 πόντοι και 7 ριμπάουντ από τα συνολικά). Δεν είναι μομφή αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένος από αυτούς. Στην έδρα μας είχαμε πολύ δύσκολα ματς. Το παιχνίδι χάθηκε στις λεπτομέρειες".

" Πιστεύω ότι το καλάθι του Καλαϊτζίδη ήταν εκπρόθεσμο και αν μέτραγε ίσως το αποτέλεσμα να ήταν διαφορετικό. Πατάμε γερά στα πόδια μας. Εχουμε φέρει και θετικά αποτελέσματα εκτός προγράμματος και δεν πιστεύω ότι οι παίκτες μου θα φοβηθούν αν θα χρειαστεί να παίξουν με την πλάτη στον τοίχο. Όποιος φοβάται να πάει σπίτι του".

Τέλος, ο Καλαϊτζίδης, είπε: " Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ είναι ανεβασμένος στο τελευταίο χρονικό διάστημα. Στο τέλος οι λεπτομέρειες έκριναν τη νίκη".

Η εξέλιξη του αγώνα:
11' Δίποντο ΠΑΟΚ Καλαμπόκης (13-15)
Για ακόμα μία φορά ο Καλαμπόκης, που φτάνει τους 8 πόντους, δίνει στον ΠΑΟΚ το προβάδισμα.
14' Δίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς Μπαρτ (20-16)
14' Δίποντο ΠΑΟΚ
16' Δίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς Μπουντούρης (22-20)
16' Κλέψιμο ΑΕΠ Ολυμπιάς Μπουντούρης
17' Δίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς Μπουντούρης (24-20)
Δύο σευνεχόμενα καλάθια του Μπουντούρη δίνουν προβάδισμα 4 στην Ολυμπιάδα
17' Δίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (24-24)
Απαντάει όμως ο Χαριτόπουλος, που με τη σειρά του σημειώνει δύο καλάθια και ισοφαρίζει
19' Δίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (28-24)
20' Δίποντο ΠΑΟΚ Καλαμπόκης (28-28)
Ο Καλαμπόκης φτάνει τους 10 και ισοφαρίζει
20' Τρίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς Μπαρτ (31-28)
20' Λήξη ημιχρόνου
Ισορροπημένο είναι το παιχνίδι στην Πάτρα και οι δύο ομάδες πηγαίνουν πόντο πόντο. Το δεύτερο ημίχρονο αναμένεται να έχει συναρπαστική εξέλιξη.
21' Έναρξη 10λέπτου
23' Δίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς Σιμς (35-33)
23' Δίποντο ΠΑΟΚ Καλαμπόκης (35-35)
25' Δίποντο ΠΑΟΚ Ουάσινγκτον (35-39)
Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύεται τα λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας των αντιπάλων και με δύο κλεψίματα φτάνει σε 4 συνεχόμενους πόντους και περνάει μπροστά με 35-39, ενώ η Ολυμπιάδα έχει να σκοράρει 4 λεπτά.
26' Καλάθι και φάουλ ΠΑΟΚ Ουάσινγκτον (37-41)
28' Δίποντο ΠΑΟΚ Ουάσινγκτον (37-44)
Με ηγέτη τον Ουάσινγκοτν ο ΠΑΟΚ, για πρώτη φορά φτάνει στο +7.
28' Τάιμ-άουτ ΑΕΠ Ολυμπιάς Βουρνάς
29' Τρίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς Καποτάς (42-44)
29' Δίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς (44-46)
Με σερί 7-0 η Ολυμπιάδα καταφέρνει να μείνει στο παιχνίδι και ισοφαρίζει
30' Λήξη 10λεπτου (46-46)
31' Έναρξη 10λέπτου
34' Δύο βολές ΠΑΟΚ Καλαμπόκης
34' Τρίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς Τσάμης (51-51)
Για γερά νεύρα το ματς που είναι ισόπαλο 5 λεπτά πριν τη λήξη.
35' Δύο βολές ΠΑΟΚ Ουάσινγκτον
35' Τάιμ-άουτ ΑΕΠ Ολυμπιάς Βουρνάς
Ακόμα ένα τάιμ άουτ από τον Βουρνά, για να συνεφέρει τους παίκτες του που σε ένα κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού, είναι πίσω με (51-55).
36' Τρίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς Καλαϊτζίδης (54-55)
36' Δύο βολές ΠΑΟΚ Σκεπάνβοιτς (54-57)
37' Δίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς Χαρίσης (56-57)
37' Δίποντο ΠΑΟΚ Ουάσινγκτον
38' Δίποντο ΠΑΟΚ Σκεπάνοβιτς (56-61)
38' Τρίποντο ΑΕΠ Ολυμπιάς Μπαρτ (59-61)
Μεγάλο ντέρμπι στην Πάτρα. Ο ΠΑΟΚ είχε ξεφύγει με 5 αλλά η Ολυμπιάδα μειώνει στο καλάθι.
39' Δύο βολές ΑΕΠ Ολυμπιάς Ασημακόπουλος (61-61)
39' Δίποντο ΠΑΟΚ Ουάσινγκτον (61-63)
39' Δίποντο ΠΑΟΚ Σκεπάνοβιτς (61-65)
40' Τάιμ-άουτ ΑΕΠ Ολυμπιάς Βουρνάς
40' Δύο βολές ΠΑΟΚ Ουάσινγκτον (63-67)
40' Μία βολή ΠΑΟΚ Καλαμπόκης (63-68)
40' Λήξη αγώνα
Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ, που σε ένα δραματικό παιχνίδι, επικράτησε με 63-68, χάρη στις καλές επιλογές και την ψυχραιμία του στις βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα.