X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN GBL

ΠΑΟΚ - Ηλυσιακός 84-49

Ο ΠΑΟΚ έπειτα από μια πολύ καλή εμφάνιση επικράτησε του Ηλυσιακού στο "Παλατάκι" με 84-49 και επέστρεψε στις νίκες, μετά τις 6 διαδοχικές ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Με το... δεξί στο 2014 και τέλος στο αρνητικό σερί για τον ΠΑΟΚ. Οι "ασπρόμαυροι" επικράτησαν του Ηλυσιακού στο "Παλατάκι" με σκορ 84-49 και έτσι επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά από καιρό.

Συγκεκριμένα ο ΠΑΟΚ είχε έξι συνεχόμενες ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη και πριν το σημερινό (4/1) παιχνίδι, η τελευταία νίκη ήταν στο ματς με τον ΚΑΟΔ στις 30/11.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Μαρκ Πέιν ήταν αυτός που έδωσε την... ώθηση στον ΠΑΟΚ έτσι ώστε να ξεφύγει στο σκορ. Ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας πετύχει 22 πόντους (3/3 βολές, 8/12 δίποντα, 1/1 τρίποντα).

Εκεί κρίθηκε...

Ο ΠΑΟΚ πάτησε για τα καλά γκάζι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Γρήγορα έφτασε στο +19 (53-34) στο 24' από το +8 (40-32) που βρισκόταν στο 20'. Κάπου εκεί πήρε μεγάλο προβάδισμα για την νίκη...

Ο αριθμός
Σε πολλά ματς τα ριμπάουντ αποτελούσαν "πληγή" για τον ΠΑΟΚ... Αυτό δεν έγινε πάντως στο ματς με τον Ηλυσιακό μιας και ο "Δικέφαλος" είχε 51 και οι φιλοξενούμενοι 28.

O αγώνας
Στο ξεκίνημα του αγώνα καμιά ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει... Στο 4' το σκορ ήταν 9-9 ενώ αργότερα ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα (15-14). Ο Ηλυσιακός λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου ήταν μπροστά με 15-17 και στο 10' γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι ήταν ισόπαλοι (17-17). Μετά το 21-22, ο ΠΑΟΚ φόρτσαρε και με ένα σερί 9-0, πήρε αέρα οχτώ πόντων (30-22). Ο Ηλυσιακός μείωσε σε 30-27, ο Δέδας έκανε το 33-27 και ο Χαραλαμπίδης το 37-29. Τελικά το ημίχρονο έληξε με 40-32 (πρώτος σκόρερ ο Πέιν με 13 πόντους και δεύτερος ο Τσαιρέλης με 9).

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +12 (44-32) στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και ο Μπόγρης "έγραψε" το 46-32. Μετά από 3' στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηλυσιακός πέτυχε το πρώτο καλάθι (46-34) ενώ το σκορ έγινε 53-34 στο 24', με τον ΠΑΟΚ να έχει βρει ρ υθμό. Στο 27' ο "Δικέφαλος" είχε ένα +21 (57-36) έχοντας καλή αμυντική παρουσία και η γ' περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 63-39. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα (74-45) και το ματς τελείωσε με σκορ 84-49.
Δεκάλεπτα: 17-17, 40-32, 63-39, 84-49
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 22 (1), Κούπερ 5 (1), Χαραλαμπίδης 3, Βουτσίτσεβιτς 3, Τσαιρέλης 11, Δέδας 8 (2), Μαργαρίτης 6, Μπόγρης 10, Καλλές 2, Κασελάκης 2, Λιάπης 9 (1), Κώττας 2

Ηλυσιακός (Λιόγας): Φακοπουλίδης, Αντωνάκης 2, Σμιθ 3 (1), Χατζής 4, Ζούμπος 3, Δορκοφίκης 5 (1), Βαβάτσικος 3, Ιωάννου 13 (1), Τζουγκαράκης 3, Μποντζ 4, Αντερσον 7 (1)