Πάρτι(ζαν) για πάρτη του

Διαμαντίδης

Ο Παναθηναϊκός πέρασε κι από το Βελιγράδι (73-65) συνεχίζοντας το αήττητο σερί του

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και οι κακές επιλογές του, επέτρεψαν στην Παρτιζάν, να περάσει μπροστά με 6-2. Το σκηνικό ανατράπηκε με δύο τρίποντα από τους Διαμαντίδη και Χατζηβρέττα και οι "πράσινοι", ξέφυγαν με 5 (10-15), κλείνοντας το δεκάλεπτο, μπροστά, με 16-19.

Η καλή άμυνα του "τριφυλλιού", διασπάστηκε στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, αφού το 16-19, μετατράπηκε σε 23-19 για τους Σέρβους. Αν και ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους 2 (25-23, 29-27), δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει, κάτι που εκμεταλλεύθηκε ο Ντρόμπνιακ, για να κάνει με τρίποντο το 34-29. Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε με 34-30, υπέρ των γηπεδούχων.

Όπως στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του παιχνιδιού, παρέμεινε χαμηλός. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς, όμως, έδειξαν να συνέρχονται και με πιο ψύχραιμες επιλογές, πέρασαν και πάλι μπροστά, με 44-45, χάρη σε καλάθι του Μπετσίροβιτς. Η διαφορά ανέβηκε στους 4 (48-44), αλλά ένα 4-0 σερί της Παρτίζαν ισοφάρισε και πάλι. Η τρίτη περίοδος έληξε με το σκορ 49-51, υπέρ του Παναθηναϊκού, με δύο βολές του Διαμαντίδη.

Ο Μίλος Βούγιανιτς, σημείωσε τους πρώτους του πέντε πόντους με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, στην αρχή της τελευταίας περιόδου, κάνοντας το 52-56. Το προβάδισμα χάθηκε γρήγορα, 56-56 και ακόμα ένα νεκρό διάστημα στο παιχνίδι, "έσπασε" στον αιφνιδιασμίο ο Μπετσίροβιτς, που έκανε το 56-58.

Το καλάθι και φάουλ του Τρίπκοβιτς έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Παρτίζαν, αλλά ο Μπατίστ με δύο βολές έφερε και πάλι το "τριφύλλι", μπροστά, 59-60.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, αφού 3.50 πριν το τέλος, ο Ντρόμπνιακ έκανε το 61-60. Η αρχή του τέλους για τη σερβική ομάδα, όμως, ήταν το τρίποντο του Μπατίστ που έκανε το 61-65, δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Το φόλοου του Διαμαντίδη, 2.29 πριν τη λήξη, ήταν αυτό που ουσιαστικά τελείωσε το ματς και το τελικό 65-73, διαμορφώθηκε στη ρουλέτα των βολών.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 34-30, 49-51, 65-73

Οι σκόρερ των ομάδων:

Παρτίζαν Βελιγραδίου (Βουγιόσεβιτς): Τέπιτς 7 (1), Τρίπκοβιτς 14 (1), Κάμινγκς 2, Πέρκοβιτς 4, Ντρόμπνιακ 17 (1), Βελίκοβιτς 5, Κέτσμαν 4, Μπόζιτς, Πέροβιτς 8, Μπογκντάνοβιτς 4

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μπατίστ 15 (1), Τσαρτσαρής 9 (1), Χατζηβρέττας 12 (1), Μπετσίροβιτς 11, Διαμαντίδης 12 (2), Ντελκ 2, Βούγιανιτς 5 (1), Ντικούδης 5, Γιαβτόκας 2, Σάκοτα, Τομάσεβιτς