Παρτίζαν - Μπάγερν 86-78: Η ομάδα του Ομπράντοβιτς πανηγύρισε την πρώτη νίκη στην καυτή αρένα του Βελιγραδίου

ABA LEAGUE - DRAGANA STJEPANOVIC

Η Παρτίζαν λύγισε τη Μπάγερν με 86-78 στην καυτή αρένα του Βελιγραδίου και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη φετινή EuroLeague.

Η Παρτίζαν πήρε τη νίκη απέναντι στη Μπάγερν με 86-78 μέσα σε καυτή ατμόσφαιρα στο Βελιγράδι και πανηγύρισε το πρώτο της θετικό αποτέλεσμα στη φετινή EuroLeague.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του, ωστόσο η Μπάγερν έκανε μία αντεπίθεση στο φινάλε, με αποτέλεσμα να πέσει η διαφορά. Δεύτερη ήττα σε τρία ματς για τους Βαυαρούς.

Ο Στέρλινγκ Μπράουν ήταν κορυφαίος για την Παρτίζαν, ξεχώρισε ο Ομπστ για την ομάδα του Χέρμπερτ.

Η Παρτίζαν μπήκε στο παιχνίδι ελέγχοντας τον ρυθμό από το ξεκίνημά του, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς κράτησε εκείνη του Χέρμπερτ χαμηλά, έχοντας προβάδισμα στις παρυφές των δέκα πόντων στην πρώτη περίοδο (24-15). Ανάλογη ήταν η εικόνα και στη δεύτερη περίοδο, με την Παρτίζαν να πηγαίνει στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα στο +17 (49-32).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να έχει σταθερά διψήφιο προβάδισμα. Ο Στέρλινγκ Μπράουν ξεχώρισε στο σκοράρισμα, ωστόσο οι ασπρόμαυροι του Βελιγραδίου έβρισκαν λύσεις από αρκετούς παίκτες. Η Μπάγερν ξεκίνησε προσπάθεια αντεπίθεσης στην τελευταία περίοδο, ωστόσο δεν ήταν αρκετή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πατέρνικο, Βικλίκι, Τζιοβανέτι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-15, 49-32, 71-52, 86-78

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Ντέιβις 2, Λούντμπεργκ 7 (4 ριμπάουντ), Τζόουνς 14 (5 ριμπάουντ), Νιλικινά 13 (3/4 τρίποντα), Κοπρίβιτσα, Νάκιτς, Μαρίνκοβιτς 2, Ποκουσέβσκι, Μπράουν 22 (4/6 τρίποντα), Μπόνγκα 13 (3/4 τρίποντα), Λάκιτς, Τζόουνς 13

ΜΠΑΓΕΡΝ (Χέρμπερτ): Βάιλερ-Μπαμπ 12 (2/4 τρίποντα), Ντα Σίλβα, Έντουαρντς 13 (3/9 τρίποντα), Φόγκτμαν 5, Νέιπιερ 10 (2/5 τρίποντα), Χαρτσένκοβ 2, Ομπστ 15 (2/4 τρίποντα), Χάρις 2, Μπράνκοβιτς 4, Μπούκερ 11, Μάνταρ, Γίμπο

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 16/28 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 21/27 βολές, 30 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 18/31 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 12/13 βολές, 27 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 10 κλεψίματα, 17 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Παρτίζαν αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Μακάμπι (17/10, 21:05), ενώ η Μπάγερν υποδέχεται την Παρί (17/10, 21:45).