Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΚ

Περιστέρι - ΑΕΚ 84-70

New Image

Ωραίο ματς στο "Ανδρέας Παπανδρέου", όπου το Περιστέρι επικράτησε με 84-70 της ΑΕΚ

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου το πίστεψαν και έκαναν την ολική επαναφορά στο δ' δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας νίκη- χρυσάφι στην προσπάθεια τους να αποφύγουν τον υποβιβασμό. Για να μην πούμε δηλαδή ότι ουσιαστικά ξέφυγαν από την επικίνδυνη ζώνη.
Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπράμος με 19 πόντους και μεγάλη συνεισφορά στην δ΄περίοδο.

Η καθυστερημένη έναρξη του αγώνα σαφώς και επηρέασε τους παίκτες των δύο ομάδων, οι οποίοι στο ξεκίνημα του αγώνα φάνηκαν ιδιαίτερα νευρικοί και άστοχοι. Σταδιακά πάντως βρήκαν το ρυθμό΄τους κι αφού ζεστάθηκαν ο Μακ έκανε το 0-2 για την ΑΕΚ. Οι δύο ομάδες άρχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ (5-5, 8-8). Το Περιστέρι πήρε στο 7' βραχεία κεφαλή με τον Νέλσον (15-11), όμως η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Γκριν (15-15). Ο τελευταίος με τρίποντο έκανε το 15-18 του δεκαλέπτου στην επόμενη επίθεση κι έκτοτε οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την πρωτοπορία. Ένα δεκάλεπτο απόλυτα ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να έχουν από 11 ριμπάουντ και τους γηπεδούχους ένα παραπάνω λάθος.

Η ΑΕΚ εκμεταλλευόταν κάποια κενά στην άμυνα του Περιστερίου και βρέθηκε στο +6 (17-23) με τον Μάκη Νικολαϊδη να δίνει επιθετικές ανάσες στην ομάδα του. Κι ενώ ο Σκουρτόπουλος φώναζε στους παίκτες του να γίνουν πιο επιθετικοί στην άμυνα τους, αυτοί του Γκέκου βρήκα την ευκαιρία να χτίσουν μια διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν συνεχώς μια διαφορά 5-9 πόντων (25-31, 28-33, 30-37), ενώ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Μαζέικα έκανε το 32-41 με 2/2 βολές. Ο Παπανικολόπουλος μείωσε σε 34-41, που ήταν και το σκορ της ανάπαυλας.

Το +11 δεν ήταν αρκετό για την ΑΕΚ

Στο β' ημίχρονο, η ομάδα του Μηνά Γκέκου έκλεισε τους διαδρόμους της και βρέθηκε στο +11 (39-50) μετά από καλάθι του Γκριν στο 24'. Παρ' όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη συγκέντρωσή τους και κάνοντας συνεχόμενα λάθη έδωσαν την ευκαιρία στο Περιστέρι με επιμέρους σκορ 10-2 να μειώσει σε 49-52. Ο Δορκοφίκης έδωσε στην ΑΕΚ μία ανάσα (49-54), όμως το Περιστέρι μπήκε για τα καλά μέσα στο παιχνίδι μετά από δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μπράμος από την γωνία (57-58). Όπως ήταν φυσικό, ο Γκέκος έσπευσε να πάρει τάιμ άουτ πιο πολύ για να ανακόψει το ρυθμό, καθώς οι γηπεδούχοι έτρεχαν με κάθε ευκαιρία στον αιφνιδιασμό. Το σκορ στο 30' διαμόρφωθηκε σε 58-59.

Αντεπίθεση διαρκείας και ολική επαναφορά

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το Περιστέρι ξαναπέρασε μπροστά μετά από ένα τρίποντο του Χάμοντς (61-59) και οι δύο ομάδες άρχισαν να εναλλάσσονται στο σκορ. Ο Γκριν με τα τρίποντά του κρατούσε την ΑΕΚ μέσα στο παιχνίδι (61-62, 63-65), όμως το Περιστέρι είχε πια καλή ψυχολογία με αποτέλεσμα να έχει τον έλεγχο. Με πέντε προσωπικού πόντους του Χάμοντς και ένα τρίποντο του Τσιάκου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 71-67. Η απάντηση από τον Νικολαϊδη ήρθε αμέσως και μείωσε σε 71-70, όμως το Περιστέρι ήταν πιο αποφασισμένο. Με σερί 8-0 από τους Φαιζόν και Χάμοντς, η ομάδα του Σκουρτόπουλου βρέθηκε σε θέση ισχύος, έχοντας κάνει την ολική επαναφορά. Το 78-70 άγχωσε τους φιλοξενούμενους που αστόχησαν στο δίλεπτο με τον Δορκοφίκη σε τρίποντο και στο 39' με τον Μελς (0/2 βολές). Ο Μπράμος έκανε το 80-70 και ο Άρνολντ διαμόρφωσε με τρίποντο το τελικό 84-70, με την ΑΕΚ να μένει άποντη σχεδόν πέντε λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-41, 58-59, 84-70

Περιστέρι (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Χάμοντς 16(1), Παπανικολόπουλος 8, Μάντζαρης Β. 1, Μπράμος 19(4), Φαϊζόν 13, Μαργαρίτης, Νέλσον 9(1), Ουίλκινσον 3, Τσιάκος 6(1), Άρνολντ 9(1).

ΑΕΚ (Μηνάς Γκέκος): Μαρίνος, Γκριν 15(3), Νικολαϊδης 11(3), Μαζέικα 5, Μακ 11(1), Παπαντωνίου 1, Μελς 3, Δορκοφίκης 6, Γκιζογιάννης, Καλλινικίδης 2, Τουντζιαράκης, Φράνσις 16(1).

Πατήστε για να δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Σκουρτόπουλος: "Αφιερωμένη στον κόσμο η νίκη"

Στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε το παιχνίδι, όπως ήταν φυσικό, οι πρωταγωνιστές αναφέρθηκαν στα επεισόδια που είχαν προηγηθεί του τζάμπολ. Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος τόνισε: "Θα ήθελα να αφιερώσω τη νίκη, που τελειώνει την περιπέτεια της παραμονής πολύ γρήγορα, στον κόσμο που μας έλειψε. Για μία ομάδα νεοφώτιστη ο πρώτος στόχος ήταν η παραμονή και τον πετύχαμε πολύ γρήγορα.

Η ομάδα επηρεάστηκε από τη φυγή του κόσμου. Δύο εβδομάδες δουλεύουμε πολύ καλά και ξαφνικά βρισκόμαστε να παίξουμε σε ένα γήπεδο με 50 ανθρώπους, χάνοντας ένα μεγάλο κομμάτι της δύναμής μας, τον κόσμο μας. Εχουμε ανταποκριθεί πολύ καλά.

Η ΑΕΚ ήταν καλά διαβασμένη. Στο δεύτερο ημίχρονο το μόνο που αλλάξαμε ήταν η ενέργεια που βγάλαμε. Η διαφορά του σκορ στο πρώτο μέρος με το δεύτερο ήταν τεράστια. Τρέξαμε, ελέγξαμε το ρυθμό, και παρότι χάσαμε βολές αλλά και λέι απ βάλαμε 84 πόντους. Οσο για τις βολές έχουμε... ξεσυνηθίσει να εκτελούμε. Για να κερδίσουμε φάουλ πρέπει να γίνει χαμός. Εύχομαι στο Μηνά τα καλύτερα, υπάρχει χρόνος και μπορεί να τα καταφέρει".

Από την πλευρά του, ο Γιώργος Τσιάκος επισήμανε: "Αφιερώνουμε τη νίκη στον κόσμο του Περιστερίου που δεν κατάφερε να δει το ματς. Τα 70 άτομα ήταν οι συγγενείς μας και οι οικογένειές μας. Αναρρωτιέμαι γιατί άφησαν τον κόσμο της ΑΕΚ να μπει στο γήπεδο από τη στιγμή που υπάρχει απαγόρευση μετακινήσεων. Τρέξαμε να σώσουμε τι οικογένειές μας.

Είναι ανοησίες να λέμε οτιδήποτε άλλο από τη στιγμή που υπάρχει απαγόρευση μετακινήσεων. Δε μπορούσαμε να παίξουμε, δε μπορούσαμε να ανασάνουμε. Ξεκινήσαμε επηρεασμένοι. Αργήσαμε να μπούμε στο ματς. Δουλέψαμε τη σκληρή μας άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Πρέπει να σταθούμε στο πάθος που δείξαμε όταν βρεθήκαμε να χάνουμε.

Δείξαμε πάθος και γυρίσαμε το παιχνίδι. Για εμάς το μπάσκετ, είναι ένα σόου για τον κόσμο και θέλουμε να προσφέρουμε θέαμα. Το Περιστέρι έχει αποδείξει ότι οι οπαδοί του είναι θερμοί, αλλά κόσμιοι. Αν δεν υπήρχαν οπαδοί της ΑΕΚ δε θα γινόταν τίποτα, έστω κι αν προκλήσεις υπήρχαν κι από τις δυο πλευρές. Είμαστε σόουμαν, πρέπει να τιμήσουμε τα λεφτά που παίρνουμε στο γήπεδο και να παρουσιάσουμε έναν αγώνα μπάσκετ".

Γκέκος: "Κανείς δεν θέλει αυτόν τον κόσμο"

Σε ερώτηση αν θέλει τέτοιους οπαδούς κοντά στην ομάδα του, ο Μηνάς Γκέκος απάντησε: "Δεν υπάρχει κανείς άνθρωπος που να θέλει αυτόν τον κόσμο μαζί του; Υπάρχει κανείς που ασχολείται με τον αθλητισμό, που να θέλει αυτόν τον κόσμο;"

Όσον αφορά στο παιχνίδι, σχολίασε: "Εγώ θα σταθώ στο αγωνιστικό κομμάτι. Συγχαρητήρια στο Περιστέρι που κάνει πολύ καλή δουλειά. Το Περιστέρι έχει χάσει μόλις ένα παιχνίδι στην έδρα του, από το Μαρούσι, ξέραμε πόσο δύσκολο είναι το παιχνίδι. Οταν προηγηθήκαμε με 11 πόντους χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας. Δώσαμε ευκαιρία στο Περιστέρι να μας πιέσει και να ροκανίσει τη διαφορά. Δεχθήκαμε 50 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, που ήταν καταστροφικό. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας. Είμαστε πολύ μακριά από τους στόχους μας.

Υπάρχει θέμα μεταγραφικής ενίσχυσης, αλλά ορισμένοι θέλουν να έρθουν, άλλοι περιμένουν. Αυτή την εβδομάδα θα καταλήξουμε. Μιλάμε για πλέι μέικερ".

Τέλος, ο Άκης Καλλινικίδης καταδίκασε τα επεισόδια: "Είναι πολύ λυπηρά. Κινδυνεύουμε να γίνουμε γραφικοί. Ηρθε κόσμος στο γήπεδο να δει έναν αγώνα μπάσκετ που ξεκίνησε με μιάμισι ώρα καθυστέρηση, με παιδάκια τραυματισμένα και με εικόνες που δεν ταιριάζουν σε ένα αθλητικό γεγονός. Φτάνει πια!

Η ατμόσφαιρα στην αρχή έκανε καλό σε εμάς διότι έχουμε συνηθίσει να παίζουμε κεκλεισμένων των θυρών. Απλά αναρωτιέμαι αν αυτό που έγινε ήταν εκκένωση, ή άφησαν τους ανθρώπους του Περιστερίου στο γήπεδο. Εμειναν 70 άτομα μέσα, οπαδοί του Περιστερίου. Ξεκινήσαμε δυνατά και σοβαρά. Καταφέραμε να βγάλουμε το Περιστερι εκτός ρυθμού.

Είναι μία ομάδα που εκμεταλλεύεται την έδρα της. Ημασταν κυρίαρχοι στο παιχνίδι για μεγάλο διάστημα. Ωστόσο, εκνευριστήκαμε πολύ γρήγορα με ή χωρίς λόγο. Ο,τι κι αν γίνεται στον αγώνα πρέπει να το αντιμετωπίζεις, εμείς αντιδράσαμε λάθος και το Περιστέρι γύρισε το ματς με μερικά μεγάλα σουτ. Αφήσαμε τα τελευταία 5 λεπτά να περάσουν ανεκμετάλλευτα.

Χάσαμε μία ευκαιρία να πάρουμε μία μεγάλη νίκη. Θα κοιτάξουμε την Πέμπτη να πάρουμε αυτό που χάσαμε σήμερα. Πρέπει να σκεφτούμε τον κόσμο στην τηλεόραση που ήθελε να δει έναν αγώνα μπάσκετ. Εμείς θέλαμε να δείξουμε ότι δε μπορεί το μπάσκετ να χάνει άλλο. Ελπίζουμε να φτάσουμε κι εμείς σε σημείο να παίζουμε σε γεμάτα γήπεδα.