ΑΡΗΣ

Περιστέρι-Άρης: 69-63

Άρνολντ

Μεγάλη νίκη με 69-63 επί του Άρη πήρε το Περιστέρι που έμεινε μόνο έκτο στη βαθμολογία

Έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστική τον Τζέιμι Άρνολντ η ομάδα των δυτικών προαστίων, ξεπέρασε την απουσία του κόσμου και πλέον ατενίζει με αισιοδοξία τις έξι αγωνιστικές που απομένουν.
Από την πλευρά του ο Άρης που αγωνίστηκε χωρίς τους Μπετς και Ρίτσαρντσον, έχει πλέον πολύ δύσκολο έργο στη συνέχεια αφού κινδυνεύει ακόμα και να μείνει εκτός πλέι οφ.

Πολύ καλό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Άρης που με πιεστική άμυνα κατάφερε να εγκλωβίσει τα ατού του Περιστερίου και χάρη στον Κλαρκ προηγήθηκε με 7-0. Στα μισά της περιόδου οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους και με σερί 9-0 προηγήθηκαν με 9-7 κρατώντας τους "κίτρινους" στο 0 για περίπου 4 λεπτά. Αυτός που απάντησε ήταν ο Κλαρκ με τρίποντο, ο Φαϊζόν σκόραρε και ο Μάιλς με μακρινό τρίποντο στη λήξη της περιόδου έκανε το 11-13.

Η συνέχεια άνηκε στον Τζέιμι Άρνολντ που πήρε την κατάσταση στα χέρια του και άμεσα οδήγησε την ομάδα του Σκουρτόπουλου στο προβάδισμα με 16-15. Ο Άρης δεν τα παράτησε, προσπέρασε αλλά η αμερικάνικη δύναμη του Περιστερίου (Χάμοντς-Άρνολντ) συνέχισε σε υψηλό ρυθμό με αποτέλεσμα το ματς να γίνει ντέρμπι και το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 31-30 για τους "κίτρινους" του Νότου.

Δυνατά μπήκαν στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Άρη και κατάφεραν να προηγηθούν με 48-44 3 λεπτά πριν το τέλος του, πραγματοποιώντας σερί 0-10 οδηγούμενοι από τον Μιχάλη Κακιούζη. Για ακόμα μία φορά στο ματς το Περιστέρι επέστρεψε απαντώντας με σερί 7-0 από τους Τσιάκο, Φάιζον και Χάμοντς που διαμόρφωσαν το 51-48 της περιόδου.

Εκπληκτικό ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε ο Φάιζον που οδήγησε την ομάδα του στο +7 (57-50). Ο Καρκ έδωσε ανάσα στον Άρη αλλά ο Άρνολντ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 8 πόντων στην ομάδα του (61-53). Σ' εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την ύστατη προσπάθεια αντεπίθεσης με τον Ουολς να εκμεταλλεύεται τα λάθη των αντιπάλων και με δύο γκολ-φάουλ να κάνει το 63-59.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ που ήταν πολύ νευρικοί στη συνέχεια. Ο Άρνολντ αποδείχθηκε ξανά καθοριστικός με 2/2 βολές, ενώ στην... αντίπερα όχθη ο Άρης έχανε συνεχώς ευκαιρίες να μειώσει ακόμα και μετά από 3 επιθετικά ριμπάουντ.

Ένα σόλο του Μπάρλου που έκλεψε και σκόραρε έδωσε ελπίδες στον Άρη, όπως και οι βολές του Κλαρκ που έκαναν το 66-63. Ο Αμερικάνος όμως έχασε την τελευταία επίθεση της ομάδας του (άστοχο τρίποντο) και ο Μπράμος διαμόρφωσε στον αιφνιδιασμό το τελικό 69-63.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 31-30, 51-48, 69-63

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Περιστέρι (Σκουρτόπουλος): Χάμοντς 14 (2), Αγαδάκος 2, Παπανικολόπουλος, Μάντζαρης 4, Μπράμος 6 (1), Φέιζον 16 (3), Μαργαρίτης, Νέλσον, Τσιάκος 10 (1), Άρνολντ 17 (2)

Άρης (Μπλατ): Κλαρκ 25 (4), Αργυρόπουλος, Ουολς 11 (1), Χατζηβρέττας 5 (1), Ντικούδης 4, Πάουνιτς, Κακιούζης 6, Σκορδίλης 2, Μπάρλος 7 (1), Μάιλς 3 (1)

Για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος μετά το ματς αναφέρθηκε αρχικά στο εγκώμιο που του έπλεξε νωρίτερα ο Ντέιβιντ Μπλατ: " Είναι τιμή να λέει αυτά τα πράγματα για 'μένα και για την ομάδα ένας εκ των κορυφαίων στην Ευρώπη. Είναι τιμή και για το ελληνικό Πρωτάθλημα να βρίσκεται στον πάγκο μιας ομάδας, αλλά και για τον Άρη είναι τιμή να έχει στο τιμόνι του αυτόν τον τεχνικό".

Για το ματς είπε: " Δεν καταφέραμε να πάρουμε και τη διαφορά. Είχαμε πολύ δύσκολη εβδομάδα και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το άδειο γήπεδο και αυτό φαίνεται από το άγχος που έχουν οι παίκτες. Ο δρόμος για τα πλέι οφ είναι ανοικτός και αυτό είναι μια μεγάλη επιτυχία. Με μία εκτός έδρας νίκη θα εξασφαλίσουμε την είσοδό μας. Έχουμε ένα επιτυχημένο μείγμα έμπειρων και νέων παικτών".

Από την πλευρά του ο πρώην αθλητής του Άρη και νυν του Περιστερίου, Λάζαρος Αγαδάκος, είχε να πει: " Αυτά που δουλέψαμε τα κάναμε. Νικήσαμε έναν αντίπαλο που έχει πάρα πολύ υψηλούς στόχους. Ήμασταν συγκεντρωμένοι σαράντα λεπτά και κερδίσαμε το παιχνίδι".

O κόουτς των ηττημένων Ντέιβιντ Μπλατ, δήλωσε: " Συγχαρητήρια στο Περιστέρι για τη νίκη και τον τεχνικό της ομάδας κύριο Σκουρτόπουλο. Όπως πήγε το παιχνίδι θα μπορούσε να έχει δύο όψεις το αποτέλεσμα".

"Οι παίκτες μας έπαιξαν σκληρά και ήθελαν να κερδίσουν, κάτι που φάνηκε μέσα στο παρκέ. Δεν έχω κανένα παράπονο από τη νοοτροπία σε αυτό το παιχνίδι, αλλά είχαμε μεγάλη αστοχία. Αν δεν μπορείς να σκοράρεις κάτω από το καλάθι δεν γίνεται να κερδίσεις μία καλή ομάδα, όπως είναι το Περιστέρι

".

" Είναι πολύ δύσκολο το γεγονός ότι δεν έχουμε όλο το ρόστερ στα παιχνίδια. Έχουμε πολλούς τραυματισμούς και δεν έχουμε όλους τους παίκτες στη διάθεσή μας. Πάντως θα ήθελα να δω αυτή την προσπάθεια σε κάθε παιχνίδι".

Μιλώντας για τους τραυματισμούς ο Μπλατ τόνισε: " Πιστεύω ότι θα παίξει ο Άντριου Μπετς με την ΑΕΚ. Ο Άαρον Μάιλς βρίσκεται σε μία δύσκολη κατάσταση και δεν μπορεί να αποδείξει τι μπορεί να κάνει, ενώ ο Τζέρεμι Ρίτσαρντσον είναι αμφίβολος. Θα το δούμε μέχρι τότε ποιοι θα είναι στη διάθεσή μας".

Τέλος, ο Νίκος Μπάρλος επεσήμανε: " Ξέραμε ότι είναι μια καλή και δυνατή ομάδα το Περιστέρι. Επρεπε να πάρουμε κάποια ριμπάουντ, μας στοίχησαν και τα χαμένα σουτ. Αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε είναι να βρούμε σταθερότητα".

"Το πνεύμα νικητή υπάρχει από όλους μας και σιγα σιγά πρέπει να το καλλιεργήσουμε. Χάσαμε πολλά παιχνίδια, είναι αλήθεια αυτό. Θα καταφέρουμε, όμως, να πλασαριστούμε εκεί που θέλουμε και που έχουμε στόχο

".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
5' Τρίποντο
Τσιάκος (3-7)
6' Δίποντο
Άρνολντ (5-7)
9' Δύο βολές
Μπράμος (8-7), σερί 8-0 από το Περιστέρι
9' Τρίποντο
Κλαρκ (9-10)
10' Δίποντο
Φαϊζόν (11-10)
10' Τρίποντο
Μάιλς (11-13)
10' Λήξη 1ης περιόδου
11-13, ο Άρης "κόλλησε" για 4 λεπτά αλλά στη συνέχεια ανέκτησε το προβάδισμα και έκλεισε στο +2 το δεκάλεπτο
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο
Άρνολντ (13-13)
11' Δίποντο
Σκορδίλης (15-15)
12' Τρίποντο
Άρνολντ (16-15)
12' Δίποντο
Ουολς (16-17)
13' Δίποντο
Ντικούδης (16-19)
13' Δίποντο
Άρνολντ (18-19)
14' Τρίποντο
Χάμοντς (21-20)
Ουοςλ (21-23)
19' Δίποντο
Αγαδάκος (26-27)
20' Δίποντο
(29-28)
20' Δίποντο
Κακιούζης (29-30)
20' Δύο βολές
Μάντζαρης (31-30)
20' Λήξη ημιχρόνου
(31-30), στο +1 το Περιστέρι με τη λήξη του πρώτου μέρους
21' Έναρξη 3ης περιόδου
26' Τρίποντο
Κλαρκ (44-45)
27' Δίποντο
Κακιούζης (44-48), σερι 0-10 για τον Άρη
29' Δίποντο
Τσιάκος (46-48)
29' Τρίποντο
Φάιζον (49-48)
30' Δίποντο
Χάμοντς (51-48), απαντάει με 7-0 στο 0-10 του Άρη το Περιστέρι
30' Λήξη 3ης περιόδου
51-48, στο +3 οι γηπεδούχοι στη λήξη του δεκαλέπτου
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο
Κλαρκ (51-50)
33' Καλάθι και φάουλ
Φάιζον (54-50)
33' Τρίποντο
Φάιζον (57-50)
34' Τάιμ-άουτ
Μπλατ, ο Αμερικάνος κόουτς προβληματίζεται από το προβάδισμα του Περιστερίου και καλεί κοντά του τους παίκτες
34' Τρίποντο
Κλαρκ (57-53)
35' Καλάθι και φάουλ
Άρνολντ (61-53)
Ουολς (61-56)
36' Δίποντο
Άρνολντ (63-56)
36' Καλάθι και φάουλ
Ουολς (63-59)
38' Δύο βολές
Άρνολντ (65-59)
39' Δίποντο
Μπάρλος (65-61)
40' Δύο βολές
Κλαρκ (66-63)
40' Λήξη αγώνα
69-63, μεγάλη νίκη του Περιστερίου που ξεπέρασε την απουσία του κόσμου και την αντίσταση του Άρη