ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Περιστέρι-Κολοσσός Ρόδου: 71-66

Ντόζιερ

Ο Κολοσσός έφτασε ως το +14 αλλά οι Περιστεριώτες χαμογέλασαν στο τέλος επικρατώντας με 71-66

Οι "Ροδίτες" είχαν τον έλεγχο ως το πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά οι Αντώνης Μάντζαρης και Τζέιμι Άρνολντ ανέλαβαν δράση και οδήγησαν την ομάδα τους σε σερί 13-0.
Παρότι οι φιλοξενούμενοι πέρασαν σε δύο περιπτώσεις μπροστά στο σκορ (στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου), δεν κατάφεραν να μείνουν στο ματς. Η ομάδα του Σκουρτόπουλου έπαιξε καλή άμυνα, σκόραρε στον αιφνιδιασμό και έφτασε στην τρίτη της νίκη στο Πρωτάθλημα.

Ηγέτης των "κίτρινων" ήταν ο Άρνλοντ με 22 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Ντάνιλες-Φάιζον με 10 και ο Αντώνης Μάντζαρης με 9. Από πλευράς Κολοσσού ο Χάρις είχε 19 αλλά στο δεύτερο ημίχρονο σίγησε. Ο Ντόζιερ προσέθεσε 11 και ο Χαρίσης 10.

Το ξεκίνημα του Περιστερίου ήταν καλό αφού προηγήθηκε στο τετράλεπτο με 11-7 με ηγέτες τους Άρνολντ και Ντάνιελς. Από εκείνο το σημείο και μετά όμως, η άμυνα των φιλοξενούμενων βελτιώθηκε. Έτσι, όταν η τριάδα Χάρις-Ντόζιερ-Χαρίσης ανέλαβε δράση, ακολούθησε σερί 6-18 του Κολοσσού ως το τέλος του δεκαλέπτου με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 16-25.

Στην ομάδα του Σφαιρόπουλου άνηκε και η δεύτερη περίοδος, αφού οι Άρνολντ και Προύιτ πάλεψαν αλλά δεν κατάφεραν να βγάλουν τους "κίτρινους" από το αδιέξοδο. Έτσι ο Χάρις που νίκησε σε αρκετές προσωπικές μονομαχίες τον Μπράμο, οδήγησε σε διψήφιο προβάδισμα τους Ροδίτες (25-36), πριν το ημίχρονο ολοκληρωθεί με σκορ 29-40.

Στο +14 έφτασε ο Κολοσσός με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου (29-43) και η κυριαρχία του συνεχίστηκε για ακόμα 5 λεπτά όταν το σκορ έγινε 35-49. Το έναυσμα της αντεπίθεσης έδωσαν στο Περιστέρι οι Αντώνης Μάντζαρης και Τζέιμι Άρνολντ. Από 42-53 το σκορ μετατράπηκε με σερί 13-0 σε 55-53 στο τέλος του δεκαλέπτου και η εικόνα του αγώνα ανατράπηκε.

Ήταν φανερό στο τελευταίο δεκάλεπτο ότι οι παίκτες του Κολοσσού δεν θα μπορούσαν να βγουν από το σοκ που τους είχε προκαλέσει η απώλεια της διαφοράς. Παρότι ανέκτησαν το προβάδισμα (57-58) με τον Ντόζιερ, έκαναν στη συνέχεια αρκετά λάθη, δίνοντας το δικαίωμα στους γηπεδούχους να προσπεράσουν με 61-58 δια χειρός Μάντζαρη.

Ο Κολοσσός δεν παραδόθηκε, απάντησε με τους Χάρις και Τσάμη (61-62) αλλά το τρίποντο του Μάντζαρη που ακολούθησε του... έκοψε τα πόδια. Η συνέχεια άνηκε στο Περιστέρι που με τους Χάμοντς και Άρνολντ προηγήθηκε με 68-62. Ακολούθησαν άσχημες επιλογές των φιλοξενούμενων και βήματα του Βασίλιεβιτς που έδωσαν στο Περιστέρι τη νίκη με 71-66.

Tα δεκάλεπτα: 16-17, 29-40, 55-54, 71-66

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Περιστέρι (Σκουρτόπουλος): Χάμοντς 13 (3), Ντάνιελς 10, Παπανικολόπουλος 3, Μπράμος, Φάιζον 10 (2), Μάντζαρης 9 (2), Προύιτ 4, Τσιάκος, Άρνολντ 22 (1)

Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Χάρις 19, Παντελιάδης, Βασίλιεβιτς 9 (1), Ζάρας, Ασημακόπουλος 7, Ντόζιερ 11, Χαρίσης 10, Τσάμης 8, Έντουαρντ 2

Για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Σκουρτόπουλος: " Ούτε λόγος για πλέι οφ"
Χαμηλά τους τόνους κράτησε ο Θανάσης Σκουρτόπουλος που έδωσε προσωπικά συγχαρητήρια στον Αντώνη Μάντζαρη.

" Δεν θέλω να ακούω για πλέι οφ. Έχουμε ακόμα πολύ δρόμο μπροστά μας. Σήμερα σ' ένα δύσκολο παιχνίδι καταφέραμε να είμαστε νικητές. Στο πρώτο ημίχρονο πήγαμε καλά αλλά δεν είχαμε αποτέλεσμα. Αυτό μας έφερε εκνευρισμό".

"Βάλαμε δύο παιδιά που ξέραμε πως μας δίνουν ενέργεια. Συγχαρητήρια στον Αντώνη Μάντζαρη. Είναι πραγματικός αρχηγός. Όταν το παιχνίδι πήγε στις λεπτομέρειες, η εμπειρία ορισμένων παικτών μας, έκρινε το παιχνίδι. Η παρουσία του κόσμου ήταν σημαντική. Μετά τις γιορτές θα δούμε ακριβώς την ομάδα που θέλουμε

".

Από την πλευρά του ο Αντώνης Μάντζαρης τόνισε: " Στο πρώτο ημίχρονο μπήκαμε μουδιασμένοι. Ίσως να έπαιξε ρόλο και η αναβολή. Είχαμε πρόβλημα στην άμυνα. Μας μίλησε ο κόουτς στο ημίχρονο. Στο δεύτερο δουλέψαμε στην άμυνα. Έχουμε πολύ καλή ομάδα για να αφήνουμε τα παιχνίδια".

Σφαιρόπουλος: " Δεν μας σεβάστηκε η διαιτησία"
Παράπονα από τη διαιτησία είχε ο προπονητής του Κολοσσού Γιάννης Σφαιρόπουλος που ξεκαθάρισε ότι όλα κρίθηκαν σ' ένα χαμένο σουτ κι ένα ριμπάουντ.

" Ήταν ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Μπήκαμε με καλό ρυθμό. Ήμασταν συγκεντρωμένοι στην άμυνα. Περιορίσαμε τα επιθετικά ατού, ενώ στην επίθεση πήραμε ότι καλύτερο".

"Είχαμε από ένα ημίχρονο. Στο δεύτερο χάσαμε τη συγκέντρωσή μας και δεχτήκαμε 6 αιφνιδιασμούς έναντι κανενός στο πρώτο. Όταν το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο σίγουρα μέτρησε η ψυχραιμία των γηπεδούχων. Κρίθηκε σ' ένα χαμένο σουτ ένα ριμπάουντ".

"Έχουμε παράπονα και από τη διαιτησία. Είναι δεύτερο παιχνίδι εκτός έδρας που δεν σέβεται τον Κολοσσό. Αυτή είναι η πρώτη και τελευταία φορά που μιλάω για τη διαιτησία

".

Τέλος, ο Άγγελος Τσάμης δήλωσε: " Ξέραμε πως θα παίζαμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Στο πρώτο μέρος εκμεταλλευτήκαμε όλα τα μειονεκτήματα του Περιστερίου και παίξαμε καλή άμυνα. Στο δεύτερο, είχαμε πρόβλημα στα ριμπάουντ και καθόλου συνέπεια και συγκέντρωση στην άμυνα".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Κολοσσός Χαρίσης (0-2)
10' Λήξη 1ης περιόδου 16-17
11' Έναρξη 2ης περιόδου
18' Δίποντο Κολοσσός Χάρις (25-34)
18' Τεχνική ποινή Περιστέρι Σκουρτόπουλος
18' Δύο βολές Κολοσσός Βασίλιεβιτς (25-36)
19' Δίποντο Κολοσσός Χάρις (25-38)
20' Λήξη ημιχρόνου 29-40
Στο +11 ο Κολοσσός στο ημίχρονο. Ασταμάτητος ο Χάρις που οδηγεί τους Ροδίτες
21' Έναρξη 3ης περιόδου
25' Δίποντο Κολοσσός (35-49)
25' Τρίποντο Περιστέρι Χάμοντς (40-49)
28' Τρίποντο Περιστέρι Μάντζαρης (48-53)
28' Δίποντο Περιστέρι Άρνολντ (50-53)
29' Δίποντο Περιστέρι Άρνολντ (52-53)
Σερί 10-0 για τους γηπεδούχους
29' Τρίποντο Περιστέρι Άρνολντ (55-53)
30' Λήξη 3ης περιόδου 55-53
Το σερί 13-0 των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά ανέτρεψε τα δεδομένα του αγώνα στον οποίο πλέον αφεντικό είναι το Περιστέρι
31' Έναρξη 4ης περιόδου
35' Δίποντο Περιστέρι Άρνολντ (59-58)
36' Δίποντο Περιστέρι Μάνταζρης (61-58)
38' Δίποντο Κολοσσός Τσάμης (61-62)
39' Τρίποντο Περιστέρι Μάντζαρης (64-62)
40' Δίποντο Περιστέρι Άρνολντ (68-62)
40' Δίποντο Κολοσσός Ασημακόπουλος (68-64)
40' Καλάθι και φάουλ Περιστέρι Ντάνιελς (70-64)
40' Λήξη αγώνα 71-66